Nasz czytelnik chciał zmienić hasło dostępowe do bankowości elektronicznej Alior Banku. Zamiast zrobić to wygodnie – z poziomu domowej kanapy – musi pójść do oddziału. Okazuje się, że zdalna zmiana hasła możliwa jest tylko przez przeglądarkę Internet Explorer. Problem w tym, że ta przeglądarka internetowa niebawem trafi do… lamusa
Alior Bank – jak zresztą każdy bank – chciałby, żeby kojarzono go z nowoczesną bankowością. Był pionierem, jeśli chodzi o bankowe rozwiązania dotyczące wymiany walut. Mam na myśli Kantor Internetowy Alior Banku, który jakiś czas temu przeszedł wizerunkowy i produktowy rebranding.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Alior inwestuje też w fizyczne placówki. Może się to wydawać mało nowoczesne, bo dziś miarą nowoczesności jest szeroko pojęta bankowość elektroniczna i możliwości, jakie daje. Ale w tym szaleństwie jest metoda. Dwa lata temu oglądałem pierwszą placówkę Aliora w nowym formacie. Niedawno widziałem odnowiony odział „numer 34”. Bank ma 175 placówek własnych. Do końca 2022 r. wszystkie oddziały mają wyglądać podobnie.
W nowych oddziałach nawet zwykły klient może poczuć się jak klient VIP. Są tam – zapewniające dyskrecję – stanowiska obsługi, a w oczekiwaniu na swoją kolej można usiąść na wygodnej kanapie popijając wodę, herbatę czy kawę. Nowe oddziały to placówki edukacyjne. Wydzielono w nich specjalną przestrzeń, w której klienci pod opieką pracownika mogą nauczyć się, jak korzystać z bankowości internetowej czy mobilnej.
I tu właśnie widzę sens inwestowania w nowe placówki, choć rynek generalnie zmierza do zmniejszania liczby oddziałów i samoobsługi klientów w kanałach zdalnych. Za jakiś czas bank z czystym sumieniem będzie mógł redukować sieć oddziałów, no bo przecież – tak może tłumaczyć – poprowadził za rękę klientów przez świat cyfrowej bankowości.
Przeczytaj też: Masz na komputerze ten system operacyjny? Lepiej uważaj, bo w razie kradzieży pieniędzy z konta banki mogą odrzucać reklamacje!
Stara przeglądarka internetowa, ale tylko ona „ogarnia” zmianę hasła
W niektórych obszarach Alior Bankowi daleko jednak do nowoczesności. Napisał do nas pan Jan, który od niedawna zasiada w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota od lat korzysta z rachunku w Alior Banku, a konkretnie z oferty dla biznesu, bo w taki sposób bank kwalifikuje wspólnoty mieszkaniowe. Z jaką przeszkodą zetknął się nasz czytelnik?
„W procedurach bankowości biznesowej jest tak, że jeśli klient chce zmienić hasło dostępu do bankowości biznesowej, musi skorzystać z jedynie słusznej przeglądarki Internet Explorer 11, dla której – nota bene – wsparcie ze strony Microsoftu już się, jak podają fachowcy, zakończyło, a obsługa aplikacji webowych skończy się w sierpniu”
– pisze czytelnik. A konkretnie Microsoft ogłosił, że przeglądarka internetowa Internet Explorer 11 zostanie wycofana i utraci wsparcie techniczne 15 czerwca 2022 r. dla wybranych wersji Windows 10. Firma zachęca do przejścia na przeglądarkę Microsoft Edge. W połowie sierpnia nie będzie można zalogować się do takich usług jak Office 365, OneDrive, Outlook i kilku innych usług chmurowych.
Problem w tym, że pan Jan nie obsługuje bankowości online z komputera z systemem Windows tylko z systemu Linux z użyciem najnowszej odsłony Firefoxa 87.0.
„Okazuje się, że wszystkie operacje bankowe online mogę z Linuxa/Firefoxa wykonywać bez problemu – z wyjątkiem zmiany hasła, bo to może wykonać jedynie przeglądarka internetowa Internet Explorer 11”.
Zmiana hasła na innych przeglądarkach? Bank: trwają prace
W Alior Banku dowiedział się, że jedyną alternatywą samodzielnej zmiany hasła jest reset hasła, ale taka operacja wymaga wizyty w oddziale. Czytelnik pyta, w jaki sposób można wpłynąć na bank, żeby dostosował się do nowoczesności i odpowiednio rozwijał systemy informatyczne.
Zapytałem Alior Bank o te ograniczenia i chyba mam dobrą wiadomość dla pana Jana, o ile oczywiście uzbroi się w cierpliwość. Alior poinformował mnie, że aktualnie prowadzi prace, żeby zapewnić możliwość zmiany hasła na innych przeglądarkach, w tym na przeglądarce Firefox, z której korzysta klient. Bank poinformował mnie, że problem dotyczy tylko klientów korzystających z bankowości internetowej „Business Pro”.
„W tym czasie jest możliwość zmiany hasła poprzez infolinię – po wcześniejszej weryfikacji klienta – lub w oddziale banku. Prace planujemy zakończyć pod koniec lipca br., o czym będziemy informować klientów poprzez dostępne kanały komunikacji”
– zapewnił bank. O ile w Alior Banku niektóre funkcje (jak np. opisana zmiana hasła) działają tylko na przeglądarce Internet Explorer, inne banki rekomendują klientom, by z niej w ogóle nie korzystali. Jakiś czas temu ING Bank poinformował klientów, że Internet Explorer właśnie kończy 25 lat i przechodzi na emeryturę.
Ponieważ przeglądarka nie będzie dłużej rozwijana, bank też postanowił wycofać ją z obsługi. Uprzedził klientów, że strony banku mogą już nie działać na niej prawidłowo. ING ujawnił też, z których przeglądarek korzystają jego klienci. Najwięcej (56%) wybiera Google Chrome, następnie Mozillę Firefox (20%), Operę (11%) i Microsoft Edge (8%).
———
MIESZKASZ WE WROCŁAWIU? MOŻESZ MIEĆ PRĄD Z APLIKACJI
Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, to już dziś możesz skorzystać z możliwości kontrolowania swoich wydatków na prąd! Trójmiejska firma Fortum – renomowany, pochodzący ze Skandynawii sprzedawca energii – oferuje rozwiązanie „Prąd w telefonie”, dzięki któremu – w powiązaniu z inteligentnym licznikiem w Twoim mieszkaniu – możesz bardzo łatwo kontrolować swoje wydatki na prąd, obniżyć rachunki za energię i wygodnie doładowywać konto w czasie rzeczywistym. Maciek Samcik testował to na własnej skórze. Z propozycji dołączenia do tej innowacji możecie skorzystać KLIKAJĄC TEN LINK
———
PROWADZISZ MAŁY BIZNES? SPRÓBUJ GO ROZWINĄĆ Z FINTECHEM ZEN
Zamiast konta firmowego w banku (albo obok niego) możesz mieć inne – w fintechu, który dużo lepiej zrozumie twoje potrzeby i nie będzie taki agresywny w wymyślaniu nowych prowizji. Wtedy rozważ przejście do aplikacji ZEN. To wielowalutowe konto z kartą do bezspreadowych zakupów na całym świecie, bardzo wygodna i prosta w obsłudze aplikacja mobilna, program cashback (dzięki któremu można odzyskać część pieniędzy z zakupów firmowych) oraz przedłużona o rok gwarancja na opłacone kartą ZEN towary.
Poza tym „wjazd” do systemu, dzięki któremu przyjmiesz płatność od swoich klientów w dowolnej formie – kartą płatniczą, BLIKiem, a także za pomocą PaySafeCard, Trustly, WebMoney, Skrill, Neosurf… Możesz więc bez obaw oferować swoje produkty lub usługi na całym świecie (a platformę do płatności łatwo zintegrujesz z CMS-em swojej strony internetowej). Do tego błyskawiczne rozliczanie transakcji, które trafiają od razu na zbiorcze konto w ZEN – pieniądze możesz wydać natychmiast. Nie za tydzień, ani za dwa, tylko od razu.
ZEN pobiera comiesięczny abonament (tutaj szczegóły wszystkich wariantów), ale przez miesiąc można wypróbować aplikację za darmo. Z kodem SOZEN – przez dwa miesiące. Żeby spróbować, trzeba SKORZYSTAĆ Z TEGO LINKU. Więcej o funkcjach aplikacji było w recenzji na „Subiektywnie o Finansach”, gdy wchodziła na rynek. Polecam też artykuł o ZEN Buddies, jednej z najciekawszych funkcji tej aplikacji, A także felieton o tym, gdzie jest ten moment, w którym przestajesz w ogóle potrzebować tradycyjnego banku
Źródło zdjęcia: geralt/Pixabay