W bankowości mobilnej sprawdzimy, do jakich serwisów subskrypcyjnych podłączyliśmy naszą kartę płatniczą i w razie potrzeby jednym ruchem zablokujemy płatność. Taką usługę mogą wdrażać banki przy wsparciu organizacji płatniczej Visa. Korzystają już z niej klienci banków spółdzielczych SGB
Serwisy streamingowe cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w dobie pandemii. Jeśli jesteśmy skazani na spędzanie czasu w domu, to trudno się dziwić pokusie wykupienia dostępu np. do serwisu z filmami i serialami. Wraz z rozwojem takich platform nadeszła też inna ciekawa zmiana. Coraz więcej platform przechodzi na umowy, z których w każdej chwili klienci mogą zrezygnować.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Zmienił się też sposób, w jaki za te usługi płacimy. Wcześniej dominował model, w którym klient podpisywał umowę terminową np. na dostęp do telewizji kablowej. Dostawca wystawiał fakturę, którą co miesiąc trzeba było opłacić. Dziś jest tak, że podpinamy kartę (debetową lub kredytową) i nie musimy pamiętać o comiesięcznych fakturach. Płatność pobierana jest z naszego konta automatycznie.
Taki model płatności, choć może wydawać się nowoczesny, w istocie bazuje na usłudze znanej w bankowości już od dawna, a mianowicie na zleceniu stałym. Polega ona na tym, że właściciel konta określa, kiedy i w jakiej wysokości bank ma zrealizować przelew na określony numer rachunku. Zgadzając się na cykliczne i automatyczne płatności, w pewnym sensie korzystamy ze zlecenia stałego. Różnica jest taka, że przy zleceniu wykorzystywany jest przelew bankowy, a w przypadku płatności cyklicznych – płatność kartą. Ostatecznie wychodzi jednak na to samo.
Przeczytaj też: Jak płacić w internecie w czasach pandemii? Nadchodzi nowość łącząca bezpieczeństwo i wygodę. Karta płatnicza zyska nowy blask
Dyrektywa łagodna dla płatności cyklicznych
Od jakiegoś czasu na straży naszych pieniędzy stoją przepisy unijnej dyrektywy PSD2, która wprowadziła tzw. silne uwierzytelnienie. Żeby wykonać np. przelew, nie wystarczy już podać loginu i hasła. System bankowy zażąda dodatkowego uwierzytelnienia. Klient musi wpisać np. kod przesłany SMS-em, uwierzytelnić się hasłem dostępowym do bankowości mobilnej lub użyć jakiejś metody biometrycznej.
Dyrektywa dopuszcza jednak wyjątki, kiedy transakcje mogą być zwolnione z silnego uwierzytelnienia, a są nimi m.in. transakcje niskokwotowe, płatności do tzw. zaufanych odbiorców czy właśnie płatności cykliczne. To dlatego płacimy co miesiąc za dostęp do usług subskrypcyjnych, choć nie musimy pamiętać o zapłaceniu rachunku, bo to się dzieje automatycznie.
W systemie subskrypcyjnym działają nie tylko platformy z filmami i serialami. Ten sam model wykorzystują serwisy z muzyką, w subskrypcji opłacać możemy programy komputerowe, dostęp do płatnych serwisów informacyjnych czy wspierać cyklicznie inicjatywy charytatywne.
Ale kiedy zaczniemy obrastać w usługi oparte na płatnościach cyklicznych, to w pewnym momencie możemy stracić kontrolę nad tym, za co i komu płacimy. Może się okazać, że z jakiejś usługi już od dawna nie korzystamy, ale dalej płacimy, bo o niej zapomnieliśmy. Jak mieć nad tym wszystkim kontrolę? Można oczywiście na bieżąco sprawdzać historię transakcji w bankowości elektronicznej, ale jest prostszy sposób.
Przeczytaj też: Płatności cyfrowe, czyli rewolucja na zakupach. Już tak płacimy za taksówki, serwisy z filmami czy przejazdy autostradą. Co będzie dalej?
Wszystkie subskrypcje pod kontrolą
Mam na myśli usługę pozwalającą kontrolować płatności cykliczne, którą banki mogą zaoferować swoim klientom przy wsparciu organizacji płatniczej Visa. Działa to tak, że w mobilnej aplikacji bankowej pojawia się informacja o miejscach, w których użytkownik zapisał dane karty oraz o płatnościach powtarzalnych opłacanych kartą Visa. Dzięki temu klient banku widzi, w jakich sklepach, punktach usługowych, portfelach cyfrowych, czy serwisach streamingowych jego karta została zapisana, a także jakie usługi są za jej pomocą opłacane. Jak widzicie, ta usługa ma więc szersze zastosowanie niż tylko kontrolę płatności w popularnych serwisach streamingowych dostarczających np. muzykę czy filmy.
Rozwiązanie udostępnione przez Visa pozwala kontrolować płatności realizowane kartami czy dane kart pozostawione w sklepach internetowych. Dużą wartością jest możliwość kontrolowania tego, w których sklepach i serwisach internetowych karta została dodana jeszcze zanim po raz pierwszy ją obciążono. Jako pierwszy to rozwiązanie wdrożył SGB Bank wraz z blisko 200 zrzeszonymi bankami spółdzielczymi SGB.
„Idealnym rozwiązaniem okazała się funkcjonalność zarządzania subskrypcjami, którą jako pierwsi w Polsce wdrożyliśmy dla naszych klientów. Od teraz to nasza aplikacja pamięta za klientów do jakich serwisów subskrypcyjnych dodana została ich karta. Mało tego, z poziomu aplikacji mobilnej mogą zarządzać płatnościami za tego typu usługi”
– mówi Artur Józefowski, dyrektor biura bankowości mobilnej i internetowej SGB Banku.
Przeczytaj też: Płacenie palcem już jest. A kiedy zapłacimy okiem i głosem? To wciąż futurystyka czy całkiem bliska przyszłość?
Płatności cykliczne: zablokujesz jednym ruchem
W „Subiektywnie o Finansach” zwykle testujemy na własnej skórze usługi, które opisujemy i recenzujemy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Nie mam rachunku w SGB Banku, dlatego poprosiłem Artura Józefowskiego o zademonstrowanie, jak ta usługa działa w praktyce (w innych bankach, które wdrożą to rozwiązanie, usługa może działać nieco inaczej).
Klienci SGB Banku znajdą tę usługę w bankowości elektronicznej w tzw. module kartowym. Zobaczą w nim wszystkie swoje karty wydane przez bank, a więc debetowe i kredytowe (bez względu na logo organizacji płatniczej). Przy każdej karcie Visa pojawia się informacja, w jakich miejscach została ona podpięta, a konkretnie system pokaże „podpięcie” z rozbiciem na trzy kategorie. Pierwsza to serwisy subskrypcyjne. Druga kategoria to powiązanie karty z płatnościami mobilnymi. W trzeciej kategorii pojawi się informacja o podpięciu karty do platform e-commerce.
Załóżmy, że karta została podpięta do serwisu z filmami. Po kliknięciu w logo serwisu pojawią się szczegóły transakcji, a więc data pobrania ostatniej płatności oraz jej kwota, a także data najbliższego obciążenia rachunku. Klient może przejrzeć też historię płatności na rzecz danego serwisu. W jednym miejscu możemy więc sprawdzić, gdzie karta jest podpięta oraz kontrolować to, ile kosztuje nas dana usługa. Ale to nie wszystko. W przypadku kart z logo Visa możliwe jest zarządzanie subskrypcjami. Wystarczy przy danym serwisie, do którego podpięta jest karta, przesunąć suwak, który zablokuje możliwość automatycznej płatności.
Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób odetniemy tylko źródło pieniądza. W przypadku niektórych serwisów wiązać się to będzie z zablokowaniem dostępu do usługi do czasu ponownego jego odblokowania. W tym celu wystarczy przełączyć wspomniany suwak. Ale może być też tak, że z jakimś serwisem podpisaliśmy umowę terminową, czyli zobowiązaliśmy się do opłacania dostępu do usługi np. przez rok, choć zgodziliśmy się na to, by płatność pobierana była automatycznie. Należy pamiętać, że w takim przypadku odcięcie źródła płatności nie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy, a nieopłacenie usługi może mieć dla nas negatywne konsekwencje, czyli np. wiązać się z karą finansową.
Kibicuję tej usłudze i z niecierpliwością czekam na to, aż pojawi się w moim „głównym” banku. Skoncentrowanie w jednym miejscu informacji o tym, gdzie podpiąłem swoje karty oraz możliwość łatwego zablokowania płatności za usługi, z których nie korzystam, to nie tylko oszczędność czasu, ale też łatwy sposób na obcięcie niepotrzebnych wydatków. Płatności cykliczne będą coraz powszechniejsze w naszym życiu i warto znać sposoby na rozsądne zarządzanie nimi.
—————————
Artykuł powstał w ramach cyklu „O wygodnym płaceniu – niezbędnik nowoczesnego konsumenta. Partnerem merytorycznym tego cyklu jest organizacja płatnicza
Zdjęcie tytułowe: Pixabay