Wpłata kartą lub przelewem na stronie internetowej WOŚP, zasilenie eSkarbonki, SMS premium, zbiórka na Facebooku, aukcje na Allegro albo przekazanie 1% podatku – jak widzicie, możliwości wsparcia finansowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wiele. I nie trzeba ruszać się z domowej kanapy
Dziś 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku gra pod hasłem „Finał z głową”. Zebrane pieniądze przeznaczone bowiem będą na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii (czyli leczenie m.in. chorób gardła, nosa, ucha, krtani) oraz diagnostyki głowy.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Ten finał jest nietypowy z tego powodu, że odbywa się w środku pandemii koronawirusa. Nie sądzę jednak, by ktoś, kto wyjdzie na krótki spacer, albo postanowi zrobić zakupy (ta niedziela ma status handlowej), miał problem z napotkaniem kwestujących na rzecz WOŚP. Kiedyś można było wrzucić pieniążek do puszki kwestarskiej oblepionej charakterystycznymi serduszkami. Ale świat się zmienia, a wraz z nim Orkiestra, czyli sposób zbierania datków. Jak można wesprzeć WOŚP nie ruszając się z kanapy?
Karta, przelew, a może eSkarbonka? Jak wesprzeć finał WOŚP?
Pierwszy i chyba najprostszy sposób to wpłata online. Na stronie internetowej WOŚP znajduje się bramka płatnicza, pozwalająca dokonać wpłaty jednorazowej lub cyklicznej (ustalona kwota będzie pobierana co miesiąc). Do wyboru są domyślne kwoty: 10, 20, 150 zł, ale oczywiście można ustawić dowolną. A zapłacić można na wiele sposobów. Do wyboru jest m.in. PayPal, karty płatnicze, BLIK, Apple Pay i Google Pay, pay-by-linki, czyli szybkie przelewy z rachunków większości banków komercyjnych i spółdzielczych.
Pieniądze można też wrzucić zdalnie do puszki w ramach działających już od kilku lat eSkarbonek WOŚP. To po prostu wirtualny odpowiednik fizycznej puszki kwestarskiej. Właściwie każdy może nie tylko zasilić taką puszkę, ale też w dość prosty sposób stać się e-wolontariuszem.
eSkarbonkę mogą zakładać osoby fizyczne, w tym wolontariusze Fundacji WOŚP, a także sztaby WOŚP. Żeby założyć wirtualną puszkę, na tej stronie trzeba się zarejestrować i założyć konto. Nowością w tym roku jest to, że eSkarbonki mogą prowadzić również firmy, które chciałyby zbierać datki np. wśród swoich pracowników, klientów czy partnerów biznesowych. Wpłat na WOŚP za pośrednictwem eSkarbonki można dokonać kartami płatniczymi z logo Visa i Mastercard.
Mamy więc jedną wielką „eSkarbonę” dostępną pod adresem: https://eskarbonka.wosp.org.pl, natomiast eSkarbonki zakładane przez wolontariuszy kryją się pod tym samym linkiem, ale uzupełnionym o unikalny ciąg cyfr i liter. Dzięki temu każdy kwestujący może pochwalić się zebraną przez siebie kwotą, ma większą motywację do tego, by namawiać znajomych i nieznajomych do wrzucenia do e-puszki e-pieniążka. A jeśli macie podejrzenia, że link podany przez kwestującego jest fałszywy i sprawa wygląda na próbę wyłudzenia, możecie go zweryfikować na tej stronie.
Zbiórka na Facebooku, SMS, 1% podatku i aukcje na Allegro
Pieniądze można wpłacać również za pośrednictwem zbiórek na Facebooku. Działa to na tych samych zasadach, co np. fejsbukowe zbiórki urodzinowe. Ktoś z waszych znajomych może poprosić, byście w ramach prezentu urodzinowego wpłacili pieniądze na konkretną fundację, np. na WOŚP. Ale pretekstem nie muszą być urodziny, bo od razu można utworzyć zbiórkę na Orkiestrę. Na Facebooku datki można wpłacać za pośrednictwem karty płatniczej, zwolnione są one z opłat transakcyjnych, a więc wszystko, co wpłacicie, leci do fundacji Jurka Owsiaka.
Kolejny sposób wsparcia Orkiestry nie wymaga nawet wchodzenia do internetu, podawania numerów kart itd. Można po prostu wysłać SMS-a o treści „SERCE” na numer 75 565. Taka wiadomość kosztuje 6,15 zł (opłata uwzględnia podatek VAT). Ta kwota trafi na konto WOŚP za pośrednictwem operatora komórkowego, a zobaczycie ją na najbliższym bilingu. Jeśli chcecie wspomóc Orkiestrę większą kwotą, wystarczy wysłać po prostu więcej SMS-ów.
Orkiestrę zdalnie można też wesprzeć przy rozliczaniu podatków za 2020 r., czyli po prostu przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego, którą jest WOŚP. W końcu dorzucić się można organizując aukcję na Allegro jakiegoś przedmiotu, albo ten przedmiot wylicytować, a kasa z tej transakcji popłynie na konto WOŚP.
Źródło zdjęcia: WOŚP/Łukasz Widziszowski