29 października 2018

Bezgotówkowa „bida z nędzą” na polskiej wsi. 60% sklepów nie akceptuje kart. Prawie 10 kilometrów do najbliższego bankomatu

Bezgotówkowa „bida z nędzą” na polskiej wsi. 60% sklepów nie akceptuje kart. Prawie 10 kilometrów do najbliższego bankomatu

60% sklepów nie akceptuje kart. Do najbliższego bankomatu średnio 10 km. To obraz infrastruktury bezgotówkowej na wsiach województwa warmińsko-mazurskiego. Ten region jako pierwszy zbadali eksperci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Warszawskiego Instytutu Bankowości w ramach kampanii „Warto Bezgotówkowo”

Mieszkańcy dużych miast i miasteczek raczej nie powinni narzekać na brak możliwości zapłacenia w sklepie kartą czy telefonem. Nawet jeśli się nie da użyć karty w terminalu sklepowym, w rezerwie zapewne gdzieś w pobliżu znajdą bankomat. Inaczej jest niestety na wsiach, a przynajmniej tych w woj. warmińsko-mazurskim. To tu przeprowadzono pilotażowe badanie, które ma pokazać jak jest z dostępnością infrastruktury do płatności bezgotówkowych.

Zobacz również:

„Można zakładać, że w najbliższych kilku latach udział gotówki – pod względem wartości transakcji – spadnie poniżej 50% w płatnościach dokonywanych przez Polaków. Ale pilotaż naszego badania dowodzi, że w licznych miejscowościach nie ma dostatecznej infrastruktury dla obsługi płatności bezgotówkowych”

– mówi dr hab. Michał Polasik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i współautor metodyki badania.

Przeczytaj też: Który sposób płacenia najbardziej lubimy za wygodę? A który za szybkość? Który najbardziej niezawodny? Niektóre z odpowiedzi zaskakują!

Kawał drogi do bankomatu

Rzecz jasna, eksperci nie zajechali do każdej wsi. Pilotażowe badanie oparto na podstawie 115 wywiadów (następne mają być bardziej rozbudowane). Co z niego wynika? Na terenie tego województwa w aż 63% miejscowości nie da się dziś zapłacić bezgotówkowo. Ten problem mogłyby załatwić bankomaty, ale z ich dostępnością też nie jest najlepiej. Eksperci policzyli, że średnia odległość ze wsi do najbliższego bankomatu wynosi 9,4 km, zaś maksymalna aż 19 km.

Przeczytaj też: Oto osiem powodów, dla których karta płatnicza może przydać się na urlopie

Przeczytaj też: Co może powiedzieć o tobie… karta płatnicza, którą masz w portfelu? Wbrew pozorom bardzo dużo

Daleko jest też do stacji benzynowej czy supermarketu, czyli do miejsc, gdzie już raczej na pewno akceptują karty lub zwykle w ich pobliżu można upolować bankomat. Średnia odległość do stacji benzynowej wynosi 8,6 km, a do supermarketu – 8,7 km.

Eksperci podkreślają, że miejsca, do których nie dociera bezgotówkowa infrastruktura, to nie są małe wsie z kilkoma domami. Przeważnie są to wsie o średniej liczbie ludności, na tyle duże, że działają na ich terenie punkty handlowo-usługowe. Ale prawdopodobnie – tak twierdzą autorzy badania – są zbyt małe, by liczba klientów i transakcji zachęcała do inwestowania w terminale płatnicze.

Tylko połowa mieszkańców wsi ma kartę

Generalnie – choć nie jest to zaskoczeniem – popularność kart rośnie wprost proporcjonalnie do wielkości miejscowości. Z niedawno przeprowadzonego badania (na zlecenie MasterCard) wynika, że na wsiach kartę płatniczą posiada mniej niż połowa mieszkańców.

W miastach do 20.000 mieszkańców odsetek ten wynosi 59%, zaś w miastach od 20.000 do 100.000 – 60%. W miastach z liczbą mieszkańców w przedziale 100.000-500.000 posiadanie karty w portfelu deklaruje 67% ankietowanych, a w miastach z co najmniej półmilionową populacją – 75%.

Najmniej „ukartowionym” województwem jest świętokrzyskie. Jakąkolwiek kartę płatniczą posiada tam mniej niż połowa mieszkańców (48%), przy średniej krajowej wynoszącej 58%. Podobnie jest w woj lubelskim (52% mieszkańców ma kartę) i kujawsko-pomorskim (53%). Liderami – jeśli chodzi o odsetek posiadaczy kart – jest woj. opolskie (67%) i mazowieckie (63%).

Te i inne badania mają wskazać m.in. białe plamy na płatniczej mapie Polski, czyli pokazać miejsca i regiony, gdzie najbardziej brakuje punktów handlowo-usługowych akceptujących karty. Ale żeby Polska rozwijała się bezgotówkowo, chcieć muszą tego (i widzieć korzyści) dwie strony: nie tylko konsumenci, ale też przedsiębiorcy, którzy de facto finansują system obrotu bezgotówkowego. Ich interesy – co widać na poniższym rysunku – nie zawsze są zbieżne 😉

Subscribe
Powiadom o
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

To prawda, że na wsiach z płatnościami kartą jest ciągle słabo, ale jednak wyraźnie coraz lepiej. W mojej rodzinnej miejscowości (niedaleko Sandomierza – czyli wspomniane w treści Świętokrzyskie) jeszcze 4-5 lat temu nie było praktycznie sklepu w którym można było zapłacić kartą. Dziś w większości z nich już są terminale. Zmienia się pokolenie a wraz z nim potrzeby jak i liczba kart w portfelach.

Terma
6 lat temu

A ja co ciekawe widze coraz wiecej osob w wieku 40+ ktore placa telefonem przez Android/Apple Pay.. nawet moj ojciec ktory juz jest po 60 postanowil ze sie tego chce nauczyc 🙂

Admin
6 lat temu
Reply to  Terma

Rewolucja dzieje się na naszych oczach…

Marcin
6 lat temu

Nie mam karty płatniczej, a pieniądze wypłacam raz w miesiącu blikiem z bankomatu. Gotówka to niezależność i prywatność. Dlaczego nie można kupić anonimowej karty płatniczej albo startera telefonicznego? By nas inwigilować.

gege
6 lat temu
Reply to  Marcin

Wypłacasz Blikiem a więc masz smartphone. Tak więc dajesz się inwigilować – nawet jeżeli wyłączysz usługę lokalizacji.

Marcin
6 lat temu
Reply to  gege

Telefon mam zarejestrowany na zupełnie kogoś innego. Wiadomo, że nie będę w 100% anonimowy, ale nie mam zamiaru podawać się na tacy bankom i urzędom

gege
6 lat temu
Reply to  Marcin

Ale w banku masz prawdziwe dane. I podany numer telefonu. Nawet jak jest zarejestrowany na kogoś innego – to można go skojarzyć z danym w banku.
tak wiec korelacja twoich zachowań na smartphone jest bardzo jasna dla ….. służb,
Bo bankom jest to zupełnie obojętne.

ps wyrzuć do śmietnika komórkę – korzystaj z budek telefonicznych (sic) aby nikt cie nie śledził ……

Marcin
6 lat temu
Reply to  gege

No racja. To bankowy telefon będę trzymać wyłączony w domu 🙂

gege
6 lat temu
Reply to  Marcin

Pamiętaj jeszcze o monitoringu. Aby nikt cie nie śledził powinieneś przebierać się kilka razy dziennie, przyklejać sobie i zdejmować brodę ……..
a tak naprawdę to zapraszam do lekarza specjalisty……

Marcin
6 lat temu
Reply to  gege

A ty zainstaluj sobie kamerki online w kiblu. Tylko zwierzętom nie przeszkadzają czipy i wieczne śledzenie.

gege
6 lat temu
Reply to  Marcin

oj , nie denerwuj się , że cie śledzą – nawet kosmici …… a tak naprawdę oni wszytko o tobie wiedzą – nawet jak nie używasz karty do bankomatu , nie masz komórki …..jesteś tak ważny dla ludzkości jak twoja wyplata 3 600 netto co miesiąc ……śledzą , mnie śledzą…..- wiem o tym , że masz monitoring w przedpokoju……

ps ale fajny gość, nie, że ma chipa w zainstalowanego w dłoni ……..

Trom
6 lat temu
Reply to  Marcin

Czapeczke aluminiowa tez nosisz?

zgryźliwy_tetryk
6 lat temu

Z przyjemnością zapoznałem się z tą piękną opowieścią. Ja też używam karty najwyżej dwa razy do roku. Pozdrawiam mieszkańców wsi, trzymajcie się. Nie bierzcie kart i nie wpuszczajcie bankomatów 🙂

gege
6 lat temu

A żarówki używasz – czy nadal świece ?

anonymous
6 lat temu

Dobry artykuł potwierdzający jakimi głupcami są ludzie nami rządzący. Nie należy nigdzie narzucać ani zachęcać do płatności bezgotówkowych. Starsi ludzie czyli pokolenie analogowe same kiedyś wymrze i I problem się „sam rozwiąże”. I dotyczy to wielu dziedzin. Poza tym na wsiach mają tą zaletę że można kupować „na zeszyt”. Oraz kupować tanią ropę do traktorów i tankować nią osobówkę. To tłumaczy popularność samochodów z silnikiem diesla sprowadzanych z zachodu.

Agu
6 lat temu

Gdzie opublikowane są wyniki tych badań? Mozna prosić o konkretne źródło?

Maciek
5 lat temu

To nie tylko problem kart! Małe miasta w większości odcięte są od PKS i innych linii autobusowych, czy PKP. Jak nie masz auta, to praktycznie pozostajesz wykluczony.

Michał
5 lat temu

polska bezgotówkowa to wyeliminowanie szarej strefy
ludzie którzy otrzymują wynagrodzenie 100% na konto mają w d.. ie czy zapłacą kartą czy nie
najbardziej wnerwia mnie że tłumaczy się to naszym wspólnym dobrem a to g…no prawda po prostu chcą o nas jak najwięcej wiedzieć po co ? wiadomo kontrola.

Paweł
4 lat temu

Na wsiach ? Przejedź się do miasta Bochnia, tylko zabierz lepiej gotówkę.

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Kontrast

Rozmiar tekstu