Zobowiązania możemy zaciągnąć w banalnie prosty sposób. Otaczają nas oferty dodatkowych i łatwo dostępnych pieniędzy, które mogą nas wpędzić w kłopoty. Niejeden nasz czytelnik stracił już kontrolę nad swoim budżetem domowym i długami. Jak sobie z tym poradzić? Jak wyjść z długów i lepiej ogarniać finanse osobiste? Przygotowałem pięć szybkich rad na początek walki!
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Jeżeli znaleźliście się w sytuacji, w której musicie spłacić ratę jakiejś pożyczki, ale Was na to po prostu nie stać, to macie poważny problem. Prawdopodobnie zobowiązania Was przerosły. W takiej sytuacji najgorszym, ale najczęściej wybieranym, rozwiązaniem jest zaciągnięcie doraźnej, drogiej pożyczki. To was tylko szybciej wpędzi w pętlę długów. Lepiej zmienić podejście do swoich finansów osobistych. Oto pięć szybkich rad, które daję na początek osobom mającym długi!
Po pierwsze – pij darmową wodę z kranu
Osoby, które mają problemy z obsługą swoich zobowiązań, powinny w pierwszej kolejności zrezygnować z produktów, za które regularnie płacą, a które można otrzymać za darmo. Jest z nich najłatwiej zrezygnować, bo tak naprawdę zastępujemy je darmowymi substytutami i nie rezygnujemy z zaspokojenia danej potrzeby.
Klasycznym przykładem produktu, za który wszyscy regularnie płacimy, a który można pozyskać niemal za darmo, jest woda. Zupełnie bezpiecznie możemy pić wodę z kranu i jednocześnie oszczędzać na tym rocznie całkiem sporą sumę (w zależności od tego, ile wody pijemy i jaką wodę kupujemy). Dodatkowym plusem takiego podejścia jest to, że oszczędzamy nasz kręgosłup (wodę najczęściej kupuje się w ciężkich sześciopakach).
Woda z kranu to nie jedyna okazja do zaoszczędzenia pieniędzy. Zawsze warto się zastanowić, czy nie ma darmowej (lub przynajmniej tańszej) alternatywy danego wydatku. Przykładowo książki możemy wypożyczać z biblioteki, zamiast je kupować; rachunki możemy opłacać samodzielnie, zamiast zlecać przelew na poczcie; bank możemy wybrać taki, który ma w ofercie darmową kartę i konto.
Po drugie – zrezygnuj z subskrypcji
Następnie powinniście przyjrzeć się wydatkom, które niejako same znikają z konta bankowego. Chodzi mi oczywiście o wszelkiego rodzaju subskrypcje. Jest to bardzo niebezpieczna kategoria wydatków, bo dane karty płatniczej podajemy jednorazowo, przy akceptacji umowy, a następnie usługodawca obciąża nas już we własnym zakresie.
Często nawet nie zauważamy, że dana kwota została potrącona z naszej karty płatniczej, bo subskrypcje cechują się niskimi, ale regularnymi rachunkami. Pół biedy, gdy z usługi regularnie korzystamy, ale niektórzy opłacają subskrypcje, z których nie korzystają.
Warto zrobić przegląd wszystkich posiadanych subskrypcji i je anulować. Jeśli się okaże, że są one jednak niezbędne, to zawsze można daną usługę ponownie zasubskrybować.
Pamiętajcie też, że z subskrypcji najczęściej można zrezygnować w dowolnym momencie i jednocześnie zachować dostęp do usługi aż do końca aktualnego cyklu rozliczeniowego! To ważne, bo wiele osób popełnia błąd, chce zrezygnować w ostatnim dniu i w rezultacie zapomina o tym, opłacając kolejny miesiąc.
Po trzecie – zacznij sprzedawać
Dobrym sposobem na szybkie pozyskanie gotówki jest sprzedaż. W każdym gospodarstwie domowym znajdują się wartościowe, ale nieużywane przedmioty, których można się pozbyć. Książki, które już przeczytaliśmy; ubrania, których już nie lubimy; sprzęt elektroniczny, który zamieniliśmy na nowszy itd.
Zdecydowanie warto zebrać takie przedmioty, zrobić im dobre zdjęcia i wystawić je w jakimś serwisie sprzedażowym (np. OLX, Facebook, Allegro Lokalnie itd.). W ten sposób nie tylko poprawimy swoją sytuację materialną, ale też odzyskamy przestrzeń do życia.
Zastanówcie się też, czy – pod wpływem impulsu – nie kupiliście jakiegoś bardzo drogiego przedmiotu. On zapewne jest Wam potrzebny (np. nowy i drogi smartfon), ale można go sprzedać, kupić tańszy model i różnicę przeznaczyć na obsługę zobowiązań.
Po czwarte – pamiętaj o terminach
Bardzo ważne jest, aby osoby, które posiadają zobowiązania, spłacały raty w uzgodnionych terminach. Koszty przeterminowanych długów rosną bardzo szybko i nawet się nie obejrzycie, gdy kwota pozostała do spłaty znacznie przewyższy pożyczony kapitał. Nawet pożyczki na niewielką kwotę, jeśli ich nie spłacamy, mogą wygenerować duże koszty.
Dlatego warto sobie przygotować (i go bezwzględnie przestrzegać) harmonogram spłaty swoich zobowiązań z uwzględnieniem potrzebnych kwot i terminów, w jakich musimy opłacić daną ratę. Dobrym pomysłem jest powiesić sobie taki harmonogram w widocznym miejscu (np. na lodówce).
Po piąte – negocjuj z wierzycielami
Jeśli powyższe punkty są niewystarczające (pomimo ograniczenia wydatków i zwiększenia przychodów nie jesteście w stanie opłacać rat), to pozostaje Wam skontaktować się z wierzycielami. Zdecydowanie lepiej jest zainicjować kontakt i zapowiedzieć problem z obsługą zobowiązania niż czekać na to, aż wierzyciel sam się odezwie z pytaniem, gdzie są jego pieniądze.
Dlaczego kontakt z wierzycielami jest taki ważny? Z bardzo prostego powodu – wierzycielom też zależy na tym, abyście spłacili swoje długi i dlatego będą skłonni do negocjacji (kwot i terminów)! Często firmy windykacyjne nie są nawet naszym pierwotnym wierzycielem (kupili dług), a więc przychylnie spojrzą na negocjacje.
W banku można poprosić o wakacje kredytowe, u dostawcy usług o rozłożenie długu na nieoprocentowane raty, a u firmy windykacyjnej o umorzenie części należności, wydłużenie okresu spłaty lub o nowy harmonogram spłaty. Dlatego nie bójcie się poinformować wierzyciela o swoich problemach.
Zobowiązania można pokonać!
Powyższe rady są oczywiście doraźne. Jeśli je wdrożycie, to – podobnie jak tabletki z apteki – pozwolą Wam na „zbicie gorączki” i złapanie oddechu. Czas, który w ten sposób zaoszczędzicie, dobrze jest przeznaczyć na wdrożenie „kompleksowego leczenia”, czyli reorganizacje finansów osobistych i zamianę długów w oszczędności.
Takie kompleksowe leczenie powinno się zacząć od „profesjonalnej diagnozy” (wykonanie inwentaryzacji zobowiązań; ustalenie, komu i ile jesteśmy winni; analizy naszych przychodów i wydatków; obliczenia naszej wartości netto itd.). Następnie musimy „wybrać się do lekarza” (wynegocjować z wierzycielami realny plan spłaty zobowiązań; poszukać sposobów na zwiększenie przychodów; ograniczyć swoje wydatki; usprawnić zarządzanie budżetem domowym itd.) i „przyjąć otrzymane leki” (stała analiza sytuacji; trzymanie żelaznej dyscypliny; korekta założeń itd.).
To wszystko brzmi skomplikowanie i takie jest. Na szczęście nie musicie przechodzić przez to sami. W ramach projektu „Finansowe puzzle” Ekipa Samcika przygotowała pakiet czterech e-booków, który poprowadzi Was do finansowej niezależności. Osobiście byłem odpowiedzialny za temat wychodzenia z długów i zarządzania budżetem domowym („Pokonaj kredyty, zanim one pokonają Ciebie. Bo wszyscy jesteśmy dłużnikami”).
Lektura tej publikacji jest obowiązkowa nie tylko dla osób, które utraciły już kontrolę nad zobowiązaniami, ale też dla wszystkich, którzy chcą lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Tak naprawdę każdy z nas korzysta z bardzo łatwo dostępnych zobowiązań, przyspieszając możliwość zaspokojenia swoich potrzeb (karty kredytowe, limity w rachunku, zakupy na raty, model „kup teraz, zapłać później” itd.). Można się w tym pogubić.
I właśnie dlatego usystematyzowaliśmy wiedzę. Czytając pełen pakiet e-booków, nauczycie się nie tylko zarządzać budżetem domowym i ogarniać zobowiązania, ale też zadbacie o swoje oszczędności, zapewnicie bezpieczną przyszłość dzieciom i dowiecie się, jak zostać rentierem! Naprawdę warto.
——————————
FINANSOWE PUZZLE, CZYLI JAK OSIĄGNĄĆ DOBROBYT
Jak ochronić się przed inflacją? Jak zapewnić dobrą przyszłość dziecku? Jak zaprojektować domowy budżet? Jak wyjść z długów? Jak znaleźć się na autostradzie do bycia rentierem? Ekipa „Subiektywnie o Finansach” przygotowała pakiet e-booków, w których znajdziesz konkretne odpowiedzi na te pytania, a także rady, tipy, wykresy, wyliczenia. Dla zarejestrowanych klubowiczów specjalna promocja! Zobacz i ułóż z nami finansowe puzzle. Kliknij i zamów, to może być Twoja najlepsza inwestycja w wiedzę!
——————————
Zdjęcie główne: Towfiqu barbhuiya / pixabay