Kwiecień na rynku depozytów przyniósł miłe zaskoczenie dla oszczędzających w bankach. Wzrosło nie tylko średnie oprocentowanie lokat. W kilku bankach wzrosła też maksymalna kwota, jaką można ulokować. Czy maj utrzymał się w tym trendzie? Zajrzałem do bankowych tabel z oprocentowaniem lokat terminowych i kont oszczędnościowych
Stopy procentowe stoją w miejscu (5,75%), a wskaźnik WIBOR osadził się na poziomie ok. 5,85%, za to dynamika inflacja wyraźnie opadała. Na podstawie niższego wzrostu cen można by oczekiwać, że również stopy procentowe zaczną spadać, a wraz z nimi oprocentowanie depozytów.
- Wymarzony moment, żeby inwestować w fundusze obligacji? Podcast z Pawłem Mizerskim [POWERED BY UNIQA TFI]
- Nowe funkcje terminali płatniczych. Jak biometria zmieni świat naszych zakupów? [POWERED BY FISERV]
- BaseModel.ai od BNP Paribas: najbardziej zaawansowana odsłona sztucznej inteligencji we współczesnej bankowości!? [POWERED BY BNP PARIBAS]
Ale kwiecień przyniósł zaskoczenie, jakby na spadek stóp się nie zanosiło. A przynajmniej w wyobraźni osób w bankach odpowiedzialnych za politykę depozytową. W ubiegłym miesiącu oprocentowanie lokat kwartalnych i rocznych lekko wzrosło.
A co przyniósł maj na rynku depozytów? Zanim przejdę do trendów, tradycyjnie opiszę zamiany, jakie zaszły w ofertach poszczególnych banków.
Oprocentowanie depozytów w maju
W banku PKO BP z 4,5 do 4,25% spadło oprocentowanie kwartalnej lokaty mobilnej. W mBanku, po miesięcznej przerwie, wróciła promocja konta oszczędnościowego. Teraz bank oferuje przez trzy miesiące (do 500.000 zł) 5,1% posiadaczom Konta Intensive i 4,9% pozostałym klientom.
W Santander Banku wychwyciłem jedną zmianę. Z 3% do 2,5% spadło oprocentowanie rocznej lokaty standardowej. W BNP Paribas dwie zmiany: dobra i zła. Zła jest taka, że bank mniej płaci na 5-miesięcznej lokacie mobilnej (4%, wcześniej 4,25% w skali roku), zaś dobra to wprowadzenie do oferty kwartalnej „Lokaty dla Wpływowych” na 5% w skali roku. Nowa lokata związana jest z nową promocją w banku, w ramach której osoby, które założą konto, otrzymają m.in. specjalny spławik do pomiaru czystości wód.
Sporo zmian w Banku Millennium. Z 6,25% do 6% spadło oprocentowanie konta oszczędnościowego oraz lokat „Horyzont Zysku”. W wariancie na sześć miesięcy bank płaci 4,8% (wcześniej 5%), na rok 4,2% (wcześniej 4,35%), a na półtora roku 3,5% (wcześniej 3,85%). W VeloBanku pogorszyła się oferta lokat na nowe środki. Oprocentowanie lokaty kwartalnej spadło z 5,3 do 5%, a półrocznej z 5,5 do 5,2%.
W maju niespodziankę natomiast sprawił estoński inBank, w którym można założyć lokatę bez konieczności zakładania konta czy spełnienia dodatkowych warunków. W ofercie jest m.in. trzymiesięczna lokata powitalna, na której bank płaci 5,45% (5,1% w kwietniu). Średnio o 0,3 pkt proc. poprawiła się też oferta lokat standardowych na 3, 6, 12 i 24 miesiące. Na tych lokatach można zarobić od 5,1% do 5,5% w skali roku.
W BOŚ Banku symbolicznie (z 5 do 5,05%) wzrosło oprocentowanie lokaty kwartalnej dostępnej tylko w bankowości elektronicznej. Również symbolicznie, ale tym razem w dół (z 1,37% do 1,35%) poszło oprocentowanie konta oszczędnościowego w Credit Agricole, co wynika ze zmiany wskaźnika WIBOR, od którego uzależnione jest oprocentowanie tego konta.
I na koniec zmian Bank Pocztowy, który po wielu miesiącach posuchy pozwolił co nieco zarobić klientom, ale tylko nowym. Na koncie oszczędnościowym zapłaci 6,5% odsetek w skali roku do kwoty 20.000 zł. Podwyższone oprocentowanie naliczane będzie przez 3 miesiące.
Przeczytaj też: Potrzebujesz pieniędzy, a te leżą zamrożone na lokacie? Co zrobić, żeby zerwać depozyt i nie stracić odsetek? Oto prosta strategia
Oprocentowanie lokat w trendzie spadkowym
Maj był stosunkowo oszczędny, jeśli chodzi o zmiany. W kilku bankach oprocentowanie spadło, w kilku wzrosło. Jak te zmiany przełożyły się na średnie oprocentowanie? Bilans jest niestety „ujemny”. Średnie oprocentowanie lokat kwartalnych, które obliczyłem na podstawie 37 ofert, spadło z 3,89% w kwietniu do 3,88% w maju.
W przypadku lokat rocznych (analiza na podstawie 27 ofert) spadek jest głębszy. Średnie oprocentowanie spadło 3,72% w kwietniu do 3,66% w maju. Może to sygnał, że banki jednak przewidują spadek stóp procentowych w rocznej perspektywie i tną oprocentowanie długich depozytów, które – nawiasem pisząc – cieszą się coraz mniejszą popularnością, o czym pisałem w tym artykule.
W maju prawie nie zmieniła się też lista „TOP10”, czyli lista depozytów z najwyższym nominalnym oprocentowaniem. Jak widzicie, na topie wciąż są promocyjne konta oszczędnościowe i lokaty terminowe z oprocentowaniem sięgającym 7-8% w skali roku.
Źródło zdjęcia: Maciej Bednarek