9 listopada 2018

Jak suchą stopą przejść z Deutsche Banku do Santandera? I co po 12 listopada stanie się z kontami, kredytami i lokatami?

W ten weekend informacje o produktach i usługach, z których korzysta blisko 400.000 klientów wydzielonej części Deutsche Banku zostaną przeniesione do systemu informatycznego Santander Bank Polska. Po fuzji banków w ofercie zmienią się głównie detale, np. nazwy produktów. By w pełni korzystać z usług w nowym banku, będzie trzeba jedynie aktywować dostęp do nowej bankowości elektronicznej. Reszta „przeniesie” się sama. Trochę pod górkę mogą mieć posiadacze kredytów walutowych, bo ich zadłużenie zostaje w Deutsche Banku

W ten weekend przeprowadzona będzie wielka operacja przenoszenia danych klientów z systemu informatycznego Deutsche Banku do Santander Banku. Dostęp do większości usług będzie ograniczony. Tu dowiesz się, co będzie działać, a co nie. Ale przez cały czas będziesz miał dostęp do swoich pieniędzy, bo karty płatnicze powinny działać bez zakłóceń, a więc bez problemu zrobisz zakupy w sklepach albo wypłacisz gotówkę z bankomatu.

Dostęp do wszystkich funkcji wróci 12 listopada. Żeby jednak w pełni korzystać z usług w nowym banku, będziesz musiał wykonać kilka nieskomplikowanych operacji. Co zrobić i o czym pamiętać, żeby z Deutsche Banku do Santander Bank Polska przejść suchą stopą?

Nowa nazwa, nowy system bankowości elektronicznej

Zacznijmy od zmiany, która najbardziej rzuca się w oczy. Chodzi o nazwę i logo Twojego banku. Jeśli we wtorek 13 listopada postanowisz załatwić coś w oddziale, możesz się nieco zdziwić. W miejscu, gdzie mieściła się placówka Deutsche Banku, zobaczysz „czerwony” oddział Santander Banku – twojego nowego banku. Ale szok powinien szybko ustąpić, bo po wejściu do środka powinieneś spotkać tych samych pracowników, co przed fuzją.

Generalnie wszystkie produkty i usługi, z których korzystałeś w Deutsche Banku, przeniosą się automatycznie do Santander Banku. Żeby móc z nich korzystać, będziesz musiał jedynie aktywować nową bankowość elektroniczną. 

Jak to zrobić? Wystarczy wejść (od 12 listopada) jak dotychczas do systemu Deutsche Banku. Po zalogowaniu się nie będziesz mógł już sprawdzić stanu konta czy wykonać przelewu, a jedynie przeprowadzić się do systemu bankowości elektronicznej Santander Banku. To będzie jedyna możliwa do przeprowadzenia operacja po 12 listopada.

Podczas procesu aktywacji bank przekaże Ci nowy login, ale aktywny będzie też dotychczasowy identyfikator logowania do systemu db easyNET (będzie można oba stosować wymiennie – jak komu wygodniej). Natomiast będziesz musiał nadać nowe hasło do bankowości internetowej Santander Internet. Jak to zrobić? Bank poprowadzi Cię za rękę. Po prostu postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Pamiętaj, że na samodzielną aktywację nowej e-bankowości masz tylko 60 dni. Od 13 stycznia 2019 r. będziesz mógł to zrobić już tylko w oddziałach Santander Banku. Warto więc zanadto nie zwlekać.

A co zmieni się w nowym systemie? Nie będziesz mógł autoryzować np. przelewów kodami na karcie TAN (czyli „zdrapkami”). Musisz przywyknąć do autoryzacji kodami przesyłanymi z banku przez SMS-y. Numer telefonu, na który przychodzić będą kody, musisz podać podczas aktywowania dostępu do nowej bankowości internetowej.

Konieczność aktywacji dostępu do nowego systemu bankowości internetowej dotyczy osób, które wcześniej korzystały z bankowości elektronicznej. Ci, którzy załatwiali sprawy wyłącznie w oddziałach Deutsche Banku, nie muszą nic robić. A jeśli będą chcieli zacząć „bankować” przez internet, dostęp do konta online mogą aktywować w oddziale Santander Banku.

Przeczytaj też: Klienci Deutsche Banku mają coraz więcej pytań przed przeprowadzką do Santandera. Co z oprocentowaniem kredytów i lokat?

Przeczytaj też: Już tej jesieni klienci Deutsche Banku trafią do Santandera. Co z ich darmowymi kartami i bankomatami otrzymanymi w promocji?

„Z górki” mają osoby, które przed fuzją były klientami zarówno Deutsche Banku, jak i Santander Banku, bo nie będą musiały aktywować nowego systemu bankowości elektronicznej. Informacje o rachunkach i produktach przeniosą się z Deutsche Banku automatycznie. Wystarczy, że klient zaloguje się do e-bankowości w Santanderze, by zobaczyć całe swoje finanse w jednym miejscu (jedynie klienci firmowi zobaczą swoje rachunki w osobnych usługach bankowości internetowej, które będzie można połączyć w oddziale).

Jest jednak pewien warunek, by „scalenie” kont w Deutsche Banku i w Santanderze poszło gładko: twoje dane personalne w obu bankach muszą być identyczne. Jeśli system wychwyci jakieś różnice, np. w imieniu, nazwisku czy numerze PESEL, dostęp do bankowości internetowej Santander Banku dla produktów przenoszonych z Deutsche Banku będziesz musiał aktywować „ręcznie”.

Konta osobiste bez przedrostka „db”

Jeśli przyzwyczaisz się do nowej nazwy i logo banku oraz będziesz miał za sobą aktywację do nowej bankowości elektronicznej, nic nie powinno cię już zaskoczyć. Wszystkie produkty, z których korzystałeś w Deutsche Banku, zobaczysz w nowej bankowości internetowej Santandera. Wyjątkiem są kredyty walutowe, ale o tym za chwilę.

Nie musisz się martwić o to, że w wyniku fuzji pensja nie trafi na Twoje konto, bo numery kont osobistych się nie zmieniają. W przypadku ROR-ów, z nazw wypadnie jedynie przedrostek „db”. Rachunek dbNET zamieni się po prostu w konto NET.

Co z kartami debetowymi? Santander Bank będzie je sukcesywnie wymieniał na plastiki z nowym logo, ale do tego czasu funkcjonalności i okres ważności się nie zmienią. Wymiana plastików wynika z tego, że Santander nie może używać logo Deutsche Banku. Gdy minie termin ważności kart, Santander będzie je wymieniał na plastiki ze swojej bieżącej oferty. Wtedy dopiero mogą się nieco zmienić warunki użytkowania Twoich kart „przeniesionych” z Deutsche Banku.

Gwarancja promocji od Santandera

A co z warunkami promocji, które mogliście „zakontraktować” w Deutsche Banku? Jedna z nich dotyczyła karty debetowej IQ. Standardowo bank pobierał za jej korzystanie 10 zł, ale klienci, którzy wzięli ten plastik w promocji (w 2014 r.), byli bezwarunkowo zwolnieni z opłaty. Santander Bank zapewnia, że w tym i innych podobnych przypadkach nie odbierze klientom zdobytych w Deutsche Banku niestandardowych przywilejów.

A kredytowe plastiki? Ich posiadaczy czekają dwie zmiany. Pierwsza – kosmetyczna – to zmiana nazwy. Podobnie jak w przypadku kont, z dotychczasowych kart kredytowych zniknie skrót „db”.

Druga modyfikacja to zmiana numerów rachunków kart kredytowych. Ale nawet jeśli spłacisz kartę przelewając pieniądze na stary numer rachunku karty, system to wychwyci i transakcja zostanie poprawnie zaksięgowana. Zachowujesz natomiast parametry karty takie jak oprocentowanie, opłaty za używanie, termin ważności czy kod PIN.

O nic nie musisz się martwić, jeśli w Deutsche Banku korzystałeś z lokat terminowych czy kont oszczędnościowych. Zmienić się mogą jedynie nazwy produktów, natomiast masz gwarancję niezmienności warunków wynegocjowanych w Deutsche Banku do końca terminu zapadalności depozytu. Jeśli pół roku temu założyłeś lokatę roczną np. na 2%, to utrzymasz ją przez kolejnych sześć miesięcy na tych samych zasadach.

Później będziesz mógł wybierać depozyty z bieżącej oferty Santandera. Na tej zmianie ex-klienci Deutsche Banku raczej mogą zyskać, bo Santander w ostatnim czasie płacił lepiej niż jego niemiecki konkurent.

Przeczytaj też: Premia na powitanie, bonus za zaufanie, ekstra odsetki na start… Ile maksymalnie da się wycisnąć? Oto najlepsze miksy lokat dla nowych klientów

Kredyty złotowe po staremu, walutowe po nowemu

Kilka kosmetycznych zmian czeka osoby spłacające kredyty i pożyczki zaciągnięte  w Deutsche Banku w złotówkach. Np. prowizja za odnowienie limitu kredytowego w koncie będzie pobierana o jeden dzień później niż dotychczas. Chodzi więc o detale . To, co istotne – a więc warunki finansowe czy zasady spłaty – się nie zmienią.

Fuzja banków najbardziej namiesza osobom spłacającym kredyty walutowe. Chodzi o kredyty mieszkaniowe, konsolidacyjne czy pożyczkę hipoteczną, czyli kredyt na dowolny cel, ale zabezpieczony hipoteką. W tej grupie są też kredyty złotowe, które pierwotnie udzielone były jako walutowe, czyli po drodze zostały przewalutowane. Te produkty, wraz z ich zabezpieczeniem oraz produktami ubezpieczeniowymi, pozostaną w obsłudze Deutsche Banku.

Przeczytaj też: BZ WBK przejmie detaliczną część Deutsche Banku w Polsce. Klienci zapłaczą czy… wręcz przeciwnie?

Część klientów stanie więc w rozkroku – jedną nogą w Santander Banku np. z ROR-em, drugą w Deutsche Banku z kredytem. Wygląda jednak na to, że związane z tym uciążliwości ograniczono do minimum. Bez żadnych kosztów będzie można spłacać kredyt automatycznie z rachunku w Santander Banku, czyli tak, jak dotychczas w Deutsche Banku. Bez prowizji będzie też można wpłacić pieniądze na poczet spłat rat w placówkach Santandera (z wyjątkiem placówek partnerskich).

Czy wszystko pójdzie gładko?

Oczywiście zachowujecie warunki finansowe kredytu, m.in. marżę. Deutsche Bank lubił zjechać z nią w dół, jeśli przy okazji daliście się ubrać w inne produkty, np. ROR czy kartę kredytową. Mam dobrą wiadomość – po przeprowadzce do Santandera zachowacie promocyjna marżę, ale nie będziecie musieli już spełniać niektórych warunków, np. posiadania konta czy karty kredytowej. Ta zasada nie dotyczy produktów ubezpieczeniowych, które Deutsche Bank „doklejał” wam do kredytu. Te produkty nadal będą obsługiwane przez Deutsche Bank. Trzeba więc nadal opłacać składki, żeby zachować preferencyjną marżę.

Już kilka tygodni temu powinniście zauważyć, że zmienił się numer rachunku kredytu walutowego (bank wysyłał listy w tej sprawie). Na wszelki wypadek stary numer będzie aktywny jeszcze do końca października 2019 r. Do tego czasu nie ma więc ryzyka, że przelejecie pieniądze na poczet spłaty raty na nieistniejący rachunek.

Wygląda więc na to, że przesiadka z Deutsche Banku do Santander Banku powinna pójść gładko. Jak będzie w praktyce, przekonamy się już za kilka dni, bo przed bankami wielka operacja przeniesienia do nowego systemu danych setek tysięcy klientów Deutsche Banku.

Jeśli macie pytania dotyczące fuzji czy korzystania z produktów i usług w Santander Banku, albo w wyniku migracji rachunków coś pójdzie nie tak, czekamy na Wasze sygnały.

Piszcie do mnie na adres: maciej.bednarek@subiektywnieofinansach.pl. Będę odpowiadał najszybciej, jak się da.

14
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
BasiaTomSjundeGLWyottahz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
DAA
Gość
DAA

Niestety, tak lekko nie jest klientom Raiffeisen, którzy maja kredyt w walucie. Bank założył nam nowe numery kont i trzeba ręcznie na nie przelewać kwotę raty. Do tego zrobili nowy portal mocno wykastrowany i np. nie ma salda tego nowego rachunku. Wysłałem kwotę raty z kantoru walutowego na nowy numer konta i nie wiem czy dotarł i czy jakiś bank pośrednik nie zakosił jakieś prowizji. Dowiedziałem się, że saldo można sprawdzić telefonicznie na infolinii. I już po 64 minutach oczekiwania się dodzwoniłem.

Marcin
Gość
Marcin

Dlaczego nie ma ani słowa o rachunku maklerskim i zachowaniu dotychczasowych prowizji?

Roman
Gość
Roman

Byłem kiedyś klientem DB, kredytówkę tam miałem – ale nie wytrzymała konkurencji z innymi i w ramach sprzątania zamknąłem ją. Ciekawe czy moje dane też Santander kupił?

Kamil
Gość
Kamil

Czyli jeśli do kredytu hipotecznego deutsche ubrał mnie w kredytówkę i ROR za 12zl/msc po przeprowadzce do Santandera mogę się tego pozbyć? Co z warunkiem przelewu wynagrodzenia na to konto?

pracownik DB
Gość
pracownik DB

Jeśl masz kredyt w PLN= przechodzi do Santandera wraz ze wszystkimi warunkami . Jelimasz kredyt w walucie obcej= zostaje w DB, a reszta produktów przechodzi do Santandera=> nie obowiązują Cięwarunki dot posiadaia konta, karty kredytowej czy przelewania wynagrodzenia. Pozdrawiam 🙂

T1000
Gość
T1000

„Na tej zmianie ex-klienci Deutsche Banku raczej mogą zyskać, bo Santander w ostatnim czasie płacił lepiej niż jego niemiecki konkurent.”
Zdanie bez sensu, bo zakłada, że ex-klienci DB stali się klientami tego banku w ostatnim czasie albo założyli lokatę ostatnio, a oczywiście znakomita większość z nich była klientami DB już od pewnego, dłuższego czasu. Nie wiem, czy Santander zaproponuje mi lokatę na 12-mcy z oprocentowaniem w wysokości 3%. Szczerze, to nie sądzę.

Gosia
Gość
Gosia

Posiadam kredyt walutowy w DB i wiem, ze zostaje w DB. Moje konto w PLN i walutowe zostają przeniesione – czy mój kredyt w DB będzie nadal spłacany automatycznie z konta walutowego w Santanderze? Czy muszę teraz sama robić przelewy na ruchunek do spłaty kredytu.
Rozumiem, ze już nie muszę mieć wpływów na konto PLN i karty kredytowej czyli ogólnie mogę zamknąć moje produkty w Santanderze? Jest będę sama przelewać ratę kredytu do DB?
Rozumiem, ze plan Vienna Life który był do kredytu niestety nadal mnie obowiązuje.
Dziękuje za wyjaśnienie wątpliwości.

wojtek
Gość
wojtek

Do udzielanych ostatnio hipotecznych kredytów walutowych DB przyklejał obowiązek posiadania karty kredytowej i wpłacania podwójnej raty na konto w Euro, z którego pobierana jest rata kredytu. Czy mając te rachunki w Santanderze nadal muszę utrzymywać kartę kredytową i wpłacać co miesiąc podwójną ratę, czy te warunki są już nieaktualne? W jednym oddziale DB powiedziano mi, że muszę, w drugim, że nieaktualne. Ale już przy wnioskowaniu o kredyt pani w banku nagadała tylu różnych głupot, że ręce opadają, więc one tam same nie wiedzą co i jak.

Mateusz
Gość
Mateusz

Czy zmiana numeru rachunku do spłaty kredytu listem poleconym jest wystarczająca i wiążąca klienta? Kto poniesie odpowiedzialność, jeśli list wyślą oszuści podszywajacy się pod bank?

yottahz
Gość
yottahz

Ja w sumie jestem własnie takim klientem i tylko jedna rzecz jest dla mnie słaba w tej całej sytuacji. Santander ma fajne opcje, że ich karty działają z portfelami Apple Pay i Garmin Pay, gdzie DB nie działały. Po przejściu do Santandera nadal nie działają. Co najgorsze to w zależności od tego gdzie pisze lub kto mi odpowiada to dostaje różną odpowiedź. I w sumie nie wiem, czy muszą mi kartę wymienic, czy nie muszą, czy coś jeszcze innego. Nie będę wymieniał swojej karty DB na Santanderową, bo mam mega dobre warunki a w sumie to bankowi bardziej powinno zależeć,… Czytaj więcej »

GLW
Gość
GLW

Ciekawe, że Santander nie chciał wziąć tego „wspaniałego” portfela kredytów pseudowalutowych. Może przewidział te unieważnienia umów denominowanych DB, które idą taśmowo w sądach od jakichś dwóch tygodni (zainteresowani mogą sprawdzić nr spraw: VI C 2137/17, VI C 2403/17, I C 47/17). Ciekawe czy kredytowej wydmuszce DB starczy środków na rozliczenia z klientami, którym będą musieli zwrócić wpłacone środki po unieważnieniu umów.

Sjunde
Gość
Sjunde

A ja właśnie migruję i brnę przez kilkadziesiąt stron umów, załączników i stwierdzam, że to wcale nie jest tak jak było w DB – np. do 10.000 zł przelewu BRAK autoryzacji kodem SMS, czyli BEZPIECZEŃSTWO przelewów internetowych jednak ZDECYDOWANIE MNIEJSZE 🙁

Tom
Gość
Tom

Tylko nikt nie wspominał że po przeprowadzce wypłacając kartą DB z Euronetu SB pobiera prowizję 3 PLN

Basia
Gość
Basia

Niestety po przeprowadzce z DB do Santandera zniknęła cała moja historia konta z ostatnich kilku lat ( aktualne archiwum sięga XII 2017 r.). Nikt w santaderze nie był w stanie mnie poinformować, czy i gdzie mogę tami elektroniczny dostęp odzyskać. Ewentualnie Panie w oddziale mogą mi podobno odpłatnie wydrukować taką historię(!). Ponadto w zeszłym tygodniu powiedziano mi, że nie muszę zmieniać kodu SWIFT w zgłoszonym pół roku temu koncie do przelewu z zagranicy , a wczoraj przeysłano mi smsa z inforamacją, że przelew został odrzucony ze względu na błędny SWIFT ( DB zamiast WBK). Generalnie – mam poczucie chaosu, myślę o przeniesieniu… Czytaj więcej »

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij
social-facebook social-feed social-google social-twitter social-instagram social-youtube social-linkedin