21 lutego 2019

Trzymasz oszczędności w Idea Banku i Getin Banku? Czekają cię niemiłe zmiany w kwotach państwowej gwarancji depozytów

Być może połączenie Idea Banku i Getin Banku wyjdzie bankom na dobre. Ale to zła wiadomość dla osób, które ulokowały sporo oszczędności w jednym i drugim banku. Dziś ich depozyty chronione są łącznie do równowartości 200.000 euro. Po połączeniu gwarancja ich depozytów stopnieje. Dokładnie o połowę

Główny właściciel Idei i Getinu – Leszek Czarnecki – już podjął decyzję o połączeniu obu banków. Zielone światło dla fuzji musi dać jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego. Pod względem aktywów połączony bank zająłby dziś siódmą pozycję na polskim rynku. Połączony portfel kredytów wart jest 58 mld zł, zaś depozytów – 65 mld zł. Banki obsługiwać będą 1,7 mln klientów detalicznych oraz 400.000 firm. Więcej o tym, dlaczego postanowiono połączyć bankowe marki ze stajni Leszka Czarneckiego oraz co może przynieść ta fuzja, przeczytacie w analizie Maćka Samcika.

Przeczytaj też: Leszkowi Czarneckiemu nie trzeba „kraść” banku. Wystarczy tzw. Resolution. Co to jest? Czy jest możliwe? Co by oznaczało dla klientów Getin i Idea Banku? I kto ma taki plan?

Przeczytaj też: A jeśli… Leszek Czarnecki znowu wszystkich przechytrzył? Co przemawia za hipotezą, że to on rozdaje dziś karty w grze o miliardy?

Choć do fuzji zostało jeszcze trochę czasu, to wielu z Was zadaje nam pytanie: co stanie się z depozytami, a zwłaszcza z gwarancjami ich bezpieczeństwa? A jest o co pytać, bo w ostatnim czasie oba banki – mające kłopoty finansowe – mocno kusiły dobrze oprocentowanymi lokatami. Hojny był zwłaszcza Idea Bank. Oprocentowanie lokat ocierało się tam o 4% w skali roku.

To zjawisko normalne w przypadku instytucji będących w tarapatach. Żeby finansować akcję kredytową, muszą pozyskiwać oszczędności klientów. W rankingach lokat w ostatnim czasie królował Idea Bank, choć oferta Getinu (w zależności od rodzaju produktów depozytowych) też lądowała na podium lub w jego pobliżu.

Przeczytaj też: Swoje dane znalazła w banku, któremu ich… nigdy nie przekazała. RODO kontra brutalna rzeczywistość bankowego biznesu

Gwarancja BFG stopnieje o połowę

Fuzja banków nie spodoba się osobom z nieco zasobniejszym portfelem, które preferują bezpieczne oszczędzanie. Bezpieczne, czyli objęte gwarancjami państwowymi. Jeszcze dekadę temu system bankowy i państwo dawały gwarancję do wysokości 20.000 euro. Ale kryzys finansowy z 2008 r. – nazywany często kryzysem zaufania – wymusił na naszych rządzących podniesienie gwarancji do poziomu, jaki obowiązywał w innych krajach Unii Europejskiej, czyli do 100.000 euro.

Jeśli zdeponowaliśmy w banku nie więcej niż ok. 433.000 zł (wartość gwarancji przelicza się po kursie NBP), możemy spać spokojnie. Nawet jeśli jakiś bank zbankrutuje, pieniądze zwróci nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w ostatnich latach znowu miał ręce pełne roboty, bo musiał „sprzątać” po upadłych SKOK-ach.

Przeczytaj też: Męczą cię bankrutujące SKOK-i, afery w KNF, Getbacki i Amber Goldy? Myślisz, żeby wyjść z oszczędnościami do banku za granicą? Sprawdzamy opcje

Przeczytaj też: W ciągu pięciu lat SKOK-i „stopniały” prawie o połowę. Ale czy po serii bankructw jest z nimi lepiej? Są nowe dane

A co, jeśli chcemy ulokować bezpiecznie więcej niż 100.000 euro? Wystarczy podzielić oszczędności i zdeponować je w kilku bankach. Problem pojawia się wtedy, kiedy dwa banki, w których trzymamy oszczędności, postanowią się połączyć.

„Limit 100.000 euro obowiązuje dla każdego deponenta w danym banku. Jeśli dojdzie do fuzji dwóch banków, to limit będzie wynosił 100.000 euro w jednym połączonym banku”

– wyjaśnia Krzysztof Nędzyński z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. A więc jeśli ktoś ma pieniądze w Idea Banku oraz w Getin Banku, to powinien sprawdzić czy łączna suma oszczędności nie przekracza równowartości 100.000 euro (o ile oczywiście chce być w pełni chroniony przez BFG). Takich klientów może być niemało, bo oba banki ostatnio agresywnie promowały swoje lokaty i skutecznie przyciągały „łowców okazji”. Co zamożniejsi z nich dzielili pieniądze między lokaty w Getinie i Idei – właśnie po to, by się nie „wychylać” poza poziom gwarancji.

Dla takich osób niezwykle istotny może być moment, w którym dla depozytów w Getinie i Idei przestanie obowiązywać limit jak dla dwóch osobnych banków. Tym momentem będzie  rejestracja przejęcia Getinu przez Ideę w Krajowym Rejestrze Sądowym. Krzysztof Nędzyński precyzuje:

„Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki”

Będzie odpływ dużych depozytów?

Zastanawiam się, czy menedżerowie Idea i Getin Banku wzięli pod uwagę to ryzyko. Jednym z celów fuzji są oszczędności. Banki liczą na to, że nie będą musiały płacić za depozyty jak za zboże, żeby nie tracić deponentów. Nie jest też tajemnicą, że tzw. afera KNF doprowadziła do odpływu depozytów (Leszek Czarnecki nagrał rozmowę z byłym już szefem Komisji Nadzoru Finansowego, podczas której ten ostatni miał obiecać „opiekę” nad firmami miliardera).

Fuzja może sprawić, że jakaś grupa klientów, którzy trzymają oszczędności w obydwu bankach i cieszą się dziś ochroną depozytów do równowartości 200.000 euro, po prostu przeniesie część środków do konkurencji. Dotyczy to jednak tylko tych osób, które po pierwsze mają depozyty i w Getinie i w Idei, a po drugie – mają tych pieniędzy w sumie więcej niż 430.000 zł.

 

32
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
19 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
LutekAloBankJerzyMaciej SamcikMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Samozl0
Gość
Samozl0

Po co pisac takie pierdoly? Najpierw sugeruje Pan zmniejszenie gwarantowanego depozytu, aby pozniej wyjasnic, ze de fakto nic sie nie zmienia.
To chyba oczywiste, ze jak gwarantowany depozyt wynosi 100tys eur na bank, to jezeli dwolna ilosc bankow polaczy sie w jeden, depozyt nadal pozostanie na poziomie 100tys eur – po co wiec mieszac i udawac zaskoczonego?

Don Q.
Gość
Don Q.

Jak o mnie chodzi, to wyciągnąłem z tego artykułu jedną przydatną konkretną informację: kiedy dokładnie nastąpi obniżenie gwarantowanej kwoty do właściwej dla jednego banku.

imię
Gość
imię

Nie jestem przekonany do nazywania BFG „państwowymi gwarancjami”… Instytucja faktycznie jest państwowa, ale gwarancje dają banki – to one wpłacają pieniądze do funduszu. A, jeśli się nie mylę, pozostałe wpływy BFG są znikome.

gosc
Gość
gosc

Dobrym rozwiązaniem są obligacje Skarbu Państwa. Mamy bezpośrednie państwowe gwarancje, nie ma żadnego limitu jeśli chodzi o wartość inwestycji. Możemy prawie w dowolnym momencie zażądać wcześniejszego wykupu całości lub części – za wcześniejszy wykup jest opłata, ale stosunkowo niewielka.
Warto zwrócić uwagę, że kupując obligacje 3 lub 4 letnie i wykupując je po 6m lub 12m wychodzimy lepiej niż trzymając pieniądze na 6m/12m lokacie w wielu bankach – uwzględniając w tych porównaniach opłatę za wcześniejszy wykup.

Joanna
Gość
Joanna

Nie jest tak do końca, bo wypłacając kasę przed terminem musimy się liczyć z opłatą nawet do 2 zł za 1 obligację (przy 10-cio latkach) potrącaną z kwoty naroslych odsetek. Więc po pierwszym roku jeszcze nie opłaca się wyciągać. A tym bardziej po 6 m-cach.

gosc
Gość
gosc

Ja pisałem o obligacjach 3 i 4 letnich, gdzie obecnie opłata za wcześniejszy wykup to 70 gr.

Don Q.
Gość
Don Q.

@gosc, niestety te obligacje są słabo oprocentowane, szczególnie 3-letnie TOZ, po trzech latach wychodzi średnio 1,858% (przy obecnych stopach procentowych), a po roku 1,995%, co po odjęciu opłaty za wykup 0,7 da po roku tylko 1,295%…
Ale zgadzam się z Tobą, że jeśli ktoś jest milionerem i ma problemy z limitami BFG, to takie obligacje są ciekawą opcją. 1,295% od miliona to i tak niezły zarobek . 😉

gosc
Gość
gosc

@Don Q, ale jeśli zrobisz kalkulację dla obligacji 4letnich – 2,4% przez pierwsze 12m, uwzględnisz fakt, że nie zawsze możesz zawrzeć lokatę promocyjną/lokatę na nowe środki (bo ma górny limit, bo nie masz nowych środków, bo nie chce Ci się zakładać lokaty /lokaty z kontem w kolejnym nowym banku, bo nie masz minimalnej wymaganej kwoty, bo nie korzystasz z bankowości internetowej, bo nie chcesz utracić wszystkich odsetek przy wcześniejszym zakończeniu lokaty itp ) to obligacje 4 letnie wychodzą lepiej niż większość banków. A w wielu przypadkach nawet lepiej niż promocyjne oferty, patrz: http://www.oprocentowanielokat.pl

Don Q.
Gość
Don Q.

Ja się z Tobą ogólnie zgadzam, tylko niepotrzebnie pisałeś o tych 3-latkach. 😉 Z jednej strony jestem maniakiem dywersyfikacji, więc w moim portfelu 1/3 oszczędności mam na lokatach, ale 1/3 właśnie na obligacjach skarbowych (EDO i trochę COI); z drugiej — nie wiem, czy kiedykolwiek miałem lokatę poniżej 2,5% (pomijając promocyjne np. w Toyota, gdzie niby było 2,3%, ale rekompensowała to premia); na pewno nie w ostatnich latach (a dawniej raczej mieliśmy do czynienia z wyższymi stopami/oprocentowaniem/inflacją). Ale tak, jeśli ktoś ma długoterminowe oszczędności, a nie chce mu się „walczyć” z promocyjnymi lokatami, albo ma tych środków bardzo dużo, albo… Czytaj więcej »

gosc
Gość
gosc

Zgadzam się, że niepotrzebnie wspomniałem o 3-latkach. Zapominałem, że oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym (6m) jest z premią aby zachęcić do zakupu a w kolejnych okresach – mnożnik 1,00 x WIBOR 6M. Swoją drogą to nie wiem czy Skarb Państwa powinien posuwać się do takich rozwiązań w obligacjach detalicznych.

T1000
Gość
T1000

Tekst o niczym, wygląda niestety jak typowy clickbait. Nieładnie.

olak
Gość
olak

Bbicie piany. Fakt jest taki, ze kasa w geitne jest bezpieczna i nie ma co się obawiać. Eksperci wypowiadają się jednoznacznie.

Don Q.
Gość
Don Q.

Któryż to „ekspert” twierdzi, że lokowanie w Getin środków powyżej gwarancji BFG jest bezpieczne?

anonymous
Gość
anonymous

Z artykułu wynika że prawo będzie działać wstecz. Jak ktoś pod korek wykorzystuje „limit” w obu bankach to teraz ten limit obniży się o połowę. A nie powinno tak być.

Don Q.
Gość
Don Q.

Ciekawa teza, ale raczej nie do obrony. Wg obowiązujących zasad depozyty bankowe są gwarantowane do 100 k€ w każdym banku nawet, gdy upadnie. Tu się nic nie zmienia. Zapewne chodzi Ci o to, że gwarancja BFG obejmuje środki wraz z naliczonymi odsetkami, a jeśli w tych bankach założyłeś długoterminowe lokaty, na których traci się odsetki w przypadku przedterminowego ich zerwania, na łącznie ponad 100 k€, to dla zachowania gwarancji musisz ich część przed połączeniem Getin i Idea zerwać (i przenieść do innego banku), a więc utracić „obiecane” odsetki. To jednak nie ma nic wspólnego z działaniem prawa wstecz, bardziej to… Czytaj więcej »

anonymous
Gość
anonymous

Nie o to chodzi. Zakładamy lokaty w dwóch bankach i mamy na to dwa limity gwarancyjne BFG. Banki łączą się w międzyczasie i te lokaty już nie są bezpieczne bo limit de facto obniżył się o połowę. Pytam się jakim prawem? Przy zakładaniu bankster zarzekał się że BFG jest do 100k€ i obowiązuje przez cały czas trwania lokaty i nikt ani nic go nie zabierze. Połączenie banków nastąpi dopiero później więc „ograniczenie” gwarancji powinno dotyczyć wyłącznie nowych depozytów założonych dopiero po dokonaniu połączenia. Nie zmienia się warunków gry w trakcie trwania tej gry. Operatorzy telekomunikacyjni już się na tym przejechali… Czytaj więcej »

Don Q.
Gość
Don Q.

„Banki łączą się w międzyczasie i te lokaty już nie są bezpieczne bo limit de facto obniżył się o połowę” — dlatego przed połączeniem część depozytów warto wycofać do innego banku, by po połączeniu nie przekraczać gwarantowanej kwoty. „Przy zakładaniu bankster zarzekał się że BFG jest do 100k€ i obowiązuje przez cały czas trwania lokaty i nikt ani nic go nie zabierze” — jeśli tak, to kłamał, a jeśli klient dał się oszukać, to był wyjątkowo głupi, gdyż zasady gwarancji nie są żadną tajemnicą, każdy może się z nimi zapoznać samodzielnie. Wg obowiązujących zasad depozyty bankowe są gwarantowane do 100… Czytaj więcej »

anonymous
Gość
anonymous

Wycofanie części depozytów spowoduje stratę. Nadal nie rozumiesz o czym napisałem.

Dee
Gość
Dee

Ile to jest troche czasu?

Don Q.
Gość
Don Q.

Mówili o III kwartale 2019, na pewno nie nastąpi to wcześniej, a niewykluczone, że później…

Zed
Gość
Zed

Nie wiem czy jeszcze jest LionsBank…no ale jeśli to ta sama spółka, co Ideabank przykładowo, to czy nie jest tak, że jest tylko jedno zabezpieczenie na jeden „pesel” dla lokat w obu bankach?

Don Q.
Gość
Don Q.

Tak, limit gwarancji BFG jest wspólny, bo Lions to Idea, ale oni nigdy tego nie ukrywali, wszystkie dokumenty Lions (cenniki, karty produktów, umowy) miały wyraźnie zaznaczone, że chodzi o „Idea Bank S.A. oddział Lion’s Bank w Warszawie”. Podobnie wspólny limit jest w Getin i Noble, tak jak we wszystkich innych bankach, w których oprócz zwykłego konta można założyć jakieś noble czy inne prestige.

Anna
Gość

Niestety w BFG jest około 10 mld PLN. Wystarczy, że jeden bank o większej kapitalizacji będzie miał problem i te gwarantowane 100 000 EUR będzie mrzonką

Piotr
Gość
Piotr

Tak, a na pustyni piasku zabraknie….

mona
Gość
mona

Trzymam i nawet niezłe zarabiam na lokatach bo getin ma obecnie najlepsze oprocentowanie.

Marek
Gość
Marek

Panie Macieju czyli jak rozumiem do końca czerwca można śmiało trzymać po 100 tys euro w obu bankach potem lepiej nie ryzykować? W sensie że połączenie do końca czerwca jest nierealne?

Maciej Samcik
Admin

Myślę, że w tym roku się nie połączą. Po połączeniu to nie będzie bynajmniej żaden bankrut, aczkolwiek gwarancje rzeczywiście stopnieją

Jerzy
Gość
Jerzy

Nie ma się co spieszyć. Nie połączą się niespodziewanie z dnia na dzień.

Za to niemiła niespodzianka był ostatni raport Pruskiego. Z dnia na dzień runęło zaufanie do banku. Sprawa dotyczy być może tylko przeszłości ale uderza w obecna kondycję banku,.

AloBank
Gość
AloBank

Fuzja oznacza tylko jedno – BANKRUCTWO
Łatwiej będzie zamknąć jeden bank i zniknąć.
To jest jak rosyjska ruletka tylko, że naboje są we wszystkich komorach.

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij
social-facebook social-feed social-google social-twitter social-instagram social-youtube social-linkedin social-rss