Przed fintechami trudniejsze czasy – kapitał jest droższy, klienci mniej chętnie sięgają do kieszeni, żeby kupować płatne usługi od aplikacji fintechowych, a konkurencja z bankami staje się coraz trudniejsza. Szansą na sukces może być poszerzanie oferty. I to nie tylko dla własnych klientów. Przykładem walki o rynek jest to, co robi Cinkciarz.pl – rozbudowa „ramienia” usług technologicznych i związanych z oprogramowaniem za pomocą własnego software house’u Cyber Geeks. Dokąd to Cinkciarza zaprowadzi?
Czym jest Software house? To firma, która zatrudnia specjalistów ogarniających wszystkie najpopularniejsze technologie, platformy i języki programowania oraz otoczenie prawne i związane z ochroną danych osobowych. Jeśli chcesz zbudować albo rozbudować aplikację mobilną, wprowadzić na rynek nową usługę, przeprowadzić ekspansję za granicą, to albo zatrudniasz własnych informatyków (musisz umieć przewidzieć jakich kompetencji potrzebujesz), albo zatrudniasz software house, który udostępnia ci akurat te moce przerobowe, których potrzebujesz.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Cinkciarz.pl – autor jednego z najbardziej rozbudowanych ekosystemów usług finansowych w Polsce (wymiana walut w aplikacji, karty wielowalutowe, przekazy międzynarodowe, bramki płatnicze, usługi inwestycyjny pożyczki wielowalutowe…) – też ma w grupie taki software house – Cyber Geeks. I niedawno ogłosił, że firma ta rozwinie skrzydła, a więc będzie oferowała usługi również innym firmom.
Dział technologiczny Cinkciarz.pl – który wypączkował do Cyber Geeks – ma 12 lat doświadczenia, a zatrudnieni w nim eksperci wytworzyli i wdrożyli blisko 150 systemów IT. Teraz Cyber Geeks chce zaoferować innym fintechom – i twórcom aplikacji spoza dziedziny finansowej – wsparcie z zakresu regulacji prawnych (AML, RODO, compliance), a także kompleksowe rozwiązania – od pomysłu, poprzez opracowanie prawne, aż po działający produkt i jego utrzymanie.
Jaki w tym sens? Na pierwszy rzut oka nie po to firma rozwinęła wysokie kompetencje, by teraz pomagać konkurentom, by mogli łatwiej „gonić” ekosystem Cinkciarz.pl. Z drugiej strony – jeśli tworząc ten ekosystem usług finansowych, udało się zebrać doświadczenie, dzięki któremu grupa Cinkciarz.pl może zarabiać nie tylko na oferowaniu klientom aplikacji, płatności, czy bramek płatniczych, ale też wiedzy technologicznej – będzie z tego dodatkowy strumień gotówki.
Zapytałem o powody zmiany podejścia Andrzeja Arendta, prezesa Cyber Geeks. Czy takie „wyjście w świat” to naturalny efekt osiągnięcia w grupie Cinkciarz.pl know-how, które można udostępniać innym za pieniądze czy też raczej pomysł na przyciągnięcie ciekawych start-upów, które mają pomysły, ale brakuje im się do ich realizacji? Czy wsparcie technologiczne może być pierwszym krokiem do współpracy np. kapitałowej z takimi firmami?
—————
Maciej Samcik: Aplikacje oferujące usługi płatności, wymiany walut czy usługi inwestycyjne oczywiście potrzebują niezawodnej technologii, UX (czyli wygody dla użytkownika), odpowiedniego ogarnięcia regulacji prawnych, obowiązków informacyjnych i RODO. Czy Cyber Geeks – wykonując te wszystkie usługi także dla konkurentów Cinkciarz.pl – nie będzie utrudniał swojej „matce” osiągania przewagi na rynku?
Andrzej Arendt: Powodzenie wielu przedsięwzięć biznesowych coraz mocniej zależy dziś od nowych technologii. Internetowe wyszukiwarki oraz aplikacje mobilne stały się punktem wyjścia do załatwiania rozmaitych spraw i potrzeb. Dlatego na rynku pojawił się też nowy rodzaj usług świadczonych przez firmy nazywane software house. Zatrudniają one przede wszystkim programistów, którzy na życzenie klienta tworzą strony internetowe, aplikacje, platformy e-commerce, programy czy też systemy wspierające działalność biznesową.
Cinkciarz.pl zbudował swój sukces na fundamencie przeniesienia tradycyjnej wymiany walut do Internetu. Kolejne usługi finansowe online, które z czasem pojawiły się w jego ofercie, oraz udoskonalone wersje aplikacji mobilnych tworzyli właśnie specjaliści naszej sekcji technologicznej – obecnie spod znaku Cyber Geeks.
Na każdym etapie prac spełniali najwyższe kryteria profesjonalizmu i bezpieczeństwa, często wyprzedzając kroki rynkowej konkurencji. Teraz nadeszła pora na to, aby nasze doświadczenie, wiedzę oraz zaplecze nie tylko z zakresu IT, ale też otoczenia formalno-prawnego, zaoferować innym firmom, które mogą np. mieć podobne potrzeby, ale bardziej ograniczone możliwości.
No właśnie, ale w ten sposób ułatwiacie życie konkurencji dla Cinkciarz.pl…
Jako grupa finansowa nie konkurujemy na rynku tylko technologią, ale wykorzystujemy ją do odnoszenia sukcesów biznesowych. Konkurencja jest dobra i zdrowa dla rynku, a ostatecznie korzysta na tym klient, co jest dla nas najważniejsze. Często też pozornie konkurencyjne oferty w rzeczywistości się uzupełniają, zapewniając w rezultacie różnym grupom odbiorców kompleksową ofertę.
Również sam Cinkciarz.pl szeroko współpracuje z innymi firmami ze świata finansów. Biorąc zatem pod uwagę, że konkurencja nie śpi, to dla dobra całej branży i klientów wszystkim nam powinno zależeć, aby tworzone usługi były najwyższej jakości – zarówno od strony technologicznej, jak i formalno-prawnej.
Partnerski cykl bloga Subiektywnie o finansach i fintechu Cinkciarz.pl nosi tytuł „Można sprytniej”, co – jak się wydaje – pasuje także do oferty spółki Cyber Geeks, której specjaliści stanowią technologiczny core naszej fintechowej grupy. Zamiast tworzyć własny zespół programistów, co jest trudne, czasochłonne i drogie, można zadziałać sprytniej i nawiązać partnerską współpracę z dobrym software housem, zapewniającym kompleksową obsługę.
Współpracujemy z przedstawicielami różnych branż, często pozornie konkurencyjnych. Dzięki temu, jaką przeszliśmy drogę, wychodząc od jednej usługi w Polsce na wiele rynków w Europie i w USA, możemy teraz wspierać rozwój technologiczny innych podmiotów nie tylko z branży finansowej, aby efektem były jak najlepsze i najbezpieczniejsze produkty dla klientów.
Ważną częścią działalności software house’ów jest rozwijanie aplikacji mobilnych. Jaka jest ich przyszłość? Czy rynek takich aplikacji może się nasycić? Mamy ich w smartfonach coraz więcej, niektórzy mówią, że już aż za dużo. I że nastąpi naturalne konsolidowanie naszej uwagi na stosunkowo nielicznych „superaplikacjach”, które będą ogarniały całe zestawy naszych życiowych potrzeb. Jak będą się zmieniały funkcje aplikacji mobilnych i ich rynek?
Aplikacje stały się dziś już tak powszechne, że wartość całego rynku apek wyraża się w setkach miliardów dolarów, a prognozy na najbliższe lata zakładają dalszy dynamiczny rozwój.
Aplikacje na smartfony już dawno przestały być tylko prostymi narzędziami o ograniczonej przydatności, stając się często niezwykle złożonymi systemami. Nad ich stworzeniem pracują obecnie potężne zespoły złożone z projektantów, specjalistów z dziedziny UX, testerów i przede wszystkim doświadczonych programistów, dziś już coraz częściej wspieranych przez sztuczną inteligencję.
Postęp w tej dziedzinie następuje tak szybko, ponieważ korzystanie z aplikacji jest po prostu wygodne i opłacalne. Użytkowników smartfonów jest dziś ponad 3 razy więcej niż komputerów (6,8 vs 2 mld). Osoby korzystające na bieżąco z telefonów mogą oszczędzać czas i pieniądze, załatwiając w aplikacji rozmaite sprawy. Nie tylko błahe, ale często istotne, choćby dla swojego zdrowia czy finansów.
Może się wydawać, że wymyśliliśmy już aplikacje do wszystkiego, ale w rzeczywistości potencjał do rozwoju całej branży wciąż jest ogromny. Wiąże się m.in. z technologią blockchain, migracją do chmury, aplikacjami błyskawicznymi, których nie trzeba w pełnej wersji pobierać na swój smartfon, czy też analizą predykcyjną. Dzięki niej aplikacje mogą się dostosowywać do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.
W dobie wszechobecnych aplikacji firmy prześcigają się w swoich mobilnych ofertach. To w ten sposób mogą pozyskiwać kolejnych klientów i rozwijać biznes. Nie sięgając daleko, np. ja praktycznie nie korzystam już z bankowości na komputerze, wybierając zawsze, kiedy jest to możliwe, aplikację mobilną banku.
Dlatego oczekuję, że będzie ona zapewniać pełny, szybki i wygodny dostęp do moich rachunków oraz wszystkich funkcji, ale też najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jeśli któryś bank nie oferuje takich możliwości, ciężko będzie mu wyróżnić się wśród konkurentów.
Dziękuję za rozmowę!
———–
Technologie, wykorzystywane przez ekspertów Cyber Geeks:
>>> języki i frameworki: Java, C#, PHP, Kotlin, Swift, JavaScript, CSS, HTML, Python, SQL, Spring Boot, Quarkus, Angular, Symfony i inne
>>> platformy: JVM, .Net, Android, iOS, GCP, AWS, Atlassian Cloud, Cloudflare, MySQL, PostgreSQL, MS SQL, Mongo DB, Redis i inne
>>> techniki: Agile, ITIL, Microservices, ASVS, SRE, CI/CD, DevOps, Infrastructure as a Code, Event storming, Domain-driven design
>>> narzędzia: Git, Jira, Confluence, Jenkins, Octopus, Terraform, Ansible, Docker, Kubernetes, Liquibase, ELK, Zabbix i inne
Chcesz wiedzieć więcej? Polecam stronę internetową Cyber Geeks: kliknij tutaj
———–
Polecamy inne artykuły z cyklu „Można sprytniej”
———–
Posłuchaj też podcastu „Finansowe sensacje tygodnia”
Zapraszamy też do posłuchania podcastu „Finansowe Sensacje Tygodnia”, w którym rozmawiamy o tym, jak zaoszczędzić na wypoczynku za granicą: gdzie można kupić walutę taniej oraz jakimi kartami płacić, żeby nie wpaść w koszty przewalutowania i inne prowizje. Gościem podcastu był Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w firmie Cinkciarz.pl. Zapraszamy do odsłuchania pod tym linkiem lub na jednej z siedmiu platform podcastowych (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast, Overcast, Amazon Music, PocketCast, RadioPublic, Stitcher).
———————–
Tekst jest częścią cyklu edukacyjnego, który realizujemy wspólnie z Cinkciarz.pl, fintechem oferującym kartę wielowalutową, usługę wymiany walut oraz bramki płatnicze dla sklepów internetowych