Procedura odzyskania omyłkowego przelewu staje się łatwiejsza. Nie oznacza to jednak, że całkowicie uchroni nas przed skutkami błędnych przelewów. Nowość polega na tym, że jeśli odbiorca przelewu nie zwróci pieniędzy „po dobroci”, bank ujawni nam jego dane osobowe i będziemy mogli pozwać go do sądu za przywłaszczenie naszej kasy. Lepsze to niż nic
Niedawno w „Subiektywnie…” opisaliśmy historię pani Izy, która przez pomyłkę wysłała przelew nie tam, gdzie chciała. Co w takiej sytuacji mogła zrobić? Jedynie zwrócić się do banku, żeby ten grzecznie poprosił „przypadkowego beneficjenta” o zwrot pieniędzy. Na tym właściwie kończyły się możliwości cofnięcia skutków pomyłki. Gdyby odbiorca odmówił, pieniądze należało spisać na straty.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Ta historia zakończyła się szczęśliwie dla pani Izy. Przez przypadek. Okazało się bowiem, że odbiorcą omyłkowego przelewu była… jej znajoma, która nie zamierzała robić problemów ze zwrotem pieniędzy.
Przeczytaj też: Jak błyskawicznie wysłać gotówkę na drugi koniec Polski? Przelew bankomatowy alternatywą dla poczty i transferów pieniężnych
Jak odkręcić omyłkowy przelew?
Teoretycznie da się odkręcić omyłkowy przelew, ale wszystko zależy od tego, kiedy się zorientujemy, że zrobiliśmy błąd. Większość przelewów do innych banków idzie przez system Elixir zarządzany przez Krajową Izbę Rozliczeniową w trzech sesjach dziennych – rano, w południe i po południu. Najpierw bank zbiera zlecenia, a następnie o wyznaczonej godzinie wysyła paczkę z przelewowymi komunikatami.
Przed wysłaniem takiej paczki teoretycznie jest szansa, by niechciany przelew wycofać. Wiele też zależy od chęci pracownika banku. Ale trzeba wykazać się refleksem, bo jeśli środki zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy, będzie już za późno.
Więcej o możliwościach cofnięcia omyłkowego przelewu przeczytacie tu: Przelała 200.000 zł na złe konto. Dzwoni do banku. A tam… szok. Jak cofnąć błędny przelew? A jeśli już za późno, to co robić?
Ile takich błędnych przelewów wysyłamy? Tylko w lipcu tego roku za pośrednictwem systemu Elixir Polacy wysłali prawie 156 mln przelewów o wartości 454 mld zł (w lipcu 2017 r. odpowiednio 148 mln sztuk o wartości 395 mld zł).
Nawet jeśli skala pomyłek to „ułamek ułamka promila”, straty w skali roku mogą iść w grube miliony złotych.
Problem z pewnością istnieje, skoro postanowił się nad nim pochylić Rzecznik Finansowy i Kancelaria Prezydenta. Efektem jest ustawa, która co prawda problemu pomyłek całkowicie nie rozwiązuje, ale przynajmniej ułatwi odzyskiwanie pieniędzy.
Przeczytaj też: Banki uruchomiły PRP – Podstawowy Rachunek Płatniczy. I ostro kombinują. Cenniki niezgodne z ustawą, błędy w tabelach, brak informacji…
Najpierw po dobroci, później do sądu
Jeśli wyślemy pieniądze nie do tego adresata, do którego chcieliśmy, możemy zgłosić pomyłkę do banku. Ten ma trzy dni robocze na to, żeby zawiadomić odbiorcę przelewu i zażądać zwrotu pieniędzy.
Od tego momentu odbiorca ma 30 dni na przelanie pieniędzy. Żeby zachować anonimowość odbiorcy, wymyślono tak, że zwrotny przelew trafi najpierw na specjalne konto techniczne, a dopiero z niego na rachunek poszkodowanego klienta.
A co jeśli odbiorca nie zamierza oddawać kasy? Bank będzie mógł ujawnić nam dane odbiorcy. Do tej pory banki nie mogły tego zrobić, co blokowało możliwość dochodzenia roszczeń. Teraz, mając w ręku dane odbiorcy, płatnik będzie mógł złożyć pozew w sądzie powołując się na bezpodstawne wzbogacenie odbiorcy.
Nowe prawo całkowicie nie wyeliminuje skutków błędnych przelewów. Jeśli kwota przelewu była stosunkowo niewielka, a odbiorca nie zechce oddać pieniędzy, wiele osób zapewne machnie rękę, uznając, że ciąganie się po sądach, strata czasu i nerwów nie są tego warte. W każdym razie dostaliśmy nowe narzędzie. Lepsze takie niż żadne.
Źródło zdjęcia: Geralt/Pixabay.com