26 listopada 2018

Uncja dla parafii, czyli 100 zł za srebrną monetę. Zacna idea czy tylko pomysłowy patent na zyskowną sprzedaż kruszcu?

Srebrna moneta zamiast banknotu rzucanego w niedzielę na tacę, czy też koperty wręczanej księdzu podczas wizyty „po kolędzie”? „Sprezentuj swoim duszpasterzom coś trwałego i wartościowszego” – kuszą pomysłodawcy akcji „Uncja dla parafii”. Zacna idea czy… zwykłe pośrednictwo w sprzedaży kruszców, tyle że ładnie „opakowane”? Jedno jest pewne: „Uncja dla parafii” to… dość droga uncja

Zbliżają się święta, a wraz z nimi wizyty po kolędzie. W tym roku osoby, które chcą wesprzeć finansowo duszpasterzy i swoje parafie, mogą im wysłać srebrną monetę. W tej sprawie napisał do nas jeden z czytelników:

Zachęcam Was do zainteresowania się nową inicjatywą o nazwie „Uncja dla Parafii”. W ramach akcji zachęca się parafian do zakupu uncji srebra w tzw. blistrze za 100 zł wraz z listem intencyjnym i przekazania jej swojej parafii lub księdzu” 

– pisze czytelnik. To wzbudziło nasze zainteresowanie, bo skoro w Polsce jest prawie 10.500 parafii, mówimy o dużym biznesie. Gdyby każda z nich dostała trochę uncji, to… na pewno wzrosłaby sprzedaż sejfów. Tylko, czy będą to dobrze wydane przez wiernych pieniądze? I o co chodzi w tej akcji?

Czytaj też: Polska bezgotówkowa. Czyli jest parafia, gdzie na tacę dasz kartą

Inflacyjna bomba tyka. Srebro receptą?

„Uncja dla parafii” to inicjatywa Fundacji Osuchowa. Twarzą akcji jest zaś Grzegorz Braun, reżyser znany obserwatorom polityki z prawicowych poglądów (m.in. promował tezę o zamachu w Smoleńsku), niegdyś kandydował na prezydenta z ramienia Unii Polityki Realnej i Ligi Polskich Rodzin.

O co chodzi w tym przedsięwzięciu? Organizatorzy akcji namawiają do zakupu srebrnej lub złotej monety i przekazaniu kruszcu w darze swojej parafii. Można wskazać adres, opłacić przesyłkę, a kurier dostarczy ją od razu obradowanym, albo osobiście przekazać monetę księdzu proboszczowi. 

Moneta jest ekskluzywnie „opakowana”, więc na prezent się nadaje…

A i cena jest „ekskluzywna”. 100 zł za jednouncjową, srebrną monetę bulionową. Bulionową, czyli jaką? Monety okolicznościowe, kolekcjonerskie bite są w ograniczonych nakładach i w wymyślnych wzorach (i sprzedawane dużo drożej, niż wynosi wartość zawartego w nich kruszcu). A monety bulionowe są warte tyle, ile zawarty w nich kruszec. Ale i tak mogą być dobrą lokatą kapitału. 

Zdaniem inicjatorów w akcji „Uncja dla parafii” chodzi o uświadomienie parafianom i włodarzom parafii roli kruszcu w świecie, w którym przyszłość papierowego i elektronicznego pieniądza jest nie do przewidzenia.

„Dawniej to właśnie metale szlachetne, takie jak srebro i złoto, pełniły rolę środków płatniczych, które nasi przodkowie instynktownie darzyli największym zaufaniem. Choć w historii wielokrotnie dochodziło do naruszających prawo własności manipulacji pieniądzem, to jednak trzymanie się walut kruszcowych w naturalny sposób ograniczało ten proceder. Ostatecznie dopiero w XX wieku działania rządów i banków centralnych doprowadziły do całkowitego odejścia od powiązania walut narodowych ze szlachetnym kruszcem”

– czytamy na stronie internetowej akcji. Jest też trochę o ryzyku wzrostu inflacji i o pokusie życia na kredyt. Cóż, trudno nie przyznać autorom racji. Inflacja – raz większa, raz mniejsza – systematycznie „nadgryza” wartość naszych oszczędności. A lokowanie w srebro i złoto może być długoterminowym lekiem na to zło. 

