Wybieracie się na wakacje samolotem? Oto najlepsze linie lotnicze świata. Z nimi warto lecieć. Wyżej WizzAir czy Ryanair? A może LOT?

Jeśli wybieracie się na wakacje indywidualnie, a nie z biurem podróży i planujecie dotrzeć tam samolotem, to głównym czynnikiem wyboru będzie dla Was cena (zakładamy, że wszystkie linie są tak samo bezpieczne). Ale warto też wziąć pod uwagę punktualność i jakość świadczonych przez linię lotniczą usług. Oto ranking, który pokazuje, które linie lotnicze są najlepsze. To ważne cyfry zwłaszcza dla klientów Wiizaira i Ryanaira. A gdzie w tym towarzystwie jest nasz LOT?

Taki ranking sporządziła firma AirHelp, która zajmuje się pomaganiem pasażerom w uzyskiwaniu od linii lotniczej odszkodowań za niewłaściwe wykonanie usług – głównie za spóźnienia samolotów lub anulowania lotu (co może wywołać daleko głębsze skutki, niż tylko konieczność nocowania w hotelu – można w ten sposób stracić dużą część urlopu).

Czytaj też: Last minute to mit? Mamy wykres, który pokazuje kiedy wycieczki są najtańsze!

Nie przegap nowych tekstów z „Subiektywnie o finansach”zapisz się na newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

Ranking AirHelp: punktualność, serwis na pokładzie i… rozpatrywanie reklamacji

AirHelp już od sześciu lat prowadzi badania jakości działania linii lotniczych. W tym roku w zestawieniu zostały sklasyfikowane 72 linie lotnicze, w przypadku których udało się zebrać wystarczającą liczbę danych statystycznych, by dało się je porównać z konkurencją.

Rankingi AirHelp są oparte na trzech czynnikach: odsetku połączeń realizowanych punktualnie (bez opóźnień), jakości usług na pokładzie (na podstawie publicznych recenzji ściąganych z najpopularniejszych witryn internetowych poświęconych podróżowaniu) oraz liczby i wyników rozpatrywania zgłaszanych przez klientów reklamacji (co odzwierciedla sposób, w jaki firma traktuje niezadowolonych klientów).

Którym samolotem warto się więc przelecieć – nawet kosztem droższego biletu – by mieć największą szansę, że dolecimy na czas, zostaniemy świetnie obsłużeni na pokładzie, a jeśli coś pójdzie nie tak, to linia lotnicza grzecznie wypłaci odszkodowanie i pomoże rozwiązać problem?

Czytaj też: Uwaga, największe telekomy wprowadziły dopłaty do roamingu w Unii Europejskiej. Kto w te wakacje zapłaci więcej za telefon i transfer danych? Sprawdź!

Czytaj też: Szukasz taniego biletu lotniczego? Wraca niebezpieczny przekręt, nie daj się nabrać, bo możesz stracić wszystkie pieniądze!

Jak latać, to tylko z Niemcami i Austriakami. Albo z Szejkami

Poniżej lista top 10 światowych dużych linii lotniczych. Obok nazwy podałem procent oceny maksymalnej, który dana linia uzyskała w rankingu AirHelp w kolejności kategorii: punktualność (tutaj procent punktów odpowiada procentowi punktualnie wystartowanych i „dowiezionych” połączeń), jakość obsługi na pokładzie, rozpatrywanie reklamacji klientów. Na samym końcu liczba punktów zdobyta łącznie – na 10 możliwych

Bawcie się dobrze przy lekturze i sprawdżcie czy możecie jeszcze przebukować swój bilet, żeby polecieć lepszą linią ;-):

1. Qatar Airways – 89%, 95%, 89% – 9,08
2. Lufthansa – 76%, 95%, 86% – 8,57
3. Etihad Airways – 86%, 93%, 75% – 8,43
4. Singapore Airlines – 85%, 98%, 68% – 8,33
5. South African Airways – 85%, 78%, 87% – 8,31
6. Austrian Airlines – 80%, 80%, 89% – 8,29
7. Aegean Airlines – 90%, 83%, 74% – 8,19
8. Qantas – 89%, 80%, 75% – 8,12
9. Air Malta – 86%, 65%, 91% – 8,09
10. Virgin Atlantic – 82%, 80%, 79% – 8,04

Każda z tych linii ma wysokie wyniki we wszystkich trzech katagoriach. I wysoką łączną punktację powyżej 80% wszystkich możliwych do uzyskania punktów. Wśród popularnych w Polsce linii wyróżniają się, jak widzicie, Lufthansa i Austrian Airlines. Zaś pierwsza pozyska Qatar Airlines o tyle nie dziwi, że katarski przewoźnik jest na górze rankingów bardzo często – po prostu chce uchodzić za najlepszą i najbardziej luksusową linię lotniczą świata, nawet kosztem droższych biletów.

Czytaj też: Wybierasz się na wakacje? Oto check-lista rzeczy do ogarnięcia. Dobra rada: zacznij na kilka tygodni przed wyjazdem!

Czytaj też: Pojechałem na kilka dni za granicę i porównałem trzy karty płatnicze, płacąc nimi w tych samych miejscach i w tym samym czasie. Jakie były różnice w kosztach? Olbrzymie! Jak zaoszczędzić?

Jak został oceniony LOT?

Gdzie w tym szeregu znajduje się nasz LOT? Niezbyt wysoko, na 29. miejscu. Jeśli chodzi o punktualność połączeń to aż tak wiele do ideału naszemu narodowemu przewoźnikowi nie brakuje – 79% lotów „wylądowanych” o czasie. To wynik gorszy od niemal wszystkich firm lotniczych z pierwszej dziesiątki, ale np. samoloty drugiej w rankingu Lufthansy spóźniają się częściej.


Jeśli chodzi o wyniki rozpatrywania reklamacji to LOT mieści się w absolutnym topie całego rankingu (91% punktów), niewiele jest linii lotniczych, które przyjaźniej podchodzą do składanych przez klientów żali i zastrzeżeń. Na czym więc „popłynął” nasz narodowy przewoźnik? Na jakości serwisu. Można powiedzieć, że to najmniej istotny parametr, ale jest faktem, że został oceniony przez AirHelp na 63% możliwych do uzyskania punktów. Łącznie LOT zdobył 7,75 pkt. na 10 możliwych.

Czytaj też: Zacięty bój z linią lotniczą o znaczenie jednego słówka w regulaminie. Stawka: niemała

British Airways i Air France wypadły z czołówki

Przebiegłem przez ranking w poszukiwaniu innych popularnych w Polsce linii lotniczych. KLM wylądował na 11. miejscu w zestawieniu z oceną łączną 8,01. Wysoko, na 13. miejscu, uplasował się węgierski Wizzair, który kontroluje dużą część polskiego rynku lotniczego. Zdobył 88% punktów w kategorii punktualności i 91% w kategorii rozpatrywania reklamacji. Podobnie jak LOT „popłynął” na jakości obsługi w locie. Łączna ocena – 7,95 – ociera się o strefę najlepszych linii lotniczych świata.


Bardzo dobrze, jak na tanią linię lotniczą, spisały się linie Norwegian (12. miejsce), zaskakująco nisko (dopiero 16. pozycja) są popularne w Polsce linie Emirates (w porównaniu z Qatar i Eithad wyraźnie słabuje pod względem punktualności – 78% – i pozostałych parametrów. Dopiero na 21. miejscu są linie British Airways, zaś na 34. – grubo poniżej naszego LOT-u – znalazł się Air France. W tych samych okolicach mieści się skandynawski SAS.

Czytaj też: Najbardziej ekskluzywne miejsca na weekendowy wypad. Tanio nie będzie, ale za to zadasz szyku

Czytaj też: Kiedy możesz skorzystać z polisy od rezygnacji z wycieczki?

Czytaj też: Spóźniłeś się na samolot. Jakie koszty to pociąga?

Czytaj też: Czym różnią się od siebie polisy turystyczne? Porównuję

Ryanair w dziesiątce najgorszych linii świata. EasyJet też

A na liście 10 najgorszych linii lotniczych świata znajdziemy największego w Polsce przewoźnika, irlandzkiego Ryanaira, który co prawda pod względem punktualności nie daje jakoś strasznie ciała (86%, lepiej, niż LOT i w okolicach wyniku najlepszych linii lotniczych, ale pod względem serwisu na pokładzie zdobył tylko 63% punktów, zaś pod względem podejścia do niezadowolonych pasażerów – tylko 33%. Gdyby więc Ryanair traktował lepiej tych, którzy przychodzą z reklamacjami (często uzasadnionymi), miałby szanse na wynik w drugiej, trzeciej dziesiątce. A tak łącznie zdobył tylko 6,03 pkt.

Inne źle oceniane linie lotnicze? Wśród znanych marek w tyle znajduje się hiszpańska Iberia (ale tu też nie poszło o punktualność, lecz o jeden z najniższych w rankingu wskaźników traktowania klientów przychodzących z reklamacją). Pod tym względem gorszy wynik (tylko 13% punktów) ma chyba tylko EasyJet. Jeśli coś pójdzie nie tak – pasażerowie tej linii mają przerąbane. EasyJet też znalazł się w dziesiątce najgorszych linii lotniczych świata.

Czytaj też: Spóźnił się na samolot na wakacje. Konsekwencje? Nieobliczalne!

Tutaj, na stronie AirHep.com, znajdziecie pełną wersję rankingu ze szczegółowymi wynikami wszystkich linii, a także wyniki poprzednich edycji

Najpunktualniejsi Ukraińcy, Kenijczycy i Bałtowie

Na marginesie – czy wiecie które linie lotnicze zajęłyby ostatnie miejsce, gdyby brać pod uwagę tylko punktualność? Kanadyjskie. Wszyscy tamtejsi przewoźnicy mają słabe wyniki punktualności, a Air Kanada – najgorszy na liście, tylko 55% punktualnie „dowiezionych” lotów. Która z dużych linii lotniczych jest najbardziej punktualna na świecie?

Kenijskie, Ukraińskie i znane w Polsce Air Baltic, obsługujące loty do krajów nadbałtyckich oraz Aegan (latające na greckie wyspy). Jak widzicie ten miernik nie jest wyczerpujący, bo mniejsze linie lotnicze, nie mające bardzo rozbudowanej i globalnej siatki połączeń, mają w tej dziedzinie większe szanse. Duzi przewoźnicy nie są w stanie mieć ponad 90% punktualności, ale nadrabiają jakością serwisu w locie i jakością obsługi niezadowolonych klientów.

Czytaj też: Wojna lub atak terrorystyczny? Kiedy możesz zrezygnować z wycieczki i odzyskać wszystkie pieniądze? 

Czytaj też: Ubezpieczenia na mundial w Rosji. Bez polisy nie przekroczysz granicy!

Na wakacje z „Wizzem” czy z „Ryanem”?

Podsumowując: wśród popularnych w Polsce linii „standardowych” najlepszym przewoźnikiem jest Lufthansa, zaś jeśli chodzi o niskobudżetowych przewoźników i tanie linie, to najlepsze wyniki osiągnął Norwegian, a tuż za nim znalazł się Wizzair. Mając do wyboru „Wizza” i „Ryana” trzeba byłoby chyba wybrać tego pierwszego – nie dość, że jest bardziej punktualny (choć nieznacznie), to jeszcze lepiej traktuje swoich klientów.

AirHelp ocenił też największe porty lotnicze świata. Wyniki tego rankingu znajdziecie tutaj.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij

Gratulacje! Jesteś zapisany