Podsumowanie 2024 r. w „Subiektywnie o Finansach”. Co Was najbardziej rozgrzewało, interesowało, bulwersowało? Które teksty najchętniej komentowaliście? Sylwester to tradycyjnie czas takich podsumowań. A trochę się działo. Były afery i katastrofy, ale były też okazje inwestycyjne, debiuty, fuzje i rekordy. I byliśmy my, aby to na bieżąco analizować i radzić. Oto artykuły, które najchętniej czytaliście, oraz te, które gromadnie skomentowaliście
- Szwecja radośnie (prawie) pozbyła się gotówki, przeszła na transakcje elektroniczne i… ma poważny problem. Wcale nie chodzi o dostępność pieniędzy [POWERED BY EURONET]
- Kiedy bank będzie umiał „czytać w myślach”? Sztuczna inteligencja zaczyna zmieniać nasze relacje z bankami. I chyba wiem, co będzie dalej [POWERED BY BNP PARIBAS]
- ESG w inwestowaniu: po fali entuzjazmu przyszła weryfikacja. BlackRock mówi „pas”. Jak teraz będzie wyglądało inwestowanie ESG-style? [POWERED BY UNIQA TFI]
W 2024 roku na „Subiektywnie o Finansach” opublikowaliśmy 750 artykułów, czyli średnio mogliście przeczytać ponad dwa nowe teksty dziennie. I czytaliście! Łącznie w 2024 r. przeczytaliście nasze teksty aż 8,44 mln razy. Odwiedziło nas aż 5,7 mln unikatowych użytkowników. Wiemy, że statystyki nie są precyzyjne i czasem nie uwzględniają ludzi wchodzących do „Subiektywnie o Finansach” z nowych urządzeń. Ale nawet uwzględniając „duplikaty”, do „Subiektywnie o Finansach” na pewno zajrzały w 2024 r. miliony ludzi.
Kilkadziesiąt tysięcy z Was subskrybuje nasze newslettery. Nasz profil na Facebooku ma prawie 100 000 obserwujących. Jesteśmy aktywni również na YouTubie (prawie 10 500 subskrybentów) i Instagramie (około 11 000 followersów), a Maciek Samcik ma personalne konta na LinkedInie i X (dawniej Twitter), które obserwuje łącznie ok. 40 000 ludzi.
Podsumowanie 2024 – najchętniej czytane artykuły
Oto lista najpopularniejszych tekstów na „Subiektywnie o Finansach” w 2024 roku. Jak widzicie, są tutaj zarówno głośne tematy gospodarcze, jak i finansowe dylematy gospodarstw domowych.
Najchętniej czytanym artykułem w 2024 roku na Subiektywnie o Finansach był tekst Tomasza Bodyła, który opublikowaliśmy 19 lipca. Tomek opisał, ile zarobił na zebraniu 1569 zwrotnych butelek po piwie. Poza butelkami Tomek zebrał też rekordową liczbę czytelników artykułu – 192 000.
Przeczytaj tekst Tomka: Recykling jest w modzie, ale czy się w Polsce opłaca? Zebrałem ponad 75 skrzynek butelek po piwie. Ile na tym zarobiłem?
Na drugim miejscu znalazł się świeżutki (z 5 grudnia) artykuł Maćka Samcika o wielkiej bankowej fuzji. Czy Pekao Bank i Alior Bank się połączą? Co z tego wynika dla społeczeństwa? Przeczytało o tym 80 000 osób.
Przeczytaj tekst Maćka: Wielka bankowa fuzja (prawie) przesądzona. Czego powinni się po niej spodziewać klienci i jak może wpłynąć na konkurencję na rynku? Analizuję
Podium zamykają prognozy cen gazu, o których 29 kwietnia pisał Maciej Samcik. 75 000 osób przeczytało o prognozach dotyczących wysokości gazowych rachunków na drugie półrocze.
Przeczytaj tekst Maćka: Gazowa panika, czyli PGNiG rozsyła prognozy z wysokimi cenami na drugie półrocze. Czy warto się nimi przejmować? Analizuję scenariusze
Czwarte miejsce to analiza drugiej edycji promocji przygotowanej przez bank BNP Paribas. 8% w skali roku na koncie oszczędnościowym przez najbliższych sześć miesięcy zachęciło do lektury aż 66 000 osób, a opisał to Maciej Samcik 1 października.
Przeczytaj tekst Maćka: 8% w skali roku na koncie oszczędnościowym? Ta opcja znów jest do wzięcia. W jednym z największych banków rusza kolejna edycja nietypowej promocji
Zdecydowanie chętnie nas czytaliście pod koniec roku. 20 grudnia sejm odrzucił projekt ustawy wprowadzającej ulgę w podatku Belki, a Maciek Samcik dokonał analizy i przypomniał, że wciąż są trzy sposoby (i pół), by go ominąć. Rezultat? 63 000 czytelników.
Przeczytaj tekst Maćka: Furtka zamknięta. Dziś Sejm odrzucił projekt ustawy wprowadzającej ulgę w podatku Belki. Ale wciąż są trzy sposoby (i pół), by go ominąć
16 grudnia Robert Sierant opublikował artykuł o egzekucji z Revoluta, który był szóstym najlepiej czytanym tekstem w 2024 roku. Aż 58 000 czytelników przeczytało, czy ich rachunki w Revolucie podlegają egzekucji.
Przeczytaj tekst Roberta: Ten i ów zakłada konto w aplikacji Revolut, bo liczy, że dochodów nie dopadnie komornik. Ale czy Revolut nadal pozwala być „poza zasięgiem”?
Zainteresował Was też artykuł Maćka Samcika z 5 maja o cenach na stacjach paliw. Czy już czas, aby z wyprzedzeniem planować, gdzie zatankujemy samochód? Tekst przeczytało 57 000 osób.
Przeczytaj tekst Maćka: Stacja paliw i rozbój w biały dzień. Dlaczego ceny benzyny tak się rozjechały z rzeczywistością? Na tę patologię przyda się nowy nawyk kierowcy
Ósmym najchętniej czytanym tekstem w 2024 roku była interwencja Jakuba Samcika w sieci Plus. Nasz czytelnik wybrał się do Chorwacji i zapłacił za to ogromny rachunek, a Kuba to opisał 9 sierpnia i zebrał 56 000 odbiorców.
Przeczytaj tekst Kuby: Wakacje w Chorwacji i kosmiczny rachunek za roaming. Jak to możliwe? Pan Mateusz w pułapce bałkańskiego kotła
Listę najpopularniejszych artykułów w 2024 roku zamykają dwa teksty o potencjalnym spadku cen mieszkań. Maciek Samcik pisał o tym 29 lipca i 19 maja, a przeczytało to odpowiednio 55 000 i 51 000 czytelników.
Przeczytaj tekst Maćka: Kiedy ruszy spadkowa lawina cen mieszkań? Są trzy sygnały, że być może właśnie rusza. Ale są też trzy rzeczy, które mogą ją zatrzymać
Przeczytaj tekst Maćka: Kiedy wreszcie zaczną spadać ceny mieszkań? Analitycy wrzucili dane do modelu i… zaskoczenie. Trzy ciekawe trendy na rynku nieruchomości
Podsumowanie 2024: najchętniej komentowane teksty
„Subiektywnie o Finansach” to nie tylko autorzy, którzy – choć nie są bezbłędni – starają się opisać wszystko, co ważne z perspektywy Waszych portfeli i wyjaśnić, co to oznacza. To też cała społeczność ludzi, którzy troszczą się o swoje finanse i chcą się dzielić wiedzą, a czasem wytykają nam błędy i niedoróbki (nie wstydzimy się tego, nie usuwamy komentarzy, bierzemy krytykę na klatę i cieszymy się, że Wam zależy, skoro poświęcacie czas na napisanie kilku zdań). Komentarze pod naszymi artykułami są często bardziej wnikliwe niż nasze teksty, więc warto przypomnieć dziesięć najchętniej komentowanych artykułów w 2024 roku.
Najchętniej komentowanym artykułem w 2024 roku był tekst Maćka Samcika z 11 marca o planowanych zmianach w podatku Belki. Wypowiedziało się w tej sprawie aż 254 czytelników.
Przeczytaj tekst Maćka: Minister Domański zdradził, jakie planuje zmiany w podatku Belki. Jeśli spodziewaliście się podatkowego eldorado, to nie będziecie zachwyceni, ale…
Drugie miejsce to artykuł z samego początku roku (4 stycznia), który Maciek Samcik napisał o pierwszych szczegółach nowego programu tanich kredytów hipotecznych. „Mieszkanie na Start” skomentowało 250 osób.
Przeczytaj tekst Maćka: Rząd ujawnił pierwsze szczegóły nowego programu tanich kredytów hipotecznych. „Mieszkanie na Start”, czyli kolejna porcja narkotyku. Nieco rozmasowana
Podium zamyka dyrektywa budynkowa, którą skomentowano 241 razy. Był to artykuł Maćka Samcika z 13 marca o nowych obowiązkach – związanych z efektywnością energetyczną – nakładanych na właścicieli budynków.
Przeczytaj tekst Maćka: Dyrektywa budynkowa: bomba podłożona pod rynek nieruchomości i horrendalne koszty dla właścicieli domów czy potrzebne inwestycje?
238 komentarzy zebrał artykuł Maćka Samcika z 3 grudnia o klientce banku, która padła ofiarą phishingu. Złodzieje wyjęli jej z konta ponad 90 000 zł, ale sąd uznał, że to była wina banku.
Przeczytaj tekst Maćka: Klientka banku padła ofiarą phishingu. Złodzieje wyjęli jej z konta ponad 90 000 zł. Sąd dał się przekonać, że to była… wina banku
Piątym najchętniej komentowanym artykułem na „Subiektywnie o Finansach” w 2024 roku był tekst Tomasza Bodyła z 10 października o początku końca rewolucji samochodów elektrycznych. Znalazło się pod nim 237 komentarzy.
Przeczytaj tekst Tomka: Niepokojące dane o „elektrycznej” rewolucji. Samochody elektryczne okażą się głównie gadżetami dla bogatych ludzi wymyślonymi przez polityków?
Szóste miejsce i znowu Tomek, tym razem z przytaczanym już dzisiaj tekstem o zebraniu 1569 butelek. Najchętniej czytany tekst z 19 lipca zebrał aż 221 komentarzy.
Przeczytaj tekst Tomka: Recykling jest w modzie, ale czy się w Polsce opłaca? Zebrałem ponad 75 skrzynek butelek po piwie. Ile na tym zarobiłem?
Kto przegrał, a kto wygrał po pięciu latach od wprowadzenia PPK? Gdzie jesteśmy na drodze do dodatkowej emerytury? Artykuł Maćka Samcika z 7 października na ten temat zebrał 208 komentarzy.
Przeczytaj tekst Maćka: Pięć lat PPK. Ile zarobili ci, którzy na początku zaryzykowali? Gdzie (dzięki PPK i nie tylko) jesteśmy na drodze do dodatkowej emerytury? Słodko-gorzko
Na ósmym miejscu ze 199 komentarzami ponownie przerwa w „elektrycznej” rewolucji, którą ogłosił rząd, gdy wykorzystano środki na dopłaty do samochodów elektrycznych. Tym razem autorstwa Piotra Rosika z 8 września.
Przeczytaj tekst Piotrka: W Polsce przerwa w „elektrycznej” rewolucji. Dlaczego popularność samochodów elektrycznych w naszej części Europy nie chce rosnąć? To się nie uda?
Firma analityczna TRP wyliczyła, jak i ile powinno oszczędzać pokolenie Z, żeby zgromadzić wystarczające pieniądze na emeryturę. A u nas opisał to Marcin Kuchciak 4 lutego i zebrał 194 komentarze.
Przeczytaj tekst Marcina: Emerytura to bzdura: tak sądzi część młodych ludzi z Gen Z. Oto prosty algorytm, który mówi, jak powinni zbierać pieniądze, żeby… im wystarczyło
Najchętniej komentowaną dziesiątkę zamyka artykuł Maćka Samcika z 22 marca o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Etatowcy się bulwersują, przedsiębiorcy marudzą, a Wy komentujecie w liczbie 189 komentarzy.
Przeczytaj tekst Maćka: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców pójdzie w dół i znów będzie ryczałtowa. Etatowcy się bulwersują, przedsiębiorcy też marudzą. Kto ma rację?
Za nami przestępny rok 2024, który (jak chyba każdy) obfitował w wiele zupełnie nowych i niespodziewanych wydarzeń finansowych. Co nas czeka w 2025 roku? To się dopiero okaże, ale na pewno postaramy się Wam to wytłumaczyć i dokładnie przeanalizować. Szczęśliwego nowego roku!
Zdjęcie główne: Freepik