Jak rozliczyć podatek Belki od zagranicznej lokaty? Nadchodzi sezon rozliczeń podatkowych, które mogą rodzić mniejsze lub większe trudności. Pan Roman ma problem z rozliczeniem podatku Belki od zysku z depozytu w zagranicznym banku. Czy ten fakt trzeba zgłosić polskiemu fiskusowi, w jakich sytuacjach i w jaki sposób? Doradca podatkowy wyjaśnia
O podatku Belki jest ostatnio bardzo głośno, a to za sprawą wywiadu, jaki minister finansów Andrzej Domański udzielił „Pulsowi Biznesu”. Właściwie od czasu przedwyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej, wśród których znalazła się reforma tego podatku, czekamy na szczegóły. Początkowo mowa była o tym, że zwolnione z niego będą odsetki do wysokości 100 000 zł, jeśli pochodzą z inwestycji czy lokaty co najmniej rocznej.
- Szwecja radośnie (prawie) pozbyła się gotówki, przeszła na transakcje elektroniczne i… ma poważny problem. Wcale nie chodzi o dostępność pieniędzy [POWERED BY EURONET]
- Kiedy bank będzie umiał „czytać w myślach”? Sztuczna inteligencja zaczyna zmieniać nasze relacje z bankami. I chyba wiem, co będzie dalej [POWERED BY BNP PARIBAS]
- ESG w inwestowaniu: po fali entuzjazmu przyszła weryfikacja. BlackRock mówi „pas”. Jak teraz będzie wyglądało inwestowanie ESG-style? [POWERED BY UNIQA TFI]
Ale minister finansów ostudził emocje. Teraz w grę wchodzi co najwyżej ulga podatkowa w wysokości ok. 1000 zł. Więcej o planowanych zmianach w podatku Belki przeczytacie w tym artykule lub posłuchacie w najnowszym podcaście „Finansowe Sensacje Tygodnia”.
Ale podatek Belki wzbudza emocje nie tylko z powodu tego, że jego reforma idzie nie w tym kierunku, w którym byśmy sobie życzyli. Przed nami gorący okres rozliczeń podatkowych. Wśród naszych czytelników pojawiają się pytania, jak rozliczyć ten podatek, czy podatnik powinien zgłosić fiskusowi, że zarobił np. lokacie bankowej? To zależy.
Z punktu widzenia Kowalskiego podatek Belki jest jak VAT
Od razu uspokoję – większość polskich deponentów nie musi nic robić. Kwestię tzw. podatku Belki (potoczna nazwa podatku wzięła się od nazwiska ministra finansów Marka Belki, za kadencji którego podatek wprowadzono) reguluje art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stawka podatku wynosi 19% i obejmuje m.in. odsetki lub inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, zyski z obligacji czy inwestycji na rynku kapitałowym.
Jak wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa, zasadą jest, że w przypadku uzyskiwania przez podatnika przychodów na terytorium Polski, podatek pobierany jest przez płatnika, czyli w przypadku depozytów przez bank. To bank przekazuje środki fiskusowi, a klient – po wygaśnięciu lokaty – otrzymuje wpłacone środki i odsetki uszczuplone o kwotę podatku.
Można powiedzieć, że z podatkiem Belki jest trochę tak jak z podatkiem VAT. Konsument płaci VAT przy prawie każdych zakupach, ale to sklep – a nie klient – ten podatek odprowadza. W przypadku podatku Belki to na banku spoczywa obowiązek rozliczenia i przekazania środków fiskusowi.
W ramach ciekawostki dodam, że w przeszłości banki znalazły sprytny pomysł na to, żeby w ogóle nie trzeba było płacić podatku Belki. Wymyśliły lokaty jednodniowe. Jeśli parametry lokaty (kwota, oprocentowanie) sprawiały, że należny podatek z jednodniowej lokaty nie przekraczał 49 groszy, to tę kwotę – zgodnie z regułami rozliczania podatków – należało zaokrąglić w dół, czyli do zera. Po jakimś czasie Ministerstwo Finansów dostrzegło tę pomysłową furtkę i przepisy uszczelniono.
Pan Roman, zagraniczny bank, podatek Belki i zagadka
Ale wróćmy do teraźniejszości. Jest w Polsce kilka nietypowych banków, które oferują np. depozyty właśnie. W przypadku lokat założonych w tych bankach „neutralność” podatku Belki nie jest już taka oczywista. Klientem jednego z nich – austriackiego Raiffeisen Digital Banku – jest pan Roman.
„W maju 2023 r. otworzyłem konto w Raiffeisen Digital Banku razem z kontem oszczędnościowym. Co miesiąc dopisywane mam odsetki od środków na koncie oraz pobierana jest kwota 25% od tych odsetek i oznaczona jest jako austriacki podatek od zysków. Gdy zakładałem konto, dzwoniłem do Krajowej Informacji Skarbowej po wyjaśnienie, o co chodzi. Przekazano mi, że nie muszę płacić podatku Belki w Polsce. Ale muszę to zgłosić w PIT. Nie występowałem o zwrot podatku w Austrii ani nie wysyłałem certyfikatu rezydencji podatkowej. Proszę o informację, na jaki PIT mam to zgłosić i czy faktycznie nie muszę płacić podatku w Polsce”
– napisał pan Roman. Jeśli chodzi o produkty depozytowe, w Raiffeisen Digital Banku do niedawna dostępne było tylko konto oszczędnościowe, ale jego oferta właśnie poszerzyła się o lokaty terminowe na okres 3, 6 i 12 miesięcy. Depozyty – jak informuje bank – podlegają przewidzianemu austriackim prawem opodatkowaniu od zysków kapitałowych w wysokości 25%. Jak zatem rozliczyć zyski osiągnięte z lokat w zagranicznym banku? Czy trzeba ten fakt zgłosić polskiemu fiskusowi?
O wyjaśnienie poprosiłem doradcę podatkowego Macieja Oniszczuka. Ekspert podkreśla, że do każdej sprawy należy podchodzić indywidualnie, a najlepiej sposób rozliczenia zysków z lokat w banku zagranicznym skonsultować z doradcą podatkowym.
„Polski rezydent podatkowy musi zgłaszać fiskusowi wszystkie dochody, jakie osiąga na świecie i to niezależnie, czy podatek od tych dochodów pobrano za granicą czy nie. Dopiero na etapie swojego rocznego rozliczenia okaże się, ile faktycznie podatku będzie do zapłaty. Każda sprawa jest inna i to zależnie od kraju, o jakim mówimy, i dochodzie, jaki był opodatkowany (praca, odsetki itd.) zasady rozliczenia podatku będą się różniły”
– mówi Maciej Oniszczuk. W sytuacji transgranicznej, a więc np. uzyskania zysków (odsetek) od kwot zdeponowanych na austriackim rachunku bankowym, w pierwszej kolejności należy ustalić, jaka jest tzw. rezydencja podatkowa osoby opodatkowanej i o jakim świadczeniu w ogóle mówimy.
„W tym przypadku wiemy, że mowa o odsetkach, a krajem rezydencji będzie Polska. Jest to o tyle ważne, że regulacje międzynarodowe prawa podatkowego są inne w zależności od tego, o jaki rodzaj transakcji czy operacji chodzi. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że podstawowa zasada międzynarodowego opodatkowania brzmi: wszystkie zyski trzeba co najmniej samodzielnie „zaprezentować” w kraju swojej rezydencji podatkowej, a kraj, z którego pochodzą, może opodatkować je na swoich zasadach”
– mówi Oniszczuk. Dlatego osoba, która uzyska zyski z depozytu np. w austriackim banku – mimo ich opodatkowania w Austrii – jako polski rezydent podatkowy powinna pokazać je w swoim rocznym zeznaniu podatkowym w Polsce (PIT-36, PIT-36L lub PIT-38) i to niezależnie od tego, że podatek pobrano w Austrii.
Polski rezydent podatkowy musi pokazać polskiemu fiskusowi wszystkie dochody, jakie osiąga na świecie – stąd dojdzie do sytuacji, gdzie z jednej strony pobrano mu podatek austriacki, a z drugiej zaraz będzie musiał sam naliczyć sobie podatek polski. Jak tego uniknąć?
„W takich przypadkach stosuje się tzw. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz konwencje MLI, których celem jest uniknięcie sytuacji, w której jeden dochód, np. odsetki, jest jednocześnie opodatkowany w dwóch krajach. W takim przypadku rządy dwóch krajów umawiają się, że na określonych zasadach rozliczą między sobą podatki tak, żeby ani dany kraj, ani Kowalski czy Schmid nie był stratny. W relacji polsko-austriackiej dla dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. problem ten rozwiązuje się tzw. metodą odliczenia proporcjonalnego.”
Ta metoda polega na tym, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Np. w formularzu PIT-38, służącym do rozliczenia rocznego podatku od osób fizycznych, podatek od dochodu z odsetek pochodzących z lokaty w banku zagranicznym należy wskazać w części G tego formularza, czyli w sekcji dotyczącej dochodów z zagranicy.
Bank zagraniczny czy oddział banku zagranicznego
To, w jaki sposób należy rozliczyć się z podatku od zysku z depozytów, zależy od tego, w jakiej formie bank działa w Polsce: jako oddział banku zagranicznego czy jako bank zagraniczny. Bardziej skomplikowany jest drugi przypadek, a właśnie w takiej formie działa Raiffeisen Digital Bank, w którym pan Roman ma konto oszczędnościowe.
W Polsce działa też włoski BFF Banking Group, który lepiej znany jest pod nazwą oferowanych lokat Facto. Polscy klienci mogą tam zakładać depozyty na okres od 3 miesięcy do 5 lat. W tym jednak banku zyski z lokat bankowych są opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ bank działa w formie oddziału. Obowiązki podatkowe klientów nie różnią się więc od sytuacji klientów innych banków działających w Polsce – podatek Belki w wymiarze 19% potrącany jest automatycznie z zysku i przekazywany fiskusowi przez bank.
Innym „nietypowym” bankiem jest estoński InBank, w ofercie którego znajdziemy lokaty standardowe, depozyty w euro i dla firm. Ale podobnie jak włoski BFF Banking Group, InBank również działa w formie oddziału i na podstawie polskich przepisów podatkowych, a więc automatycznie odprowadza podatek do polskiego fiskusa, a zatem klienci nie muszą nic robić.
Niewykluczone jednak, że w przyszłości wszyscy deponenci będą musieli samodzielnie rozliczyć zysk z lokat w zeznaniu rocznym. Wracam tu do zapowiedzianej reformy tego podatku, który ma być swego rodzaju ulgą podatkową, a więc będzie trzeba ją „ręcznie” rozliczyć. Ale to pieśń przyszłości i przy założeniu, że zmiany w podatku Belki pójdą w kierunku, o którym mówił niedawno minister Domański.
————
MACIEJ SAMCIK POLECA DO INWESTOWANIA:
>>> Prosto i tanio inwestuję oszczędności na emeryturę w funduszach TFI UNIQA. W ramach programu „Tanie oszczędzanie” można kupić fundusze inwestujące na całym świecie bez opłat dystrybucyjnych. Opłata za zarządzanie wynosi – dla niektórych funduszy w ramach „Taniego oszczędzania” – 0,5% w skali roku. Żeby założyć konto „Tanie oszczędzanie” i zacząć inwestować pieniądze przez internet, kliknij ten link. Jeśli myślisz o długoterminowym oszczędzaniu z myślą o emeryturze – kliknij baner poniżej.
>>> Sztabki złota kupuję wygodnie „po kawałku” na GOLDSAVER.PL. W tym sklepie internetowym (należącym do renomowanego sprzedawcy złota, firmy Goldenmark) każdy może kupić sztabkę złota we własnym tempie i bez zobowiązań. Kliknij ten link, załóż konto, a otrzymasz bonus w wysokości 100 zł. Możesz także wpisać kod „SoF” w formularzu rejestracji. Subiektywna recenzja tego rozwiązania jest tutaj.
>>> Portfel globalnych inwestycji buduję razem z XTB, by mieć wszystko w jednym miejscu. Podobnie jak wielu innych inwestorów – używam i polecam aplikację do inwestowania XTB, gdzie nie płacisz prowizji za inwestowanie w ETF-y z całego świata (aż do wartości 100 000 euro obrotu miesięcznie), a masz możliwość budowania portfela z różnych aktywów. Gdybyś chciał korzystać z kontraktów CFD, czyli zawierających dźwignię finansową, to pamiętaj, że ryzykujesz całością kapitału i że większość inwestorów indywidualnych osiąga na takich inwestycjach straty. Przemyśl to dobrze.
XTB wprowadził na rynek nowy sposób inwestowania – Plany Inwestycyjne. Pozwalają bezpiecznie i bezpłatnie inwestować w portfele ETF-ów od największych światowych dostawców. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj.
>>> W branże przyszłości inwestuję z VIG / C-QUADRAT. Udziały w funduszu VIG / C-QUADRAT Global Growth Trends inwestującego w branże przyszłości możesz kupić przez internet tutaj. Fundusz jest dostępny już od 200 zł (to minimalna kwota inwestycji). Fundusz jest zarządzany przez firmę zarządzającą aktywami VIG / C-QUADRAT. Jej fundatorami są Vienna Insurance Group (VIG), czyli obecna w Polsce od 23 lat grupa ubezpieczeniowa (należą do niej m.in. Wiener czy Compensa) oraz C-Quadrat Investment AG, które jest austriacką grupą niezależnych firm zarządzających aktywami z 30-letnią historią, działającą w 21 krajach i zarządzającą 8 mld euro aktywów. Więcej o VIG / C-QUADRAT przeczytasz tutaj.
>>> Wszystkie wysokokwotowe transakcje przeprowadzam u WARSZAWSKIEGO NOTARIUSZA. Ty też pamiętaj o notariuszu – gwarantuje on nie tylko bezpieczeństwo przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości, czy rozwikłaniu spraw spadkowych. Notariusz obok doradcy podatkowego, księgowego i prawnika jest gwarantem bezpiecznego prowadzenia biznesu i majątkowych spraw rodzinnych. Jeśli jeszcze nie masz swojego notariusza, możesz go wyszukać na stronie internetowej Partnera „Subiektywnie o Finansach” – Izby Notarialnej w Warszawie. Zobacz webinar „Wieczór z notariuszem”:
>>> Część oszczędności lokuję za granicą za pomocą platformy RAISIN, która łączy polskich oszczędzających z instytucjami finansowymi z innych krajów. Platforma pozwala klientom na deponowanie pieniędzy bez konieczności ponownego potwierdzania tożsamości czy też uzyskiwania dostępu do każdego z zagranicznych banków. HoistSpar – instytucja, która jako pierwsza dołączyła do polskiej platformy Raisin – oferuje bezpieczne konta depozytowe w Szwecji, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Załóż bezpłatne konto w Raisin tutaj, a potem złóż zlecenie utworzenia lokaty, przelej pieniądze i przetestuj nową platformę do europejskiego oszczędzania dostępną w Polsce.
WAŻNY DISCLAIMER: Pamiętaj, to nie są porady inwestycyjne, ani tym bardziej rekomendacje. Jestem tylko blogerem i dziennikarzem, nie mam licencji doradcy inwestycyjnego i nie mogę wydawać rekomendacji. Dzielę się po prostu swoim doświadczeniem i tylko tak to traktujcie. Twoje pieniądze to Twoje decyzje, a ja – o czym się już wielokrotnie przekonałem – nie jestem nieomylny, mimo ponad 20-letniego doświadczenia w inwestowaniu własnych pieniędzy. Weź to, proszę, pod uwagę, czytając ten i inne teksty o inwestowaniu.
————
MYŚLISZ O WŁASNYM MIESZKANIU? MACIEJ SAMCIK POLECA:
>>> Kredyt na mieszkanie sprawdź w BNP PARIBAS lub w ALIOR BANK. To banki oferujące pieniądze na nieruchomości w sposób wygodny, bezpieczny i odpowiedzialny. „Subiektywnie o Finansach” wspólnie z nimi edukuje Was jak pożyczać pieniądze na mieszkanie tak, by były inwestycją. Szczegóły bezpiecznego kredytu o stałym oprocentowaniu nawet przez 10 lat w BNP PARIBAS BANK POLSKA sprawdź tutaj.
Szczegóły oferty kredytowej ALIOR BANKU charakteryzującej się relatywnie wysoką zdolnością kredytową dla większości klientów – znajdziesz tutaj. Bank należy do tych, które pożyczą pieniądze nawet klientom posiadającym niski wkład własny lub dochody w euro (np. informatycy).
————
GDZIE DOSTANIESZ NAJLEPSZY PROCENT?
Obawiasz się inflacji? Zastanawiasz się, co zrobić z pieniędzmi? Sprawdź „Okazjomat Samcikowy” – to aktualizowane na bieżąco rankingi lokat, kont oszczędnościowych, a także kont osobistych, rachunków firmowych i kart kredytowych. Wszystkie tabele znajdziesz w zakładce „Rankingi” na stronie głównej www.subiektywnieofinansach.pl.
————
Źródło zdjęcia: Maciej Bednarek