Postanowiłem zebrać w jednym miejscu to, co ostatnio opowiadałem Wam w temacie niepodległości. Tej finansowej. Czyli o tym jak przejść od stanu, w którym nie mamy jakichkolwiek oszczędności – i drżymy na myśl o tym, że moglibyśmy stracić pracę lub potrzebować pomocy prywatnego lekarza – do stanu, w którym stać nas na spełnianie marzeń, czujemy się porządnie zabezpieczeni na wypadek komplikacji życiowych i mamy pewność, że kiedy nie będziemy mieli już ochoty lub sił pracować, to nasz komfort życia znacząco nie spadnie. Takie poczucie niezależności finansowej jest świetną rzeczą. Coś podobnego – aczkolwiek w pięć razy mniejszym stężeniu – przeżywa każdy, kto właśnie przed chwilą spłacił ostatnią ratę dużego kredytu.
Jasne, w większości naszych domowych budżetów na pierwszy rzut oka nie widać luzów. Ale też przeważnie wynika to z tego, że nie mamy nawyków do myślenia o pieniądzach w dłuższej perspektywie. Fiksujemy sobie wydatki – w tym te sztywne – na takim poziomie, że zabieramy swojemu budżetowi elastyczność. Podpisujemy długoterminowe umowy z dostawcami usług nie sprawdzając ile to będzie kosztowało. Nie liczymy ile wydajemy w sklepach i na co. Mamy nałogi, słabostki, kosztowne przyzwyczajenia. Jak pieniądze się kończą, to idziemy po kredyt lub pożyczkę, nie licząc ile ona kosztuje. Jak pieniędzy wpada do kieszeni więcej, to i potrzeby tajemniczo rosną. Nie myślimy o pieniądzach jako o gwarancji spokoju duszy i poczucia niezależności. Jak to zmienić? Oto mójkrótki kurs finansowej niepodległości.
- Wysoki sezon na grypę. Jak chorować z głową? Czy pracodawca może nam w tym pomóc, a firma (za dużo) na tym nie stracić? [POWERED BY HALEON]
- Spoofing, czyli jak oszust może zadzwonić do Ciebie z numeru osoby bliskiej? Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa? [POWERED BY BNP PARIBAS BANK POLSKA]
- Jak zdobyć motywację do inwestowania? Jak osiągnąć ten stan, w którym łatwiej nam jest odłożyć pieniądze, niż je wydać? Kluczowe jest… pierwsze 100 000 zł? [POWERED BY UNIQA TFI]
Po pierwsze: finansowy spadochron. W poniższym klipie opowiadam dlaczego warto go mieć i jakich patentów użyć, żeby go uszyć z całkiem drobnych kwot. Bez tego prędzej czy później wpadniesz w finansowe tarapaty.
Po drugie: czas to pieniądz. Nie jesteś przekonany, że czasem warto odłożyć pieniądze, niż je wydać? Masz wątpliwości czy ciebie też dotyczy zasada, że „pieniądz robi pieniądz”? W poniższym klipie udowadniam na liczbach, że jeśli będziesz systematycznie odkładał kasę, to ona jednocześnie będzie mnożyła się sama. I to coraz szybciej. Mało kto zdaje sobie sprawę z tej magii.
Po trzecie: jak wycisnąć więcej z oszczędności? Jeśli trzymasz nieduże pieniądze na lokacie, to pewnie myślisz, że pół procenta odsetek w tę czy wewtę to rzecz bez znaczenia. W krótkim terminie rzeczywiście tak może być. Ale w skali wielu lat takie pół procenta może przełożyć się na naprawdę dużą kasę. W tym klipie opowiadam jak te dodatkowe pół procencika wycisnąć.
Po czwarte: do oszczędzania nie potrzeba doktoratu. W tym odcinku opowiadam o tym jak lokować oszczędności nie tylko w banku, ale i w innych miejscach. To nie jest ruletka, ani bukmacherka. Nie potrzebujesz ani wielkiej kasy, ani doktoratu z finansów, żeby lokować pieniądze poza bankiem.
Po piąte: jak zarabiać i nie ryzykować? W tym klipie opowiadam o podstawowych zasadach finansowego BHP. Czyli jak lokować oszczędności, żeby nie zaprószyć ognia w portfelu? Sprawdziłem na sobie i wiem, że to działa
Po szóste: twój pierwszy plan oszczędzania. Wyjaśniam, krok po kroku, jak zbudować swój pierwszy plan systematycznego oszczędzania. To naprawdę jest proste jak drut. Wystarczy poświęcić trzy minuty.
Po siódme: jak lokować w funduszach? W każdym planie systematycznego oszczędzania powinno być miejsce dla funduszy inwestycyjnych. Jak wybrać dla siebie najlepszy fundusz? Do wyboru są ich setki. W tym odcinku opowiadam jak ja wybieram te, które najbardziej będą mi pasowały.
Po ósme: pięć trików jak oszczędzać szybciej i pięć – jak zarabiać więcej. W ostatnim wideoporadniku zdradzam moje patenty na to jak zaprogramować się na oszczędzanie kasy. Jakie mechanizmy wykorzystać, żeby kasa odkładała się sama? Prędzej czy później twoje dochody wzrosną i jeśli będziesz dobrze „zaprogramowany”, to mnożenie się twojej kasy przyspieszy w kosmicznym tempie. W tym odcinku opowiadam też o tym co zrobić, żeby twoje dochody – bo od nich również zależy tempo, w którym zapewnisz sobie finansową niezależność – rosły szybciej.