Internet to coraz bardziej ekskluzywny klub. Postępująca w szalonym tempie digitalizacja sprawia, że coraz częściej do tego pociągu nie potrafią wsiąść wszyscy chętni. Nawet narzędzia, które mają w założeniach pomagać i zwiększać dostępność usług czy informacji, jeśli są źle zaprojektowane, to tylko zwiększają wykluczenie cyfrowe. Coraz częściej pojawia się bariera finansowa – nie każdy może pozwolić sobie na zakup odpowiedniego sprzętu czy opłacenie dostępu do internetu. Ma z tym walczyć Akt o Dostępności Cyfrowej
Wykluczenie cyfrowe nie musi dotyczyć osób z niepełnosprawnościami. Bardzo często jego ofiarą padają seniorzy, osoby mieszkające poza dużymi miastami oraz rodziny o niskich dochodach. Bariery są najróżniejsze: kompetencyjne, technologiczne, finansowe. Wykluczenie cyfrowe ma poważne konsekwencje dla ludzi i dla całych społeczności. Internet w coraz większym stopniu jest jak ekskluzywny klub, z którego usług w pełni mogą korzystać tylko wybrańcy.
- Bezpieczna szkoła i bezpieczne dziecko w sieci, czyli czego nie robić, by nie „sprzedawać” swoich dzieci w internecie? [POWERED BY BNP PARIBAS]
- Wybory w USA: branża krypto wstrzymała oddech. W świecie finansów to ona ma najwięcej do ugrania. Po wyborach nowe otwarcie? [POWERED BY QUARK]
- Pieniądze w rodzinie, jak o nich rozmawiać, żeby nie było niemiło? Natalia Tur i Maciej Samcik [POWERED BY BNP PARIBAS / MISJA OSZCZĘDZANIE]
Wykluczenie cyfrowe dotyka w szczególny sposób osoby z niepełnosprawnościami, które z powodu różnego typu ograniczeń nie mogą w pełni korzystać z niektórych rozwiązań technologicznych. Wykluczenie cyfrowe może prowadzić do izolacji społecznej, ograniczonych możliwości edukacyjnych i zawodowych oraz trudności w dostępie do usług publicznych. Konsekwencje się nawarstwiają i łatwo wpaść w całą ich spiralę.
Jednym z najpoważniejszych jest izolacja społeczna. Brak dostępu do technologii ogranicza możliwości komunikacji i interakcji społecznych. Osoby wykluczone cyfrowo mogą czuć się izolowane od rodziny, przyjaciół i społeczności.
Skutkiem wykluczenia cyfrowego są też ograniczone możliwości edukacyjne. Internet i technologie cyfrowe są kluczowe dla rozwoju kompetencji zawodowych. Brak dostępu do tych zasobów uniemożliwia pełne uczestnictwo w nowoczesnym systemie edukacji, co może mieć długofalowe konsekwencje dla przyszłych pokoleń.
W efekcie osoby wykluczone napotykają trudności na rynku pracy. Umiejętności cyfrowe są coraz bardziej pożądane przez pracodawców. Osoby wykluczone cyfrowo mają ograniczone możliwości znalezienia pracy lub rozwijania swojej kariery.
E-państwo ma wiele zalet – osobom biegłym w cyfrowych technologiach ułatwia wiele procesów czy pozwala oszczędzać tony papieru zużywane w tradycyjnej administracji do komunikacji między obywatelem a urzędem. Jednak preferowanie formy cyfrowej sprawia, że szerokim grupom utrudnia to dostęp do usług publicznych.
Niedostępne biletomaty uniemożliwiają korzystanie z komunikacji miejskiej. Rejestracja w placówce medycznej przez stronę internetową wyklucza osoby o niskich kompetencjach cyfrowych lub te, które nie mają dostępu do odpowiednich urządzeń lub do internetu. Podobnie jest z elektronicznymi dziennikami szkolnymi. Odejście od tych papierowych dla części rodziców oznaczało odcięcie od informacji na temat wyników ich dzieci.
Więcej o tym, czym jest wykluczenie cyfrowe, kogo dotyczy, jak z nim można walczyć i co zrobić, żeby internet nie był jak ekskluzywny klub – w artykule Claudii Wensierskiej w Homodigital.pl, zapraszam do przeczytania pod tym linkiem
—————————
Wykluczenie cyfrowe wiąże się także z wykluczeniem finansowym, bo przecież duża część usług związanych z pieniędzmi, z których korzystamy (albo nie korzystamy, bo nie możemy), to usługi cyfrowe. Dlatego nadchodzą „Dostępne Finanse” – już w przyszłym roku banki i płatności będą musiały zmienić się nie do poznania. Chcemy im w tym pomóc.
Przeczytaj, co mówią o dostępności przedstawiciele organizacji, które skupiają osoby z niepełnosprawnościami, przedstawiciele branży finansowej oraz urzędów, które zaangażowały się w odbudowę dostępności usług finansowych dla wszystkich. Zapraszam do przeczytania tutaj.
—————————
Słuchaj artykułów o dostępności w świecie finansów:
- Magdalena Trzynadlowska, dyrektorka departamentu zrównoważonego rozwoju w Banku Millennium opowiada jak ten bank dostosowuje swoją ofertę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i jak stara się poprawiać swój wpływ na otoczenie? Rozmowę prowadzi Krzysztof Kurek, zapraszamy!
- Z jednej strony nadchodzące unijne regulacje, z drugiej – rosnąca liczba usług finansowych oferowanych wyłącznie zdalnie, samoobsługowo, a z trzeciej – rosnąca w społeczeństwie liczba osób wymagających wsparcia lub finansowo wykluczonych. To główne powody zwiastujące niemałą rewolucję w bankach i innych firmach finansowych. Zmian w produktach i procedurach będzie dużo i będą głębokie. Zapraszam do posłuchania o tym
Czytaj też inne teksty poświęcone dostępności:
>>> Dla wielu z nas utrata zasięgu na wakacjach staje się takim małym końcem… Jak tu podzielić się pięknymi zdjęciami i sprawdzić drogę wśród drzew? Bez sieci ani rusz! Są jednak ludzie, którzy codziennie spotykają się z trudnościami związanymi z obsługą komputera. Statystycznie może ich być nawet kilkanaście procent! O kim mowa? O tym w Homodigital.pl napisała Sylwia Błach.
>>> „Moja babcia ma komórkę, która działa jak czołg” – martwi się Zuzia. „Mówi, że taka jej wystarczy, bo chce tylko odbierać połączenia i dzwonić do przyjaciół, którzy jeszcze żyją. A ja myślę, że przydałoby jej się więcej umiejętności technicznych. Mogłaby odbierać SMS-y, płacić komórką w sklepie, grać w rozwojowe gry komputerowe (takie jak Gradys), pogadać na czacie. Nie potrafię jej przekonać, że gdyby umiała więcej, jej życie byłoby o wiele ciekawsze” – zwierza się w Homodigital.pl dziennikarka, poetka i malarka Karina Obara. Jak możemy pomóc w walce z wykluczeniem cyfrowym?
>>> Wyobraź sobie, że wracasz z zakupów. W rękach masz ciężkie torby z zakupami. Jest potwornie gorąco. Wchodzisz do 10-piętrowego budynku i okazuje się, że nie ma tam windy. Jako osoba sprawna prawdopodobnie poradzisz sobie z tą sytuacją, będzie po prostu trochę ciężej niż zwykle. Dla osoby poruszającej się na wózku lub dla kogoś starszego może to jednak być bariera nie do pokonania. W świecie cyfrowym również można napotkać tego typu blokady.
Czytaj też w Homodigital.pl: Polskie firmy sprzedające sprzęt ICT, telekomy, banki czy firmy e-commerce będą musiały przygotować się do nowych wymagań – nadchodzą nowe normy dostępności. Opisuje je dopiero co przyjęta przez Sejm ustawa.
Czytaj też w Homodigital.pl: Niepełnosprawność ruchowa coraz częściej w grach komputerowych. Oto gry komputerowe, które wpływają na zwiększenie widzialności osób z niepełnosprawnościami.
——————–
Niniejszy artykuł jest częścią akcji edukacyjnej „Dostępne Finanse”, która jest owocem współpracy całej grupy firm i organizacji, które – wspólnie z nami – chcą walczyć o większą dostępność usług finansowych.
zdjęcie: Copilot AI