Jeśli myślisz, że inwestowanie jest trudne, że nie poradzisz sobie bez doktoratu z finansów, licencji doradcy inwestycyjnego, ukończonego kursu maklerskiego, to czas obalić te mity. Lokowanie oszczędności na rynku kapitałowym jest łatwiejsze, niż się wydaje. Oczywiście: na początku trzeba poświęcić trochę czasu, by odpowiedzieć na kilka pytań. Ale potem idzie już z górki. W odpowiadaniu na pytania i rozwiewaniu wątpliwości będę pomagał podczas konferencji „Profesjonaliści prosto o inwestowaniu”, na którą i Ciebie zapraszam już we wtorek 30 marca
Pierwsze kroki w inwestowaniu oszczędności zwykle wydają nam się trudne. Głównie dlatego, że wypływamy na nieznane wody. Zamieniamy bankowy depozyt – czyli homogeniczny produkt finansowy, który we wszystkich bankach ma tę samą konstrukcję, różni się tylko oferowanym oprocentowaniem – na obligacje, fundusze inwestycyjne (tradycyjne lub „automatyczne”, czyli ETF-y) lub akcje kupowane za pośrednictwem biura maklerskiego.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Wahliwość i brak gwarancji zysku: czas na zmiany w mózgu
Nie ma tu gwarancji oprocentowania (ani w ogóle oprocentowania), wartość inwestycji może się wahać, zaś wybór między jednym z wielu funduszy, ETF-ów, obligacji, czy akcji nie ogranicza się jedynie do porównania aktualnych stóp zwrotu (czyli „oprocentowania”). Liczą się też np. opłaty za zarządzanie, prowizje za zakup, wahliwość (czyli poziom ryzyka) oraz długoterminowe wyniki.
Sprawdzenie tych wszystkich parametrów nie jest specjalnie skomplikowane, wystarczy poświęcić kilka godzin swojego życia, żeby je porównać dla kilku wybranych wstępnie pomysłów inwestycyjnych. Można poprosić kogoś o pomoc, ale to naprawdę nie jest rocket science.
Ale najpierw trzeba przeprowadzić u siebie prosty test i odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze: czy mam już zgromadzoną poduszkę finansowego bezpieczeństwa, fundusz awaryjny na wszelki wypadek? I drugie: czy jestem gotów pogodzić się z tym, że wynik mojej inwestycji nie jest gwarantowany i że jej wartość może się wahać, ale w zamian mam szansę na pokonanie inflacji i zwiększenie realnej wartości moich oszczędności?
Po odpowiedzi na te dwa pytania będzie już z górki. Najpierw wybieramy poziom ryzyka, który akceptujemy (czyli ile mniej więcej chcemy zarobić oraz jaką wahliwość w tym celu jesteśmy w stanie zaakceptować), później instrumenty finansowe, z których będziemy korzystali, żeby lokować nasze oszczędności. Następnie określamy obszar terytorialny inwestycji, zaś na koniec – kilka konkretnych „obiektów” do inwestowania z puli kilkunastu lub kilkudziesięciu dostępnych.
Proste sposoby na początki w inwestowaniu
Sposobów na to, jak zacząć praktyczne inwestowanie oszczędności znam kilka. W przypadku każdego z moich dotychczasowych „uczniów” inny bywał skuteczny.
Pierwszy to: zaczynamy od małego ryzyka. Czyli na rynek kapitałowy wchodzimy rozpoczynając od inwestowania w obligacje, fundusze obligacji z całego świata oraz w ETF-y oparte na indeksach rentowności obligacji. Dopiero, gdy już oswoimy się z wahliwością i mniejszą stabilnością pieniędzy, niż w banku, idziemy dalej. Wadą tej metody jest niska rentowność. Może się okazać, że nie zarobimy dużo więcej, niż w banku (takie dziś czasy).
Drugi to: od ogółu do szczegółu. Zaczynamy lokowania pieniędzy w największe korporacje z całego świata. Poprzez globalny fundusz inwestycyjny albo ETF na indeks największych światowych firm. Dopiero jak się polubimy z tą formą inwestowania, to uzupełniamy ją o bardziej „szczegółowe” elementy.
Trzeci to: „kocha, lubi, szanuje”. Kupujemy akcje firmy, której jesteśmy fanami, których produktów używamy i o której trochę już wiemy. Zawsze przyjemnie jest uczyć się o rynku kapitałowym na przykładzie czegoś, co jest nam bliskie, a nie totalnie abstrakcyjne.
Bardziej szczegółowe rady znajdziesz w cyklu tekstów edukacyjnych „Inwestuj świadomie”. Szczególnie polecam artykuły o tym skąd czerpać wiedzę o rynku kapitałowym oraz jak wybrać dla siebie dobry „temat” do inwestowania.
Wiele dokładniejszych informacji dotyczących lokowania oszczędności znajdziesz też w moim cyklu edukacyjnym „Wyciskanie emerytury”, w którym szczególnie polecam artykuł o tym jak – krok po kroku – stać się uczestnikiem funduszu inwestycyjnego oraz o trzech prostych pomysłach na inwestowanie oszczędności dla początkujących.
Polecam też rubrykę tematyczną „Fundusze bez tajemnic”, w której przedstawiam porady dla tych, którzy chcieliby inwestować w funduszach, ale nie wiedzą jak się za to zabrać.
Profesjonaliści prosto o inwestowaniu. Zapraszam na bezpłatną konferencję online
A przede wszystkim zapraszam na bezpłatną konferencję „Profesjonaliści prosto o inwestowaniu” z cyklu imprez „XTB Investors Day”, która odbędzie się już we wtorek 30.III online. Wszystkie pytania, które zadałem w tym tekście znajdą na niej odpowiedź z ust fachowców, praktyków, ludzi, którzy o inwestowaniu pieniędzy wiedzą dużo albo prawie wszystko. Ja również wśród nich będę i zapraszam także na moje wystąpienie.
W doborowym towarzystwie kilkunastu ekspertów (m.in. z Marcinem Iwuciem, moim druhem blogerskim, Przemysławem Kwietniem, jednym z najlepszych w kraju analityków finansowych, czy Radkiem Chodkowskim, czyli najbardziej znanym humanistą na giełdzie) będę miał przyjemność – na zaproszenie biura maklerskiego XTB – opowiadać Wam o tym, jak skutecznie inwestować pieniądze, jak się za to zabrać, co zrobić, żeby pokonać inflację, a jednocześnie spać spokojnie.
Będzie też o tym jakie strategie stosują na rynku kapitałowym profesjonaliści, jak wykorzystać analizę techniczną do prognozowania zmian cen akcji, na czym polega inwestowanie pasywne oraz o tym, czy w obliczu gigantycznego dodruku pieniądza przez banki centralne czeka nas na giełdach hossa, czy raczej powieje chłodem.
Szczerze namawiam, będzie ogromna porcja wiedzy i inspiracji – zarówno dla tych, którzy do rynku finansowego dopiero się przymierzają, jak i dla tych, którzy już na nim są, ale chcieliby wymienić poglądy i prognozy z fachowcami. Konferencja jest za free – pod tym linkiem możecie się zapisać i zobaczyć mrożący krew w żyłach trailer
Lista wystąpień na konferencji „Profesjonaliści prosto o inwestowaniu”
10.00-10.30
Dlaczego warto zacząć inwestować i jak się do tego zabrać?
Skąd wiemy, kiedy spółka jest tania, a kiedy jest droga?
10:30-11:00
Złoto, srebro – czy to dobry sposób na zabezpieczenie przed inflacją? Analiza rynku
Jak sprzedać coś, czego nie masz? Czyli o krótkiej sprzedaży na giełdzie
11:00-11:30
Jak wyznaczyć trend i do niego dołączyć?
Co bym powiedział młodemu sobie, który zaczyna inwestować, gdybym cofnął się w czasie?
11.30-12.00
Kupuj tanio, sprzedawaj drogo? Rynek oczami zarządzającego funduszem inwestycyjnym
Jak zabezpieczyć się przed spadkami cen akcji?
12:00-12:30
Korekta ABC jako prosty sposób na dołączenie do trendu
Jak wykorzystać proste formacje świecowe do zawierania transakcji?
12:30-13:00
Pomysły Inwestycyjne na 2021 rok
Czy analiza techniczna powie Ci, gdzie i kiedy kupić akcji?
13:00-13:30
Jakich formacji cenowych szukać na wykresach?
Czy ceny żywności będą dalej rosły – analiza surowców rolnych?
13.30-14.00
Przegląd najciekawszych spółek z GPW i USA
Czy nowa polityka monetarna doprowadzi do hiperinflacji?
14:00-14:30
Przegląd najciekawszych wykresów 2021
xStation – sukces zaczyna się od właściwej platformy. 10 przydatnych funkcji platformy, o których możesz nie wiedzieć
14:30-15:00
Jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój?
Jak widzicie, będzie dla każdego coś ciekawego – i dla początkujących (którzy dopiero myślą o zabraniu kawałka swoich pieniędzy z banku) i dla filozofujących (którzy szukają odpowiedzi na pytanie o losy świata w dobie dodruku pieniądza) i dla zorientowanych (którzy zastanawiają się w co by tu jeszcze…). Wydaje mi się, że nie stracicie czasu.
Zaprasza też Jose Mourinho:
https://youtu.be/ZRFXyN_LzOw