W ten weekend klienci Kantoru Alior Banku nie wymienią pieniędzy. Za to w poniedziałek dostaną nowy system do wymiany walut i nową kartę wielowalutową. Testowałem!
Przerwa techniczna rozpocznie się w piątek (12 lipca) o godz. 20.00 i potrwa do godzin porannych w poniedziałek. W tym czasie możliwość wymiany pieniędzy i zrobienia przelewów będzie niemożliwa. Przez cały weekend bez zakłóceń powinny działać karty płatnicze. W poniedziałek po zalogowaniu klienci zobaczą odświeżony system na komputerach stacjonarnych. A w nim kilka ciekawych nowości.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Z Kantoru Walutowego Alior Banku korzysta blisko 340.000 klientów indywidualnych i firmowych. Ta bankowa platforma była jedną z pierwszych, która konkurowała z coraz popularniejszymi kantorami internetowymi.
By korzystać z aliorowego kantoru, nie trzeba mieć konta w Alior Banku. Platforma pozwala wymieniać waluty po preferencyjnych kursach, zbliżonych do stawek z rynku międzybankowego. Jej zaletą jest też to, że pozwala dokonywać przelewów za darmo w kilkudziesięciu walutach. To przydatna opcja dla osób spłacających kredyty hipoteczne denominowanych w obcych walutach, firm, które prowadzą rozliczenia nie tylko w złotówkach, wreszcie dla klientów, którzy potrzebują tanio kupić walutę np. na zagraniczne wakacje.
Przeczytaj też: To może być największa afera wakacyjna. Znów namierzyliśmy przymusowe przewalutowanie podczas płacenia kartą za zakupy! Mamy dowód
Przejrzysty układ, nowe gadżety
Kilka dni przed startem odświeżonej platformy miałem okazję podejrzeć zmiany. Jak podszedł do nich Alior Bank? Zacznę od tego, że nowy system przygotowano tak, by treści prezentowane na stronie i funkcjonalności były takie same na różnych urządzeniach: laptopach, smartfonach czy tabletach.
W zamyśle banku, strona ma być bardziej przejrzysta niż dotychczas. Na ekranie startowym klient zobaczy najważniejsze informacje, m.in. o aktualnym saldzie wszystkich posiadanych rachunków (przeliczonych na złote po bieżącym kursie kantoru) czy posiadanych kartach. Z poziomu głównej strony będzie mógł wykonać operacje, z których korzysta najczęściej, czyli np. wymienić pieniądze bądź zrobić przelew.
Nowością będzie też zakładka „nachodzące zdarzenia”, w której znajdą się informacje o ostatnich zleceniach, blokadach na poczet płatności czy o wygasającym „za chwilę” terminie ważności karty.
Przeczytaj też: Lokata w tym banku bywa jak bilet w jedną stronę. Zakładasz ją przez internet, ale gdy przychodzi do zwrotu pieniędzy…
Przeczytaj też: Ta prowizja jest niczym bomba z opóźnionym zapłonem. Dzięki niej bank może zarobić krocie, nawet jeśli nie płacisz za konto i kartę
Szybka blokada i dzielenie rachunku
Dosłownie jednym kliknięciem będzie można czasowo zablokować jedną lub wszystkie posiadane w kantorze karty. Wygodne, ale trzeba uważać, bo jeśli nie odblokujemy karty w ciągu 30 dni, zostanie ona zablokowana na zawsze. Więcej o tym, jak działają blokady kart w poszczególnych bankach pisałem w tym artykule.
W nowym systemie pojawi się możliwość dzielenia rachunków. To funkcjonalność podpatrzona z rozwiązań quasibankowych takich jak np. Revolut. Jak to działa? Załóżmy, że idę do restauracji ze znajomymi. Opłacam rachunek za wszystkich, a potem w systemie wysyłam prośby do współtowarzyszy biesiady o to, by zwrócili mi pieniądze. Opcja dzielenia rachunków zadziała tylko wśród osób, które korzystają z Kantoru Alior Banku, choć ten nie wyklucza, że już wkrótce rachunek będzie można podzielić z kimś, kto nie ma konta w aliorowym kantorze (ma to ułatwić dyrektywa PSD2, która wejdzie w życie w połowie września).
Przeczytaj też: Konto zablokowane na miesiąc. Właściciel firmy pokazuje straty i chce odszkodowania. Czy bankowe młyny za wolno mieliły?
Przeczytaj też: Wypłata wreszcie częściej niż raz w miesiącu? Rusza Symmetrical, czyli platforma do „zaliczek na żądanie”. Nowy bonus dla „blue collars”?
Najlepsza karta wielowalutowa na rynku?
To nie wszystkie nowości. Bank rozbudował np. zasady ustawiania limitów wydatków. Do tej pory limit można było ustawić dla pojedynczej transakcji, w nowym systemie będzie można ustawiać limity ilościowe i kwotowe w skali miesiąca.
Ale najciekawszą z nowości będzie nowa karta wydawana klientom Kantoru Alior Banku. Do tej pory klienci mogli wyrobić karty w euro, dolarach i funtach brytyjskich, choć w kantorze dostępne są 23 waluty. Dostępny od poniedziałku nowy plastik to karta wielowalutowa, do której można podłączyć rachunki we wszystkich 23 walutach. Dotychczasowi rekordziści – PKO BP i mBank – pozwalali podpiąć do karty wielowalutowej 11 rachunków.
Dostępne w Kantorze Walutowym Alior Banku waluty to: złoty, euro, dolar amerykański, frank szwajcarski, funt brytyjski, korona szwedzka, norweska, duńska i czeska, japoński jen, dolar kanadyjski, australijski i hongkoński, węgierski forint, rosyjski rubel, lew bułgarski, peso meksykańskie, lej rumuński, rand południowoafrykański, baht tajski, nowy szekel izraelski, kuna chorwacka i lira turecka.
Płacąc kartą wielowalutową nie trzeba martwić się o koszty przewalutowania. Karta sama rozpozna, w której walucie dokonujemy płatności, i z odpowiedniego rachunku walutowego pobierze tyle, na ile opiewa rachunek.
Przeczytaj też: „Traktują nas jak terrorystów”. Dlaczego mBank wypowiada niektórym przedsiębiorcom umowy o prowadzenie rachunku firmowego?
Przeczytaj też: Praca na czarno, ukrywanie majątku przed wierzycielem, zakupy bez paragonu… Połowa Polaków usprawiedliwia takie zachowania!
A jeśli płacimy nią w walucie, której nie ma na liście 23 walut dostępnych w Kantorze Walutowym Alior Banku? Wówczas walutą rozliczeniową będzie euro, a transakcja zostanie przewalutowana na euro po kursie organizacji płatniczej Mastercard, bez dodatku bankowego spreadu. Dlatego w Alior Banku zachęcają klientów, by mieć na rachunku eurowym pewną finansową rezerwę. W innym przypadku (jeśli na koncie w euro nie ma wystarczających środków) transakcja przeliczy się z lokalnej waluty na euro, a następnie na złotówki, ale już z doliczoną marżą banku.
Karta wielowalutowa jest właściwie za darmo, zarówno jeśli chodzi o wydanie, jak i korzystanie. Jedyny warunek – w ciągu 6 miesięcy od jej wydania trzeba dokonać jednej dowolnej transakcji (płatność w sklepie, wypłata z bankomatu). Jeśli tego nie zrobimy, bank policzy za kartę 15 zł.
Do tej pory wydane karty nie tracą ważności, ale klienci, którzy chcieliby mieć na jednej karcie szerszy wachlarz walut, mogą poprosić o unieważnienie starej karty i wydanie nowej – wielowalutowej.
Ubezpieczenie turystyczne na klik
Inną nowością w odświeżonym Kantorze Walutowym Alior Banku są ubezpieczenia turystyczne dostarczane przez PZU. Klient dostaje do wyboru trzy opcje, różniące się zakresem i sumą ubezpieczenia. Przy każdej od razu widzimy cenę polisy.
To ciekawe rozwiązanie, bo nie trzeba przejść przez wszystkie formularze, żeby poznać ostateczny koszt. Jeśli zwiększymy np. okres obowiązywania ubezpieczenia, albo dodamy kolejną osobę, którą chcemy ubezpieczyć, cena automatycznie się zmieni. Można więc powiedzieć, że to kolejne rozwiązanie na rynku z serii „ubezpieczenie na klik”. Co ważne, zakres terytorialny polisy obejmuje wszystkie kraje świata z wyjątkiem Polski, a płatność za polisę pobierana jest z konta złotowego w Kantorze Alior Banku.
Przeczytaj też: Chcesz wypłacić pieniądze w oddziale? Przy kasie w PKO BP dowód osobisty może ci już nie wystarczyć. Klienci pytają: „o co tu chodzi”?
Przeczytaj też: Czy świadczenie 500+ pomaga przy staraniach o kredyt? Teoretycznie powinno, ale… Sprawdzamy politykę banków
Zanim sami zaczniecie testować możliwości nowego Kantoru Alior Banku, musicie uzbroić się w cierpliwość. W piątek od godz. 20.00 nie będzie można zalogować się do serwisu transakcyjnego i wykonywać w nim operacji, czyli np. zlecać wymiany walut czy przelewów. Będzie dostępna tylko strona internetowa kantoru, informująca o planowanych zmianach. Dostęp do kantoru i jego funkcjonalności powinien zostać przywrócony najpóźniej w poniedziałek rano.
Natomiast od godz. 20.00 w piątek całkowicie wyłączona zostanie aplikacja mobilna kantoru (pojawi się stosowny komunikat). Żeby korzystać z aplikacji mobilnej, konieczne będzie pobranie najnowszej wersji aplikacji, która wkrótce powinna być dostępna w sklepach Google i Apple, najprawdopodobniej w ciągu kilku dni. Na czas niedostępności aplikacji, klienci będą mogli logować się do serwisu transakcyjnego przez przeglądarkę. Niedostępność nie wpłynie jednak na płatności kartami Kantoru Walutowego.