Najwięcej kont osobistych prowadzi PKO BP. Ale jak nazywa się najpopularniejszy rachunek w Polsce? Zaskakujące!

Bank Millennium pochwalił się niedawno, że otworzył milionowe „Konto 360°”. Założyła je pani Danuta, mieszkanka Braniewa. W prezencie „milionowa klientka” przez najbliższy rok otrzymywać będzie przelew na konto w wysokości 360 zł. Ta informacja skłoniła mnie do tego, by sprawdzić, których kont w Polsce jest najwięcej. Jak nazywa się najpopularniejszy rachunek w kraju?

Intuicja podpowiada, że najpopularniejszego rachunku trzeba szukać w największych bankach. Skoro mają najwięcej klientów… Ale to wcale nie jest takie oczywiste. Banki co jakiś czas odświeżają swoją ofertę – część rachunków wycofują z oferty, w ich miejsce wprowadzają nowe, atrakcyjniejsze (bo konkurencja nie śpi).

Stare konta nadal w obsłudze

Powodem zmian w ofercie są też porządki. Dotyczy to zwłaszcza banków, które kupiły inny bank i wraz z nim przejęły kilka odmian rachunków. Nie można jednak tak po prostu klientowi zamknąć konta i kazać otworzyć nowy. Można go jedynie namawiać do migracji na nowy rachunek, kusząc bonusami.

Bo jeśli klient się uprze i nie będzie chciał rachunku zmienić, bank musi je nadal obsługiwać. Ile jest takich kont dawno wycofanych ze sprzedaży, łatwo można sprawdzić przeglądając np. bankowe tabele opłat i prowizji. Bo w tabelach banki muszą publikować również cennik dla wycofanych kont.

Czytaj: Alior Bank hoduje konta-zombie? „Naliczają mi prowizje za ROR założony… 20 lat temu!”

Czytaj: mBank zmienił sposób ustawiania limitów na kartach. Ale chyba coś poszło nie tak…

Pamiętacie (a może jeszcze z nich korzystacie) linię „Superkont” w PKO BP czy „Eurokont” w Banku Pekao? Albo takie rachunki jako „Konto Godne Polecenia”, „Konto 123” czy jeszcze starsze „Wydajesz i Zarabiasz” i „Konto na Obcasach” z oferty BZ WBK? Albo „Dobre konto” w Banku Millennium, które zastąpiła linia kont „360°”?

Najwięcej kont nie u lidera

Związek Banków Polskich podaje, że na koniec 2017 r. Polacy (klienci indywidualni) mieli blisko 35 mln kont bankowych z dostępem przez internet. Z tego 15,9 mln to konta aktywne, czyli takie, do których klient zalogował się przynajmniej raz w miesiącu.

Liderem jest największy bank w Polsce pod względem aktywów – PKO BP, który prowadzi ok. 7 mln rachunków. Ale to nie on może pochwalić się najpopularniejszym kontem w Polsce. Zatem kto?

W tym miejscu chciałbym zastrzec, że nie wszystkie banki zgodziły się ujawnić dane. Informacji nie udzieliły zwłaszcza mniejsze banki, np. BOŚ, Bank Pocztowy, Deutsche Bank, Getin Bank, Eurobank czy Crédit Agricole.

Liderem mBank, drugi ING

Najwięcej kont jednego typu prowadzi mBank. Z jego „eKonta” korzysta blisko 3 mln klientów. Ten wynik nie powinien jednak dziwić. mBank to po pierwsze duża instytucja (czwarty największy bank w Polsce), a po drugie, oferuje „eKonto” od momentu swojego powstania w 2000 r.

Na drugim miejscu… Nie, nadal nie jest to PKO BP, a „Konto Direct” w ING Banku. Ma je obecnie 2,8 mln osób. To zapewne też zasługa konsekwencji. Bank wprowadził je do oferty w 2008 r. i od tamtej pory nie majstrował przy „kontowej” ofercie (choć ofertę w tzw. międzyczasie modyfikował).

Dopiero na trzecim miejscu najpopularniejszych rachunków mamy „Konto za Zero” w PKO BP. Od marca 2011 r., kiedy zostało wprowadzone, skusiło się na niego 2,2 mln klientów. Przypomnijmy, że w sumie bank prowadzi aż 7 mln rachunków dla klientów indywidualnych.

Wniosek z tego taki, że miliony klientów nadal korzystają z dawno wycofanych z oferty „Superkont”. I przepłacają. Będące w ofercie „Konto za Zero” można mieć za zero, jeśli wyrobimy do niego kartę debetową. Z kolei karta może być za darmo, jeśli zapłacimy nią co najmniej 300 zł, w innym wypadku kosztuje 6,9 zł miesięcznie.

BankNazwa kontaOd kiedy w ofercieLiczba kont
mBank
eKontood 2000 r.
3 mln
ING Bank
Konto Direct
od 2008 r.
2,8 mln
PKO BP
Konto za Zero
od marca 2011 r.
2,2 mln
BZ WBK
Konto Godne Polecenia
od marca 2013 do września 2017 r.
1,2 mln
Bank Millennium
Konto 360°od maja 2014 r.
1 mln
Bank Pekao
Eurokonto Mobilne
od grudnia 2011 r. do stycznia 2018 r.
746 tys.
BZ WBK
Konto Jakie Chcę
od sierpnia 2017 r.
600 tys.
Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto Osobiste
od marca 2015 r.
390 tys.
Citi Handlowy
Citi Priority
od lipca 2014 r.
123 tys.
BGŻ BNP Paribas
Konto Maksymalne
od maja 2017 r.
100 tys.
Bank Pekao
Konto Przekorzystne
od stycznia 2018 r.
ok. 100 tys.

Ile kosztuje stare „Superkonto” w wariancie standardowym założone przed marcem 2011 r.? Koszt prowadzenia to też 6,9 zł, ale bez możliwości zwolnienia z tej opłaty, a także 2 zł za… dostęp do bankowości elektronicznej iPKO. W głowie się nie mieści, że można dziś jeszcze płacić za dostęp do serwisu internetowego w banku! A jednak klienci płacą.

Umarło konto, niech żyje konto!

Tuż za podium znalazło się „Konto Godne Polecenia” w BZ WBK, które od marca 2013 r. do września 2017 r., a więc w czasie, gdy było oferowane, zebrało blisko 1,2 mln klientów.

Od ubiegłego roku bank promuje „Konto Jakie Chcę”, coraz modniejszy na polskim rynku „rachunek-składak” – klient w pewnym stopniu może wybrać sobie, jakie usługi chce mieć za darmo, a za jakie płacić. „Konto Jakie Chcę” pojawiło się w ofercie w sierpniu 2017 r. Od tamtej pory BZ WBK otworzył już blisko 600 tys. takich kont.

Na „rebranding” zdecydował się też inny duży gracz – Bank Pekao. Na początku roku wycofał popularną linię „Eurokont”, wprowadzoną pod koniec 2011 r. Ale „Eurokonto Mobilne” nadal jest najpopularniejszym rachunkiem osobistym wśród klientów Pekao. Korzysta z niego blisko 750 tys. osób.

Czytaj: Żubr zmienia się czasem. Wyrzuca Eurokonto na śmietnik! A w zamian… „Konto Przekorzystne”

Następcą „Eurokont” jest „Konto Przekorzystne” wprowadzone na początku 2018 r. Od końca stycznia otworzyło je blisko 100 tys. osób. Od lipca Bank Pekao wprowadzi też zupełnie nowe konto dla klientów mających oszczędności.

Czytaj: Czujesz, że jesteś premium i masz 200.000 zł do zainwestowania?Bank Pekao cię dopieści. I ci zapłaci. Ale musisz być wierny

Przeprowadź się do tańszego konta

Wniosek płynący z tego zestawienia jest taki – bardzo wielu klientów banków przytuliło się do starych i niestety zwykle droższych rachunków, niż te oferowane obecnie. Może więc warto podliczyć, ile płacimy za konto i poszukać czegoś tańszego – albo w ramach obecnego banku albo u konkurencji.

Zwłaszcza że dziś przeniesienie konta do innego banku jest banalnie proste. Można to zrobić za pośrednictwem systemu Ognivo, obsługiwanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Wystarczy zlecić przeprowadzkę „nowemu bankowi”, a on załatwi za nas wszelkie formalności.

Czy jednak Polacy gotowi są na takie przeprowadzki? W pierwszym kwartale 2018 r. za pośrednictwem systemu Ognivo rachunek zmieniło… 7,4 tys. osób.

 

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
golem_tJakub Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jakub
Gość
Jakub

Ach stare dobre czasy… Konta z linii „<" -mniej niż w BZWBK mniej 20, mniej 30… A teraz? Wszyscy na jedno kopyto – każdy ma tylko jeden wybór – konto jakie chcę nawet jak go nie chcę

Jakub
Gość
Jakub

Jeszcze co do WBK… Ten bank jest trochę oderwany od rzeczywistości. Jak można płacić w dzisiejszych czasach za bankomaty obce? „Doradcy’ wmawiają ludziom że to tanio 7 zł, a kiedy mówię że w millennium na przykład jest całkiem za darmo (oczywiście po spełnieniu warunków) to robią wielkie oczy. I to w oddziale który sąsiaduje z millennium który cały czas się tym chwali na witrynie

golem_t
Gość
golem_t

Sam mam konto Direct w ING – sądzę że jego sukces wynika z mądrego połączenie z kontami oszczędnościowymi. Można ich mieć na prawdę dużo (chyba 10 ) i przelewy pomiędzy nimi a ROR są bezpłatne. W ten sposób rozkłada się wpływy według potrzeb tak aby coś tam zarabiały -nie wiele ale zawsze. W innych bankach kont oszczędnościowych jest mniej i mają limit darmowych przelewów wewnętrznych – choć oprocentowanie jest na ogół wyższe.
Aby nie było tak dobrze – w nowej wersji serwisu internetowego skasowano możliwość wczytywania przelewów z plików. Akurat to mi bardzo uławiało zarządzanie kontem.

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij
social-facebook social-feed social-google social-twitter social-instagram social-youtube social-linkedin