26 września 2017

ZUS zamienił jej rentę na emeryturę. Efekt? O 120 zł niższe świadczenie. „Niesprawiedliwość”

ZUS zamienił jej rentę na emeryturę. Efekt? O 120 zł niższe świadczenie. „Niesprawiedliwość”

Państwo to instytucja, która uczciwego obywatela nie powinna krzywdzić. Państwo jest po to, by bronić uczciwego obywatela przed złymi ludźmi. Jakkolwiek państwo wciąż wymyśla sobie nowe zadania i pod pretekstem ich wykonywania zabiera coraz więcej naszych pieniędzy w podatkach, ale zadanie pt. obrona obywatela przed niesprawiedliwością jest absolutnie podstawową funkcją państwa. Bardzo się denerwuję, gdy państwo tej funkcji nie wypełnia. Albo wypełnia, ale na odwrót – dokopując obywatelowi.

Jakiś czas temu opisywałem historię czytelnika, który wyręczył państwo w dochodzeniu praw z tytułu toksycznej polisy ubezpieczeniowej. Państwo dopuściło do sprzedaźy to g…, nie było w stanie wyegzekwować od firmy ubezpieczeniowej unieważnienia produktu, zaś kiedy klient – własnym sumptem i na własny koszt – uzyskał zwrot wpłaconych pieniędzy, państwo zgłosiło się po… podatek od tego umorzenia. A potem jeszcze po podatek od podatku. Nie dość, że nie pomogli, to jeszcze dokopią. A jakże.

Zobacz również:

Dziś trochę podobna sprawa. Napisała do mnie pani Róża, której mama, pani Zofia, otrzymuje emeryturę znacznie niższą od minimalnej. I – jak się okazuje – otrzymuje ją w takiej wysokości z powodu tego, iż… państwo uszczęśliwiło ją na siłę.

„Moja, która ma dziś 83 lata, do marca br. pobierała najniższą emeryturę – 882,56 zł brutto. Mama pracowała w sumie ok. 12 lat, po czym na skutek ciężkiej choroby ZUS przyznał jej I grupę inwalidzką. Orzeczono całkowitą niezdolność do pracy i przyznano rentę inwalidzką. Gdy ZUS zorientował się, że mama skończyła 60 lat, z urzędu zamienił rentę na emeryturę”

– opowiada pani Róża. Jej mama bardzo ucieszyła się z obiecanej przez rząd podwyżki najniższej emerytury do kwoty 1000 zł brutto. Niestety, nie skorzystała z podwyższenia świadczenia minimalnego, bo – jak stwierdzono – nie ma przepracowanych 20 lat. Sytuacja prawna jest dziś taka, że zarówno renta minimalna, jak i emerytura minimalna wynoszą po 1000 zł.

Jednak w przypadku emerytury wypłata w tej wysokości jest uwarunkowana stażem pracy. W przypadku renty takiego wymogu nie ma. Gdyby więc mama pani Róży miała rentę, dostałaby podwyżkę do 1000 zł. Ponieważ jednak pobiera emeryturę – nic z tego.

Czytaj też: Ile tak naprawdę kosztuje chorowanie? Policzyłem i… radzę jak sfinansować te wydatki

Czytaj też: Jak wieść żywot niemieckiego emeryta? Ile na to potrzeba kasy? I skąd ją wziąć? Podpowiadam

Mama pani Róży padła więc ofiarą „ujemnych praw nabytych”. Jeśli ktoś np. w 2015 r. w wyniku choroby przeszedł na rentę inwalidzką i otrzymał najniższy jej wymiar czyli te 882 zł, to 1 marca 2017 r. jego renta została podwyższona do 1000 zł. Jeśli dodatkowo ta osoba w lipcu 2017 r. znalazła się w wieku emerytalnym, to ZUS zamienił jej rentę na emeryturę. A ponieważ nowe świadczenie nie być niższe od dotychczas pobieranego, więc dostała emeryturę 1000 zł, niezależnie od tego czy spełnia warunki przepracowanych lat czy nie.

Pani Barbara przeszła z renty na emeryturę już jakiś czas temu i ominęły ją zarówno podwyżki minimalnej renty (bo już się nie załapała), jak i emerytury (bo nie ma przepracowanych lat). Podobno w takiej sytuacji jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Z reguły mają po 80 lat i więcej, są schorowani, starzy i nie mają sił walczyć o równe prawa, często czują się wręcz zagubieni w ZUS-owskich regulacjach i ciągle zmieniającym się prawie.

„Mama – z moją pomocą – wystąpiła do ZUS z wnioskiem o podwyżkę emerytury do 1000 zł, opisując całą sytuację. ZUS w odpowiedzi wyjaśnił jej, że żadnej nowelizacji prawa na razie nie ma – choć podobno ma być – i jak mantrę powtarza, że mama nie ma przepracowanych 20 lat, więc podwyżka jej się nie należy. Należy się jedynie waloryzacja w wysokości 10 zł, które przecież dostała. Tak jakby w ZUS w ogóle nie rozumieli o co mamie chodzi lub udawali, że nie wiedzą o tej jawnej niesprawiedliwości”

– pisze pani Róża. Poza tym jest dość przerażona tym, co słyszy nieoficjalnie w ZUS, że nawet jeśli prawo się zmieni – a moi koledzy-dziennikarze specjalizujący się w tematach emerytalnych zeznają, że rząd wniósł  już do Sejmu stosowne poprawki do ustaw – to podwyżkę do 1000 zł dostaną tylko osoby, które napiszą specjalny wniosek i o to wystąpią.

„A jak ktoś jest samotny i nie ma mu kto podpowiedzieć i pomóc? ZUS wie komu rentę z urzędu zmienił na emeryturę, więc teraz z urzędu mógłby takim osobom podwyższyć emeryturę do 1000 zł lub z powrotem zmienić emeryturę na rentę”

– opowiada moja czytelniczka. Prosi mnie o pomoc, a ja – przyznaję szczerze – w sprawach zahaczających o świadczenia społeczne, ZUS i emerytury jestem dość bezradny. Z prezesem banku mógłbym usiąść przy kawie i przekonać go, że niesprawiedliwość powinna być naprawiona. Ale na Nowogrodzką, obawiam się, nie uda mi się wkręcić. Tym niemniej mam nadzieję, że za kilka miesięcy niespawiedliwość zostanie naprawiona.

Czytaj też: Tankujesz na Orlenie? Masz polisę PZU? Kredyt w PKO? Sprawdź ile płacisz za billboardy

Czytaj też: Jarosław i jego ludzie – nieokrzesani jak Wikingowie, a ludzie i tak ich kochają. Jak zrobić z nich Krochmalsona?

Czytaj też: Typowy hedonista. Już czeka na wypłatę z ZUS. Sowitą

źródło zdjęcia tytułowego: Pixabay.com

 

Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Luke
6 lat temu

A ja mam w rodzinie sytuację, że osoba bardzo chora (renta od wielu lat) nie napisała wniosku o przejście na emeryturę i w ciągu 4 lat straciła na tym 20 tys. Urzędasy z ZUS zapewniali nas, że to nic nie zmieni ale potem w tym urzędzie pojawił się znajomy jako pracownik i podpowiedział, że jednak mamy to zrobić. Widać ZUS pilnuje interesu. A to działanie państwa jak opisałeś Macieju jest… teoretyczne. Czy państwo broni słabszych przed silniejszymi? Nie, silnych się boi to pokazuje swoją „moc” tylko na słabszych. Masz wątpliwości? Po co jest UOKiK? PO to aby wlepić karę firmie… Czytaj więcej »

jola
6 lat temu
Reply to  Luke

a ja pracuję 45 lat i moja emeryturą wyniesie 1700 brutto i co ci niesamowicie na to???,!!!!!!!

Emeryt
6 lat temu

Potwierdzam. Jak tu się dziwić naciągaczom w bankach skoro sam Skarb Państwa reprezentowany przez ZUS, jest nieuczciwy w stosunku do obywateli. Niezłożenie wniosku o emeryturę mimo osiągnięcia wieku skutkuje brakiem takiej emerytury bowiem – jak niegdyś tłumaczono mi w ZUS – nie przyznaje się jej z urzędu lecz tylko na wniosek. Co najgorsze po złożeniu wniosku nie przysługuje żadne wyrównanie finansowe liczone od daty osiągnięcia uprawnień emerytalnych! Pieniądze po prostu przepadają, co dla niektórych staruszków może być szokiem. W ten sposób powstają sytuacje takie jak u Luke. Jakież było moje zdziwienie gdy żona, składając obecnie wniosek o emeryturę od 1… Czytaj więcej »

Joanna
6 lat temu
Reply to  Emeryt

do pana Emeryta – emerytura jest przyznawana od miesiąca złożenia wniosku, a nie od miesiąca następnego! Pracownik ZUS udzielił Pana żonie wyczerpującej informacji, dzięki której mogłaby pobierać troszkę wyższą emeryturę i to w dodatku od października. Nic by nie straciła. Emerytura w wieku 60/65 lat będzie przyznana od października, bo dopiero wtedy wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny – nieważne, czy wniosek będzie złożony we wrześniu czy w październiku.

Krych
6 lat temu

Niestety.Przykładów na opiekę państwa nad obywatelami,którzy poprzez podatki tworzy pensje tym złodziejom,moźna mnożyć bez końca ale kto się tym przejmuje.

Joanna
6 lat temu

Panie Macieju, jeśli uważa Pan, że plany MRRiPS dot. zmiany tej niekorzystnej dla mamy pani Róży sytuacji, są niedopracowane… to ma Pan szansę pollobować o ich dopracowanie. Najeżdżanie na ZUS z powodu niedoskonałych przepisów jest nie fair – szczególnie, kiedy wychodzi to spod pióra osoby, która na prawie się zna.
Ja wiem, że emerytury są niewysokie, ale ktoś za te podwyżki płaci. I są to osoby, które aktualnie płacą podatki, bo każde „damy więcej” oznacza też „zabierzemy tym, co teraz pracują”.
Pozdrawiam.

J.
6 lat temu
Reply to  Joanna

Rozdawnictwo w tym kraju idzie pelna para. Jest kasa na 500+ dla milionerow, na hojne pensje dla krewnych i znajomych ktolika, a ludzi, ktorzy znalezli sie w trudnej sytuacji nie ze swojej winy pozostawia sie samym sobie. Panstwo, ktore bierze od ludzi tyle kasy powinno samo reagowac na takie sytuacje, tak jak sie to dzieje w krajach dorozwinietych. W koncu ma wszystkie potrzebne informacje. Fakt, ze obywwtel musi sie dobijac o wszystkie swoje prawa, skladac setki podan i innych papierkow przeczy definicji panstwa dobrze funkcjonujacego. Ja sie nie dziwie, ze do przetwarzania takiej ilosci kompletnie niepotrzebnych papierzysk potrzebna jest taka… Czytaj więcej »

Anna
6 lat temu

Także mam wrażenie, że obywatel ma być niedoinformowany i ma za to płacić. Mój mąż od 4 lat jest na moim utrzymaniu, choc ma 3 tytuły do znacznej niepelnosprawnosci, orzeczoną calkowita niezdolnosc do pracy i … brak uprawnien do jakiegokolwiek swiadczenia zus, bo zabrakło dwoch lat do wymaganego okresu skladek, za wczesnie chlopak zachorował i jest za młody.
Z opublikowanych zasad nie pozna się wewnętrznych przepisów zus, a one mają niekiedy wieksze znaczenie.

marcinek-m
6 lat temu

A czy z byłym prezesem banku czyli konkretnie Morawieckim usiadłby Pan przy kawie? Stamtąd pochodzi większość pomysłów na finanse kraju.

[…] Czytaj też: ZUS zamienił jej rentę na emeryturę. Efekt? O 120 zł niższe świadczenie. “To niesprawie… […]

[…] Czytaj też: ZUS zamienił jej rentę na emeryturę. Efekt? O 120 zł mniejsze świadczenie. Jak to możliwe? […]

6 lat temu

Right here is the perfect site for anybody who wants to find
out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I
personally will need to…HaHa). You definitely put
a new spin on a topic that has been discussed for years.
Excellent stuff, just excellent!

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Kontrast

Rozmiar tekstu