Tłusty Czwartek? W tym roku pączki będą sporo droższe. Bo cukiernicy narzekają na rosnące koszty. A ile kosztuje „domowy” pączek?

Tłusty Czwartek? W tym roku pączki będą sporo droższe. Bo cukiernicy narzekają na rosnące koszty. A ile kosztuje „domowy” pączek?

100 mln pączków pochłoniemy prawdopodobnie w Tłusty Czwartek. Setki milionów złotych wylądują w naszych żołądkach. Świętowanie może nam popsuć fakt, że w tym roku za pączka zapłacimy najmarniej o 5% więcej, niż rok temu. Zanim zaczniecie narzekać, zdajcie sobie sprawę z kilku faktów: koszty pracy w cukierniach przez rok poszły w górę o 13%, a koszty energii – o mniej więcej 10%, a koszty pączkowych składników – o 8%

Szacuje się, że w Tłusty Czwartek na głowę Polaka przypadną 2,5 zjedzonego pączka. Liczymy tu wszystkich Polaków, a jak wiadomo kilkumiesięczny berbeć nie zje ani jednego. Są za to pączkowi rekordziści. Osobiście znam takich, którzy Tłusty Czwartek kończyli z co najmniej „dychą” na koncie.

Zobacz również:

Wartość „pączkowego rynku” w Tłusty Czwartek trzeba szacować na 300-400 mln zł. A jeśli dodamy do tego sprzedaż pączków w „okoliczne” dni – bo przecież pączkowe szaleństwo trwa od początku tygodnia aż do końca „tłustego” weekendu – może zbliży się i do miliarda złotych?

W Warszawie w Tłusty Czwartek jedną z najbardziej obleganych cukierni jest Pracownia Cukiernicza „Zagoździński”. Mieszkam niedaleko, ale nawet nie będę próbował zrobić tam pączkowych zakupów. Tego dnia kolejka przed cukiernią ciągnie się w nieskończoność, a ludzie stoją w niej od rana jak po produkty pierwszej potrzeby w czasie stanu wojennego. Firma już od poniedziałku nie przyjmuje żadnych zamówień, a już od końca stycznia nie można złożyć zamówienia z dostawą.

Przyznaję, pączki z tej cukierni są wyśmienite, choć ich cena nie powala na kolana. W ubiegłym roku było to bodajże 2,2 zł za „dużą” sztukę. W uznanych cukierniach ceny pączków zaczynają się od 4-5 zł.

Przeczytaj też: Bankowcy, przestańcie kombinować w sprawie zwrotu prowizji kredytowych! Przykład tego banku pokazuje, że sprawiedliwość nadejdzie

Przeczytaj też: Bank naliczył panu Adrianowi dziwne opłaty. Gdy klient zapytał za co konkretnie te prowizje, stało się coś dziwnego

Drogi pączek? Zrób go sam

Za dużo jak za chwilę rozkoszy? Pączki można kupić już za mniej niż złotówkę, np. w hipermarketach. Ale jeśli pamiętacie ceny pączków sprzed roku, to teraz musicie przygotować się na wyższe. Oczywiście winne temu są drożejące składniki, ale nie tylko. Branży piekarniczej i cukierniczej również doskwiera problem braku pracowników, a więc musi liczyć się ona z wyższymi kosztami.

Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas, mówi, że udział kosztów pracy w kosztach działalności operacyjnej branży piekarniczej i ciastkarskiej wynosił w ostatnich latach około 18%. To sporo, zwłaszcza że średnia dla sektora spożywczego to ok. 8%.

„Ta branża w coraz większym stopniu odczuwa narastający problem z dostępem do pracowników. W 2019 r. koszty wynagrodzeń w cukierniach i piekarniach wzrosły o prawie 13%, podobnie jak koszty energii, zaś koszty surowców, stanowiące niemal połowę kosztów ogółem, zwiększyły się o około 8%”

– mówi Marta Skrzypczak. Ekspertka z BNP Paribas policzyła, ile można zaoszczędzić robiąc pączka w domu, zamiast kupować go w cukierni. Szacuje, że koszt przygotowania jednego „domowego” pączka może wynieść przeciętnie od 1,16 zł do 1,60 zł. Ze względu na wzrost cen detalicznych cukru, mąki oraz olejów, koszt ten będzie o ok. 5-6% wyższy niż w ubiegłym roku.  Ale i tak gdybyśmy wszyscy upiekli sobie pączki sami… ech, wydalibyśmy o kilkaset milionów złotych mniej.

Natomiast masło jest tym składnikiem, za który w tym roku zapłacimy mniej. Z danych GUS wynika, że w grudniu 2019 roku ceny detaliczne masła były przeciętnie o ok. 14% niższe niż rok wcześniej. Największy wzrost dotyczy cukru – w ciągu roku podrożał on o 23%

Przeczytaj też: Czy w tym roku (w końcu) za większe zakupy zapłacimy zbliżeniowo i bez podawania PIN-u? Visa podała nawet dokładną datę

Przeczytaj też: Masz na komputerze ten system operacyjny? Lepiej uważaj, bo w razie kradzieży pieniędzy z konta banki mogą odrzucać reklamacje!

Grochowinki kociewskie zamiast pączka

W Tłusty Czwartek objadamy się nie tylko pączkami. Popularnym „zamiennikiem” są np. faworki. Ministerstwo Cyfryzacji – przy okazji Tłustego Czwartku – postanowiło wypromować Otwarte Dane (dane.gov.pl) – serwis obfitujący w przeróżne informacje, zasilane obecnie przez blisko 130 instytucji centralnych i samorządowych. Można tam znaleźć np. zasoby Biblioteki Narodowej, mapy uzbrojenia terenu, a nawet informacje o realnych (a nie rozkładowych) odjazdach komunikacji w Trójmieście.

Z okazji „Tłustego Czwartku” pracownicy resortu cyfryzacji przewertowali bazy pod kątem regionalnych i tradycyjnych produktów. Co znaleźli? Np. grochowinki kociewskie. Ich nazwa nie kojarzy się z czymś słodkim. Wzięła się od wyglądu. To małe pączki, które po usmażeniu przypominają wysuszone strąki grochu lub fasoli. Albo purcle kaszubskie – okrągłe pączki o brązowej skórce, ale kremowe wewnątrz.

Niezależnie od tego, czym uczcicie Tłusty Czwartek – klasycznymi pączkami, faworkami czy grochowinkami kociewskimi – ekipa „Subiektywnie o finansach” życzy Wam smacznego! 😊

Źródło zdjęcia: Pixabay

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
lechMaciej SamciklechSolomon KaneRadek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Gość
Zbyszek

Dziś w cukierni Zagoździński pączki po 3zł sztuka

Radek
Gość

„dział kosztów pracy (…)j wynosił w ostatnich latach około 18%. To sporo, zwłaszcza że średnia dla sektora spożywczego to ok. 8%.”
Może właśnie tyle (18%) ma być, a to te 8% to mało? Z czegoś niska mediana zarobków w Polsce się bierze.

Solomon Kane
Gość
Solomon Kane

We Wrocku u Sowy po 2.70 zl. W Vincent Cafe od 4-5 zl. W V-Caffe 3.50 zl. Marketowych nie sprawdzałem

Maciej Samcik
Admin

Podobno od 29 gr. za sztukę. Aż strach brać 😉

lech
Gość
lech

Koszt zrobienia pączka w domu to 1,60 zł. To jakim cudem te w supermarketach kosztują poniżej złotówki ?
Co w nich jest, a raczej czego nie ma ?

Maciej Samcik
Admin

To jak z Uberem. Koszt przejechania moim własnym samochodem jednego kilometra to 1,1 zł, a koszt kilometra w Uberze czasem 1,4-1,5 zł. A po drodze 25% przychodu pobiera Uber i przeważnie drugie tyle partner Ubera. To też nie ma prawa zarabiać, a istnieje 😉

lech
Gość
lech

Strach to jeść…. ,
albo jechać uberem 🙂

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

social-facebook social-feed social-google social-twitter social-instagram social-youtube social-linkedin social-rss top-search top-menu