Czytaj też: W sklepach wszystko drożeje, a państwowy GUS upiera się, że inflacja to tylko 2%? Denerwują się konsumenci i posiadacze oszczędności. Mają rację? Ktoś nas okłamuje? Sprawdzam!

Czytaj też: Inflacja jeszcze przez długie lata będzie niszczyła wartość naszych oszczędności. Dlaczego prezes NBP chce nam to zrobić?

Srebro to nie (judaszowe) srebrniki. Trzeba o nie dbać

I tu zaczyna się problem, bo skoro moneta jest inwestycyjna, a nie kolekcjonerska, to jej cena powinna być zależna od ilości kruszcu. Fundacja proponuje jednouncjową monetę za okrągłe 100 zł plus koszty  wysyłki kurierskiej (co najmniej 12 zł).  To sporo. Dla porównania: cena uncji srebra na rynku to 14,3 dol., czyli ok. 54 zł. Choć trzeba jeszcze dodać podatek VAT (podnosi cenę do ok. 66 zł) oraz koszt produkcji monety. Na przesyłkę składa się jednak jeszcze poza samą monetą, również specjalnie zaprojektowany na tę okoliczność blister oraz list.

Najtańsze srebrne monety bulionowe można znaleźć w sklepach internetowych w cenie ok. 70-73 zł (kanadyjska moneta Liść Klonowy). W ramach „Uncja dla parafii” trzeba zapłacić aż 112 zł. Czy zatem prezent dla parafii w postaci srebrnej monety kupionej w ramach akcji „Uncja dla parafii” nie będzie aby niedźwiedzią przysługą? 

Czytaj też: Opcja biznesowa, czyli jak dostać sztabkę złota za 15% jej wartości rynkowej? Wystarczy to złoto… odpracować towarzysko. I biznesowo

Czytaj też: Wciąż przeczuwasz, że „coś się święci” i że „lepiej już było”? Złoto najtańsze od trzech lat! Dobra okazja do zakupu „ubezpieczenia”?

Czytaj też: A jeśli rozpadnie się świat oparty na papierowym pieniądzu? Oni mają pomysł, żeby każdy konsument miał swój, prywatny standard złota

I jeszcze jedna sprawa: jeśli akcja się uda, to do setek lub tysięcy parafii powędrują jednouncjowe monety i na rynku siłą rzeczy zaroi się od nowej kategorii „srebrnych” inwestorów – księży, proboszczów… Oj, będzie trzeba się dokształcić.

Inwestowanie w metale szlachetne jest opcją dywersyfikacji ryzyka, czyli jego rozproszeniu, poprzez urozmaicenia sposobów w jakie inwestujemy i oszczędzamy pieniądze. To coś, czemu na pewno warto jest się przyjrzeć i być może kupić sztabkę, czy dwie, ale zachowując zdrowy rozsądek i pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Złoto i żaden metal – srebro, platyna czy pallad nie dają nam 100% gwarancji kapitału. I to z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że kruszce notowane są w dolarach, a to oznacza, że jeżeli kupimy uncję złota (31,1 g) za 1200 dol. a amerykańska waluta straci na wartości, to te nasze 31,1 po przeliczeniu na złote będzie warte nie np. 4440 zł przy kursie 3,7 zł, ale 3.600 zł (3 zł za dol.).

Po drugie – inwestowanie w metale jest mało płynne – musimy mieć kogoś kto od nas je odkupi – nie można zapłacić za samochód czy mieszkanie złotymi sztabkami.

Czytaj też: Nie masz pieniędzy, a chcesz mieć złoto? Porównuję programy systematycznego oszczędzania sztabek

I po trzecie – gdzieś ten złoty i srebrny majątek trzeba trzymać, co w przypadku większej ilości kruszcu może sprawiać problemy logistyczne i dotyczące bezpieczeństwa. W Polsce banki raczej zwijają ofertę skrytek bankowych, pozostają firmy wynajmujące przestrzeń w sejfach.

W Polsce działa ok. 70 dystrybutorów, którzy sprzedają złoto i srebro inwestycyjne. Największą firmą – i jedyną, która wytapia własne sztabki – jest Mennica Polska, kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa. Ale żaden z dystrybutorów złota i srebra nie wpadł na genialny w swej prostocie pomysł, by kruszec kupować w prezencie dla… swoich księży. Polacy kupują rocznie ok. 7-8 ton złota, ale jeśli nagle ten wolumen wzrośnie znacząco, to będzie nieomylny znak, że „Uncja dla parafii” się udała.

Aktualizacja: po publikacji odezwali się do nas twórcy akcji z prośbą o doprecyzowanie:

„Głównym celem akcji nie jest przekazywanie masowo monet do osób konsekrowanych, tylko poprzez udział i osobisty wybór obdarowanego, zwrócenie uwagi na etyczną stronę ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem etyki produkcji pieniądza. Jest to jednorazowy, symboliczny upominek, a edycja z blistrem jest ekskluzywna i limitowana. W ramach akcji „Uncja dla Parafii” planujemy szereg debat pod nazwą „Uczciwy Pieniądz”.”

źródło zdjęcia: PixaBay

17
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Maciej SamcikKrzysiekBartezWojtekMateusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trader21
Gość
trader21

Tak jakby ta czarna mafia miała za mało …

Marcin
Gość
Marcin

Jeśli masz dowody na jakieś działania mafijne to idź do prokuratury, a jeżeli nie to zamilcz i nie obrażaj.

Zbyniu
Gość
Zbyniu

Kolega nikogo nie obraza…. Ta czarna mafia, ssąca pijawka już jest pasożytem od setek lat na świecie….. I taka prawda.

Gościu
Gość
Gościu

Gdyby nie kościół to do dzisiaj cała twoja rodzina dalej byłaby niewolnikami.

Jakub
Gość
Jakub

Ja to mam straszny problem z takimi monetami bulionowymi. Ostatni mój dziadek, na szczęście jeszcze w dobry zdrowiu, postanowił przekazać mi swoją kolekcję monet. Okazało się, że nie są to monety kolekcjonerskie NBP tylko bulionowe monety srebrne sprzedawane przez Skarbnicę Narodową. Kolekcja jest dość znaczna i obejmuje kilkanaście zastawów monet tematycznych w specjalnych szkatułach. Otrzymałem też dowody zakupu – i tu szok – ceny pojedynczych monet zaczynały się od 100 zł i dochodziły do ponad 200 zł (dla uncji srebra). Po podliczeniu wyszło mi, że przez kilkanaście lat dziadek wydał na te monety kilkanaście tysięcy złotych, a realna wartość kruszcu… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Patrząc na długoletni wykres ceny srebra https://stooq.pl/q/?s=xagusd&c=20y&t=c&a=ln&b=1 to te monety były kupowane prawdopodobnie po prostu w czasie kiedy cena była wielokrotnie wyższa niż obecnie co nie znaczy że to „wyciąganie pieniędzy od nieświadomych ludzi „; równie dobrze ktoś kupujący za obecne ceny może zrobić świetny interes jeśli cena srebra wróci w rejony historycznych maksimów – metale szlachetne to inwestycja jak każda inna obarczona ryzykiem a nie panaceum na zarabianie

Wojtek
Gość
Wojtek

Nie myl gówienek dla naiwnych z uznanymi monetami bulionowymi typu Krugerrand.

Mennica Gdańska
Gość

Błąd w tekście: monety bulionowe mają nominał i są środkiem płatniczym. Druga sprawa, że dodatkowa oprawa monety, zapewniająca charakter edukacyjny ,też swoje kosztuje. Kolejne monety można przecież kupować bez oprawy.

