21 sierpnia 2019

IKZE spalone dla młodych! Rząd dał im ulgi podatkowe, ale zabrał motywację do oszczędzania na emeryturę

Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i rocznie zarabiają nie więcej niż 85.528 zł, nie muszą płacić podatku PIT. Rząd nie wziął pod uwagę tego, że „przy okazji” pozbawi blisko 2 mln młodych Polaków motywacji do oszczędzania na emeryturę!

Przepisy zwalniające młodych z płacenia podatku dochodowego weszły w życie 1 sierpnia. Dzięki zwolnieniu podatkowemu osobie, która zarabia 2.250 zł miesięcznie (pensja minimalna), w kieszeni zostanie prawie 1.600 zł rocznie. Ktoś, kto zarabia 7.127 zł miesięcznie (rocznie 85.528 zł), zaoszczędzi w ciągu roku 6.768 zł. Podatek trzeba zapłacić od kwoty ponad 85.528 zł.

Jeden z moich czytelników zauważył, że rząd – zwalniając młodych z obowiązku płacenia podatku PIT – jednocześnie zabrał im motywację do oszczędzania na emeryturę. Chodzi o IKZE, czyli indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.

Przeczytaj też: Wkurzają cię reklamy? Ten bat jest bardziej skuteczny niż RODO. Czytelnik dostał pół roku bez opłat. A ja poszedłem na wojnę z bankiem. I też wygrałem!

Przeczytaj też: Dziś trudno zasłużyć na tanie loty. Które karty płatnicze wciąż pozwalają zbierać mile i wymieniać je na tanie bilety lotnicze?

IKZE może być oferowane w formie np. funduszu inwestycyjnego, rachunku w biurze maklerskim, a nawet w formie bankowego konta oszczędnościowego. Jeśli wpłacimy do takiego programu pewną kwotę (prawo określa co roku maksymalny limit), nie zapłacimy od niej podatku dochodowego (PIT-u). W 2019 r. limit wpłaty wynosi 5718 zł (korzyść wynosi więc 18% tej kwoty, obniża ona podatek do zapłaty lub powiększa zwrot ze „skarbówki”).

W zamian musimy zobowiązać się, że utrzymamy pieniądze w IKZE aż do emerytury. Jeśli wypłacimy je przed 65. rokiem życia, oszczędności zgromadzone w IKZE będzie trzeba doliczyć do dochodu i zapłacić od nich podatek PIT według obowiązującej wówczas skali podatkowej. Jeśli wycofamy pieniądze z IKZE później, naliczony zostanie jedynie zryczałtowany podatek w wysokości 10%.

IKZE już nie dla młodych

Córka pana Karola w ubiegłym roku skończyła 18 lat. W tym roku bezpośrednio po maturze podjęła pracę i zamierza ją kontynuować do października, czyli do momentu rozpoczęcia studiów. Mój czytelnik szacuje, że w tym czasie zarobi ona ok. 14.000-15.000 zł.

„W styczniu córka założyła konto IKZE, aby tam wpłacać część zarobionych pieniędzy i tym samym obniżyć sobie podatek dochodowy. Nasi kochani politycy pomieszali jej jednak szyki, bowiem od kilku dni osoby do 26. roku życia nie płacą podatku PIT do kwoty ponad 85.000 zł”

– pisze pan Karol, który ma żal do rządzących. Namawiają oni ludzi do odkładania na starość, ale jednocześnie zabierają im motywację.

„Osoby do 26. roku życia, uzyskujące dochody niższe niż 85.000 zł – stracą. Wpłacając jakąś-tam sumkę na IKZE nie otrzymają żadnego zwrotu PIT (bo są z niego zwolnione), a wycofując środki przed osiągnięciem 65. roku życia będą musiały doliczyć ją do dochodu i zapłacić PIT  według wówczas obowiązujących stawek. Wycofując pieniądze po osiągnięciu 65. lat – zapłacą zryczałtowaną daninę 10%. Czyli: na wejściu nie otrzymują bonusu, który jest najważniejszym magnesem IKZE (zwrot PIT), a na wyjściu zapłacą – tak jak wszyscy – wyższy lub niższy podatek”

– pisze nasz czytelnik, jednocześnie pytając o co tutaj chodzi. Może rząd specjalnie realizuje taki plan, który ma zniechęcić młodych do oszczędzania pieniędzy? Ale po co, do jasnej cholery?

Przeczytaj też: Pan Paweł stracił 100.000 zł na „bezpiecznej” inwestycji w obligacje i oskarża Citi Handlowy o misselling. Co bank na to?

Przeczytaj też: Nie tylko banki podlegają ustawie „antyterrorystycznej”. Co grozi firmom za jej nieprzestrzeganie? Kary mogą iść w miliony…

IKE zamiast IKZE?

Drugiego dna nie ma. Pan Karol ma rację. Osoby poniżej 26 lat otrzymały dużą ulgę ze strony rządu, a więc nie rozliczają w ogóle podatku, mimo uzyskiwania dochodów. W tym przypadku wszelkie ulgi, zwolnienia, jakie przysługują im w postaci odliczeń od dochodu, czy podatku nie wystąpią, ponieważ zarobione przez takie osoby dochody są zwolnione z opodatkowania.

Wpłacanie pieniędzy na IKZE ma sens tylko wtedy, gdy płacimy w danym roku PIT. Dla osób, które go nie płacą, korzystniejszy jest inny program emerytalny – IKE, czyli indywidualne konta emerytalne. W IKE nie płacimy podatku na końcu, ponieważ do programu wpłacamy już opodatkowane pieniądze. Natomiast możemy korzystać ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych, czyli 19-proc. podatku Belki.

Przeczytaj też: Fundusze cyklu życia, czyli co? Jak działają takie fundusze w innych krajach? Jak będą lokowane nasze oszczędności w ramach PPK?

Przeczytaj też: Czas decyzji: jakie ryzyko wiąże się z zostaniem w Pracowniczym Planie Kapitałowym w twojej firmie? Czy wpłaty do PPK będą „uwięzione”?

Zapytałem ekspertów firmy AXA – z którą „Subiektywnie o finansach” współpracuje w promowaniu oszczędzania na emeryturę – co radzą córce pana Karola? Jeśli już coś wpłaciła na IKZE, może te pieniądze bezkarnie wypłacić. Wówczas dopisze tę kwotę do PIT, ale jako osoba objęta nowymi przepisami i tak nie zapłaci podatku od tego dochodu, więc nie zazna „kary” za wyjście.

Ale kara może pojawić się np. w postaci opłaty za wyjście z inwestycji, jeśli firma oferująca produkt inwestycyjny opakowany w IKZE przewiduje taką opłatę. Nie wiemy, do którego IKZE córka pana Karola wpłaciła pieniądze, cała nadzieja w tym, że firma ta umożliwia bezprowizyjną wypłatę lub transfer na IKE w trakcie tego samego roku, w którym nastąpiła wpłata do IKZE.

46
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
31 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
idiaypidiaypRadekKarolMaciej Samcik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jarek
Gość
Jarek

Trochę robienie z igły widły.
Pan Karol pisze, że córka założyła IKZE, żeby obniżyć podatek dochodowy – jeżeli to był.jej cel to powinna być dużo szczęśliwsza z obecnego rozwiązania.
Jeżeli chce oszczędzać na emeryturę to niky jej nie broni…

Don Q. 🧛
Gość
Don Q. 🧛

„Pan Karol pisze, że córka założyła IKZE, żeby obniżyć podatek dochodowy – jeżeli to był.jej cel to powinna być dużo szczęśliwsza z obecnego rozwiązania”
— tak, właśnie w tym problem, obecnie wprowadzone rozwiązanie oznacza zupełne zwolnienie młodych z podatku dochodowego, tymczasem oszczędzanie na emeryturę na IKZE oznacza tylko obniżenie podatku do 10%.
Ty jesteś z pokolenia tak wyedukowanego, że nie zauważa, że 0 to mniej, niż 10? Ale niepokalane poczęcie pewnie ze szczegółami opisać potrafisz?

Manveru
Gość
Manveru

Dokładnie, dodatkowo te 10% jest od całości wypłacanych środków, a nie tylko od zysków. A nie daj Boże wypłaci wcześniej bo np. będzie potrzebowała pieniędzy na leczenie to zapłaci od całości 17% albo może i wpadnie w 32%.

Jarek
Gość
Jarek

Dlaczego postanowiłeś wpleść w swoją wypowiedź wątek religijny?

Karol
Gość
Karol

Córka faktycznie założyła IKZE, żeby obniżyć podatek dochodowy, ale wtedy (II 2019) nikt nie wiedział o zwolnieniu z PIT osób <26 roku życia. Problemem nie jest to, że zamiast zapłacić 10 % podatku zapłaci 0 % (SUPER !!!), ale to, że politycy dali bonus w postaci zwolnienia z PIT, ale zabrali jednocześnie motywację do korzystania z IKZE, bo nikt – przy zdrowych zmysłach – będąc świadomym powyższych ustaleń, NIE WPŁACI TAM GROSZA. BO STRACI.

Radek
Gość
Radek

hehe, dobre. Do oszczędzania na SWOJĄ emeryturę potrzeba motywacji w postaci IKZE, bez tego człowiekowi nie będzie zależało… i jeszcze (o zgrozo!) 18lastka odłoży sobie na lokacie na wkład własny na mieszkanie, z którego skorzysta w pesrpektywie kilku-kilkunastu lat. A gdyby był podatek i odkładanie w IKZE, to już za kilkadziesiąt lat byłaby bogata.

Przepraszam za ironię, ale kompletnie nie rozumiem jak brak podatku może być problemem dla zdrowego na umyśle, wolnego człowieka. Czyżby ludzie mieli już tak wyprane mózgi, tak zakorzenione niewolnictwo, że nie mogą odnaleźć się w świecie bez podatku?

Don Q. 🧛
Gość
Don Q. 🧛

„Przepraszam za ironię, ale kompletnie nie rozumiem jak brak podatku może być problemem dla zdrowego na umyśle, wolnego człowieka. Czyżby ludzie mieli już tak wyprane mózgi, tak zakorzenione niewolnictwo, że nie mogą odnaleźć się w świecie bez podatku?”
— nie widzę w tej wypowiedzi ironii, raczej coś innego…
Czyżbyś miał problemy ze zrozumieniem, że w przypadku młodej osoby oszczędzającej na emeryturę na IKZE nie ma mowy o braku podatku, gdyż przy wypłacie płaci się standardowe 10%?

Radek
Gość
Radek

Czyżbyś miał problemy ze zrozumieniem, że w przypadku młodej osoby oszczędzającej na emeryturę nie ma przymusu oszczędzania na IKZE?
a brak podatku PIT to więcej na koncie? swoim, nie jakimś tam maklerskim, zusowskim czy innym złodziejskim

więcej pieniędzy to większa łatwość odkładania nadwyżek, więc jak można mieć mniejszą motywację gdy sposobność większa?

Marcin
Gość
Marcin

Wydaje mi się, że próbujecie sztucznie rozdmuchać nieistniejący problem. Jeżeli młode osoby otrzymują ogromną ulgę (brak całego Pit-u) to jakąż stratą jest utrata małej ulgi w Pit (w IKZE)? I tak są na dużym plusie. Pisanie więc, że rząd zrobił im na złość jest kuriozalne. Poruszyłbym inny przypadek. Osoby dorosłej, która robi wpłaty do IKZE i odpisuje sobie podatek w pierwszym progu podatkowym (17%). Taka osoba jeśli będzie chciała wyjść z inwestycji przed wiekiem wskazanym w ustawie a uprawniającym do ulgi, skumuluje zapewne taki majątek, że wskoczy przy wypłacie w drugi próg podatkowy (32%) – zwiększając podstawę opodatkowania. Wobec czego… Czytaj więcej »

Karol
Gość
Karol

Ten problem istniał od zawsze, wystarczy wpłacać po 4-5 k. pln w roku, coś tam fundusz/akcja/konto_oszczędnościowe zarobi i po 10 latach masz 50 k. pln. Z etatu drugie tyle i przy wycofaniu środków to co masz >85 k. pln płacisz 32 %. Mimo, że odliczyłeś tylko 18 %. ALE TO MA ZNIECHĘCAĆ DO WYCOFYWANIA ŚRODKÓW PRZED OSIĄGNIĘCIEM WIEKU EMERYTALNEGO.
W artykule jest zaś mowa o ZNIECHĘCANIU DO OSZCZĘDZANIA NA EMERYTURĘ, czyli do czegoś przeciwnego aniżeli wszyscy wokoło namawiają.

AWSDF
Gość
AWSDF

No wiadomo, zgroza.
Paru maklerów nie zarobi tyle na opłacie za prowadzenie co poprzednio, machając be żadnej opdowiedzialności moimi pieniędzmi na lewo i prawo.

Aprzyokazji
Gość

Bez przesady, „szkoda, że zabrali podatki, bo teraz nie mam od czego odpisać”, no chciałbym mieć taki problem!
Co się odwlecze… jeszcze „młodzi” zapłacą podatki, nie ma co się bać 😉
A w tym przypadku sugeruję tymczasowo przesyłać kasę od IKE (nie likwidując IKZE).

Jacek
Gość
Jacek

(…)Co się odwlecze… jeszcze „młodzi” zapłacą podatki, nie ma co się bać(…)
To jest dziwne… w tym wieku prawie cały podatek okazuje się nadpłatą albo przychody są obrzydliwie wysokie… tu nie ma miejsca na stany pośrednie.

Don Q.
Gość
Don Q.

@Aprzyokazji — tak, właśnie na tym polega ten problem: takie młode osoby oszczędzając na emeryturę na IKZE „nie mają czego odpisać”, choć podczas wypłacania tych środków podatek „jeszcze zapłacą”. Można więc powiedzieć, że nie opłaca się tak oszczędzać, bo oznacza to płacenie dodatkowego podatku dochodowego. Czyli system, który do oszczędzania na emeryturę miał zachęcać (poprzez korzyści podatkowe) kompletnie tego nie robi.

Jacek
Gość
Jacek

Chyba nie wiesz co to jest nadpłata…

Don Q. 🧛
Gość
Don Q. 🧛

„Chyba nie wiesz co to jest nadpłata…” — nie wiem, czy nie wiem, ale nie rozumiem, o co Ci chodzi, mógłbyś doprecyzować? Zwrot podatku z IKZE w formularzu PIT-37 widoczny jest właśnie w polu NADPŁATA (za 2018 nr 115, za 2017 nr 129). (W przypadku, gdy ktoś w ciągu roku miał opłaconych za mało zaliczek na podatek, to zwrot z IKZE zmniejszy wartość w poprzednim polu DO ZAPŁATY albo nawet spowoduje wyzerowanie tego pola i pojawienie się zwrotu w pozycji NADPŁATA — ale wśród pracowników najemnych pole DO ZAPŁATY jest niemal zawsze puste.) Możesz to łatwo przetestować w interaktywnym formularz PIT-37, np. oficjalnym PDF… Czytaj więcej »

Jacek
Gość
Jacek

Do nadpłaty wpadają składki jeszcze ZUS i NFZ…

Karol
Gość
Karol

Dziękuję Don Q. za zrozumienie problemu … i wsparcie.

obatel
Gość
obatel

Piszecie w komentarzach, że w artykule przesadza się, ale chyba nie zrozumieliście.
Jeśli ktoś CHCE oszczędzać na emeryturę, to oczywiście nie ma przeszkód. Artykuł mówi jednak o zabraniu motywacji dla osób, które o oszczędzaniu nie myślą. A tych w tym kraju, w tej grupie wiekowej, nie brakuje.

yolo
Gość
yolo

Kto nie myśli, ten i tak nie pomyśli o utraconych korzyściach z IKZE.

Radek
Gość
Radek

nie znam lepszej motywacji do oszczędzania jak zwiększenie pieniędzy, które wpadają mi do portfela

Don Q.
Gość
Don Q.

@Radek — i właśnie, dlatego IKZE może do oszczędzania zachęcać wyjątkowo skutecznie. Np. gdy ktoś odkłada tam tylko 100 zł miesięcznie, to dzięki temu płacąc 18% podatku otrzyma 216 zł zwrotu z rocznego rozliczenia PIT. Miło, gdy wpada takie 216 zł. W przypadku osoby wpadającej w próg 32% może to być nawet 384 zł. Oszczędzająca tak młoda osoba w zerowym progu otrzyma okrągłe 0 zł zwrotu. Wprawdzie wypłacając zaoszczędzone pieniądze trzeba będzie zapłacić podatek 10%, czyli 120 zł od tych 1200 zł wpłaconych w ciągu roku, ale jednak jest to całkiem sensowne, w sumie i tak się opłaca, a taka… Czytaj więcej »

Chrystian
Gość
Chrystian

Raczej cala sytuacja pokazuje że nie można jednocześnie mieć ciastka i to zjeść.

Rafal
Gość
Rafal

Przecież corka p. Karola, jeśli chce korzystać ze zgromadzonych środków na emeryturze i myśli długofalowo to owe 7 lat do 26 r. życia jest krótkim i pięknym okresem wobec niemal 50 które jej do emerytury pozostały. Dobrze że ma IKZE, ale do 26 r zycia nie musi tam wplacać teraz pieniedzy skoro bardziej opłacalne jest to że nie płaci podatku. Moze je wpłacać zamiast tego na IKE (choc obietnica braku podaktu Belki za 50 lat nie jest moze szczegolnie motywujaca), a do IKZE wroci po skonczonych 26 wiosnach lub gdy przekroczy limit 85k lub gdy zmienią się przepisy (z doświadczenia-… Czytaj więcej »

Don Q.
Gość
Don Q.

@Rafal, tak, największy problem mają osoby, które już coś na IKZE wpłacić zdążyły. Inni młodzi mogą wpłacać na IKE, choć sam celnie zauważasz, że „obietnica braku podaktu Belki za 50 lat nie jest moze szczegolnie motywujaca”. No i ogólnie dziwne jest, że IKZE, jeden z głównych programów mających zachęcać do odkładania na emeryturę, staje się dla młodych bezsensowny.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Ciekawa sytuacja też by była dla kogoś kto by już miał odłożone trochę kasy w IKZE i skorzystał w przeszłości z odliczenia, a teraz będąc wciąż poniżej 26 lat wypłacił to bez podatku, czyli zakładając że nie przekroczyłaby limitu suma zarobków i środków w IKZE.
Jednak należy pamiętać, że IKZE po likwidacji już nie można założyć drugi raz, dlatego jeśli w perspektywie ma się oszczędzanie przez kilkadziesiąt lat, to raczej lepiej zostawić istniejące IKZE w spokoju.

Es
Gość
Es

Można założyć nie tylko drugi raz, ale i dowolnie kolejny raz. Nawet tego samego roku, którego się zlikwidowalo. (;

Cherry
Gość
Cherry

Coś tu Pan autor ma braki w wiedzy. Nie można zlecić transferu z IKZE na IKE, to dwa różne produkty emerytalne. A z drugiej strony, jak już ktoś wspomniał… brak podatku to brak motywacji? Co za bezsens. Jeśli czegoś nie płacisz „z góry” to nie oczekuj zwrotu. To tak, jakby nie odkładać na emeryturę dodatkowych pieniędzy, a na starość oczekiwać złotych gór. Ktoś tu sieje zamęt. Absolutnie niepotrzebny. Lepiej poszukajcie info o transferze z domniemanego OFE w ZUS do PPE lub PKE.

Don Q. 🧛
Gość
Don Q. 🧛

„Nie można zlecić transferu z IKZE na IKE, to dwa różne produkty emerytalne” — jeśli odnosisz się do ostatniego akapitu, to najwyraźniej nie zrozumiałeś tekstu. Problem polega na tym, że zmiana podatkowa nastąpiła w środku roku, jeśli młody podatnik już zaczął coś na IKZE wpłacać, to okazało się to bezsensowne, bo na emeryturze i tak podatek 10% od tego zapłaci, więc trzeba te pieniądze jak najszybciej wypłacić (póki się jest w zerowym PIT). Niestety firmy prowadzące IKZE mogą pobierać prowizję od środków wypłaconych lub wytransferowanych w ciągu pierwszego roku od założenia IKZE, w wysokości np. 1 % od zwracanych środków,… Czytaj więcej »

Córka pana Karola
Gość
Córka pana Karola

14.000-15.000 w 3 miesiące?
Niezłe pieniądze, chciałbym tyle zarabiać u siebie w korpo (32 lata).
Czyżby córka pana prezesa Karola, że w wieku 18 lat 15k przytuli w 3 miesiące? 😉

lechu
Gość
lechu

Radzę zmienić korpo.

Karol
Gość
Karol

To z mojej inicjatywy został napisany ten artykuł, zatem przede wszystkim dziękuję Panie Macieju za zajęcie się problem. A ze problem istnieje – świadczy chociażby ilość komentarzy po nim. A ich treść spowodowała, że poczułem się wywołany do odpowiedzi. Wszyscy politycy, dziennikarze, finansiści, profesorowie różnej maści, osoby znane z tego, że są znane jak i te osoby mniej znane – jak jeden mąż, krzyczą w masmediach: „OSZCZĘDZAJCIE NA EMERYTURĘ !!! TYLKO W TEN SPOSÓB ZABEZPIECZYCIE SOBIE DOSTATNIĄ STAROŚĆ BO TO CO PAŃSTWO WAM DA TO BĘDZIE 1/3 WASZEJ PENSJI. IM WCZEŚNIEJ TYM LEPIEJ !!!” No właśnie: im wcześniej tym lepiej.… Czytaj więcej »

jolka
Gość
jolka

Może po prostu lepiej zacząć oszczędzać w PPK Ten program właśnie wszedł i myślę że w długoterminowym okresie czasu zda egzamin.

Don Q.
Gość
Don Q.

Spadaj trollu, bo skończysz jak Mała E.

Maciej Samcik
Admin

Proszę o kulturę, bo będę banował

Don Q.
Gość
Don Q.

Proszę o banowanie bezczelnych płatnych trolli.

Maciej Samcik
Admin

Banuję tylko kiedy muszę

Karol
Gość
Karol

W całej tej dyskusji zapomnieliśmy o propozycji rozwiązania problemu… Może warto go podsunąć politykom. Wystarczy bowiem w ustawie o IKZE dopisać artykuł, który umożliwiłby młodemu podatnikowi, który ma < 26 lat życia, zarobił mniej aniżeli magiczne 85 k. pln z kawałkiem i coś tam wpłacił do IKZE – otrzymanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o ujęciu tej wpłaty w PIT za dany rok kalendarzowy i dostarczenie go do instytucji prowadzącej IKZE. Ta, na podstawie otrzymanego zaświadczenia – daną część zgromadzonych środków na koncie uczestnika "oznaczyła by" w sposób umożliwiający za kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt lat nie opodatkowywanie ich według obowiązujących zasad. Wiem, wiem… zaraz… Czytaj więcej »

Jacek
Gość
Jacek

Taka propozycja zalatuje korupcją…

Karol
Gość
Karol

A tego to nie rozumiem, że niby urzędnik US miałby wziąć w łapę ???

Jacek
Gość
Jacek

Urzędnik US nie montuje dziwnych poprawek… chyba, że listonosz przepchnął wyjątek dla placówek pocztowych od zakazu handlu w niedziele.

Radek
Gość
Radek

Można prościej. Wrócić do opodatkowania na starych zasadach. Albo lepiej: wprowadzić stawkę 30% PIT dla osób <26 roku życia. O, wtedy motywacja będzie spora!

Karol
Gość
Karol

To bardzo dobrze, że dopisuje Ci humor 🙂 ale nie można stracić z pola widzenia głównego wątku tego artykułu: co powinno być zrobione, aby osoby < 26 roku życia, które chcą korzystać z IKZE – na tym nie traciły. Zdaję sobie sprawę, że takie przypadki będą marginalne, ale proszę sobie wyobrazić taką sytuację: człowiek wkracza w dorosłość. Bezpośrednio po szkole średniej/zawodowej/branżowej podejmuje pracę. Aż tu nagle jak manna z nieba otrzymuje prawo do "zerowego PIT-u". Oczywiście jest zadowolony, ale za namową polityków/rodziców/narzeczonej/mas-mediów to czego nie zapłacił w formie PIT postanawia oszczędzić. Wybór pada na IKZE. Nie zagłębia się zbytnio w… Czytaj więcej »

idiayp
Gość
idiayp

Czy w tym roku przejściowym (2019) takiego zwrotu jednak nie będzie?
Zakładając że ktoś pracował od początku roku (w miesiącach styczeń – lipiec) i wtedy były odprowadzane zaliczki według skali. Może się wydawać że w tej sytuacji istnieje podstawa opodatkowania, którą można pomniejszyć.

Czy takie rozumowanie jest prawidłowe? Inne pytanie wtedy jaka będzie ta stawka podatkowa uwzględniona przy rozliczeniu ulgi IKZE: 18 % czy może (18% * 7/12) ?

Maciej Samcik
Admin

Obniżka PIT była dopiero jesienią, więc w przypadku okresu styczeń-lipiec nie powinno być kłopotu

idiayp
Gość
idiayp

Maciej, czyli zatem też uważasz że osoba korzystająca z pit 0% jeżeli zasili IKZE w tym roku skorzysta z ulgi podatkowej? Jak Twoim zdaniem będzie ona wyliczona: 18 % czy może (18% * 7/12)?

Zdaje się też że chyba moment zasilenia IKZE także nie ma znaczenia – ważne żeby to było w tym roku.

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij