2 czerwca 2018

Porównałem „na żywo” kilka kart płacąc nimi za granicą. Kolosalne różnice w kosztach! Jak nie dać się nabić w prowizje?

Nie ma nic przyjemniejszego, niż sprawdzić na własnej skórze jak działa XXI wiek w kartach płatniczych. Wyjechałem na długi weekend z kilkoma kartami w portfelu. Każdą z nich zapłaciłem tego samego dnia rachunki o podobnej wartości. Która karta okazała się najbardziej „oszczędna”?

Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu, po wakacjach w Hiszpanii, podsumowałem koszty bankowe na 400-500 zł. Głównie chodziło o spready przy płatnościach kartą. Kilka tysięcy euro rachunku zapłaconego w hotelu, kilkaset euro wydane na lokalne jedzenie i pamiątki, kolejne kilkaset na transport po kraju…

Dziś oczywiście płacenie polską kartą za granicą też może mocno uderzyć po kieszeni. Ale przynajmniej jest alternatywa. Zamiast złotowej karty mogę używać walutowej w zestawie z kantorem internetowym działającym online i z niskim spreadem. Mogę też wziąć kartę wielowalutową, która ma kantor wbudowany i sama „wie” w której walucie ma zapłacić.

Czytaj też: Posiadaczom tej karty płatniczej robot zaplanuje  podróż

Czytaj też: Już trzy telekomy wprowadziły dopłaty do roamingu. Kiedy zapłacisz więcej?

mBank, Revolut i Citi Simplicity do portfela. I jedziemy za granicę!

Długi majowy weekend spędziłem ze granicą. Wykorzystując tę okoliczność postanowiłem sprawdzić na własnej skórze i portfelu jak działają nowe i stare sposoby płacenia za granicą. W konkursie wzięła udział „polska” karta kredytowa Citi Simplicity (podaję ją jako przykład, ale tak naprawdę mogłaby to być dowolna karta denominowana w złotych, która znajduje się w moim portfelu), eurowa karta mBanku oraz wielowalutowa karta Revolut.

Zasiliłem przed wyjazdem kwotą 1000 euro karty mBanku i Revolut. W mBanku działa kantor online, w którym wymianę walut można przeprowadzić kilkoma kliknięciami. Za wspomniany tysiąc euro zapłaciłem 4228 zł, co oznacza, że bank przeliczył mi transakcję po niecałe 4,23 zł.

Do aplikacji Revolut przesłałem pieniądze z polskiej karty kredytowej i tam wymieniłem na euro. Kurs wyniósł 4,21 zł, czyli ciut lepiej niż w mBanku, ale różnica wyniosła raptem niecałe 30 zł. Dobre i to. Zasilając saldo Revolut kartą kredytową kiedyś płaciło się 1% prowizji, ale teraz już jest do operacja darmowa.

Czytaj też: Wakacje pokazują które banki grają z nami fair, a które cwaniakują

Czytaj też: Bankierzy czy piraci? Jedna płatność, trzy przewalutowania i 280 zł prowizji. To się nadaje na karę chłosty

Czytaj więcej: Jedna karta do wszystkich walut? Tak działa Revolut

Druga część testu to było płacenie za granicą. Mając już euro nie musiałem narażać się na spready regulując rachunki kartami mBanku i Revolut. Jedynym problemem było to, że każdy terminal uparcie proponował mi przewalutowanie transakcji – moja karta mBanku była identyfikowana jako polska, zaś Revolut – jako brytyjska. Chcieli mi więc przewalutowywać transakcjie na złote lub na funty, co ja z kolei zawsze musiałem odrzucać.

Czytaj też: Szukasz taniego samolotu na wakacje? Uważaj na to oszustwo!

A gdy zabraknie pieniędzy za granicą? Wystarczą sekundy

Któregoś dnia postanowiłem z zegarkiem w ręku sprawdzić co się stanie, gdy na kartach mBanku i Revoluta zabraknie mi pieniędzy. W przypadku obu kart spróbowałem przeprowadzić doładowanie tuż przed płatnością. W mBanku trwało to średnio 30 sekund (czas potrzebny na zakup euro w kantorze online), zaś w Revolucie – 5 sekund (doładowanie konta złotówkami z polskiej karty kredytowej i wymiana na euro po kursie międzybankowym).

Tylko raz zdarzyło się, że terminal odmówił akceptacji karty Revolut „ze względów bezpieczeństwa”. Było to na jednej ze stacji paliw. Nie wiem jak często taka sytuacja może się zdarzyć, ale próba porozmawiania o tym z Revolutem jest raczej skazana na niepowodzenie, bo w tej „firmie” klientów obsługują wyłącznei boty. W przypadku mBanku żadnej odmowy akceptacji nie zanotowałem.

Czytaj też: W tych bankach możesz połączyć kartę walutową z e-kantorem. Re-we-la-cja!

Czytaj też: Poznajcie automatyczny kantor. Do wymiany walut kasjer już niepotrzebny

Trzecią część testu to było porównanie warunków finansowych płatności kart mBanku i Revolut z najzwyklejszą polską kartą kredytową, działającą na „starych” zasadach. Tak, jak wspomnialem, użyłem do tego testu karty Citi Simpicity, choć mógłbym użyć dowolnej innej z portfela. Od razu zauważę, że bank Citi Handlowy ma w ofercie kartę wielowalutową, więc gdyby to nie były testy, tylko „prawdziwe życie”, to zapewne taką właśnie kartę bym zabrał za granicę, a nie „polską” Simplicity.

Każdą z kart zapłaciłem 50 euro w tym samym miejscu i w tym samym terminalu. Citi przeliczył mi kwotę transakcji po kursie 4,52 zł, Revoluta doładowałem złotówkami i przewalutowałem je na euro po 4,26 zł, zaś na kartę eurową mBanku kupiłem w kantorze 50 euro po 4,28 zł. Jak widać, na tej jednej, dość niskokwotowej transacji różnica w kosztach pomiędzy nowoczesnymi rozwiązaniami kartowymi a „tradycyjnymi” wyniosła 10-12 zł.

Oznacza to, że jeśli ktoś będzie frajerem i pojedzie za granicę ze złotową kartą, to na każdych 100 euro płaconych w lokalnych sklepach będzie tracił na spreadzie jakieś 25 zł. Na 1000 euro strata – co pewne jak w banku – musi sięgnąć 250 zł. To czysty zysk banku na nic-nie-robieniu, na zamianie walut po kursie iście bandyckim. Tak działa za granicą każda polska karta złotowa.

Czy Paypal jest lepszy, niż karty?

Podobny test, choć w nieco innej konfiguracji „uczestników” wykonał jeden z moich czytelników, pan Paweł. Będąc za granicą, w strefie euro, zapłacił w tamtejszym hotelu rachunek z konta w serwisie PayPal oraz w pobliskich sklepach robił zakupy płacąc kartami Nest Banku oraz Banku Pekao (zwykła, złotowa kredytówka).

Okazało się, że w stosunku do Revoluta PayPal był droższy o 3,8% (taki spread został doliczony do transakcji w e-sklepie), karta NestBanku była droższa o 5,8%, zaś złotowa karta kredytowa Banku Pekao – aż o 6,2%.

W przypadku pana Pawła na każdym 1000 euro wydanym za granicą można było stracić (płacąc polską kartą ze spreadem) bądź nie stracić (płacąc kartą wielowalutową) 250 zł. To wynik niemal identyczny jak ten, który padł w moim teście. Nie rozumiem dlaczego w Polsce nie ma jeszcze samych kart wielowalutowych. Skoro banki mają w ofercie specjalne karty wielowalutowe, to może chrzanić tę „specjalność” i wyposażyć w tę funkcję każdą kartę, którą mamy w portfelach?

Może kiedyś tego doczekamy. A na razie? Nie bądźcie frajerami za granicą, używajcie wyłącznie dwóch odmian kart – walutowych (o ile bank-wydawca oferuje jednocześnie kantor online) lub wielowalutowych.

Warto pomyśleć o kartowej logistyce najpóźniej na tydzień przed wyjazdem, by zdążyć wyrobić sobie odpowiedni plastik i by bank – lub fintech, jeśli używacie karty pozabankowej – miał czas na jego dostarczenie. W przypadku firm niebankowych karty wielowalutowe oferuje, poza Revolutem, np. DiPocket oraz IgoriaCard.

Wyciąg z karty sobie, a saldo na jej rachunku – swoje. Jak żyć?

Żeby podczas podrózy zagranicznej kartę walutową można było szybko „doładować”, musi być przypięta do aplikacji mobilnej (a ta z kolei – do e-kantoru), zaś transakcje muszą być uwzględniane w saldzie natychmiastowo. Wbrew pozorom spełnienie tych warunków nie zawsze jest łatwe.

Czytaj też: Wypłacał z bankomatu euro. Kartą w euro. Z konta w euro. A prowizja? Kosmiczna!

Niektórzy klienci ING – który, pisząc na marginesie, ma w ofercie bardzo fajnie działającą kartę wielowalutową, testowałem ją w poprzednim sezonie wakacyjnym – skarżą mi się od kilku miesięcy, że bank ma problemy z systemem kart kredytowych. W sensie – z ich płynnym działaniem.

„W styczniu byłem we Lwowie a dopiero w lutym zaksięgowano moje zakupy. Samo opóźnienie mnie nie martwi, ale potem dostaję wyciąg, w którym część transakcji nie jest uwzględniona w saldzie, a są widoczne w historii transakcji. Po każdym długim weekendzie mam sytuację, w której wyciąg swoje, a saldo karty swoje. Bankowość internetową mają najlepszą i najwygodniejszą jaką spotkałem. Karta – jedna z nielicznych na rynku – nie doliczana prowizji za bezgotówkowe transakcje zagraniczne. Jest więc fajnie. Ale to opóźnienie transakcji mnie osłabia”

Jak widać oczekiwania klientów w stosunku do błyskawicznego, online’owego rozliczania transakcji (albo przynajmniej aktualizacji salda w czasie rzeczywistym) są coraz większe. I banki muszą czym prędzej je spełnić, bo inaczej zrobią to fintechy i odbiorą im klientów-podróżników.

Czytaj też: Karty przedpłacone odzyskują blask w erze fintechów. Które warto mieć?

Czytaj też:  Chcą udawać Revoluta, czyli polska karta z kantorem w pakiecie 

źródło zdjęcia: Skitterphoto/Pixabay

 

41
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
25 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
PrzemekArtiOysheZenonMARCIN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
巨根增大网
Gość

让人百看不厌的博客,真的不是很多!

JOLA
Gość
JOLA

Nie ma wielu blogów, na których ludzie nigdy się nie znudzą

Krzysiek
Gość
Krzysiek

A “doładowanie konta złotówkami z polskiej karty kredytowej” nie jest traktowane jako przelew z CC, a przez to obłożone dodatkowymi kosztami?

Barbara
Gość
Barbara

To doładowanie jest traktowane jak płatność kartą w internecie, więc nie ma żadnych dodatkowych kosztów po stronie Banku-wystawcy karty (sprawdzone). Odsetki też są liczone jak przy zwykłej płatności – obowiązuje grace period.

Michal
Gość
Michal

A mi w Citi potraktowali ostatnio doładowanie revoluta ichniejszą kartą kredytową jako transakcję gotówkową… Co prawda prowizji nie było, ale odsetki już tak (brak grace period). Czy ktoś miał tak samo? Co ciekawe, dowiedziałem się o tym dopiero po wygerowaniu wyciągu, na którym pojawiły się odsetki. Pierwszy raz widziałem odsetki na wyciągu z KK, więc skontaktowałem się z bankiem gdzie mi wyjaśnili, że to właśnie od tej transakcji doładowania revoluta. Swoją drogą trochę słabo, że nie widać na wyciągu, skąd się biorą te odsetki, więc bez kontaktu z bankiem nie sposób sprawdzić, czy zostały prawidłowo naliczonego. Coraz mnie mi się… Czytaj więcej »

Sławek
Gość
Sławek

W wyliczeniach pominął Pan prowizję 1% za doładowanie Revoluta kartą kredytową.

Michał
Gość
Michał

Doładowanie Revoluta kartą nie trwa 5 sekund jeśli karta źródłowa jest zabezpieczona 3DS.

Szkoda, że test pominął Igoria Card i DiPocket. g1xKg

Jarek
Gość
Jarek

Podstawową zaletą Revolut jest to, że nie trzeba wymieniać waluty na zapas. Przewalutowanie nastąpi po aktualnym kursie w momencie transakcji a resztę pieniędzy można bez problemów i za darmo przelać na konto złotówkowe.

matipl
Gość

Ale w Revolut nie trzeba nic samemu przewalutowywać. Jeśli zabraknie danej waluty „karta” sama przewalutuje z PLN po kursie z danej chwili.

Najważniejsza sprawa. Zagranica to nie tylko EUR i wtedy Revolut pokazuje swoją przewagę.

zgryźliwy_tetryk
Gość
zgryźliwy_tetryk

Ja za granicę biorę gotówkę. Ale artykuł bardzo ciekawy.

blad201
Gość

15 lat temu na grupie dyskusyjnej pl.biznes.banki też porównywałem koszty dla różnych kart
http://www.finanse.egospodarka.pl/grupy/wyplata-EUR-porownanie-8-kart-dlugie,t,50103,8.html#171455
Teraz dzięki smartfonom, elektronicznym kantorom i fintechom Bankom trochę trudniej nas łupić 🙂

Piotr
Gość
Piotr

Czy Revolut jest traktowany jako karta debetową przez wypożyczalnie aut, więc tam niezdatna do użytku? Ktoś próbował?

Btw. Bardzo dobry tekst, sam wczoraj zamówiłem Revoluta przed wakacyjnymi wyjazdami.

Zuza
Gość
Zuza

Jeszcze słowo o e-kantorze mBanku. Rzeczywiście, działa szybko i sprawnie, ale trzeba wiedzieć, że kurs ustala tam algorytm indywidualnie dla każdego klienta. Wraz z partnerem robiliśmy testy, sprawdzając w tym samym momencie kursy euro w e-kantorze mbanku dla każdego z nas – dla mnie algorytm zawsze ustalał kurs kupna o kilkanaście groszy wyższy (zwykle 12-13 groszy). Zadzwoniłam z pretensjami do mbanku, gdzie potwierdzili, że faktycznie tak jest. I nic nie można na to poradzić, algorytm sobie wycenia klienta. Od tej pory za granicą tylko Revolut, a do przelewów walutowych rkantor 🙂

Marek
Gość
Marek

Chyba w takim razie mam pecha do algorytmu, bo np. w przypadku kupna EUR dzisiaj (zebrane w tym samym momencie) kursy:

Kantor Alior: 4,2904
Kantor mBank: 4,3835

Na 100 EUR w tekście korzystanie z mBankowego to 93PLN straty.

Max
Gość
Max

A nie 9,30 zł?

Kat
Gość
Kat

To nie tak do końca, że każda karta złotówkowa ma bandycki spread (choć akurat MBank ma). Pamiętam jak 2 lata temu musiałam w Australii zapłacić zwykłą debetową, złotówkową kartą (Inteligo), później z ciekawości policzyłam sobie, ile w tej transakcji kosztował mnie w przewalutowaniu jeden dolar australijski i – ku mojemu ogromnemu zdziwieniu – kurs był tylko o 2 grosze wyższy niż w kantorze, gdzie te dolary kupowałam przed wyjazdem. Nie wiem, jak to możliwe, ale potem jeszcze raz płaciłam tą kartą gdzieś w euro, by zobaczyć, czy będzie tak samo i kurs był też raptem 2-3 grosze wyższy niż w… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Szkoda, że w PL nie ma kart kredytowych w np. EUR – wypożyczenie samochodu mogłoby być przyjemniejsze (zwłaszcza w razie komplikacji z wypożyczalnią).

MARCIN
Gość
MARCIN

Jeszcze ciekawsze byłoby porównanie bardziej „egzotycznych” walut: koron czeskich czy któryś skandynawskich, chorwackiej kuny, itd.
Wtedy warto byłoby porównać polska kartę (o zgrozo, nie chciałbym nawet próbować), USD z Alior Kantory, Revolut i może to nowe coś wydawane przez pocztę.

Oyshe
Gość
Oyshe

Fajnie, że porównałeś te metody płatności w praktyce bo sam kiedyś zastanawiałem się jak to faktycznie wygląda. Karty wielowalutowe są fajną sprawą jak ktoś dużo wyjeżdża. Ja jestem z zawodu fotografem i w podróży jest praktycznie non stop. Do tej pory płaciłem gotówką albo kartą z banku i właśnie przez tą drugą opcję bardzo źle wychodziłem. Mój bank nie miał dobrej oferty na konto walutowe. Czytałem kiedyś o https://www.igoriacard.com/ po tym jak rozmawiałem ze znajomym i mi ją polecił. Korzystam z niej od tego roku i jestem zadowolony. Podobne jak Revolut kurs jest lepszy niż w kantorze internetowym. Dla mnie… Czytaj więcej »

Przemek
Gość
Przemek

Czy ktoś korzysta z karty kredytowej mbanku w programie miles and more i doladowuje ta karta kredytowa z mbanku konto revoluta ?

Przemek
Gość
Przemek

Czy ktoś korzysta z karty kredytowej mbanku w programie miles and more i doladowuje ta karta kredytowa z mbanku konto revoluta ?
Czy doladowujac konto revoluta karta miles and more z mbanku mozna liczyć na zakwalikowanie jako transakcje internetowa i uzyskać dodatkowe mile?

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij