Doradcza firma Martis Consulting sprawdziła, jak wygląda polski rynek kapitałowy w mediach społecznościowych. Nie tylko przez pryzmat najbardziej obserwowanych spółek, ale też portali internetowych, dziennikarzy oraz blogerów. Z zestawienia wynika, że „Subiektywnie o finansach” jest najbardziej popularnym w Polsce blogiem finansowym i jednym z najbardziej opiniotwórczych jeśli chodzi o tematykę rynku kapitałowego
„Subiektywnie o finansach” już od 2009 r. wspiera swoich czytelników w lokowaniu oszczędności, podejmowaniu rozsądnych decyzji finansowych, zarządzaniu domowym budżetem, a przede wszystkim – w sporach z instytucjami finansowymi. Początkowo działał pod adresem www.samcik.blox.pl, a od kilku lat jako www.subiektywnieofinansach.pl. Od maja 2018 r. działamy w poszerzonym składzie – do Samcika dołączyła ekipa w postaci Maćka Bednarka i Irka Sudaka.
- Osiągnąłeś sukces? Nie chcesz tego zaprzepaścić? Zaplanuj sukcesję. Może w tym pomóc notariusz. A jak? Oto przegląd opcji [POWERED BY IZBA NOTARIALNA W WARSZAWIE]
- Kiedy przychodzi ten moment, że jesteś już gotowy do lokowania części oszczędności za granicą? Pięć warunków, od których to zależy [POWERED BY RAISIN]
- Tego jeszcze nie było. Złoto drożeje szybciej niż akcje. Jak inwestuje się w „papierowy” kruszec? I po co w ogóle to robić? [POWERED BY XTB]
O tym, jak przez lata zmieniał się blog „Subiektywnie o finansach”, poczytacie w naszym jubileuszowym felietonie z okazji dziesięciolecia jego powstania. Dziś blog to nie tylko strona internetowa, ale też popularne media społecznościowe gromadzące jego fanów (np. liczący już ponad 65.000 fanów profil na Facebooku oraz prywatna grupa, w której miłośnicy subiektywności wzajemnie się wspierają).
Ten rok – choć trudny dla Polski – jest wyjątkowo pomyślny dla „Subiektywnie o finansach”, bowiem zamknięci w domu w czasie lockdownu Polacy jeszcze chętniej, niż zwykle, czytali nasze artykuły. W krytycznych dla kraju miesiącach „odwiedzalność” serwisu osiągnęła 1.000.000 użytkowników w skali miesiąca.
Sukcesy „Subiektywnie o finansach” doceniają też zewnętrzni eksperci. Doradcza firma Martis Consulting sprawdziła, jak wygląda polski rynek kapitałowy w mediach społecznościowych. Nie tylko przez pryzmat najbardziej obserwowanych spółek, ale też portali internetowych, dziennikarzy oraz blogerów. Z zestawienia wynika, że „Subiektywnie o finansach” jest najbardziej opiniotwórczym w Polsce blogiem finansowym (choć ja bym go określił bardziej jako blogoserwis lub opiniotwórczy butik finansowy)…
…zaś ja, jako jego twórca, jestem czwartym najpopularniejszym komentatorem giełdowym na Twitterze…
…oraz drugim najpopularniejszym komentatorem giełdowym na LinkedIn
Dziękuję Wam za zaufanie i za to, że w coraz większej liczbie czytacie „Subiektywnie o finansach”. W raporcie nie podano miary ruchu na stronie, która jest głównym kryterium popularności blogów, wiadomo tylko, że jest to „ruch na blogu” w maju 2020 r. Patrząc przez pryzmat liczby użytkowników (od 400.000 miesięcznie do 1.000.000 miesięcznie w 2020 r.) ten raportowany przez Martis wydaje się być „nieco” zaniżony, ale i tak jestem dumny, że „Subiektywnie o finansach” jest w gronie najpopularniejszych blogów finansowych w Polsce.
Kim są czytelnicy „Subiektywnie o finansach”? Z danych Google Analitycs wynika, że podział na kobiety i mężczyzn jest niemal fifty-fifty, zaś jeśli chodzi o strukturę wiekową – najwięcej czytelników (aż 40%) znajduje się w przedziale wiekowym 25-34 lat). Czyli w takim, gdy już ma się pierwsze większe pieniądze i podejmuje się najważniejsze życiowe decyzje dotyczące domowych finansów. Co czwarty użytkownik „Subiektywnie o finansach” jest w wieku 35-44 lata. Więcej, niż co dziesiąty czytelnik należy do grupy najmłodszych Polaków.
Które artykuły najbardziej zapadły w serca czytelników? W minionym półroczu były to w większości oczywiście artykuły dotyczące koronawirusa i jego wpływu na nasze portfele:
>>> Lekarstwo gorsze, niż choroba? (analiza o konsekwencjach gospodarczych koronakryzysu) – 165.281 czytelników
>>> Co robić z pieniędzmi, gdy koronawirus atakuje gospodarkę (poradnik kryzysowy) – 115.766 czytelników
>>> Bank naliczył klientowi opłaty za prowadzenie konta, a gdy klient zapytał o co chodzi – stało się coś dziwnego (interwencja w Waszej sprawie) – 102.368 czytelników.
>>> Spłaciłeś kredyt przed terminem? Należy ci się zwrot prowizji (poradnik po wyroku TSUE) – 89.143 czytelników
>>> Czy koronawirus zainfekuje ceny mieszkań? – 83.956 czytelników.
—————————-
POSŁUCHAJ PODCASTU „FINANSOWE SENSACJE TYGODNIA”:
O RYNKACH PO WIRUSIE
W tym odcinku podcastu „Finansowe sensacje tygodnia” naszym gościem jest jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce analityków rynku kapitałowego – Wojciech Białek. Opowiada o tym jak widzi przyszłość naszych portfeli w najbliższych latach, miesiącach, a nawet dziesięcioleciach. Przepraszamy za niską jakość nagrania, z przyczyn „społeczno-dystansowych” nagrywaliśmy przez internet i niestety akurat z łączami nie było w tym czasie najlepiej. Aby posłuchać wejdź w ten link