XXI wiek. Każdy w trzy minuty może stać się udziałowcem Apple’a czy McDonald’sa. Ale wciąż w głowach dużej części z nas pokutują nieporozumienia dotyczące inwestowania pieniędzy. Tymczasem na rynku istnieją narzędzia, które są odpowiedzią na wiele wątpliwości i pozwalają zrozumieć inwestowanie. Jeśli chce się zostać inwestorem, warto zacząć od… planu
Niedawno w „Subiektywnie o Finansach” opublikowaliśmy artykuł próbujący odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Polacy nie inwestują. Wypowiadały się w nim m.in. autorki badań przeprowadzonych pod egidą uczelni Koźmiński, które porównały inwestycyjną wiedzę Polaków, Amerykanów i Hindusów. Wyszło, że Polacy wcale nie odbiegają poziomem kompetencji od tych nacji, a mimo wszystko znacznie rzadziej inwestują pieniądze.
- Wysoki sezon na grypę. Jak chorować z głową? Czy pracodawca może nam w tym pomóc, a firma (za dużo) na tym nie stracić? [POWERED BY HALEON]
- Spoofing, czyli jak oszust może zadzwonić do Ciebie z numeru osoby bliskiej? Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa? [POWERED BY BNP PARIBAS BANK POLSKA]
- Jak zdobyć motywację do inwestowania? Jak osiągnąć ten stan, w którym łatwiej nam jest odłożyć pieniądze, niż je wydać? Kluczowe jest… pierwsze 100 000 zł? [POWERED BY UNIQA TFI]
Pewnym wytłumaczeniem mógłby być niewystarczający poziom oszczędności – wciąż nie więcej niż 25-30% Polaków zgromadziła poduszkę finansową o wartości co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, co pozwala myśleć o poważniejszej dywersyfikacji. Ale Hindusi nie są od nas wcale zamożniejsi. A więc w czym problem? W naszej historii, w której inwestowanie i długoterminowe spojrzenie nie było przeważnie nagradzane, bo przychodziła jakaś wojna, hiperinflacja lub zmiana waluty?
Zagadka mentalności „nieinwestora”
Ta zagadka naszej mentalności pozostaje nierozwiązana, ale z całą pewnością narzędzia do inwestowania są coraz bardziej dostępne, a samo inwestowanie przestało już wymagać dostępu do specjalistycznych, niszowych technologii. Wydawałoby się, że jest to prawda oczywista i jasna jak słońce, ale w rzeczywistości wciąż dużo osób, które mają pieniądze, żyje w przekonaniu, że inwestowanie powoduje tylko straty, a sam proces jest niezwykle zawiły. Oto komentarz jednego z przedsiębiorców, który ze swojej działalności uzyskuje po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. I też nie inwestuje:
„Dlaczego nie inwestuję? Nie ufam, że inni mogą dobrze zarządzać moimi pieniędzmi, bo nawet jak zarobię te 10% kilka razy, to potem na jednej nietrafionej inwestycji stracę np. 50% środków. Mam na tyle zajętą głowę, że już nie mam ochoty ślęczeć przy kolejnych cyfrach, bo na co dzień zajmuję się tak ogromną ilością już i tak skomplikowanych danych”.
W tym komentarzu zebrały się wszystkie możliwe wątpliwości dotyczące inwestowania pieniędzy. Inwestowanie nie jest pozbawione ryzyka, jednak nie zawsze wymaga analizy bardzo skomplikowanych danych. Warto zwrócić uwagę na dostępne na rynku narzędzia, które są odpowiedzią na powyższe wątpliwości.
Oczywiście mam na myśli portfele złożone z globalnych ETF-ów, czyli funduszy indeksowych. Inwestycja w taki pakiet z definicji oznacza dużą dywersyfikację, bo ETF-y inwestują nie w wybrane spółki, lecz w całe rynki. Można np. ulokować pieniądze w ETF, który odzwierciedla indeks 500 największych spółek w USA, albo 1000 największych spółek na świecie. Z zasady takie inwestycje są po to, by dać im długoterminowo „pracować”.
W zasadzie jedyne, co muszę wiedzieć wybierając tego typu pakiet, to ile pieniędzy miesięcznie mogę na to poświęcić oraz na których rynkach chcę inwestować. W Ameryce, na całym świecie, tylko w Europie albo tylko w Azji? Inwestycja będzie polegała na zakupie kilku ETF-ów inwestujących we wszystkie największe firmy na tych rynkach (albo np. w obligacje, czy surowce, bo to też jest możliwe).
Jedną z firm, które mają w ofercie takie rozwiązanie, jest aplikacja do inwestowania XTB. Nazywa się to Plan Inwestycyjny i polega na wybraniu kilku ETF-ów oraz określeniu jaka część pieniędzy będzie inwestowana w każdy z nich. Następnie wystarczy przelać pieniądze do aplikacji, kliknąć „zasil Plan Inwestycyjny” i wszystko będzie się już działo samo. A więc pieniądze zostaną automatycznie ulokowane w ustalonej przez klienta proporcji. Warto pamiętać, że decyzje inwestycyjne, w tym tworzenie Planu Inwestycyjnego, alokacja środków, częstotliwość i wartość płatności oraz składanie zleceń, są samodzielną decyzją klienta.
Zatem inwestowanie w największe na świecie firmy, najpopularniejsze surowce czy w obligacje z całego świata za pomocą kilku ETF-ów jest niezwykle wygodne i łatwo dostępne. Oczywiście: to nie oznacza, że oferuje gwarantowany zysk. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem straty i dlatego nie inwestujemy nigdy pieniędzy, które w przewidywalnej perspektywie będą nam potrzebne. Dywersyfikacja pieniędzy na setki firm i na cały świat oczywiście ogranicza ryzyko straty, ale go nie eliminuje.
Warto zacząć od planu (inwestycyjnego)
Do Planów Inwestycyjnych można wpłacać pieniądze systematycznie lub na raz. W zależności od koniunktury na rynkach będą raz zyskiwały, a raz traciły na wartości, ale konsekwentne, wieloletnie inwestowanie powinno pozwolić osiągnąć zysk powyżej inflacji. Można zmontować portfel z ETF-ów inwestujących wyłącznie w akcje setek spółek ze świata, ale też inwestujących w obligacje, czy surowce.
Plan inwestycyjny może być tylko częścią całego portfela oszczędności. Tak jest w moim przypadku, bo mam mnóstwo różnych inwestycji, w tym również samodzielnie inwestuję w obligacje, mam depozyty bankowe oraz inwestycje alternatywne. Poprzez fundusze inwestycyjne inwestuję też w akcje na polskim rynku. Ale nie ma obowiązku aż tak się rozdrabniać, trzeba samodzielnie ocenić swoje możliwości, doświadczenie czy apetyt na ryzyko. Można wybrać trzy lub cztery ETF-y, wskazać proporcje inwestowania w nie pieniędzy, wpłacić pieniądze i gotowe.
Czytaj też dokładniejszą recenzję działania usługi „Plany Inwestycyjne” i przewodnik krok po kroku o tym, jak z nich korzystać.
Nawet najłatwiejsze narzędzie nie usuwa ryzyka z inwestowania
Trzeba pamiętać, że nawet tak zdywersyfikowane i łatwe w użyciu narzędzia jak portfele ETF-ów wiążą się z ryzykiem utraty części pieniędzy. To ryzyko jest tym mniejsze, im dłużej lokujemy oszczędności. Statystyki z rynku amerykańskiego pokazują, że przy 20-letniej inwestycji straty w zasadzie się nie zdarzają. Ale oczywiście nie ma pewności, że historia z ostatnich 100 lat potwierdzi się w przyszłości. Warto o tym pamiętać, zabierając się za inwestowanie pieniędzy. Nawet za pomocą tak łatwych w użyciu narzędzi jak plany inwestycyjne.
——————————-
ZAPROSZENIE:
Przetestuj Plany Inwestycyjne w ramach aplikacji mobilnej XTB. To bardzo wygodny mechanizm, który pozwala inwestować na całym świecie bez konieczności podejmowania zbyt wielu decyzji, poświęcania czasu oraz nabywania specjalistycznej wiedzy. Jak to wygląda i jak działa?
Ściągasz aplikację mobilną XTB, wybierasz opcję „Plany Inwestycyjne” (w aplikacji druga ikona od lewej na dole), wybierasz jeden lub kilka spośród ETF-ów obejmujących inwestowanie w różnych regionach świata, wybierasz podział pieniędzy w ramach portfela (albo zostawiasz automatycznie podpowiadany podział po równo), wpłacasz pieniądze (BLIKiem, przelewem ekspresowym, PayPalem, kartą płatniczą…) i gotowe. Inwestujesz na całym świecie.
Plany Inwestycyjne to łatwy w użyciu, nowy produkt XTB służący do pasywnego inwestowania oszczędności. W ramach Planów Inwestycyjnych można mieć kilka różnych portfeli składających się z różnych funduszy ETF (jeden na emeryturę, drugi na budowę domu, trzeci na przyszłość dzieci…). Jeden przelew zasila cały portfel. Możesz ustalić automatyczne zasilanie portfela, a więc inwestować systematycznie niewielkie kwoty bez poświęcania na to uwagi. Po wybraniu ETF-ów (a przed zainwestowaniem pieniędzy) widzisz, jakie wyniki za ostatnie lata osiągnąłby taki portfel do tej pory. Obecnie testuję Plany Inwestycyjne (wkrótce opublikuję przewodnik step by step dla najmniej zaawansowanych), jeśli chcesz tego spróbować razem ze mną, KLIKNIJ TUTAJ, ŻEBY WYPRÓBOWAĆ.
A na koniec jeszcze argument finansowy dla tych, którzy nie lubią wysokich prowizji i opłat za zarządzanie. Do miesięcznego obrotu 100 000 euro nie płacisz żadnych opłat manipulacyjnych ani prowizji maklerskich za zakup ETF-ów na platformie XTB. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 euro). Życzę Ci, żebyś ją kiedyś zapłacił, bo to oznaczać będzie, że bardzo się wzbogaciłeś. Kupując ETF-y możesz natomiast napotkać 0,5% kosztu przewalutowania.
WAŻNY DISCLAIMER: Pamiętaj, to nie są porady inwestycyjne ani tym bardziej rekomendacje. Jestem tylko blogerem i dziennikarzem, nie mam licencji doradcy inwestycyjnego i nie mogę wydawać rekomendacji. Dzielę się po prostu swoim doświadczeniem i tylko tak to traktujcie. Twoje pieniądze to Twoje decyzje, a ja – o czym się już wielokrotnie przekonałem – nie jestem nieomylny, mimo ponad 20-letniego doświadczenia w inwestowaniu własnych pieniędzy. Weź to, proszę, pod uwagę, czytając ten i inne teksty o inwestowaniu.
W ramach usługi Plany Inwestycyjne w aplikacji XTB możesz oglądać wykresy z wynikami poszczególnych ETF-ów i portfeli. To pouczająca ilustracja tego, co mogło się dziać z Twoimi pieniędzmi, gdybyś w przeszłości zainwestował je w dany sposób. Ale musisz pamiętać o tym, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie stanowią wiarygodnego wskaźnika przyszłych wyników. To, co zdarzyło się w przeszłości, nie musi odzwierciedlać przyszłych zysków.
———————
Niniejszy artykuł jest częścią akcji edukacyjnej, której Partnerem jest XTB, aplikacja do inwestowania, którą poleca zwolennikom globalnych inwestycji ekipa „Subiektywnie o Finansach”
XTB oferuje możliwość handlowania nie tylko akcjami, obligacjami, ETF-ami, walutami, ale i kontraktami CFD z dźwignią pozwalającą zarabiać lub tracić pieniądze w skali nieproporcjonalnie wysokiej do zainwestowanego kapitału. W związku z tym mam dla Was ostrzeżenie. Gdybyście używali tych instrumentów, to pamiętajcie, proszę: kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu zawartej w nich dźwigni finansowej. W XTB ostatnio 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowywało straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy, gdybyś chciał inwestować z dźwignią finansową.
XTB umożliwia automatyczne, cykliczne składanie zleceń zakupu instrumentów finansowych lub akcji ułamkowych zgodnie ze stworzonym przez Ciebie Planem Inwestycyjnym. Decyzje inwestycyjne, w tym tworzenie Planu Inwestycyjnego, alokacja środków, częstotliwość i wartość płatności oraz składanie zleceń, są Twoją samodzielną decyzją. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
———————-
zdjęcie tytułowe: Copilot Designer/Canva