Prywatne pożyczki przez internet: połowa portali już się wykruszyła

Przy okazji Świąt Wielkanocnych chodzą mi po głowie tematy finansowe zahaczające nie tylko o wielki lub mniejszy biznes, ale też o samopomoc i budowanie społeczności wokół idei zaspokajania różnych potrzeb finansowych. A tak się składa, że właśnie sporo się dzieje na rynku pożyczek społecznościowych, czyli takich, których nawzajem udzielają sobie internauci.

Po spektakularnym bankructwie serwisu Monetto.pl w ostatnich dniach okazało się, że z rynku znika niemiecki serwis Smava.pl, który został przejęty przez konkurencyjny portal Finansowo.pl. Szczerze pisząc jestem mocno zaskoczony tą transakcją, bowiem to właśnie Smavę typowałem na gracza, który przetrwa najtrudniejsze czasy na rynku pożyczek społecznościowych i w przyszłości wyrośnie na lidera tej branży w Polsce. A tymczasem jest już jasne, że marka Smavy, w której promowanie włożono całkiem solidne pieniądze, w ogóle znika z naszego kraju. Na pożegnanie Smavy obejrzyjcie ten klip:

Po przejęciu Smavy na rynku zostają tylko dwa serwisy pożyczek społecznościowych: Kokos.pl oraz Finansowo.pl. Ten ostatni, ustami swego szefa Rafała Agnieszczaka w wywiadzie dla portalu Bankier.pl, objawił ostatnio swój pomysł na zbudowanie zaufania do firmy ze strony milionów potencjalnych klientów „Mamy swoją wizję, jak powinien wyglądać nowoczesny social lending, dlatego planujemy wiele zmian. To, co wkrótce powstanie, to produkt premium na rynku social lending (…). Będziemy trochę poważniej podchodzić do kwestii pożyczek”.

Prezes Agnieszczak trafił w sedno problemu rynku social lending w Polsce. Branża jest kompletnie nieznana szerokiej publiczności, a ci, którzy ją znają, kojarzą ten biznes z ogromnym ryzykiem oszustw i nadużyć. To nie sprzyja pozyskiwaniu pieniędzy od inwestorów (bo tych, którzy chcą pożyczyć nigdy nie zabraknie). Dopóki Finansowo.pl i jego nowy serwis premium oraz Kokos.pl nie zmienią tego niekorzystnego stereotypu, nie będzie im łatwo przejąć pieniądze,które dziś Polacy przechowują w bankach, lokując je tam na niski procent.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij