Świat ma nierówno pod sufitem, czyli globalne zabójstwo klasy średniej. Oto scenariusz zagłady

Z czego wynikają nierówności dochodów bogatych i biednych? Z faktu, iż bogaci mają więcej inicjatywy, dobrych pomysłów, skłonności do ryzyka? A może z tego, że coraz sprawniej wyciskają biednych i wykorzystują prostą zasadę, że „pieniądz robi pieniądz”? W zależności od tego którą interpretację przyjmiemy różnie ocenimy też dane opublikowane ostatnio w raporcie „World Inequality Report 2018”, czyli w „Światowym Raporcie o Nierównościach”

Opracowanie jest firmowane przez pięcioro ekonomistów, w tym Thomasa Piketty’ego. Ludziom obeznanym w teorii ekonomii to nazwisko zapewne podnosi ciśnienie (Piketty’ego i jego teorie albo się kocha, albo nienawidzi), ale nie zamierzam w tym miejscu recenzować jego pomysłów na gospodarkę, lecz jedynie zinterpretować po swojemu liczby z raportu o nierównościach dochodowych.

Nie trzeba żadnych raportów, żeby zgodzić się z tezą, że w ostatnich dziesięcioleciach bogaci stają się coraz bogatsi. W ciągu ostatnich 40 lat udział dochodów najbogatszego 1% ludzi żyjących na świecie w dochodach generowanych przez wszystkich ludzi na świecie zwiększył się z 16% do prawie 21%. Zaś w jednym ze scenariuszy na przyszłość, które są zawarte w tym raporcie, przyjęto, iż już za nieco ponad 30 lat ów 1% najbogatszych może się zbliżyć do… 30% udziału w dochodach generowanych przez ludzi z całego świata.

Czytaj też: Najpotężniejsze marki świata. Europa w odwrocie! A kto rządzi?

Czytaj też: Jeśli pieniądze rządzą światem, to kto rządzi pieniędzmi? Oto najwięcej warte korporacje świata

10% najbogatszych trzęsie gospodarką świata

Od czego zależy realizacja tego scenariusza? Autorzy raportu porównują sytuację dochodową ludzi w dwóch ważnych częściach świata – USA oraz Europie Zachodniej. W USA od 1980 r. do 2016 r. udział 1% najbogatszych ludzi w dochodach generowanych przez cały kraj wzrósł z 11% do 20%, a więc niemal się podwoił. Z drugiej strony udział biedniejszej dochodowo połowy społeczeństwa w tym samym czasie spadł z 21% do 13%. Czyli: coraz więcej pieniędzy płynie do bogatych, a coraz mniej – do biednych.

Na drugiej szali jest Europa, w której udział dochodów najbogatszych w ogólnej sumie dochodów mieszkańców, owszem, rośnie – z 10% do 12% w ciągu ostatnich 35 lat – ale udział biedniejszej połowy społeczeństwa utrzymuje się na przyzwoitym poziomie. W 1980 r. wynosił prawie 24% ogólnych dochodów, zaś obecnie wynosi mniej więcej 22%. Kluczem do różnic jest zapewne lepszy dostęp do edukacji w Europie (więcej publicznych szkół), polityka wyrównywania szans (m.in. fundusze europejskie) i progresja opodatkowania, która w Europie jest większa, niż w USA.

Czytaj też: Liga miliarderów, czyli które kraje mają najbogatszych bogaczy?

W zależności od tego jaki scenariusz dotyczący tempa dalszego bogacenia się bogatych i biednienia biednych przyjmiemy, za kolejnych 30 lat bogaci zwiększą tempo bogacenia się dwukrotnie bądź utrzymają je na obecnym poziomie. Na dziś stan gry jest taki, że 10% najbogatszych kontroluje od 37% dochodów generowanych przez wszystkich obywateli (w Europie) do 61% (kraje arabskie).

Czytaj też: Superbogacze. Jeden na 30.000 ludzi ma tyle, ie zarabia Lewandowski. A 1% z nich… obrzydliwie bogaci

Czytaj też: Portret ewentualnego rentiera. Ilu ludzi na świecie już nic nie musi? I ile trzeba mieć, żeby nic nie musieć?

Globalne zabijanie klasy średniej

Kto dostaje po tyłku z powodu rosnących na świecie nierówności? Bardzo niefajnie wygląda wykres obrazujący zanikanie klasy średniej na świecie. Mówimy o ludziach, którzy są przedsiębiorczy, zaradni, prowadzą własny biznes, mają dochody wystarczające do życia na przyzwoitym poziomie. To z ich rąk przede wszystkim przejmują dochody ci, którzy mieszczą się w kilku procentach najzamożniejszych.

Jak czytać poniższy wykres? Pokazuje on o ile wzrosły w latach 1980-2016 realne dochody poszczególnych grup mieszkańców świata. Pionowa oś pokazuje skalę wzrostu owych dochodów (osiąga od 80% do 240%). Pozioma oś to decyle (oraz mniejsze grupy) dochodowe. Przykładowo jeśli weźmiemy grupę dochodową „20” to mówimy o ludziach, którzy pod względem zarobków mieszczą się na 20-tym piętrze w 100-piętrowym budynku. A jeśli weźmiemy grupę dochodową „99” to mówimy o ludziach mieszczących się w 1% najbogatszych.

Co wynika z wykresu? Że dochody najbiedniejszych (mieszczących się na 10-30-tym piętrze w 100-piętrowym „budynku dochodowym”) oraz najbogatszych (tych, którzy zamieszkują na najwyższym piętrze :-)) realnie wzrosły najbardziej. A więc skala światowej biedy spadła, podobnie jak wzrosła skala światowego bogactwa.

Natomiast w najmniejszym stopniu realnie wzrosły dochody ludzi mieszczących się pod względem dochodów pośrodku – czyli ani tych bardzo bogatych, ani tych bardzo biednych. Prawdopodobnie to ich kosztem rosną dochody bardzo biednych i bardzo bogatych.

Zabijanie klasy średniej – która jest najłatwiejsza do złupienia przez polityków, bo nie ucieknie do raju podatkowego, a jednocześnie ma dochody wystarczające do tego, żeby ją obłożyć podatkami – spowoduje, że część z tej klasy średniej spadnie do poziomu biedoty. A ci, których nie zdoła zniszczyć urząd podatkowy, zniszczy polityka rządu, który – podatny na głosy lobbies – tak ustawi rzeczywistość, by drobny i średni przedsiębiorca nie mógł walczyć na równych prawach z korporacją „zbyt dużą, by upaść”. Dopóki rządy i wąska grupa najbogatszych będą w sojuszu skierowanym przeciwko klasie średniej, to nie będzie dobrze.

Czytaj też: „Henryk”, czyli przyszłość narodu. Ile zarabia i na co wydaje pieniądze?

Czytaj też: Allianz zasmuca. Polska spadła w rankingu zamożności. Co się dzieje?

Majątek publiczny się kurczy. Czy to źle?

Z wykresów, które znajdują się w raporcie wynika, że państwa, pod względem kontrolowanego przez siebie majątku publicznego, w ostatnich 50 latach bardzo straciły na znaczeniu. O ile wartość majątku publicznego w zasadzie się nie zmieniła lub wręcz spadła (w USA i WIelkiej Brytanii, czyli tam, gdzie najszybciej rośnie bogactwo najzamożniejszych osób prywatnych), o tyle wartość majątku prywatnego w tym samym czasie się w poszczególnych krajach zwielokrotniła.

O czym to może świadczyć? Można się martwić, że państwa słabną, bo tym samym tracą wpływ na gospodarkę (mają mniejsze możliwości kształtowania trendów). Ale z drugiej strony… Dopóki państwa wykorzystują majątek publiczny m.in. do gnębienia klasy średniej, to czy jest jakąś tragedią, że mają tego majątku coraz mniej? Zwłaszcza, że majątek w rękach państwa jest często źle zarządzany i nieefektywny.

Generalnie mój wniosek z lektury tego raportu jest niewesoły: świat zmierza w złym kierunku i w zasadzie tylko Europa Zachodnia jest w sytuacji, która pozwala przynajmniej spowolnić trendy zbliżające nas stopniowo do średniowiecza.

W odróżnieniu od modnych ostatnio ekonomistów „równościowych” nie uważam, że trzeba dać państwu większe możliwości redystrybucji dochodów – czyli zabierania bogatym i rozdawania biednym. To bullshit. Państwo mogłoby pomóc, gdyby wspomagało klasę średnią, przedsiębiorczość i zdrową konkurencję. I walczyło z kartelami, rajami podatkowymi, ukrywaniem dochodów przez najbogatszych.

Jeśli rola państwa ma się zasadzać na tym, że będzie więcej redystrybucji do najbiedniejszych na koszt klasy średniej (bo najbogatszych nie da się dopaść albo zapłacili łapówki) to ja chrzanię takie państwo. A Wy?

Czytaj też: Siedem zasad, które wyniosły Jeffa Bezosa na pozycję najbogatszego Ziemianina. Warto przeczytać!

Czytaj też: Co by mogli najbogatsi Ziemianie, gdyby tylko chcieli? Oto kilka propozycji dla Bezosa, Buffeta i Gatesa

Czytaj teżJak osiągnąć sukces w inwestowaniu? Oto pięć (bez)cennych rad od słynnego inwestora Warrena Buffeta

Cały raport jest do pobrania tutaj

ilustracja: Dubai Creek Harbour

 

15
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
MaciejAndrzejobywateldzikikucykMK Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mborus
Gość
mborus

Przede wszystkim trzeba zamknąć te pseudofirmy nazywane kulturalnie bankami. To one są w głównej mierze odpowiedzialne za biednienie ludzi, gdyż wciskają im kredyty na które ludzi nie stać. Poza tym, to nie jest normalne, że depozyt ma maksymalnie 2%, a pożycza się na np. 10%. To jest nieuczciwe i niemoralne. Po drugie, banki tworzą „pieniądze” z niczego. Gdybym drukował „pieniądze” w domu to to się nazywa fałszerstwo. W banku nie. Po trzecie, moje dziecko chodzi do predszkola. Bawili się w sklep i można było płacić  „kartą.” Propaganda od małego. Skończcmy z propagandą, nie zamykajmy ust ludziom, którzy myślą inaczej i… Czytaj więcej »

Lolca
Gość
Lolca

Eee… Przecież nikt nie wciska ludziom kredytów (poza skrajnymi przypadkami np. gdy jakaś kochająca rodzinka wmanewruje seniorów w kredyt dla wnuków). Sami je biorą.

Wierzbno
Gość
Wierzbno

Ludzie kredyty biorą dobrowolnie, to nie jest wina banków.

obywatel
Gość
obywatel

mborus, widze, ze jestes zwolennikiem zabierania ludziom mozliwosci podejmowania decyzji.
Nie wiem jak Tobie bank wcisnal kredyt, bo mi sie to nie zdarzyło.
malo tego musze sie do banku fatygowac, dosylac dokumenty i jeszcze mi laske robia, ze kedyt dostane.
Juz ktos decyduje, kiedy mi wolno robic zakupy, nastepny „mondry” chce mi zabrac mozliwosc pozyczania pieniedzy…

Karola
Gość
Karola

Panie Macieju, ja też chrzanię takie państwo. Pytanie tylko co z tym można zrobić? Jest odpowiedź inna niż: emigracja?

Kuba
Gość

Bardzo ciekawe, fajnie czytać świeże rzeczy i opracowania. Moje rozumienie ekonomii jest proste (jestem socjologiem z wykształcenia), stąd proszę wybaczyć naiwność. Z raportu wynika, że wzrastają dochody najbogatszych i najbiedniejszych. Skąd jednak wniosek, że ich bogacenie się odbywa się kosztem (właśnie) klasy średniej? Niejasne jest dla mnie to wynikanie, lecz pytam jako laik. Dzięki za odpowiedź! 🙂

rz
Gość
rz

Wydaje się, że przyczyn jest kilka: 1. rozbudzone ambicje i apetyty tzw. klasy średniej, zachęcające do ryzykowania, inwestowania i brania kredytów – co może ich przemieszczać zarówno w kierunku 1% jak i uboższej warstwy. Zatem część z klasy średniej to „nowi” ale spora część to ludzie, którzy „odziedziczyli” majątek i pozycję i nie są „foolish and hungry”. Konsumują życie niekoniecznie walcząc o wzrost – a przez to relatywnie biednieją i zaczynają odpadać w wyścigu. 2. specyfika wirtualizacji i efektu skali – najbogatsi raczej nie skupiają się na wytwarzaniu dóbr podstawowych, ale na zagadnieniach łatwo skalowalnych i często wirtualnych (m.in. producenci… Czytaj więcej »

Człowiek z lasu
Gość
Człowiek z lasu

Świetna diagnoza Macieju! To co opisałeś, to krótki wycinek z ogólnoświatowej zmowy najbogatszych, tzw. systemu. Ludzie są celowo ogłupiani przez media tanią i prostacką rozrywką, mają się nie interesować polityką, chodzić do pracy – najlepiej do korpo, w weekend nawalić się jak szpadel tanim piwem z biedry, itp… Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ta tłuszcza nawet nie jest choć ciut świadoma w jakim żyje kieracie i że jest tylko mięsem armatnim tak naprawdę głównie 3 branż: banksterki, farmacji i biurwy… A klasa średnia? Jest dymana przez Kapitana Państwo, nękana podatkami i biurwą, okradana z owoców katorżniczej pracy i… Czytaj więcej »

MK
Gość
MK

Brawo za kolejny latwy do czytania artykul. Niestety moim zdaniem sa w nim bledy. Wykres krzywej slonia to GLOBALIZACJA,(ktora przyspieszyla po wpuszczeniu Chin do WTO przez Clintona w 1999 jesli sie nie myle) dzieki ktorej korporacje zlecaja brudna produkcje i prace do trzeciego swiata, korpo ma olbrzymie marze na dostarczaniu swoich produktow do zachodnich konsumentow nie tylko Apple ale i tez np. polskie odziezowe LPP (marka Reserved). Dzieki czemu ludnosc czesci Trzeciego swiata bardzo sie wzbogacila (startowali od zera) a „bogaty zachod” (nazwany tutaj Klasa srednia) nie bogaci sie juz tak szybko, jak wczesniej. Wyeksportowalismy wzrost PKB i bogactwa do… Czytaj więcej »

dzikikucyk
Gość

„Jeśli rola państwa ma się zasadzać na tym, że będzie więcej redystrybucji do najbiedniejszych na koszt klasy średniej (bo najbogatszych nie da się dopaść albo zapłacili łapówki) to ja chrzanię takie państwo. A Wy?” – dokładnie! klasa średnia to wielkie osiągnięcie powojenne, nie dajmy jej zmieść z powierzchni.

Andrzej
Gość
Andrzej

Historycznie takie nierównosci rozwiązywano bardzo sprawnie, na przykład taki Jakub Szela…

Maciej
Gość
Maciej

No właśnie. Próg podatkowy boli. Z jednej strony zatrudniam ludzi, zwiększam obroty w gospodarce i bogactwo ojczyzny. Pracownicy płacą podatki i kupują za wypłacone im pieniądze różne rzeczy (które znowu generują podatki). A kiedy ja chcę coś z tego mieć, to muszę za zarobek sześciokrotnie większy niż zarobek pracownika (ja ryzykuję, ja wszystko planuje, ja pracuję po kilkanaście godzin dziennie siedem dni w tygodniu – chyba się należy?) zapłacić podatek dziesięciokrotnie większy niż pracownik. I tak, to jest ten moment, kiedy zaczynam się zastanawiać na wyprowadzką do raju podatkowego. Bo skoro ojczyzna mnie dyskryminuje i prześladuje to miłość do takiej… Czytaj więcej »

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij

Gratulacje! Jesteś zapisany