Ślad węglowy w biznesie: jakie ma znaczenie? Siłą rzeczy każde przedsiębiorstwo go generuje, ale nie każde potrafi nim zarządzać. A tymczasem coraz więcej partnerów handlowych pyta o ślad węglowy, a niektórzy oczekują jego redukcji. Nawet po zmianie władzy w USA zmniejszenie śladu węglowego w firmie jest warte zachodu. Jeśli masz kontrahentów z Europy, to najprawdopodobniej będziesz musiał się za to zabrać, żeby nie wypaść z łańcucha dostaw. Jak obliczyć ślad węglowy swojej firmy?
Zapewne obiło Wam się o uszy pojęcie śladu węglowego, którego redukcja staje się powoli kluczowym zagadnieniem dla firm na całym świecie. W największym skrócie jest to uniwersalny wskaźnik, który można wykorzystać do obliczenia emisji zanieczyszczeń danego systemu (np. pojedynczej osoby, gospodarstwa domowego, przedsiębiorstwa, kraju itd.).
- Wysoki sezon na grypę. Jak chorować z głową? Czy pracodawca może nam w tym pomóc, a firma (za dużo) na tym nie stracić? [POWERED BY HALEON]
- Spoofing, czyli jak oszust może zadzwonić do Ciebie z numeru osoby bliskiej? Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa? [POWERED BY BNP PARIBAS BANK POLSKA]
- Jak zdobyć motywację do inwestowania? Jak osiągnąć ten stan, w którym łatwiej nam jest odłożyć pieniądze, niż je wydać? Kluczowe jest… pierwsze 100 000 zł? [POWERED BY UNIQA TFI]
Wpływ na środowisko najczęściej wyróżnia się w trzech zakresach: emisje bezpośrednie przedsiębiorstwa (np. procesy produkcyjne), emisje pośrednie przedsiębiorstwa związanie ze zużyciem energii (np. ogrzewanie kontenera socjalnego) i emisje pośrednie w całym łańcuchu dostaw (np. transport surowców).
Kontrola śladu węglowego – dlaczego ma znaczenie?
Każde przedsiębiorstwo generuje ślad węglowy. Transport, procesy produkcyjne, ogrzewanie, oświetlenie, opakowania, prace biurowe itp. przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Nie ma znaczenia, czy jesteście firmą usługową czy produkcyjną ani w jakiej skali działacie. Zostawiacie ślad węglowy. Kontrola i ograniczenie śladu węglowego w firmie może przysporzyć wielu korzyści. Nie tylko finansowych, ale też ekologicznych czy wizerunkowych, które w długiej perspektywie również poprawią wyniki finansowe. Dlaczego warto ograniczać ślad węglowy?
>>> Po pierwsze warto wyprzedzać regulacje prawne. Zmiany klimatyczne znalazły się w centrum uwagi. W zasadzie każdego roku słyszymy, że dany rok był najgorętszy w historii. I nie jest to już czcze gadanie – Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) potwierdziła, że rok 2024 był najcieplejszym w historii, a ostatnie dziesięć lat 2015–2024 to dziesięć najcieplejszych lat, odkąd prowadzone są pomiary. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii mieliśmy rok kalendarzowy, w którym średnia temperatura globalna była wyższa o ponad 1,5°C od średniej z lat 1850–1900. I chociaż ciągle znajdą się ludzie, którzy stwierdzą, że Europa to tylko mały skrawek świata, a pojedyncza firma nic nie zmieni, to prawda jest taka, że w Europie i tak już włączono sentyment ku ekologii i tak szybko nikt go nie wyłączy.
Jedną z istotnych regulacji w UE jest Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), która zaczęła obowiązywać od 2024 roku. Wszystkie duże jednostki zobowiązane są już teraz. Średnie podmioty od 2026 r., a małe i średnie spółki giełdowe od 2027 r. Oznacza to, że te firmy będą przedstawiać w swoim sprawozdaniu z działalności informacje na temat: kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego.
>>> Po drugie małe i średnie firmy, jeśli nie będą chciały wypaść z łańcucha wartości, będą musiały zadbać o klimat. Poddostawcy dużych i globalnych korporacji, aby pozostać w łańcuchach dostaw większych podmiotów zobligowanych do raportowania, również będą musieli zbierać i udostępniać rzetelne dane z obszaru ESG.
Coraz częściej duże firmy wymagają od swoich kontrahentów ujawnienia danych środowiskowych i społecznych w konkretnych formatach i zakresach. Dzisiaj ta materia wydaje się dla polskich małych firm odległa. Według indeksu dekarbonizacji polskiej gospodarki (IDPG) stworzonego przez Pracodawców RP i Fundację Instrat aż 81% mikro- i małych przedsiębiorstw nie obliczało w 2023 r. śladu węglowego swojej organizacji, podczas gdy w przypadku firm średnich i dużych było to 20 proc. Umiejętność dostosowania się do wymagań zdecyduje o konkurencyjności całej polskiej gospodarki.
>>> Po trzecie wizerunek zrównoważonej firmy kontrolującej swój ślad węglowy to w dzisiejszych czasach pozytywny wizerunek. Klienci (indywidualni i biznesowi) potrafią zmienić swoje zachowania zakupowe z powodów ochrony środowiska. Innymi słowy, z grona podobnych produktów mogą wybierać te, które są sprzedawane przez firmy dbające o środowisko.
W szczególności młodsze pokolenia zwracają na to uwagę, a młodych jest coraz więcej zarówno w strukturze konsumentów indywidualnych, jak i w organach zarządzających przedsiębiorstwami. To będzie miało jeszcze większe znaczenie w sytuacji, w której Wasi partnerzy biznesowi mają siedzibę w Unii Europejskiej. Łatwo mi sobie wyobrazić korporację z Niemiec, która warunkuje wybór dostawcy komponentów m.in. szeroko pojętymi działaniami korzystnymi dla środowiska.
Zrównoważony wizerunek firmy ma wpływ nie tylko na kontakty z klientami, ale generalnie ze wszystkimi partnerami. Coraz częściej patrzą na to także instytucje finansowe (zielone kredyty), inwestorzy, pracownicy czy organy rządowe. Przykładowo warunkiem przyznania jakiejś dotacji mogą być odpowiednie wyniki w zakresie ochrony środowiska.
>>> Po czwarte korzyści finansowe. Ograniczenie śladu węglowego może mieć wymierny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Takie podejście pozwoli firmie z jednej strony ograniczyć koszty operacyjne (zielona energia, optymalizacja procesów, recykling opakowań itd.), a z drugiej strony zwiększyć przychody (dostęp do nowych klientów, akceptowalne wyższe ceny, dotacje i ulgi podatkowe itd.).
>>> Po piąte długoterminowe zabezpieczenie przedsiębiorstwa. Firmy, które starają się kontrolować i ograniczać ślad węglowy, mogą zyskać przewagę konkurencyjną na rynku. A im szybciej podejmą odpowiednie kroki, tym większa będzie ta przewaga. Jednocześnie w pewnym stopniu uniezależnią się od drogich paliw kopalnych, co może uczynić je odpornymi na wahania cen.
>>> Po szóste, i być może najważniejsze, przyniesie to korzyści dla planety. Po prostu jest to właściwa rzecz, którą trzeba zrobić. Ograniczenie śladu węglowego przez przedsiębiorstwa wpłynie korzystnie na ekosystem, w którym wszyscy żyjemy. Lokalne społeczności i przyszłe pokolenia na pewno to docenią.
Przeczytaj też poprzedni artykuł z cyklu: Grudniowy zawrót głowy. Jak rozsądnie przygotować się finansowo do świątecznych zakupów?
Jak ograniczyć ślad węglowy firmy?
Nie ma co ukrywać – Twoja firma niemal na pewno generuje ślad węglowy. Nie da się go całkowicie wyeliminować, bo nawet prozaiczne czynności (praca przy komputerze, wystawianie faktur, transport pracowników itp.) go generują. Przedsiębiorstwa mogą jednak śledzić swój ślad węglowy i podejmować kroki, aby go ograniczyć. Jak ograniczyć ślad węglowy w firmie?
>>> Po pierwsze policz ślad węglowy swojej firmy. W większości przedsiębiorstw zarządzający nawet nie wiedzą, ile śladu węglowego generuje działalność danego biznesu. Rzetelny audyt energetyczny powinien być pierwszym krokiem redukcji emisji gazów cieplarnianych w firmie.
Odpowiednia kalkulacja śladu węglowego w firmie znacznie ułatwi transformację energetyczną. Taka kalkulacja pozwala zidentyfikować punkty, w których emisja jest największa i wyznaczyć priorytety w jej redukcji. W tym celu można skorzystać z jednego z dostępnych na rynku kalkulatorów śladu węglowego.
———–
ZAPROSZENIE
SKORZYSTAJ Z KALKULATORA ŚLADU WĘGLOWEGO W BANKU PEKAO S.A.
Partner naszego cyklu edukacyjnego Bank Pekao S.A. rozpoczął współpracę z Plan Be Eco Sp. z o.o., oferując klientom firmowym banku preferencyjne warunki korzystania z kalkulatora śladu węglowego. Rozwiązanie pomoże klientom banku dostosować się do nowych obowiązków raportowych i wymogów biznesowych w obszarze ESG.
Bank Pekao wspiera przedsiębiorstwa w zrównoważonym rozwoju i pomaga im odpowiadać na wyzwania związane z transformacją klimatyczną. Kalkulator śladu węglowego jest narzędziem, które pozwoli oszacować ślad węglowy we wszystkich trzech zakresach – zarówno w zakresie emisji bezpośrednich (zakres 1), jak i pośrednich (zakres 2 i 3). Klienci firmowi banku będą mogli z pomocą kalkulatora śladu węglowego mierzyć, analizować i redukować emisje gazów cieplarnianych. Dzięki temu nie tylko wywiążą się z obowiązków regulacyjnych, ale też zbudują przewagę konkurencyjną. Narzędzie jest dostępne na stronie Plan Be Eco, a klienci firmowi Banku Pekao S.A. mogą skorzystać z niego na preferencyjnych warunkach.
Kalkulator Plan Be Eco sprawnie przeprowadza klientów przez cały proces mierzenia śladu węglowego. Jedyne, co muszą przygotować, to dane dotyczące działalności firmy, np. z jakich źródeł energii korzystają i jakie jest ich zużycie. Narzędzie jest dopasowane do potrzeb zarówno MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw czy mniejszych korporacji. Usługa rozpoczyna się od spotkania wprowadzającego z ekspertem firmy. Klienci Banku Pekao mogą w trakcie współpracy z Plan Be Eco korzystać z bazy wiedzy w zakresie ESG i konsultować specyfikę swoich emisji. Dzięki narzędziu można również generować raporty, porównywać emisje w różnych okresach oraz otrzymywać wskazówki dotyczące działań redukcyjnych. Wszystkie szczegóły dotyczące kalkulatora śladu węglowego w Banku Pekao – pod tym linkiem.
———–
>>> Po drugie ustal realne cele emisji i regularnie raportuj postępy. Przedsiębiorstwa mają różną specyfikę. Są tzw. „brudne” branże i „czyste” branże. Te pierwsze już na starcie mają „pod górkę”, bo są niejako utożsamiane z zanieczyszczeniami. To nie znaczy, że nie mają możliwości, aby ograniczać ślad węglowy. Wręcz przeciwnie – większa emisja zanieczyszczeń oznacza paradoksalnie, że łatwiej czasem zaplanować ich redukcję.
Niezależnie od branży warto zidentyfikować słabe punkty, ustalić sobie cele redukcji emisji i regularnie je kontrolować poprzez nowe kalkulacje śladu węglowego. Dobrze jest zaangażować w te działania wszystkich pracowników, aby osiągać wymierne efekty, a nie tylko przechowywać raporty w segregatorach.
>>> Po trzecie redukuj ślad węglowy. Tutaj już wszystko zależy od branży i każde przedsiębiorstwo musi samodzielnie znaleźć potencjalne okazje do ograniczenia śladu węglowego. Podam jednak kilka przykładów. Jeżeli firma posiada nieruchomości, to można rozważyć np. instalację paneli fotowoltaicznych. Jeżeli nie macie takich nieruchomości, to zieloną energię można po prostu kupić.
Można rozwinąć technologie cyfrowe, które ograniczą obieg papierowych dokumentów. A w ogóle to warto zastanowić się, czy część dokumentów jest w ogóle potrzebna, bo przechowywanie dokumentów w tzw. chmurze także generuje ślad węglowy. Dobrym pomysłem jest ograniczenie delegacji i spotkań na żywo i zastąpienie ich wirtualnymi spotkaniami („naumieliśmy” się ich podczas pandemii).
Warto pomyśleć o opakowaniach i ewentualnie wdrożyć jedną z form ich recyklingu. Można rozważyć komunikację zbiorową dla pracowników. Dobrym pomysłem może być jakaś forma nacisku na dostawców w tym zakresie i selekcja na podstawie ich strategii redukcji śladu węglowego. Można pomyśleć o modernizacji ogrzewania i o czujnikach ruchu. Oczywiście nie można zapomnieć o optymalizacji produkcji i transportu.
>>> Po czwarte edukuj pracowników. To ludzie stanowią o firmie, więc warto pomyśleć o szkoleniach dla personelu, aby promować ekologiczne nawyki w miejscu pracy. Przykładowo zwykle nie wystarczy umieścić w kuchni kilka kontenerów na odpady, bo część pracowników z lenistwa i tak nie będzie niczego segregować. Warto poprzedzić to akcją edukacyjną.
Innym sposobem mogą być zachęty do indywidualnych postaw zmniejszających emisję gazów cieplarnianych. Znam np. firmę, w której co roku organizowany jest konkurs z wartościowymi nagrodami za najwięcej kilometrów przejechanych rowerem. W efekcie pracownicy wzajemnie się motywują, a firma ogranicza ślad węglowy.
———–
Niniejszy artykuł jest częścią akcji edukacyjnej, którą „Subiektywnie o Finansach” prowadzi
wspólnie z Bankiem Pekao S.A.
Zdjęcie główne: wirestock / Freepik