W przyszłym roku ceny energii dla odbiorców indywidualnych – zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą – mają być zamrożone na tegorocznym poziomie do 2000 kWh rocznego zużycia. Aby skorzystać z dobrodziejstw tego prawa, warto sprawdzić, czy Wasza umowa ze sprzedawcą energii będzie objęta Tarczą Solidarnościową. I – jeśli nie – jeszcze przed końcem roku ją zmienić. „Na ryzyku” są klienci, którzy skorzystali z różnych ofert specjalnych u swoich sprzedawców prądu. Co zrobić, żeby nie było problemów z wysokością rachunku za energię? Oto miniporadnik
Zapewne większość z Was słyszała o zamrożeniu ceny energii w przyszłym roku. Każde gospodarstwo domowe, które zużyje mniej niż 2000 kWh energii w całym 2023 r., zapłaci za nią tyle, ile w bieżącym roku. Co prawda regulacja nie dotyczy opłat dystrybucyjnych (czyli około jednej trzeciej rachunku, który płacimy za przesył prądu), ale i tak będzie dobrodziejstwem w naszych domowych budżetach.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Niestety, wygląda na to, że jednocześnie z wprowadzeniem tego prawa będzie zlikwidowana obniżka podatku VAT znajdującego się w cenach energii (przez cały obecny rok działa Tarcza Antyinflacyjna, która zredukowała ceny energii), więc za prąd możemy i tak zapłacić więcej. Ale chodzi o to, żeby to było „trochę więcej”, a nie „bardzo dużo więcej”. Warto więc z jednej strony oszczędzać energię, a z drugiej – skorzystać z możliwości zamrożenia ceny.
Jak zmienią się rachunki za prąd wraz z Tarczą Solidarnościową?
2000 kWh to mniej więcej tyle, ile w skali roku zużywa przeciętne gospodarstwo domowe. Owszem, jeśli ktoś ma duże mieszkanie lub dom i korzysta z wielu urządzeń elektrycznych, to zużyje więcej energii, ale – jak pokazałem w jednym z poprzednich poradników – racjonalne używanie energii może zbliżyć nas do magicznej granicy 2000 kWh w skali roku.
Dodatkowe pieniądze – dodatek elektryczny w wysokości 1000 zł – przysługują gospodarstwom domowym, w których główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną (np. pompą ciepła) i zostało wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Wiemy już, że jeśli ktoś nie zmieści się w 2000 kWh rocznego limitu zużycia, za dodatkowo zużytą energię będzie płacił więcej. Ile? To zależy od taryfy firmy energetycznej, ale rząd wprowadził cenę maksymalną na poziomie 0,69 zł/kWh (693 zł/MWh), w tym roku jest to ok. 0,50 zł/kWh).
A jeśli komuś z Was – czego szczerze życzę – uda się nie tylko zmieścić w 2000 kWh, ale jeszcze ściąć zużycie co najmniej o 10%, firma energetyczna doliczy rabat w wysokości 10%. I będzie on dotyczył zarówno ceny samego prądu, jak i jego dystrybucji (a więc całego rachunku). Zmniejszenie zużycia będzie ocenione na podstawie stanu liczników w okresie porównywalnych 14 miesięcy – od początku listopada 2021 do końca 2022 r. oraz od początku listopada 2022 r. do końca 2023 r.
Żeby korzystać z Tarczy Solidarnościowej, nie trzeba składać żadnych dokumentów, ani nigdzie się rejestrować. To naczelna zasada, ale… jak to zwykle bywa – od tej zasady są wyjątki. Pierwszy dotyczy gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością (tutaj limit zużycia prądu w tegorocznej cenie jest wyższy i wynosi 2600 kWh w skali roku). Drugi dotyczy rodzin z co najmniej trójką dzieci (czyli posiadaczy Karty Dużej Rodziny) oraz rolników. W ich przypadku limit tańszej energii wynosi 3000 kWh w skali roku.
Klienci, którzy są uprawnieni do korzystania ze zwiększonych limitów, muszą złożyć u swojego dostawcy energii dodatkowe oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie „fałszywego świadectwa”). Formularze są dostępne na stronach internetowych dostawców energii. Ale na szczęście nie trzeba wysyłać papierów od razu – dokumenty muszą wpłynąć do firm energetycznych do 30 czerwca 2023 r. Rolnicy powinni załączyć kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego, a posiadacze Karty Dużej Rodziny – jej kserokopię.
Mniej czasu jest na złożenie wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Składa się go w urzędzie gminy – a nie w firmie energetycznej, która dostarcza nam energię – do 1 lutego 2023 r.
Nie wszystkie umowy na zakup energii są objęte Tarczą. Sprawdź swoją umowę!
Jest jeszcze jeden problem. Dotyczy on osób, które skorzystały ze specjalnych ofert firm energetycznych i mają umowy zawierające dodatkowe bonusy, oferowane przez poszczególne firmy energetyczne. Zwykle polegają one na gwarancji niezmiennej ceny energii przez dwa lub trzy lata oraz dodatkowych usługach zapewnianych przez firmę energetyczną (np. domowe assistance) w zamian za comiesięczną opłatę handlową.
Dziś – gdy rząd zapowiedział zamrożenie cen prądu w 2023 r. z mocy ustawy – takie oferty specjalne zniknęły ze stron internetowych firm energetycznych. Nie są też oferowane przez ich sprzedawców. Ale ponad 5 mln gospodarstw domowych (czyli co trzecie w Polsce) już z nich skorzystało. Niektóre z umów zapewne wygasną z końcem 2022 r., ale inne trwać mają do 2023-2024 r., a ich wcześniejsze zerwanie wiąże się z karami umownymi.
Problem w tym, że tych ofert – z ceną energii zamrożoną na mocy „prywatnego kontraktu” i opłatą handlową – nie dotyczy zamrożenie cen energii obiecywane przez rząd. Jeśli ktoś ma taką umowę, to płaci za prąd tyle, ile uzgodnił ze sprzedawcą – nie obejmują go żadne gwarancje rządowe. Przypominam, że automatyczną ochroną Tarczy objęci są wszyscy korzystający z taryfy G. Czy to oznacza, że klienci, którzy zdecydowali się na specjalne oferty firm energetycznych, są w pułapce? Niekoniecznie.
Wiemy, że niektóre firmy energetyczne przygotowały dla swoich klientów szalupy ratunkowe. Możecie więc w najbliższym czasie otrzymać list, e-mail, SMS albo telefon od Waszej firmy energetycznej z propozycją zmian w kontrakcie. Jeśli takiej komunikacji nie otrzymacie, to oznacza, że albo całe zamieszanie Was nie dotyczy, albo… firma energetyczna nie prowadzi aktywnych działań związanych z klientami, którzy mogą nie być objęci Tarczą Solidarnościową.
Jeśli komuś kończy się niedługo umowa, zapewne otrzyma od swojej firmy energetycznej informację o nowych cennikach. Niewykluczone, że również pozostali klienci będą powiadomieni o takiej możliwości. Partner niniejszego minicyklu – Tauron – zachęca klientów korzystających z gwarancji stałej ceny, niezależnie od terminów określonych w umowach, do zmiany oferty na tę, która jest objęta Tarczą Solidarnościową.
Lepiej jednak nie zdawać się wyłącznie na przenikliwość firmy energetycznej, która co prawda może chcieć działać proaktywnie, ale przecież nie ma takiego obowiązku. Lepiej zainteresować się swoją sytuacją i sprawdzić te trzy rzeczy:
Po pierwsze: sprawdź, z jakiej taryfy zakupu prądu korzystasz? I jaka umowa wiąże Cię ze sprzedawcą? Jeśli nie jest to jedna z „państwowych” taryf z „rodziny” G (czyli G11, G12, G12w), to jest wysoce prawdopodobne, że kupujesz prąd na podstawie jakiejś specjalnej oferty firmy energetycznej i może Cię nie objąć zamrożenie cen prądu w 2023 r. Skontaktuj się w takim przypadku z firmą energetyczną w celu potwierdzenia tej hipotezy lub rozwiania wątpliwości.
Po drugie: czy udzieliłeś firmie energetycznej zgody marketingowej na kontakt telefoniczny oraz e-mailowy? Chodzi o to, żeby w razie potrzeby – np. w celu zamiany taryfy na taką, która daje możliwość korzystania z zamrożonych cen energii – przedstawiciel firmy energetycznej mógł się z Tobą skutecznie i szybko skontaktować. Czasem firma energetyczna ma w bazie danych informację, by się z klientem skontaktować, ale nie ma zgody klienta, by skorzystać z danych kontaktowych takich jak e-mail lub sms, tylko poprzez tradycyjną korespondencję, a czasu pozostało niewiele (inna sprawa, że nie zawsze nasze dane są aktualne – to też warto sprawdzić).
Po trzecie: sprawdź, jak możesz przepisać umowę na taką, która jest objęta Tarczą Solidarnościową. Umowy promocyjne z firmami energetycznymi są zwykle terminowe i przeważnie mają zapisane kary umowne. Ich zerwanie w ramach „samowolki” jest więc nieopłacalne. Ustal, na jakich zasadach – o ile nie korzystasz z taryfy G (bo wtedy zamieszanie Cię nie dotyczy) – firma energetyczna może „przepisać” Twoją umowę w taki sposób, żebyś został objęty Tarczą Solidarnościową.
Prawdopodobnie firma energetyczna nie będzie robiła problemów, ale pytanie brzmi, czy ma na taki transfer opracowaną procedurę czy też będzie czekała na wniosek klienta. Jeśli firma energetyczna jest przygotowana na taki scenariusz, to od razu dostaniemy aneks, który pozwoli na zmianę taryfy bez opłat i kar.
Mało czasu na zrobienie check-listy!
Na wykonanie czynności z powyższej check-listy i załatwienie spraw związanych z przyszłorocznymi rachunkami za prąd – czyli ewentualny transfer do oferty objętej korzyściami Tarczy Solidarnościowej – mamy raptem kilka tygodni. Jest już prawie koniec listopada, w połowie grudnia zacznie się przedświąteczne szaleństwo zakupowe, potem Boże Narodzenie i Sylwester. Nie będzie zbyt wiele czasu na myślenie o takich drobiazgach jak taryfy energetyczne. Zalecam więc, byście zainteresowali się tą kwestią już teraz.
——————————–
INFORMACJA DLA KLIENTÓW FIRMY TAURON
Tauron oferuje swoim Klientom pełne wsparcie, by mogli skorzystać z rozwiązań przewidzianych w rządowych tarczach. Spółka przypomina, że umowy na zakup energii z gwarancją ceny, które były zawarte przed wejściem w życie Tarczy Solidarnościowej – w okresie ich obowiązywania w 2023 r., zgodnie z przepisami – nie są objęte ochroną Tarczy Solidarnościowej.
Tauron umożliwia Klientom, którzy zawarli umowy z gwarancją ceny, bezpłatną zmianę cennika na objęty ochroną, niezależnie od terminów określonych w umowie – na przykład na cennik z gwarancją rabatu od taryfy.
Ponadto każdy Klient na około 45 dni przed końcem umowy z gwarancją ceny otrzymuje informację o zakończeniu obowiązywania dotychczasowej oferty wraz z nowym cennikiem oraz opcją powrotu do taryfy G lub przejścia na inna ofertę, która również gwarantuje korzyści związane z Tarczą Solidarnościową.
Klienci zainteresowani zmianą umowy z gwarancją ceny mogą to zrobić za pośrednictwem aplikacji mojtauron.pl lub dzwoniąc na infolinię 555 444 555. Informacji udzielają również konsultanci w Punktach Obsługi Klienta, którzy pomagają wybrać najkorzystniejszą ofertę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb.
—————————–
Partnerem minicyklu edukacyjno-informacyjnego, poświęconego cenom energii w przyszłym roku jest Tauron Polska Energia, jeden z największych sprzedawców energii w Polsce.