12 lipca 2017

Ten serwis obiecuje, że zdalnie naprawia komputery. Odpaliłem więc zapuszczonego kompa i…

Ten serwis obiecuje, że zdalnie naprawia komputery. Odpaliłem więc zapuszczonego kompa i…

W XXI wieku dużo rzeczy da się robić zdalnie. Kiedyś żeby nadać przelew chodziło się do oddziału banku, dziś robimy to zdalnie. Ubezpieczenie turystyczne, komunikacyjne czy mieszkaniowe też możemy kupić zdalnie. Do sklepu nie trzeba chodzić, bo wszystkie sklepy są już w internecie. Ale fachowcy od naprawy sprzętu, hydraulicy, informatycy – w dziedzinie „rękodzieła” trudno było do tej pory liczyć na zmianę reguł gry. Owszem, pojawiły się aplikacje ułatwiające kontakt z fachowcami w razie potrzeby, ale sama pomoc odbywa się tak, jak dawniej, czyli podczas osobistej wizyty fachowca.

Wyłom w tej rzeczywistości chce zrobić iMe, bodaj pierwszy serwis informatyczny, który pracuje w całości online. Zakup usługi odbywa się tak, jak w każdym e-sklepie – wchodzę na stronę internetową, wybieram pakiet serwisowy i płacę online kartą lub przelewem ekspresowym. Później muszę ściągnąć sobie na komputer specjalny program, dzięki któremu informatycy zdalnie przejmą kontrolę nad moim komputerem i go uruchomić. Program, po „odpaleniu” wyświetla kod, który trzeba przez telefon podać informatykowi i który jet „kluczem” do mojego komputera.

Zobacz również:

Czytaj też: W komputerze coś nie działa? Informatyk online chętnie pomoże. Pod warunkiem, że… ubezpieczyłeś mieszkanie

Przetestowałem tę procedurę na własnej skórze. Wziąłem pewien dość mocno zapuszczony komputer jednego z członków mojej rodziny, kupiłem najtańszy pakiet, uprawniający do jednorazowej pomocy i zainstalowałem oprogramowanie umożliwiające przejęcie mojego komputera. Nie obyło się bez kłopotów. Najpierw okazało się, że program antywirusowy zainstalowany na komputerze potraktował plik, który sobie ściągnąłem, jako wrogi. Najpierw zadysponował jego przesłanie do laboratorium i prześwietlenie, a później zablokował.

Żeby ominąć problem konieczne było wyłączenie programu antywirusowego na tę chwilę, w której uruchamiam program „śledzący”. Później okazało się, że program, który sobie ściągnąłem, nie jest kompatybilny z systemem operacyjnym, zainstalowanym na komputerze (Windows 7). Musiałem dzwonić na infolinię iMe, gdzie podano mi alternatywny link (nota bene infolinia jest nieco specyficzna, zanim połączę się z ekspertem jestem trzy razy zapewniany przez automatyczną sekretarkę, że jestem w dobrych rękach, a mój problem zostanie rozwiązany).

Po rozwiązaniu tych problemów natury konfiguracyjnej poszło już z górki. Informatycy pracowali przez całą niedzielę i cały poniedziałek, a ich starania skupiały się głównie na wyrzuceniu z pamięci zbędnych plików „zamulających” komputer i przeskanowaniu komputera kilkoma programami antywirusowymi i likwidującymi zbędne procesy. Nic nadzwyczajnego, ale jako laik nie wiedziałbym do którego katalogu zerknąć, by znaleźć nie używane pliki. A cena – o czym za chwilę – była akceptowalna.

Nie mam złudzeń, że tego rodzaju serwis informatyczny online przyda się w konflikcie z poważniejszymi problemami, niż czyszczenie pamięci komputera, konfigurowanie programów i tego rodzaju zadania. Jeśli komputer nie działa prawidłowo i nie jest połączony z internetem, to nie ma mowy, by udało się zdalnie przekazać nad nim kontrolę, więc i tak trzeba iść do tradycyjnego serwisu.

Usługi online przydadzą się w sytuacji, gdy chcemy np. połączyć bezprzewodowo drukarkę z komputerem, zarchiwizować w chmurze jakieś pliki, założyć kontrolę rodzicielską, odwirusować komputer, albo zmienić mu konfigurację. A więc do działań prostych i nieskomplikowanych, a jednocześnie takich, które być może są poza zasięgiem użytkownika-laika. To bardziej przewodnik po świecie technologii, niż serwis od naprawiania komputerów.

Trochę mnie martwią problemy z zainstalowaniem oprogramowania śledzącego. Konieczność wyłączenia programu antywirusowego i ściągania pliku iMe z awaryjnej lokalizacji mnie zestresowała, a nie jestem całkiem „zielony” jak chodzi o sprawy komputerowe. Gdyby taką usługę miała kupić np. moja mama, to sądzę, że nie poradziłaby sobie z instalacją oprogramowania. Mnie się udało i później było już z górki. Dwa razy komputer rozłączył się z internetem i informatycy iMe dzwonili do mnie z prośbą o ponowne uruchomienie pliku śledzącego i podanie kodu potrzebnego do przejęcia kontroli nad komputerem. Czyszczenie trwało dwa dni i dwie noce (serwis pracuje całą dobę) i zakończyło się wydatnym zwiększeniem szybkości uruchamiania się kompa.

Czytaj też: Kupujesz komputer i w sklepie proponują ci jego ubezpieczenie. I straszą, że bez tego ani rusz. Mają rację?

Ile mnie to kosztowało? Niewiele, 19 zł. Tyle trzeba online zapłacić za jednorazową zdalną pomoc informatyczną w iMe. Są też pakiety bardziej wypasione. Trzykrotną możliwość pomocy informatyków iMe można kupić za 35 zł, zaś nielimitowany abonament miesięczny – za 80 zł bez grosza. Biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje ten serwis, 80 zł miesięcznie to dużo. Ale z kolei 19 zł za wyczyszczenie komputera z wirusów, robaków i niepotrzebnych plików oraz ciasteczek – to niewątpliwie cena okazyjna. Więcej by kosztowało samo dowiezienie komputera do jakiegoś serwisu.

Prawo autorskie zdjęcia: endomedion / 123RF 

Subscribe
Powiadom o
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
paseo
7 lat temu

Panie Macieju drogi;na litość ! Ciasteczka usuwa pan sobie sam klikając taka ikonke -zębate koleczko na gorze po prawej,nastepnie z tabelki „opcje internetowe” a potem w samej tabelce „usun” i wszystko się samo usunie po każdym zamknieciu komputera.Co do robakow,wirusow itd. to Windows 10 ma nowa wersje Windows Defender,ktora robi to wszytsko sama on-line ,a jeśli etgo mało,jednym klikneiciem może Pan sobie w dowolnym momencie ja uruchomić dodatkowow.A jeśli etgo ejszcz emalo,polecam program Malware Byte- Antymalware. Instalujemy na miesiąc za darmo,dolaczamy ikonke na dole na pasku i już.Program tez działa sam on-line a dodatkowo tez może Pan sobie kilknac na… Czytaj więcej »

Lolca
7 lat temu
Reply to  paseo

@paseo Wszystko pięknie, ładnie…. tylko i tak trzeba mieć chociaż trochę wiedzy który program zainstalować. To, że Malware Byte po pierwszym darmowym miesiącu nadal działa, nie znaczy, że jest to legalne. Gdyby programy antywirusowe były takie super to nie byłoby wirusów komputerowych, żaden program nie daje 100% bezpieczeństwa. To jest wyścig zbrojeń. Zgoda co do tego, że wpuszczenie obcego na nasz komupter jest ryzykowne. Ja staram się nie wpuszczać na swój komputer nawet znanych firm – taki Microsoft w Win10 domyślnie wciska przez automatyczną instalację tyle badziewia, że to się w głowie nie mieści. Jednak w momencie gdy oddajemy komputer… Czytaj więcej »

DS_UK
7 lat temu
Reply to  paseo

Chyba bylo napisane ze SO to Windows 7, wiec nie jest wazne co ma Windows 10… Ponadto 19zl za nawet kilka godzin siedzenia przed kompem I szukania zbednych plików, uruchamiania antywirusów itp to I tak bardzo malo.

Tomasz
7 lat temu

Panie Macieju – jedna istotna kwestia: wielu użytkowników komputerów ma zwyczaj zapisywania swoich danych logowania w przeglądarkach, w tym na przykład do serwisów bankowości internetowej swoich Banków (czy Pan też tak robi ? :)). Powstaje tutaj ryzyko przejęcia wrażliwych danych przez osoby trzecie – wg mnie taki serwis powinien na zakończenie pracy przynajmniej przekazywać klientowi pełny log z wykonanych prac, chociaż przy połączeniu przez zdalny pulpit i uruchamianiu przez siebie instalowanych programów – nie bardzo widzę taką możliwość ze względu na możliwość ukrycia pewnych działań. Idea szczytna i szlachetna, jednak wg mnie ryzyko jest zbyt duże (lub jestem zbyt wielkim… Czytaj więcej »

CzlowiekOdBezpieczenstwa
7 lat temu

Patrząc na zarobki w IT pakiet 19 złoty starczy na 19 minut pracy marnego inżyniera. Co to oznacza, że to żaden inżynier tylko pani Zdzisio przeszkolony, żeby kliknąć w 5 przycisków. Nawet najlepsi fachowcy nawet w kilka godzin często nie są wstanie odwirusować komputer. Wirusy często rozsiewają się w rożne miejsca nawzajem się pilnując. Podszywają się pod znane procesy Windowsa np. aby uruchomić wirusa wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolną ikonkę. Instalują się jako sterownik i wtedy mają dostęp do wszystkiego nawet szyfrowanej komunikacji internetowej. Usuwanie ich to droga prze mękę. A skuteczność antywirusów jest na poziomie 15%.

Krzysztof
7 lat temu

Temat kontrowersyjny, kwestie odmulania komputera w większości przypadków załatwiam samodzielnie, ale jestem dość doświadczonym użytkownikiem. Natomiast ktoś nie wprawiony ma prawo mieć z tym problem, tym bardziej, że nie zawsze od razu wiadomo, która z przyczyn spowodowała dany efekt.
Natomiast kwestia wyłączania procesów- tego już każdy nie zrobi.
Kłopot z instalowaniem programu jest typowym działaniem programów antywirusowych, na dużą część programów, w tym możliwe, że na te polecane przez przedmówców,- w instalatorach wielu programów nawet znanych firm spotkamy się z informacjami na ten temat i prośbą o wyłączenie antywirusa na czas instalacji- znak czasów antywirusy są bardziej wyczulone.

tgn
7 lat temu

Nie bardzo rozumiem ideę tego artykułu. Kupił pan usługę w jakiejś niewymienionej z nazwy firmie i jest pan zadowolony z jej wykonania. No miło. Ale co z tego?

Andy
7 lat temu
Reply to  tgn

„Kupił pan usługę w jakiejś niewymienionej z nazwy firmie i jest pan zadowolony z jej wykonania.”

Przecież nazwa firmy jak jest byk napisana na początku artykułu. Może najpierw go przeczytaj zanim skomentujesz?

gość
7 lat temu

Jeśli użytkownik kompa nie ma pojęcia jak samemu utrzymywać w komputerze porządek to na 100% jest pewne, że na dysku ma zapisane wiele danych (do których nie powinien mieć dostępu nikt z zewnątrz, w tym hasła do aplikacji bankowych i innych do których się loguje) bo nie daje rady tego spamiętać, a wie że na kartce w portfelu nie powinien ich nosić). Widzę to wokół wśród znajomych.

NEOFOB
7 lat temu

W dzisiejszych czasach bałbym się tak wpuścić kogoś do swojego komputera, z coraz większym stresem podłączam do sieci kolejny sprzęt (TV, Kamerki , odtwarzacze, tablety, piec itp.). Rozważam izolację tych urządzeń, ale to kolejna komplikacja sieci i kolejne wydatki.

Zadowolony
6 lat temu

http://www.imeworldwide.com bo o nich mowa, oferuje profesjonalne wsparcie IT na wysokim poziomie, rozwiązują problemy domowe problemy z komputerem i zastępują IT w firmie, to świetna alternatywa dla informatyka w firmie i przy okazji optymalizacja kosztów, warto spróbować

[…] Czytaj też: Obiecują, że za 19 zł zdalnie naprawią komputer. Odpaliłem więc wyjątkowo zapuszczonego kompa… […]

I’d should examine with you here. Which isn’t one thing I often do! I enjoy reading a put up that can make folks think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

4 lat temu

Święta racja.

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Kontrast

Rozmiar tekstu