Zaszaleli: załóż ROR, a obniżą ci rachunek telefoniczny o połowę albo i więcej

Niedawno zachwycałem się w blogu pomysłem banku Citi Handlowy, który zaproponował klientom bardzo wygodną funkcję w ramach bankowości mobilnej – płacenie rachunków z konta bankowego poprzez ich skanowanie przez komórkę. Uznałem, że jest to rzecz, która może przekonać do korzystania z bankowości mobilnej nawet klienta nieprzesadnie skłonnego do testowania nowinek. To jest rzeczywiście nowa jakość, rzecz ułatwiająca korzystanie z banku. Bo logowanie się do konta przez komórkę po to, by sprawdzać saldo, czy wykonywać przelewy na tej samej zasadzie, na której wykonuje się je w klasycznej bankowości elektronicznej, to chyba tylko sztuka dla sztuki. Jeśli mam używać banku przez komórkę, to niech będzie tam wartość dodana. Na przykład taka, jak skanowanie i błyskawiczne płacenie rachunków.

Ale dziś chcę napisać o innym ciekawym pomyśle, na który wpadła sieć Plus GSM wspólnie z bankiem BZ WBK. Otóż obie te firmy dla klientów Plusa przygotowały specjalny pakiet usług bankowych o nazwie Avocado. Pakiet składa się z konta, karty, dostępu do konta przez internet i telefon. Mógłbym w tym miejscu skończyć i wzruszyć ramionami, przypominając setki przykładów cross-sellingu uprawianego przez banki i firmy telekomunikacyjne. Ale tym razem we wspólnej ofercie operatora i banku zauważyłem coś naprawdę niezłego – soczyste rabaty na usługi telekomunikacyjne, czyli klasyczny money-back, tyle, że nie w żywej gotówce, a w zniżkach na rachunkach telefonicznych.

Czytaj też: Ubezpieczenie telefonu w Orange. Sporo zapłacisz za full-opcję

Jak to działa? Osobny system zniżek jest dla obecnych klientów mających umowę, która się w najbliższym czasie ani nie zaczyna ani nie kończy, a osobny pakiet jest dla osób dopiero planujących aktywowanie usług w Plusie albo przedłużenie kończącej się umowy. Za zawarcie lub przedłużenie umowy posiadacz Avocado dostaje zwrot połowy abonamentu lub doładowań przez pół roku. Jeśli więc wydajesz na telefon miesięcznie 60 zł, przez sześć miesięcy płacisz tylko połowę, oszczędzasz się na rachunkach 180 zł. Taki pieniądz piechotą nie chodzi. Jedynym ograniczeniem jest miesięczna kwota rabatu, która nie może przekroczyć 60 zł. Przy abonamencie powyżej 120 zł miesięcznie zysk jest więc proporcjonalnie mniejszy, niż połowa płatności. Mniam.

Avocado

Z kolei jeśli ktoś nie podpisuje nowej umowy, a po prostu chce korzystać z telefonu w Plusie i konta Avocado w BZ WBK, może zarabiać na płaceniu w sklepach kartą wydaną do konta. Ów zarobek wynosi 2% wartości transakcji i przekłada się na obniżenie kwoty na fakturze. Jeśli więc co miesiąc zrobisz zakupy za 1500 zł, Plus obniży ci wartość faktury o 30 zł. Teoretycznie więc – mając stosunkowo niski abonament i często płacąc kartą w sklepie – można dość do tego, że za telefon nie płaci się w ogóle. Wystarczy np. mieć 60 zł abonamentu i wydawać w sklepach 3000 zł miesięcznie, płacąc kartą. Zwrot za te transakcje, wypłacany w formie obniżki abonamentu, wyniesie dokładnie 60 zł.

Czytaj też: Tajemnicze telefony, czyli bank bawi się w cichociemnych

Dość to przyjemne powiązanie, choć nie ma nic za darmo. Konto Avocado jest co prawda gratis, ale pod warunkiem stałych wpływów i używania karty. Jeśli nie wpłacisz na nie 1000 zł miesięcznie, za prowadzenie rachunku policzą sobie 3 zł. Jeśli nie zapłacisz kartą w sklepie 500 zł, policzą kolejne 3 zł za kartę. Nie są to zaporowe prowizje, ale sprawiają, że najbardziej opłaca się przenieść w całości swoje domowe finanse do BZ WBK. I o to zapewne chodzi bankowi, który takiego klienta, przywiązanego finansowym pakietem korzyści, może dodatkowo „uproduktowić” debetem, kartą kredytową, albo – to marzenie każdego bankowca – kredytem gotówkowym czy hipotecznym.

Rzecz jest moim zdaniem godna uwagi. Mieliśmy na polskim rynku przykłady promocji polegających na zwrocie części pieniędzy zapłaconych w sklepie, mieliśmy banki, które płacą za to, że na konto wpłynęły pieniądze, są też banki, które dają rabat na paliwo. Ale kilka stówek do zaoszczędzenia na rachunku za telefon – tego jeszcze nie było. W Plusie twierdzą, że wkrótce dorzucą kolejne funkcje. Możliwość przelewów i wypłat za pomocą SMS-ów. Będzie więc możliwość wypłaty gotówki z bankomatów bez użycia tradycyjnej plastikowej karty płatniczej, a jedynie za pomocą telefonu komórkowego oraz opcja wysłania pieniędzy z konta Avocado na rachunek innej osoby, przypisany wcześniej w systemie bankowości elektronicznej do numeru telefonu tej osoby. Przelew będzie się odbywał za pomocą SMS-a bez konieczności logowania do banku przez telefon. Odbiorca przelewu będzie mógł wypłacić pieniądze z bankomatów BZ WBK także za pomocą SMS-a.

Ciekaw jestem ilu nowych klientów pozyska BZ WBK dzięki temu aliansowi z Plusem. Ale przemawianie do klientów językiem korzyści przyznawanych w zamian za lojalność może być dobrym biznesem i dla banku i dla sieci komórkowej.

Samcik blox

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij