16 listopada 2018

Orlen daje zniżki na paliwo. Tego jeszcze w Polsce nie było, bo najpierw trzeba kupić… jego akcje. Czy warto stać się udziałowcem Orlenu?

Jesteś akcjonariuszem? Tankujesz taniej! 10 groszy rabatu na litrze paliwa daje Orlen każdemu, kto kupi na warszawskiej giełdzie co najmniej 50 akcji naftowego koncernu. Paliwo na stacjach jest drogie, więc… Czy będzie pospolite ruszenie drobnego akcjonariatu na giełdę?

Podczas „Kongresu 590” w Rzeszowie, stolicy „polskiej Bawarii”, koncern paliwowy PKN Orlen ogłosił nowy program lojalnościowy dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić na paliwie. Promocja nazywa się „Orlen w Portfelu”. Orlen – bo firma daje zniżki na tankowanie na swoich stacjach. W portfelu – bo trzeba kupić jej akcje. Czy to się przyjmie?

Jeśli spojrzeć na listopadową galopadę cen na stacjach: cena dziewiędziesiątki piątki to ok. 5,2 zł, a oleju napędowego już nawet 5,34 zł (od dłuższego czasu to właśnie ropa jest droższa), to tańsze paliwo na pewno nie zaszkodzi. Zwłaszcza, że od stycznia „wjeżdża” jeszcze opłata emisyjna ok. 8 groszy na litrze.

Czyta też: Na stacjach Orlen można już płacić smartfonem, od razu przy dystrybutorze. Ruszył Orlen Pay! Przetestowałem i… chyba coś im ukradłem

Czytaj też: Orlen przejmie Lotos? Sprawdzam konsekwencje tej decyzji dla kierowców. Czy to początek ery narodowych czempionów?

Orlen kusi obniżką cen paliwa. Ale bilet wstępu nie jest tani

Na czym polega ten nowy lojalnościowo-kapitałowy program? Rewolucyjność pomysłu polega na tym, że – co jest wielką rzadkością w historii rynku kapitałowego w Polsce – powiązano fakt, że jest się akcjonariuszem danej spółki z jej ofertą detaliczną.

Żeby dostać rabat na paliwo, trzeba najpierw kupić pakiet 50 akcji Orlenu. Jak duży będzie to wydatek? Orlen nie jest bynajmniej „spółką groszową” – w ostatnich miesiącach cena akcji waha się w okolicach 100 zł, co oznacza, że musimy na start wyłożyć ok. 5.000 zł. W zamian dostajemy gwarancję rabatów na wszystkich prawie 1800 stacjach Orlenu:

 • 10 groszy na zakup paliwa Efecta
 • 15 groszy na zakup paliwa Verva
 • 10% rabatu na ofertę pozapaliwową, bez używek i doładowań kart pre-paid

Oczywiście są obwarowania. Limit tankowania to 300 litrów paliwa w miesiącu (to naprawdę sporo, o ile ktoś nie jeździ TIR-em). Czyli rocznie możemy zaoszczędzić 360 zł w gdy tankujemy Efectę i 540 zł w przypadku Verva.

Czytaj też: „W Polsce ceny paliwa należą do najniższych w Europie” – mówią w Orlenie. Sprawdziłem i… fatamorgana przy baku?

Czytaj też: Bon na tankowanie za 300 zł na Orlenie i tańszy prąd. Tak PGE i Lumi chcą odbić Warszawę z rąk Innogy. Czy to się może udać?

Zniżki na paliwo to nie wszystko. Są jeszcze konfitury z posiadania akcji

Oprócz regulaminowej zniżki na paliwo wraz z zakupem akcji dostajemy coś więcej: stajemy się akcjonariuszami spółki, nabywamy prawo do udziału zysku w Orlenie – czyli możemy częściowo odzyskać pieniądze, które sami tam zostawiliśmy podczas płacenia za tankowanie.

A tak się składa, że Orlen regularnie wypłaca dywidendę. Ponieważ zyski ma rekordowe (m.in. dzięki rosnącej stale sprzedaży paliw – to efekt skutecznej walki z szarą strefą) na akcjonariuszy spada deszcz pieniędzy. No, może nie tyle deszcz, ile kapuściaczek. W ostatnich latach dywidenda Orlenu wynosiła w przeliczeniu na jedną akcje:

 • 2012 – 1,5 zł
 • 2013 – 1,44 zł
 • 2014 – 1,65 zł
 • 2015 – 2 zł
 • 2016 – 3 zł
 • 2017 – 3 zł

Czytaj też: Ogromna emisja obligacji Orlenu sprzedała się na pniu, w kilkanaście godzin. Dwa krzepiące wnioski, które z tego wypływają

Ile wyniesie dywidenda w przyszłym roku? W tym momencie to trudne do przewidzenia, ale załóżmy optymistycznie, że tak jak w poprzednich dwóch latach okrągłe 3 zł. Wtedy za posiadanie 50 akcji dostaniemy automatycznie przelew na konto 150 zł (minus 19% podatku). Czyli nasz maksymalny bonus z posiadania akcji Orlenu to nie 540 zł, ale nawet ok. 690 zł (w zależności od wielkości przyszłej dywidendy).

A o jeśli notowania Orlenu spadną ze 100 zł w okolice 80 zł? 70 zł? I zamiast 5.000 zł pakiet akcji stopnieje to 4.000 lub 3.500 zł? Takie ryzyko istnieje. Podobnie jak szansa, że akcje podrożeją, a nasz portfel nabrzmieje do 6.000 zł. Na tym polegają giełdowe inwestycje.

Ja jednak nie nastawiałbym się na takie inwestowanie z myślą o spekulacji i codzienne nerwowe sprawdzenie kursu, tylko – jeśli zdecydowałbym się na tę paliwową promocję – to trzymałbym akcje jak najdłużej – przynajmniej dopóki Orlen wypłaca dywidendy.

„Orlen w Portfelu” oprócz komponentu finansowego, ma też komponent edukacyjny, czyli szkolenia przygotowane razem ze stowarzyszeniem CFA Society Poland. CFA to tytuł zawodowy eksperta od finansów i inwestowania, który otrzymuje się po zdaniu arcytrudnego egzaminu.

Czytaj też: Nasze sposoby na tańsze tankowanie, czyli jak zaoszczędzić 200 zł miesięcznie? I która stacja najtańsza? Ponad 40 gr. różnicy na litrze!

Czytaj też: Bardzo dziwne tankowanie. Auto benzynowe, a tu… ktoś kupił ropę na konto mojego czytelnika. Bardzo dużo ropy. I co? Nikt się nie przejął!

Chcesz zniżki? Musisz mieć akcje w PKO BP

Jeśli uznamy, że taka oferta jest dla nas kusząca i jesteśmy w stanie ad hoc – i przed świętami – wyskoczyć z 5.000 zł, to musimy założyć rachunek maklerski. Ale nie pierwszy lepszy z brzegu. Orlen będzie weryfikował stan posiadania liczby akcji przez poszczególnych klientów.

W tym celu sieć paliw zawarła umowę z domem maklerskim PKO BP, który razem z Orlenem jest w jednej „grupie kapitałowej Polska” (jak powiedział, któryś z byłych ministrów skarbu). I, niestety, na razie klienci tylko tego brokera mogą tankować z rabatami. Inni możliwe, że kiedyś dołączą. O ile ich biura maklerskie też podpiszą umowy z Orlenem.

Czytaj też: Nie wiesz jak zacząć swoją przygodę z giełdą? Zacząć od akcji, a może funduszu inwestycyjnego? Tutaj znajdziesz Poradnik Początkującego Inwestora 

Na zachętę DM PKO BP dla nowych klientów (czyli takich, którzy założą rachunek do 31 grudnia) daje rok prowadzenia rachunku za darmo – potem opłata wyniesie 60 zł rocznie. Ta cena to mniej więcej rynkowy standard, np. w domu maklerskim mBanku to 50 zł (pobierane po 25 zł co pół roku).

Ze zniżek na paliwo mogą korzystać nie tylko przyszli, ale również obecni indywidualni akcjonariusze Orlenu. Jednak nie wystarczy posiadać rachunku i mieć 50 akcji  – w programie trzeba się jeszcze zarejestrować. Ale na szczęście można to zrobić przez internet. Imienna karta, którą musimy podpisać przyjdzie do nas pocztą.

W przypadku maklerskch rachunków wspólnych, do programu może przystąpić dwóch właścicieli pod warunkiem – każdy musi się oddzielnie zarejestrować (czyli można się złożyć po 2500 zł na inwestycję).

Czytaj też: Kupujesz akcje czyli… co? Czym różni się bycie akcjonariuszem od posiadania depozytu w banku?

Naszym zdaniem? Ktoś w końcu poszedł po rozum do głowy

Czy ta oferta ma sens, czy to tylko zawracanie głowy? W „Subiektywnie o Finansach” zawsze nazywamy rzeczy po imieniu, dlatego tym razem trzeba przyznać, że jest to „gruba sprawa”. I nie chodzi wcale tylko o tańsze paliwo. „Orlen w Portfelu” może z powrotem zogniskować uwagę inwestorów, ciułaczy, oszczędzających na rynku giełdowym. Albo przynajmniej zapoczątkować ten proces.

Potrzeba zmiany jest ogromna – młodzi nie garną się do inwestowania, o czym świadczą badania Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. O ile w 2009 r. osoby do 35 roku życia stanowiły prawie 63%, to w ub.r było to zaledwie 31%. Do dramatyczny odpływ świeżej krwi.

Porównanie polskiego i niemieckiego inwestora. Źródło: Raport OBI SII

Rynek kapitałowy potrzebuje impulsu i być może właśnie takiego. Albo wielu takich. Skoro wiadomo, że nie ma szans na zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki), to przynajmniej takie akcje promocyjne mogą skutecznie zadziałać na inwestorów.

Czytaj też: Dlaczego nie warto trzymać pieniędzy tylko w banku? Jedna, ale za to nieprawdopodobnie sugestywna liczba

Tezę popieram obserwacjami programu 500+: okazało się, że ludzie wolą dostać 500 zł do ręki, zamiast korzystać z  jakichś nienamacalnych z ich punktu widzenia ulg i odpisów podatkowych. Tak samo w tym przypadku. Postawienie sprawy jasno: 10 groszy rabatu za 50 akcji spółki może sprawić, że osoby, które już zapomniały, że mamy w Polsce giełdę, zaczną się nią interesować. Sprawdzą niesprawdzane od lat tabele notowań, zajrzą na stronę „Parkietu”, przypomną sobie co znaczy dywidenda.

Czytaj też: Jak zarobić na walce ze smogiem, węglem i globalnym ociepleniem? Szukamy „zielonych” inwestycji dostępnych dla drobnych inwestorów

Przemawia za tym sam produkt, który jest popularny, namacalny, kupują go miliony Polaków i rozpoznawalna spółka (Orlen). Na mniejsze spółki i mniej rozpoznawalne zapewne przyjdzie czas. Podobne programy działają w innych krajach, w USA, gdzie Ford daje zniżki na zakup swoich aut.

Koniec z „nie da się”?

Idę o zakład, że ktoś powie – a dlaczego mam kupować akcje kontrolowanej przez państwo spółki? Akurat w tym przypadku odpowiedź jest banalnie prosta – bo inne nie chciały. Wspomniane Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które ma merytoryczny patronat nad tym programem, namawiało latami i namawia nieustannie inne spółki do tworzenia takich klubów akcjonariusza. I co?

Do tej pory zawsze słyszeliśmy od przedstawicieli spółek giełdowych dwa argumenty, które miały usprawiedliwiać to, że te nie chciały tworzyć tzw. „klubów akcjonariusza”. 1) To jest bez sensu. Nie ma zasadności, aby robić jakiekolwiek ukłony w kierunku inwestorów indywidualnych. Jest ich mało, są trudni do identyfikacji. 2) Nie da się.

Orlen udowadnia, że się da. Spółka podjęła strategiczną decyzję o inwestowaniu w powiększanie akcjonariatu o grupę inwestorów indywidualnych. Przykład z rynków zachodnich pokazują, że to zawsze bywała dobra decyzja. Ale takie działanie musi być obliczone na długi termin. Ewentualne rezultaty będziemy mogli obserwować dopiero po kilku latach.

Czytaj też: Inwestowanie proste i tanie? Robodoradcy, ETFy i finanse społecznościowe. Sprawdziłem dla Was aplikacje, które przyniosą rewolucję!

Zobacz też: Ten wykres pokazuje jak na dłoni, że tylko część z nas systematycznie gromadzi oszczędności. Ta część, która już sporo zarabia

Szlak został przetarty, czas więc by kluby akcjonariusza uruchomiły kolejne spółki. Oto nasze propozycje, co mogą zaproponować w zamian za inwestowanie w ich akcje.

 • spółki energetyczne – tańszy prąd
 • telekomy – bonusy na abonament
 • deweloperzy – tańsze mieszkania
 • biura podróży – promocyjne wycieczki

Czy istnieje ryzyko, że skuszeni inwestorzy, być może nowicjusze, kupią akcje Orlenu, a potem przyjdzie kryzys, i będą skarżyć się do KNF, że ktoś łowił ich na promocję, na której stracili? Jak doskonale wiemy na rynku nie ma takiej inwestycji, która daje gwarancję zysku. Jedyną gwarancję jaką może dać inwestycja na giełdzie, to gwarancja zmienności – akcje raz będą tańsze, a raz droższe. Ograniczamy ryzyko straty jeśli inwestujemy długoterminowo, przemyślanie  i w porządną, stabilną, rozwijającą się firmę. Orlen te warunki spełnia. 

Czytaj też: Nie znasz się na inwestowaniu? Też możesz zarabiać na sukcesach PZU, Orlenu, Żywca i innych asów. A jak?

źródło zdjęcia: Orlen

17
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
AGGSławekJGKamilMateuszmike Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
QQQQ
Gość
QQQQ

Fajny pomysł tylko trochę boli konieczność posiadania rachunku maklerskiego w PKO BP. Mam rachunek maklerski w mBanku (nie w Domu Maklerskim mBank) i za jego prowadzenie płacę okrągłe 0 zł. Oferta Orlenu do rozważenia, gdy ktoś sporo tankuje oraz gdy do programu dołączą darmowe rachunki maklerskie.

Adam
Gość
Adam

Posunięcie Orlenu i puszczenie oczka do klientów, zachęcające do zostania inwestorami indywidualnymi, to ładny krok. Ale. 😉

Czy w czasach gdy nawet premier mówi o rozwijaniu elektromobilności – inwestycja w spółkę czerpiącą zyski z produktów ropopochodnych – może być nazywana dobrą inwestycją długoterminową? 😉
Za dziesięć lat na ulicach w Polsce auta elektryczne będą obecne na równi z autami napędzanymi silnikami wewnętrznego spalania. Bardzo wątpię czy obroty Orlenu nie będą wtedy malały z roku na rok.

DAA
Gość
DAA

To co opisujesz w Polsce wydarzy się prawdopodobnie za 25 lat, a to już długi horyzont. Po pierwszym zachwycie samochodów elektrycznych emocje opadają i okazuje się, że elektryki bardziej trują, biorąc pod uwagę ich produkcję, recycling i pochodzenie prądu.

Mateusz
Gość
Mateusz

Jestem absolutnie pewien, że za 10 lat auta elektryczne będą u nas może nie marginalnym marginesem, jak obecnie, ale na pewno tradycyjne paliwa wciąż będą niezagrożone. Wszystko rozbije się oczywiście o kasę. Nowe auta są i nadal będą dla nas zwyczajnie za drogie. A w przypadku starych, sprowadzanych z Zachodu, sprawa nie będzie tak prosta jak teraz, bo elektryki są przecież wyposażone w duuuuże i droooogie baterie, które po kilku latach będą wymagały wymiany. Poza dużym kosztem zakupu nowych, pojawi się także koszt utylizacji starych, a to spowoduje, że używane samochody elektryczne będą relatywnie droższe i na pewno nie będą… Czytaj więcej »

Krzysztof
Gość
Krzysztof

A ja mam pytanie czy promocje się łączą? Czyli jeśli będę mieć „Orlen w portfelu” i kartę dużej rodziny to oszczędzenie 18 gr?

Maciej Samcik
Admin

Moim zdaniem tak, ale warto byłoby potwierdzić w regulaminie

Kamil
Gość
Kamil

z tego co widzę w regulaminie to promocje nie łączą się

SławekJG
Gość
SławekJG

i miałeś może okazję zweryfikować, czy promocja na kartę dużej rodziny i promo na pakiet akcji łączą się czy nie?

Irek
Gość
Irek

A ja mam pytanie dlaczego nie pomyślano o posiadających obligacje PKN.

Maciej Samcik
Admin

O właśnie!

mike
Gość
mike

dokładnie, miałbym już tańsze paliwko

promocyjny Janusz
Gość
promocyjny Janusz

Mam pytanie inne, na które nie znalazłem odpowiedzi w regulaminach (może za pobieżnie przeczytałem): czy zakładając SUPER IKE w DM PKO można nabyć akcje PKN i „cieszyć się” rabatami z Orlen? dwie pieczenie jeden ogień i te sprawy …

Maciej Samcik
Admin

Wydaje mi się, że IKE w biurze maklerskim to tylko specyficzna odmiana rachunku maklerskiego, więc chyba podpada pod zniżkę

Marcin
Gość
Marcin

Wiadomo coś bliżej na temat innych Domów Maklerskich? Czy i kiedy przystąpią do programu?

Mateusz
Gość
Mateusz

Wlasnie dostalem informacje po zalagowaniu do dm mbanku, ze oni tez biora udzial w tej „promocji”

Maciej Samcik
Admin

Tak, od kilku dni jest też mBank. Super!

AGG
Gość
AGG

Czy mając kartę orlen w portfelu mogę wziąć fakturę na zakupione ze zniżką paliwo?

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij
social-facebook social-feed social-google social-twitter social-instagram social-youtube social-linkedin