Obligacje skarbowe to w ostatnim czasie jedna z najpopularniejszych inwestycji wśród Polaków. Można je kupić przez internet i w ten sam sposób podglądać swoją inwestycję. Kłopot w tym, że „kluczem” do tego podglądania był do tej pory… PESEL, czyli łatwy do ustalenia identyfikator. Teraz to się zmieni
W zeszłym roku w obligacje zainwestowaliśmy 17 mld zł. Od stycznia do kwietnia – już 12 mld zł. Wszystko przez to, że jeszcze do niedawna była to inwestycja dość dobrze chroniąca nasze pieniądze przed inflacją. Część obligacji ma oprocentowanie ustalane na bazie inflacji, zaś marża dodawana do tego oprocentowania wynosiła do końca kwietnia – nawet 2%.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Od maja atrakcyjność obligacji spadła (marże ponad inflację są znacznie niższe, szczegóły macie pod tym linkiem), ale na tle depozytów bankowych obligacje są wciąż lokatą kapitału, którą można rozważyć, jeśli ktoś ma długoterminowe oszczędności.
Zakupy obligacji przez klientów indywidualnych organizuje biuro maklerskie największego w kraju banku – PKO BP. Można te papiery kupić w wybranych placówkach banku, a także przez internet – w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl. W ten sam sposób – całkowicie z poziomu fotela – można się zarejestrować jako nowy klient.
———————
Nie przegap nowych tekstów z „Subiektywnie o finansach” i korzystaj ze specjalnych porad Macieja Samcika na kryzysowe czasy – zapisz się na newsletter i bądźmy w kontakcie!
———————
Jest tylko jeden problem: bezpieczeństwo. Pisałem o tym już jakiś czas temu. Loginem do serwisu internetowego jest bowiem z automatu… PESEL użytkownika. I choć nie jest tak, że ów PESEL jest daną publiczną, to podajemy go w tylu miejscach, że jego ustalenie nie nastręcza wielu problemów (tym bardziej, że sześć cyfr numeru PESEL wynika z daty urodzenia).
Oczywiście: jest też hasło, które użytkownik ustala samodzielnie, ale nie da się ukryć, że jedna z dwóch „zapór” internetowego systemu do kupowania obligacji jest trefna. Zwłaszcza, że nie ma tutaj dwuskładnikowego uwierzytelniania (np. SMS-ów autoryzujących, czy mobilnej autoryzacji, znanej z serwisów bankowych).
Inna sprawa, że gdyby ktoś zalogował się w moim imieniu na obligacjeskarbowe.pl, to wielkich szkód nie narobi, bo nawet w przypadku zlecenia odkupu moich obligacji może je przekierować tylko na moje konto bankowe (to, z którego przelałem pieniądze na zakup). No, chyba, że również mój rachunek bankowy stanie się obiektem włamu, ale to jest już trudniejsze.
Kiedy jakiś czas temu – jako jeden z nabywców obligacji i użytkowników serwisu internetowego do ich obsługi- publicznie chwyciłem się za głowę, że stosują tam średniowieczne metody logowania, otrzymałem odpowiedź, że…
„Wszelkie środki finansowe nabywców obligacji korzystających z serwisu obligacyjnego są przekazywane wyłącznie na rachunek bankowy klienta, który jest wskazany przez klienta i zdefiniowany w systemie. Zmiana rachunku bankowego do wypłat może nastąpić wyłącznie osobiście przez klienta w placówce. Jedynymi danymi jakie klient może zmienić za pośrednictwem serwisu są dane kontaktowe tj. adres poczty oraz numer telefonu, które nie rzutują na bezpieczeństwo systemu”
Nie wycisnąłem z biura maklerskiego PKO BP żadnej obietnicy, że będzie lepiej z bezpieczeństwem serwisu, ale chyba wzięli sobie do serca moją krytykę, bo w ostatni piątek dostałem taki oto e-mail:
„Biuro Maklerskie PKO BP uprzejmie informuje, że z dniem 1 czerwca 2020 r. zmianie ulega „Regulamin…”, który określa zasady nabywania i obsługi obligacji skarbowych w serwisie obligacyjnym. Regulamin wprowadza istotną zmianę w zakresie ustalenia loginu Klienta (…) Począwszy od dnia 1 czerwca 2020 r. klient po zalogowaniu się do serwisu obligacyjnego będzie miał możliwość samodzielnego ustawienia własnego loginu. Loginem może być ciąg od 8 do 15 znaków (wyłącznie cyfry i duże litery)”
Klienci zainteresowani skorzystaniem z możliwości ustalenia własnego loginu będą musieli po zalogowaniu wybrać boczne menu, kliknąć opcję „Użytkownik” oraz „Zmień login”. Ustalenie własnego loginu nie jest obligatoryjne, ale maklerzy PKO BP piszą: „do skorzystania z tej propozycji zachęcamy”.
Cieszę się, że posiadanie obligacji skarbowych i zarządzanie kontem przez internet będzie teraz bezpieczniejsze. Czuję, że dołożyłem do tego swoją cegiełkę. Zachęcam, byście po 1 czerwca zmienili login z PESEL-owego na własny, dla poprawy samopoczucia i bezpieczeństwa.
————————
POSŁUCHAJ NAJNOWSZEGO PODCASTU „FINANSOWE SENSACJE TYGODNIA”
W najnowszym (12.) odcinku podcastu „Finansowe sensacje tygodnia” ekipa serwisu „Subiektywnie o finansach” – w galowym składzie – nawija m. in. o:
>>> wakacjach kredytowych 2.0 w ramach tarczy antykryzysowej 4.0 (od 1:15)
>>> chaosie w odmrażaniu gospodarki i o tym jak to się skończy (od 10:30)
>>> o tym jak będziemy podróżowali autobusami i samolotami w erze Covid-19 (od 15:40)
>>> o efektach wojny gotówki z bezgotówką w czasach zarazy (od 25:40)
>>> o brzydkim zachowaniu firmy ubezpieczeniowej PZU, która szuka dziury w całym (od 31:00)
Aby posłuchać kliknij w baner powyżej albo wejdź w niniejszy link