13 lutego 2018

Nadchodzi nowa odsłona programu SmartDom! Czy już wiadomo ile Zygmunt Solorz płaci za lojalność?

Rusza nowa odsłona jednego z najciekawszych programów lojalnościowych w Polsce – SmartDom. Jego wyjątkowość wśród wszystkich tego typu przedsięwzięć na naszym rynku polega na tym, że skupia mnóstwo różnych usług oferowanych przez jedną grupę kapitałową. Na bazie Plusa i Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz wybudował imponujący konglomerat usług dla domu: telewizja, telefon, internet, bank, prąd i gaz. Spiął to wszystko jedną fakturą i „opakował” programem lojalnościowym.

Korzystanie z wielu usług od jednego dostawcy – nawet jeśli żadna z nich nie jest najtańsza w swojej kategorii – jest wygodne, ale program SmartDom, który ten pakiet ma promować, był do tej pory skrajnie nieprzejrzysty. W reklamach widzieliśmy, że w skali roku dzięki korzystaniu z wielu usług Solorza można zaoszczędzić 1000 zł, ale… Kilka miesięcy temu usiłowałem dojść z tym do ładu i ustalić czy ów tysiąc jest w ogóle osiągalny. Wyszło mi, że teoretycznie tak, lecz bardziej prawdopodobne jest, że zaoszczędzimy 25 zł.

Czytaj też: Zygmunt Solorz rozdaje pieniądze? Obiecuje 1000 zł dla każdego. A jaka jest prawda? Prześwietlam SmartDom

Nie wiem czy twórcy SmartDom na pomysł jego modyfikacji wpadli po lekturze mojego felietonu (samo jego czytanie było męczące, nie mówiąc już o próbie skorzystania ze zniżek) czy też w innych okolicznościach, ale dobrze, że postanowili coś zmienić. W dotychczasowej postaci SmartDom kompletnie nie spełniał bowiem swojej funkcji – obietnicy realnych oszczędności dzięki korzystaniu ze wszystkich usług dla domu w jednej firmie.

Nowy SmartDom rusza 14 lutego i jest dla odmiany bardzo prosty – to najzwyczajniej w świecie 10 zł zniżki za zakup drugiej i każdej kolejnej usługi u Zygmunta Solorza. A więc: jeśli bierzesz abonament w Plusie i kablówkę w Cyfrowym Polsacie, to łączna cena jest obniżana o 10 zł.

Nie ma znaczenia wartość łącznego rachunku ani rodzaj abonamentu (w dotychczasowym programie były wyłączenia dotyczące najtańszych usług). Jeśli zaś kupujesz abonament w Plusie, kablówkę w Cyfrowym Polsacie i pakiet internetu – oszczędzasz 20 zł. Maksymalny pułap oszczędności to podobno 1400 zł. Pożyjemy, prześwietlimy.

To mi się podoba, bo pozwala już na pierwszy rzut oka porównać z jednej strony potencjał oszczędności w stosunku do konkurencyjnych ofert. Np. Plus nie jest najtańszym teleoperatorem, ale oferuje bardzo tani prąd i być może po zmontowaniu tego wszystkiego z kablówką cena pakietu zacznie być atrakcyjna (a więc „drożyzna” abonamentu telekomunikacyjnego w Plusie zostanie z nawiązką wyrównana rabatem za inne, tanie usługi).

Czytaj też: Najtańszy prąd płynie w kablu… telekomu?

Możliwość łatwiejszej kalkulacji cen w odniesieniu do ofert konkurencji to jedno, a możliwość realnego odczuwania ulgi w kieszeni – to drugie. Klient, który jest w stanie łatwo obliczyć ile oszczędza dzięki temu, że jest lojalny w stosunku do określonej marki ma większą motywację, by przy niej pozostać (abstrahując od jakości serwisu, bo ona – jeśli jest na niskim poziomie – może zniszczyć najsilniejszą lojalność).

Więcej o tym: Chcesz, żeby Cyfrowy Polsat inaczej się do ciebie zwracał? Musisz go o to ładnie poprosić

Nota bene ludzie Zygmunta Solorza zmieniają nie tylko zasady obowiązujące w SmartDom, ale też cenniki innych podstawowych usług. Znacznie prościej ma teraz wyglądać m.in. oferta telekomunikacyjna i internetowa w Plusie. Zamiast dotychczasowej magmy będa trzy proste plany – za 30 zł, za 40 zł i za 50 zł miesięcznie.

Wszystkie zawierają możliwość darmowych rozmów, SMS-ów i MMS-ów do wszystkich oraz roaming w Unii Europejskiej w „domowych” cenach. Różnią się w zasadzie tylko pakietem internetu do wykorzystania – w tańszych abonamentach jest to tylko 2 GB i 4 GB, a w najdroższym nieograniczony.

Prawdę pisząc nowa odsłona Plusa nie jest wcale tańsza od poprzedniej, a nawet wręcz przeciwnie. Pakiety za 30-40 zł mają tak niski liit transferu danych, że sens ma tak naprawdę pakiet za 50 zł. A na rynku można przebierać w ofertach z limitami danych przekraczającymi 10-20 GB za 25-30 zł miesięcznie. Jest więc prosto, przejrzyście i uczciwie, ale nie tanio. Chyba, że dokupimy inne usługi i odliczymy 10-20 zł zniżki w ramach SmartDom.

Czytaj też: Testuję Folx, czyli… łatwy telekom a la Netflix

Czytaj też: Gdzie po najtańszy abonament? Docent (nie)prawdę ci powie, czyli Dziewica premium w wersji Lajt

Czytaj jak kantował Plus:  Szaman Majewski i szczęście bardzo czyli jak daleko perfekcyjny duet ma do perfekcji?

Prosta jest też nowa oferta zakupu pakietów internetu. Za 30 zł mamy 30 GB, za 50 zł dostajemy 60 GB, a za 70 zł – aż 100 GB transferu. Podobnie uproszczona ma być oferta Cyfrowego Polsatu – tutaj najtańszy pakiet ma być za 20 zł (to mniej, niż dziś, ale okrojono też liczbę kanałów z 89 do 86). Mam nadzieję, że podobną metamorfozę przeszły (lub przejdą) cenniki prądu, gazu oraz oferta bankowa.

Nowa oferta Plusa i Cyfrowego Polsatu nie interesuje mnie tak bardzo jak nowy SmartDom, ale jedno z drugim ma wiele wspólnego – trzeba przyznać, że oferta imperium Zygmunta Solorza wreszcie staje się zrozumiała i prosta do ogarnięcia umysłem. Wreszcie można czytelnie ocenić na ile zniżki lojalnościowe rekompensują nie najniższe ceny poszczególnych usług kupowanych osobno.

 

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
RomanLeszekMaciej SamcikNerkofilPrzepłacacz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leszek
Gość
Leszek

Szczerze? Nie do końca w to wierzę, grupa Plus potrafi zaciemniać i ukrywać haczyki i kwiatki doliczane po okresach bonusowych np. trochę za darmo lub za połowę ceny, później odbijają z nawiązką. Sparzyłem się i akurat na ich oferty spoglądam ze zdwojoną ostrożnością, woląc wybrać jasną ofertę niż czary-mary… Patrząc na ofertę plusa, aż odrzuca: ABONAMENT ZA DARMO PRZEZ 6 MIESIĘCY 59,99 zł/mies. potem 119,98 zł/mies. – (abonament z nowym nr, rozmowy/sms bez limitu, 14GB internet), a w wyjaśnieniach opłaty: ZERO przez pierwsze 5 (tak, PIĘĆ nie sześć!) miesięcy, do 12 miesiąca włącznie 6 dych bez grosza, od 13 miesiąca… Czytaj więcej »

Leszek
Gość
Leszek

No i miałem rację – ten internet bez limitu, to 12GB, powyżej tego lejek, dobrze chociaż, że nie 512kb/s, a 2x tyle czyli 1MB/s. Niby do podstawowego internetu wystarczyć powinno, ale czy można to nazwać bez limitu? No i 50 zł tylko przy e-fakturze (zielonej jak to określają), bez tego +10 złociszy w górę, za smart dom 10 zł w dół (czyli 40 zł z e-fakturą). Za 49 zł mam obecnie (od ponad pół roku) w Play telefon bez limitu i 12GB internetu na karcie telefonu oraz w komplecie internet 100GB/mc na drugiej karcie. Jeden plus w plusie, że wreszcie… Czytaj więcej »

Przepłacacz
Gość
Przepłacacz

A ja chętnie dam im szansę. Pokażę konsultantowi swoje rachunki i poproszę o wszystko mniej więcej takie samo, tylko taniej.

Telefon: 2x abonament z rozmowami, sms i mms no limit + 15 GB internetu.
Internet: 80 GB z prędkością LTE, powyżej limitu 2Mbps
SUMA (łącznie za 3 abonamenty): bezterminowo 67 zł/m-c

Do tego jeszcze

Prąd w G11: 27gr brutto / kWh + opłata handlowa 0,00 zł

PS. Nie bawię się w żadne zniżki za zgody na telemarketing.

Nerkofil
Gość
Nerkofil

A ja ujmę temat od drugiej strony – jeśli istnieje osobnik, który ma popodpisywane różne umowy (pewnie jeszcze lojalnościowe) z wieloma najdroższym operatorami na rynku, to nie zgłosi się do Pana Solorza po tańsze w pakiecie. Dlaczego? Bo albo jest na tyle nieogarnięty, że nie jest w stanie zwrócić na to uwagi że są na rynku oferty tańsze, albo jest na tyle bogaty, że mu ów fakt dynda nacią, albo związany lojalkami na najbliższe stulecie a ich zerwanie będzie wymagało sprzedaży samochodu.
Ergo, oferta skierowana jest do średniaków biorących za dobrą monetę cyferki z reklam 😉

Nerkofil
Gość
Nerkofil

Policzmy jeszcze: minimalny okres wypowiedzenia umów świadczonych cyklicznie to jeden miesiąc. Mało kto zaryzykuje pozbawienie się tv, Internetu, telefonu, gazu i swiatła na choćby kilka dni, gdy jedna usługa przestaje działać, a p Solorz włącza drugą. Pozostaje abonament na zakładkę. Licząc po kosztach „przed fuzją” z reklamy: ok.300zl. Czyli minimym tyle na wejście muszę dostać za samo przejscie. Albo „perwszy miesiąc gratis wszystkiego” – taki jestem cwaniak za dychę. Policzmy dalej: zerwanie umów dotychczasowych, nawet przy założeniu że są bezterminowe, to najczęściej fizyczną wizyta w oddziale, gdy po miesiącu od wyklikania dyspozycji zerwania na laptopie dowiadujesz sie ze placisz dalej,… Czytaj więcej »

Roman
Gość
Roman

A w mojej opinii teraz jest gorzej.
W chwili gdy brałem smarttom 2 i 4 lata temu mogłem skorzystać z oferty 50% na drugi i 10zł na kolejny produkt.
I tak pierwszy był CP za 70, drugi był abo z telefonem ( jedna z ostatnich ofert gdy raty były ukryte w abonamencie) za 99 zł –
99 zł za ten mój nolimit , 10 GB i telefon nie było samo w sobie konkurencyjne ale bo obniżeniu stawki o 50% było już najlepszą ofertą na rynku.

A teraz mamy jakieś 10-20 zł za kolejną usługę i telefon wyłącznie w ratach :/

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij