Serwis Howmuch.net zrobił zgrabne zestawienie najbogatszych ludzi z całego świata z podziałem na poszczególne kraje. Co z niego wynikło?
Wiele parametrow decyduje o bogactwie narodów i krajów, ale jednym z nich jest niewątpliwie wielkość bogactwa najbogatszych. Oczywiście nie przekłada się ono bezpośrednio na stopień zamożności zwykłych obywateli (są różne stopnie rozwarstwienia finansowego społeczeństw), ale przeważnie coś-tam wspólnego z nim ma.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Tak się składa, że ostatnio serwis Howmuch.net zrobił zgrabne zestawienie najbogatszych ludzi z całego świata z podziałem na poszczególne kraje. Co z niego wynikło? Przejedźmy się przez wszystkie kontynenty, zaczynając oczywiście od tego najbogatszego, czyli Ameryki Północnej.
Czytaj też: Superbogacze. Jeden na 30.000 ludzi ma tyle, ie zarabia Lewandowski. A 1% z nich… obrzydliwie bogaci
Finansowym królem USA jest oczywiście Jeff Bezos (założycie Amazona – to uwaga dla tych, którzy właśnie wrócili z Marsa), którego fortuna – według najnowszych danych – przekroczyła właśnie 100 mld dolarów. Ale swojego króla nie mają się co wstydzić również Meksykanie ;-)).
Carlos Slim Helu, współwłaściciel telekomunikacyjnego koncernu Telmex ma majątek wart 62 mld dolarów i jest jedynym człowiekiem poza Amerykanami i Europejczykami, który zmieścił się w dziesiątce najbogatszych ludzi świata
Od razu trzeba jednak zauważyć, że choć USA w tym rankingu może wystawić tylko jednego bogacza, to gdyby zrobić porównanie majątków dziesięciu najzamożniejszych Ziemian – aż siedem miejsc zajęliby Amerykanie. Poza Bezosem byłby w rankingu szef Microsoftu Bill Gates, najbogatszy inwestor świata Warren Buffet, szefowie i współzałożyciele Facebooka, Google’a i Oracle’a. Aktualizowany na bieżąco indeks miliarderów Bloomberga znajdziecie tutaj.
Czytaj też: Siedem zasad, które wyniosły Jeffa Bezosa na pozycję najbogatszego Ziemianina. Warto przeczytać!
Czytaj też: Co by mogli najbogatsi Ziemianie, gdyby tylko chcieli? Oto kilka propozycji dla Bezosa, Buffeta i Gatesa
Czytaj też: Jak osiągnąć sukces w inwestowaniu? Oto pięć (bez)cennych rad od słynnego inwestora Warrena Buffeta
W Europie rządzi – z majątkiem wartym prawie 75 mld dolarów – Amancio Ortego, hiszpański właściciel marki odzieżowej Zara. A zara(z) za nim jest Bernard Arnault, czyli główny udziałowiec holdingu marek luksusowych LVMH (Luis Vuiton). To dwaj liderzy bogatego Zachodu.
Zauważalny w skali świata majątek mają też: najbogatszy Niemiec Karl Albrecht, który po burzliwej karierze w Wehrmachcie 😉 wziął się za biznes i stworzył sieć supermarketów Aldi (jego pakiet akcji zahacza o wartość 30 mld dolarów) oraz Szwed Stefan Persson, który wzbogacił się dzięki rozwojowi sieci odzieżowej H&M.
W Polsce najbogatszy biznesmen to kobieta i choć nie możemy pokazać żadnej zauważalnej w skali świata marki, to przynajmniej pod względem równouprawnienia w biznesie nie mamy się czego wstydzić. Choć kwota 3,6 mld dolarów nie powala. Za Dominiką Kulczyk prawdopodobnie zmieściłby się Zygmunt Solorz-Żak, który w naszych, lokalnych rankingach najbogatszych Polaków mieści się zwykle na drugim miejscu. Jego udziały w Polsacie, Cyfrowym Polsacie, Plusie i innych firmach są wyceniane na 3 mld dolarów.
Czytaj też: Allianz zasmuca. Polska spadła w rankingu zamożności. Co się dzieje?
Czytaj też: Zygmunt Solorz rozdaje pieniądze? Mówi, że pozwoli nam zaoszczędzić po 1000 zł. Czy to prawda? Sprawdzam!
Jeśli chodzi o kraje europejskie, które na grafice się nie zmieściły, to pod względem wielkości majątku trzeba wymienić też następujące „grube ryby”: Cherlene de Carvalho-Heineken, która ma wart 15 mld dolarów pakiet akcji holenderskiego browaru o wiadomej nazwie, Dietrich Mateschitza z Austrii, który wzbogacił się do poziomu 19,6 mld „zielonych” dzięki pakietowi akcji Red-Bulla, czy Kjeld Kirk Kristiansen, który zbudował – nie tylko z klocków – wartą 22,7 mld piramidę klocków Lego. We Włoszech wszystkich rozsmarowała na asfalcie Maria Franca Fissolo, która jest największym udziałowcem kocernu spożywczego produkującego Nutellę.
W Azji najbogatszym przedstawicielem swojego narodu jest Hindus Mukesch Ambani, który zarządza petrochemicznym koncernem Reliance Industries (prawie 39 mld „zielonych”) oraz Chińczyk Ma Huateng (prawie 43 mld dolarów m.in. w akcjach telekomunikacyjno-internetowego giganta Tencent, którego jest założycielem). Warto też wymienić braci Chaaravanont z Tajlandii, którzy cieszą się pakietem akcji tamtejszego konglomeratu spożywczego Chaoren Pokphand (ponad 28 mld dolarów) oraz południowego Koreańczyka Lee-Kun-Hee, który ma akcje Samsunga za 21,4 mld dolarów.
Czytaj też: Najpotężniejsze marki świata. Europa w odwrocie! A kto rządzi?
Czytaj też: Jeśli pieniądze rządzą światem, to kto rządzi pieniędzmi? Oto najwięcej warte korporacje świata
W Ameryce Południowej najbogatszy jest Jorge Paulo Lemann, który zaczynał jako bankier inwestycyjny, ale wielką kasę (prawie 30 mld dolarów) zarobił rozwijając browarniczy holding ABInBev, jest też dużym udziałowcem koncernów Heinz i Burger King.
Czytaj też: Zarobki Neymara to ponad 150.000 dolarów… dziennie. Dogoni najbogatszych na swoim kontynencie?
W Afryce, jak można się domyślać, najbogatszy jest biznesmen, który ma udziały w firmach produkujących cukier, mąkę i cement – Nigeryjczyk Issad Rebrab.
Zaś w Oceanii rządzi Gina Rinehart z domu Hancock, która jest spadkobierczynią zbudowanej przez jej ojca potęgi koncernu wydobywczego Hancock (i prezesem tej firmy).
Czytaj też: Dobrze radzić sobie za życia to tylko połowa sukcesu. Oto rankign najlepiej zarabiających umarlaków!
Cały raport znajdziecie na HowMuch.net