Jeden z naszych czytelników zauważył po „rozwodzie” Raiffeisen Banku z BNP Paribas, że – choć jego umowa kredytowa nadal jest zawarta z austriackim bankiem i obsługiwana przez jego oddział Raiffeisen Bank International – ma spłacać raty nie na „austriacki” rachunek, tylko na jakiś inny. O co chodzi? Wyjaśniamy.
Prawie cały polski biznes Raiffeisena przejął niedawno francuski Paribas. Ale wydzielono z niego m.in. portfel kredytów walutowych. Jego obsługą od początku listopada zajmuje się Raiffeisen Bank International AG , który działa w Polsce formie oddziału.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Kredytobiorcy narzekają, że zmiany nie wyszły im na dobre. Sami muszą wyliczać sobie wysokość rat i przelewać je na nowe numery rachunków, o których dowiedzieli się z informacji przesłanych listem poleconym lub zwykłym. Mam sygnały, że do niektórych z was wiadomość w ogóle nie dotarła.
R-net, czyli nowy system do obsługi kredytów, nie pokazuje np. salda kredytu, nie wiadomo więc czy przelana rata została zaksięgowana. Co prawda saldo sprawdzicie na infolinii, ale połączenie z konsultantem graniczy z cudem.
Przeczytaj też: Trwają problemy walutowych kredytobiorców Raiffeisena. Po fuzji z BGŻ BNP Paribas sześć problemów do rozwiązania
Przeczytaj też: Klienci Raiffeisena już w BGŻ BNP Paribas. Ale nie wszyscy. Są kłopoty z kredytami walutowymi. Interweniuję!.
Bank austriacki, a nowe rachunki do spłaty rat są „półfrancuskie”?
Donieśliście mi, że coś dziwnego dzieje się z przelewami rat kredytowych. Okazuje się, że nowe rachunki, na które bank chciałby otrzymywać raty nie należą do RBI AG Odział w Polsce, a do… BGŻ BNP Paribas. Jeden z naszych czytelników, pan Marek, zapytał o to Narodowy Bank Polski.
„Raiffeisen Bank International AG Oddział w Polsce (RBI) podaje nowe numery rachunków do obsługi kredytu hipotecznego, który nie został przeniesiony do Banku BGŻ BNP Paribas S.A., a EWIB 2.0 [to ewidencja instytucji finansowych] pokazuje, że ten nowy numer rachunku należy nie do RBI tylko do Banku BGŻ BNP Paribas S.A.Raiffeisen Bank Polska. Proszę o informację dlaczego w ewidencji NBP nie ma instytucji Raiffeisen Bank International AG Oddział w Polsce oraz dlaczego rachunki podawane przez Raiffeisen Bank International AG Oddział w Polsce jako własne są rozpoznawane przez EWIB 2.0 jako rachunki Banku BGŻ BNP Paribas S.A. Raiffeisen Bank Polska S.A.”
Bank centralny odpowiedział panu Markowi, że prowadzi wykaz instytucji finansowych działających na terenie Polski, którym został nadany numer banku, ale oddziału Raiffeisena nie ma na tej liście:
„Aktualnie Raiffeisen Bank International AG Oddział w Polsce podjął kroki w celu rejestracji nowej instytucji i jak zastaną spełnione wszystkie wymogi, zostanie nadany tej instytucji numer, który będzie opublikowany w wykazie prowadzonym przez NBP”
Pan Marek pyta czy prawo europejskie lub polskie pozwala na „dzierżawienie” numerów rachunków bankowych do obsługi spłat kredytów hipotecznych od innego banku – nie należącego do jego grupy kapitałowej – w sytuacji, gdy bank może mieć własną pulę rachunków? Ani bank centralny, ani Komisja do tej pory nie odpowiedzieli na to pytanie, które zadaliśmy w imieniu klientów.
Przeczytaj też: 400.000 klientów Deutsche Banku jest już w Santanderze. Jedna sprawa wciąż nie daje spokoju klientom. Wyjaśniam
Czy trzeba płacić raty? Trzeba
Jaki wpływ na wasze relacje z bankiem, a więc spłatę kredytu, może mieć fakt, że RBI nie figuruje na liście NBP i jeszcze nie ma „swoich” rachunków? Zapytałem o to Michała Tomasiaka, radcę prawnego w kancelarii Rachelski i Wspólnicy, specjalistę od prawa bankowego.
„Gdyby jakiś bank nie spełniał wymogów np. prawa administracyjnego, to narażałby się na odpowiedzialność administracyjną, np. grzywnę finansową. Naruszenie prawa administracyjnego co do zasady nie powinno spotykać się z sankcją ze strony prawa cywilnego, czyli w tym przypadku nie dotyczy umów kredytów, które są regulowane prawem cywilnym” – kwituje Michał Tomasiak.
Podsumowując: fakt, że Raiffeisena nie ma na liście banków nie posiadających puli własnych rachunków nie wpływa na prawa i obowiązki stron umowy kredytowej. A więc nie zwalania z konieczności płacenia rat kredytowych.
PROSTUJEMY
W pierwotnej wersji niniejszego artykułu – rozkminiając kwestię numerów rachunków – używaliśmy w stosunku do Raiffeisen Bank International błędnego sformułowania o „braku licencji”. Wpis do rejestru NBP dotyczy jedynie kwestii posiadania przez bank własnej puli rachunków w standardzie IBAN, ale nie ma nic wspólnego z legalnością działania banku w Polsce i ewentualnym brakiem licencji na działalność. Raiffeisen zresztą nie musi zdobywać w Polsce licencji ani od KNF, ani od NBP, bo cieszy się tzw. unijnym paszportem, który w KNF jedynie notyfikuje (tzn. zatwierdza).
Poniżej komplet informacji formalnych, prostujących nasz oczywisty błąd. Przepraszamy wszystkich, którym podnieśliśmy ciśnienie oraz wpuściliśmy w maliny