Gringo
Gość
Gringo

Niezły pomysł na zwiększenie sprzedaży… Choć praktycznie nie mający zupełnie żadnego sensu bo w zasadzie na tym zarabia tylko sprzedawca. Jak napisał autor bloga cena srebra obecnie to około 54 zł a najtańsze monety w sklepach są po 70 zł (czyli wraz z kosztami dystrybucji i innymi) więc jaki sens ma kupowanie 1 monety za 112 zł (łącznie ze wszystkimi kosztami) i podarowanie jej komuś innemu jeśli obdarowany aby mieć z niej pożytek musi ją sprzedać… a żeby sprzedać trzeba mieć kupca a sklepy numizmatyczne nie kupią takiej monety za więcej niż… 55 – 60 zł ! Co oznacza na… Czytaj więcej »

Mateusz
Gość
Mateusz

Najlepsze jest to, że na ich stronie internetowej jest grafika przedstawiająca tą monetę. A jest to ‚Wiedeńscy Filharmonicy’, którą można nabyć za ok. 71-73 zł. Z tego wychodzi, że ten list intencyjny jest wart ok. 40 zł 😉
Swoją drogą na stronie nie ma też informacji (prócz grafiki) co to za moneta, jaka jest próba, kto to bije itp… szwindel jak się patrzy.

Bartez
Gość
Bartez

A właściwie czym to się różni od tego, gdybym kupił uncję srebra za 73 złote i dał księdzu? Gdzie te 40 zł idzie?

Krzysiek
Gość
Krzysiek

Hmmm. Jak się bliżej przyjrzeć autorowi/autorom tego tekstu powyżej to stwierdzić można, że taki kunszt publicystyczny można by nazwać „dnem”. Niemalże od pierwszych zdań autor mija się z prawdą, gdyż nie poczynił wystarczających, by nie powiedzieć żadnych starań, aby czegokolwiek dowiedzieć się o samej ideii, pomysłodawcach i realizatorach tego programu oraz celu tego programu. Nawet nazywa jednego z nich „twarzą”. Skąd ten pomysł? I w tym momencie już wystarczy i nie czytać dalej tych słabych wypocin. Autor z tym tekstem, jak sądzę, miał jedno na celu i jak czytam poniżej niektóre komentarze, swój cel osiągnął. Smutek i żal wydanych środków… Czytaj więcej »

Maciej Samcik
Admin

A tak konkretnie: poza tym całym bla, bla, bla, co jest nie tak? 😉

Krzysiek
Gość
Krzysiek

a na przykład ten fragment:
„Twarzą akcji jest zaś Grzegorz Braun, reżyser znany obserwatorom polityki z prawicowych poglądów (m.in. promował tezę o zamachu w Smoleńsku), niegdyś kandydował na prezydenta z ramienia Unii Polityki Realnej i Ligi Polskich Rodzin”. – czyżby??
Wystarczy do tego „bla bla”
pozdrawiam

Maciej Samcik
Admin

Przecież to prawda

Krzysiek
Gość
Krzysiek

W takim razie, na takie Pańskie sformułowanie brak jest słów i komentarzy. Życzę powodzenia. Nawet się Pan, Panie Redaktorze Naczelny nie pofatygował aby zweryfikować te informacjie np. na kartach wikipedii, nie mówiąc o źródle, co byłoby w dobrym takcie rzetelnego dziennikarstwa. Być może jednak nie przeczytał Pan informacji z wikipedii ze zrozumieniem, jeżeli tekst podlegał jakiejkolwiek weryfikacji przed jego opublikowaniem. Natrafiłem na ten artykuł absolutnym przypadkiem i chciałem oraz dalej chcę zwrócić uwagę na jego absolutną nierzetelność. Jednak nie dziwi mnie taki stan rzeczy jak się przeanalizuje genezę twórców tej strony. Po co było zmieniać „barwy”? Przerażająca jednak jest aberracja… Czytaj więcej »

Maciej Samcik
Admin

„Aberracja w rozumieniu koncepcji pewnych idei i w ogóle” – już prawie dochodzimy do jakichś konkretów ;-). Dyskusja z Panem nie ma większego sensu. Żegnam.

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij
social-facebook social-feed social-google social-twitter social-instagram social-youtube social-linkedin social-rss