200 mld dolarów (nieomal bilion złotych!) – o tyle wzrosła wartość rynkowa spółki Nvidia po publikacji przez nią nowych wyników finansowych. Firma ogłosiła, że zarobiła w jeden kwartał… prawie 15 mld dolarów, czyli siedem razy więcej niż rok temu. Nvidia – największy beneficjent rozwoju sztucznej inteligencji – jest już trzecią najcenniejszą spółką świata. Kto dwa lata temu kupił jej akcje, dziś jest dziesięciokrotnie bogatszy. Problemy? Bardzo skoncentrowany portfel klientów i… ryzyko, że każdy geopolityczny wstrząs wyrzuci w kosmos prognozy wzrostu biznesu wliczone już w cenę rynkową akcji. Na razie jednak trwa ekstaza, bo wyniki finansowe Nvidii dowodzą, że boom sztucznej inteligencji ma się dobrze
Prawie o 10% skoczyły akcje Nvidii na otwarciu czwartkowej sesji na giełdzie Nasdaq, przekraczając z przytupem cenę 1000 dolarów za jedną akcję (jeszcze dwa lata temu każda akcja Nvidia kosztowała 100-120 dolarów). Firma z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii przekroczyła tym samym 2,5 biliona dolarów wartości rynkowej. Więcej – w okolicach 3 bilionów dolarów – wart jest tylko Microsoft i Apple (tutaj ranking). Ale prawdopodobnie za chwilę i te spółki zostaną zdetronizowane.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Wyniki finansowe Nvidia „odleciały”
To efekt faktu, że wyniki finansowe Nvidii były tak świetne, że zaskoczyły nawet największych optymistów. Firma podsumowała ostatni kwartał swojej działalności (w księgach firmy jest to pierwszy kwartał roku finansowego) wzrostem przychodów do 26 mld dolarów (to prawie trzy razy więcej niż rok temu i o 20% więcej niż wyniosły przychody w poprzednim kwartale) ogłosiła też 14,9 mld dolarów zysku netto. Zarówno w przypadku przychodów, jak i zysków, oficjalne cyferki były znacznie lepsze od i tak optymistycznych prognoz analityków. Boom na sztuczną inteligencję ma się dobrze.
Zysk netto firmy jest ponad 7-krotnie wyższy niż rok temu. Gdyby miał się powtórzyć przez cztery kwartały (a przecież cały czas rośnie, więc to jest duże niedoszacowanie), oznaczałoby to, że firma zarobi 60 mld dolarów, czyli równowartość ćwierci biliona złotych (prawie połowy tego, co zbiera w podatkach polskie państwo od wszystkich firm i obywateli).
Wyższe od oczekiwań analityków przychody i zyski spółki Nvidia wzmacniają jej status jako największego beneficjenta wzrostu globalnych wydatków na sztuczną inteligencję. Gorącym towarem są czipy, które są wykorzystywane przez największe światowe koncerny technologiczne do opracowywania coraz bardziej „inteligentnych” czatbotów.
Jeszcze kilka lat temu Nvidia była po prostu producentem kart graficznych do komputerów i należała do przemysłu gamingowego, czyli produktu niszowego. Okazało się jednak, że chipy produkowane przez Nvidię świetnie nadają się do tworzenia oprogramowania AI, co pomogło otworzyć nowy rynek – i dało firmie gigantyczną przewagę nad konkurencją.
Akceleratory H100 Nvidii – jak zauważył Bloomberg, komentując wyniki firmy – stały się niezbędnym produktem do rozwijania botów i technologii AI. Ceny niektórych czipów produkowanych przez Nvidię sięgają już dziesiątków tysięcy dolarów za sztukę i często trzeba czekać miesiącami na ich dostawę.
Nvidia podała, że jej marża zysku w ostatnim kwartale wzrosła o kolejne 12 pkt proc., do 79%. To oznacza, że ceny produktów firmy rosną znacznie szybciej niż koszty ich produkcji. 40% przychodów Nvidia pochodzi od czterech klientów: Amazona, Meta Platforms, Microsoftu i Google.
Nvidia nie tylko produkuje czipy. Ona też obsługuje centra danych wykorzystywane przez gigantów technologicznych. Dział centrów danych Nvidia – obecnie zdecydowanie największe źródło jej przychodów – wygenerował w zeszłym kwartale 22,6 mld dolarów przychodu. A chipy do gier zapewniły 2,6 miliarda dolarów.
Jedna akcja za 1000 dolarów. Czy to nie lekka przesada?
Nvidia poinformowała o zwiększeniu kwartalnej dywidendy o 150% do 10 centów na akcję. Zysk na akcję wynosi 6,12 dolarów, ale cena akcji sięga 1000 dolarów. To oznacza, że wycena firmy jest kosmicznie wysoka i zakłada wzrost zysków co najmniej pięciokrotny. Dopiero przy zyskach rządu 30 dolarów na akcję byłaby uzasadniona wycena akcji szybko rosnącej firmy na poziomie 1000 dolarów.
Nie masz 1000 dolarów, żeby kupić jedną akcję Nvidii? Twoje biuro maklerskie nie oferuje możliwości zakupów akcji cząstkowych? Nie przejmuj się, Nvidia pomyślała i o Tobie – ogłosiła, że przeprowadzi tzw. split akcji, czyli podzieli każdą akcję na 10, żeby cena była nominalnie niższa.
„Podział akcji i zwiększenie dywidendy to oznaka zaufania Nvidii do jej perspektyw wzrostu. Wyniki spółki potwierdziły ją jako prawdziwego lidera wyścigu technologicznego związanego z rozwojem AI. Szerokie wykorzystanie jej produktów, od gier i grafiki po samochody autonomiczne i centra danych sprawia, że przed spółką dalej prezentują się perspektywy wzrostu, szczególnie że wraz z kolejnymi raportami firma udowadnia, że potrafi dbać zarówno o dynamiczny rozwój przychodów, jak i o poprawę marż”
– napisali w komentarzu analitycy XTB. Na rynku kapitałowym, wśród giełdowych analityków panuje przekonanie, że dalszy wielokrotny wzrost zysków Nvidia jest możliwy. 61-letni prezes firmy i jej współzałożyciel Jensen Huang stara się poszerzyć popyt, produkując kompletne komputery, oprogramowanie i świadcząc usługi mające pomóc firmom we wdrażaniu własnych systemów sztucznej inteligencji.
Huang ma plan, jak wyjść poza wąską grupę odbiorców, którymi są gigantyczni dostawcy przetwarzania w chmurze zwani hiperskalerami. Huang uważa, że sztuczna inteligencja powoli przenosi się do konsumenckich firm internetowych, producentów samochodów, firm biotechnologicznych i opieki zdrowotnej. Rządy krajów też rozwijają systemy oparte na sztucznej inteligencji – to trend tworzenia tzw. suwerennej sztucznej inteligencji.
To może stworzyć wiele wielomiliardowych rynków na czipy Nvidia poza rynkiem dostawców usług w chmurze. Jak przeczytałem w Bloombergu, jedną z pierwszych emanacji tego trendu jest wdrożenie na dużą skalę chipów Nvidii przez Teslę Elona Muska. Największy na świecie producent samochodów elektrycznych wykorzystuje sprzęt Nvidii do opracowania oprogramowania, które będzie obsługiwać pojazdy autonomiczne. Huang chce, żeby w wielu branżach tak do działało. Dziś jednak przychody Nvidii są słabo zdywersyfikowane, prawie połowa pochodzi od czterech dużych klientów.
Nvidia stara się cały czas rozwijać swoje czipy. Nowa platforma technologiczna czipów zwie się Blackwell, Huang twierdzi, że czipy tej generacji pozwolą „obsłużyć” generatywną sztuczną inteligencję, która będzie wykorzystywała biliony parametrów. „Jesteśmy gotowi na kolejną falę wzrostu” – powiedział prezes Nvidia na konferencji wynikowej (cytuję za Bloombergiem).
Co może się popsuć?
Problemem Nvidii jest to, że wraz ze wzrostem stopnia skomplikowania jego czipów rośnie też złożoność łańcuchów dostaw. Łatwo przewidzieć, co by się stało z kursem akcji, gdyby nastąpiła jakaś większa destabilizacja geopolityczna i zaczęłyby się rwać łańcuchy dostaw – produkcja Nvidia mogłaby stanąć. To dziś największe ryzyko dla firmy wycenianej tak koszmarnie wysoko, jakby inwestorzy nie zakładali, że ona kiedyś może się „zaciąć”. A więc, że nie będzie żadnych geopolitycznych zakłóceń.
Wycena Nvidia zakłada, że firma urośnie jeszcze co najmniej pięciokrotnie (co nie jest niemożliwe, bo przez rok jej zyski urosły przecież siedmiokrotnie). Nvidia tylko jednego dnia dodała ok. 200 mld dolarów do swojej wyceny rynkowej. To więcej niż wynosi… cała kapitalizacja rynkowa Intela, kultowego producenta chipów, który kiedyś przyćmiewał Nvidię pod każdym względem. A przewidywana kwartalna sprzedaż Nvidii byłaby ponad dwukrotnie wyższa niż wartość produkcji Intela.
Jaka przyszłość Nvidii? Czy to najbardziej fundamentalna bańka spekulacyjna w historii rynków kapitałowych? O tym niedawno pisaliśmy w „Subiektywnie o Finansach”
————
MACIEJ SAMCIK POLECA:
>>> Portfel globalnych inwestycji – złożony z akcji, walut i surowców – buduj razem z XTB, by mieć wszystko w jednym miejscu. Podobnie jak wielu innych inwestorów – używam i polecam aplikację do inwestowania XTB, gdzie nie płacisz prowizji za inwestowanie w ETF-y z całego świata (aż do wartości 100 000 euro obrotu miesięcznie), a masz możliwość budowania portfela z różnych aktywów. XTB wprowadził na rynek nowy sposób inwestowania – Plany Inwestycyjne. Pozwalają inwestować w wygodny sposób w portfele ETF-ów od największych światowych dostawców. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj.
OSTRZEŻENIE: XTB oferuje możliwość handlowania nie tylko akcjami, obligacjami, ETF-ami i walutami, lecz także kontraktami CFD z dźwignią, co może prowadzić do zarobku lub straty pieniędzy w skali nieproporcjonalnie wysokiej do zainwestowanego kapitału. Gdybyście używali tych instrumentów, to pamiętajcie, proszę: kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu zawartej w nich dźwigni finansowej. W XTB ostatnio 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowywało straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy, gdybyś chciał inwestować z dźwignią finansową. Inwestuj odpowiedzialnie.
>>> Prosto i tanio inwestuj oszczędności na emeryturę w funduszach TFI UNIQA. W ramach programu „Tanie oszczędzanie” można kupić fundusze inwestujące na całym świecie bez opłat dystrybucyjnych. Opłata za zarządzanie wynosi – dla niektórych funduszy w ramach „Taniego oszczędzania” – 0,5% w skali roku. Żeby założyć konto „Tanie oszczędzanie” i zacząć inwestować pieniądze przez internet, kliknij ten link. Albo obejrzyj ten webinar, w którym – razem z Pawłem Mizerskim z UNIQA TFI – układamy strategie emerytalne.
>>> Kryptowaluty bezpiecznie kupuj w sieci kantorów Quark. Jeśli myślisz o lokowaniu części pieniędzy na rynku kryptowalut, ale nie wiesz, jak się za to zabrać i gdzie kupić swoją pierwszą kryptowalutę, to możesz skorzystać z usług sieci kantorów Quark. To najstarsza sieć tego typu w kraju – w bezpieczny, wiarygodny sposób kupisz tam kryptowalutę i uzyskasz pomoc dotyczącą jej przechowywania. Zapraszam, sam korzystałem z usług sieci Quark i kupiłem odrobinę bitcoina z natychmiastową „dostawą” do aplikacji kryptowalutowej, z której korzystam. Więcej szczegółów na stronie Quark.
>>> Sztabki złota kupuj wygodnie „po kawałku” na GOLDSAVER.PL. W tym sklepie internetowym (należącym do renomowanego sprzedawcy złota, firmy Goldenmark) każdy może kupić sztabkę złota we własnym tempie i bez zobowiązań. Kliknij ten link, załóż konto, a otrzymasz bonus w wysokości 100 zł. Możesz także wpisać kod „SoF” w formularzu rejestracji. Subiektywna recenzja tego rozwiązania jest tutaj.
>>> Część oszczędności lokuj za granicą za pomocą platformy RAISIN, która łączy polskich oszczędzających z instytucjami finansowymi z innych krajów. Platforma pozwala klientom na deponowanie pieniędzy bez konieczności ponownego potwierdzania tożsamości czy też uzyskiwania dostępu do każdego z zagranicznych banków. HoistSpar – instytucja, która jako pierwsza dołączyła do polskiej platformy Raisin – oferuje bezpieczne konta depozytowe w Szwecji, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Załóż bezpłatne konto w Raisin tutaj, a potem złóż zlecenie utworzenia lokaty, przelej pieniądze i przetestuj nową platformę do europejskiego oszczędzania dostępną w Polsce.
>>> Sprawdź specjalną ofertę SAXO BANK dla czytelników „Subiektywnie o Finansach”. Jak zarządzać pieniędzmi w niestabilnych czasach? Jest kilka zasad: po pierwsze płynność (duża część pieniędzy pod ręką), a po drugie dywersyfikacja – także geograficzna. Więcej o niej tutaj. Duński Saxo Bank ma specjalną ofertę – wyłącznie dla czytelników „Subiektywnie o Finansach”. Jej szczegóły znajdziesz tutaj. Każdy, kto otworzy rachunek w Saxo do końca maja br. i wpłaci pieniądze w dowolnej wysokości w ciągu 30 dni od założenia rachunku, otrzyma możliwość inwestowania w akcje, ETF-y, obligacje, kontrakty futures i opcje, bez prowizji przez trzy miesiące (do 250 EUR wartości prowizji). Jeśli ktoś nie jest gotowy na inwestowanie, to Saxo oferuje dobre oprocentowanie pieniędzy leżących na rachunku.
>>> Kredyt na mieszkanie o stałym oprocentowaniu przez 10 lat sprawdź w BNP PARIBAS. To bank oferujący pieniądze na nieruchomości w sposób wygodny, bezpieczny i odpowiedzialny. „Subiektywnie o Finansach” wspólnie z nim edukuje Was jak pożyczać pieniądze na mieszkanie tak, by były inwestycją. Szczegóły bezpiecznego kredytu o stałym oprocentowaniu nawet przez 10 lat w BNP PARIBAS BANK POLSKA sprawdź tutaj.
>>> Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym na 35 lat – to jedna z ofert ALIOR BANKU, z którym „Subiektywnie o Finansach” wspólnie prowadzi Was przez meandry przedsiębiorczości, odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy oraz cyfrowych usług finansowych. Szczegóły tej propozycji pod hasłem „Megahipoteka” sprawdź tutaj
————
GDZIE DOSTANIESZ NAJLEPSZY PROCENT?
Obawiasz się zmian w podatku Belki? Zastanawiasz się, co zrobić z pieniędzmi? Sprawdź „Okazjomat Samcikowy” – to aktualizowane na bieżąco rankingi lokat, kont oszczędnościowych, a także kont osobistych, rachunków firmowych i kart kredytowych. Wszystkie tabele znajdziesz w zakładce „Rankingi” na stronie głównej www.subiektywnieofinansach.pl.
————
CHCESZ ZAPLANOWAĆ ZAMOŻNOŚĆ? PRZECZYTAJ KONIECZNIE! Myślisz, że nie masz szans na żywot rentiera? Że masz za mało oszczędności? Że za mało zarabiasz? Że nie umiał(a)byś dobrze ulokować pieniędzy, gdybyś je miał(a)? W tym e-booku pokazuję, że przy odrobinie konsekwencji, pomyślunku i, posiadając dobry plan, niemal każdy może zostać rentierem. Jak bezboleśnie oszczędzać, prosto inwestować i jak już teraz zaplanować swoje rentierstwo – o tym jest ten e-book. Praktyczne rady i wskazówki. Zapraszam do przeczytania – to prosty plan dla Twojej niezależności finansowej.
———————–
Zdjęcie tytułowe: biuro relacji inwestorskich Nvidia