Koniec darmowego konta w Polbanku. Grecy wystawiają klientom rachunek

No i mamy kolejny bank, który rezygnuje z prowadzenia kont osobistych swoich klientów za bezwarunkowe darmo. Najpierw serwis PRNews, a później Wyborcza.biz, piórem (a w zasadzie klawiszami) mojego redakcyjnego druha Maćka Bednarka, podały informację, iż grecki Polbank, który prawdopodobnie wkrótce przestanie być grecki – Grupa EFG Eurobank chce go opchnąć w dobre ręce: ponoć walczą francuski BNP Paribas, włoska Intesa i austriacki Raiffeisen – przestał oferować klientom darmowy Rachunek Gotówkowy.

Od 1 listopada zamiast Rachunku Gotówkowego będzie w Polbanku Mistrzowskie Konto Osobiste. Już nie za zero, ale za 6 zł miesięcznie. Prosty manewr, który jest powtórzeniem zagrywki, zastosowanej w ostatnich kilku latach przez Bank Millennium, Alior Bank, Multibank, Bank Pocztowy i jeszcze kilka innych instytucji finansowych. Skusić klientów darmowym kontem (może nawet do niego dokładając, a niech tam), a potem chwycić za gardło. Z ręką w nocniku obudzą się wszyscy ci, którzy mają w Polbanku konto dołożone jako bonus do innych produktów finansowych. Teraz ów bonus przestaje być darmowy.

Według danych Bankier.pl na koniec pierwszego półrocza 2010 r. Polbank prowadził 454.000 rachunków osobistych dla klientów indywidualnych (w sumie bank ma 800.000 klientów). W ciągu czterech lat działalności Polbank nie stał się dochodowy, choć przekroczył masę krytyczną, która pozwoli Grekom teraz korzystnie go sprzedać. A dzięki manewrowi z prowizjami, zapewne łatwo wyjdzie finansowo nad kreskę. Po prostu, po ludzku…

Na otarcie łez Polbank dodaje klientom możliwość zamiany przekształconego konta na mocno ograniczone w funkcjonalności konto techniczne. Lub pozostania przy Koncie Mistrzowskim i zdjęcia opłaty za prowadzenie rachunku pod warunkiem pięciu transakcji płatniczych dokonanych kartą w każdym miesiącu, a także oprocentowanie konta (3% w skali roku dla kwot powyżej 500 zł). Ale za to bank będzie skubać 2 zł za każdy przelew w ramach zlecenia stałego i 2 zł za przelew przez telefon.

Chwyt Polbanku nie jest może tak niski, jak ten, który zafundowały klientom Alior lub Multibank (miesięczne opłaty za kartę płatniczą, niezależne od liczby i wartości dokonanych transakcji), ale z pewnością nie przysporzy mu sympatyków. Nawet pomimo tego, że w telewizji nowe konto będzie reklamowała Justyna Kowalczyk. Spoty reklamowe startują od piątkowego popołudnia:

Konto Mistrzowskie Polbank

Czy Polbank przewiduje, że licytowanie się na to, kto da klientom więcej darmowych usług – bądź kto więcej klientom dopłaci za to, że łaskawie mają konto w danym banku – jest trendem schyłkowym? A może po prostu z Grecji przyszły wskazówki, że czas na golenie polskich owieczek?

Tak czy owak: jest to kolejny przykład, że wybierając usługi bankowe niekoniecznie warto kierować się wyłącznie niską ceną. Banki, które dają wszystko za darmo, prędzej czy później wystawią rachunek. Osobiście wolę te instytucje finansowe, które nie dają nic za darmo, ale mają stabilną i przewidywalną od lat politykę cenową, zaś płatne konto osobiste obudowują dodatkowymi usługami, jak wypłaty z bankomatów gratis, darmowy przez pierwszy tydzień debet, dobre konto oszczędnościowe i lokaty, możliwość inwestowania w fundusze z poziomu systemu transakcyjnego banku lub assistance w pakiecie. Chyba wkrótce pokuszę się o znalezienie dla Was takich kont – „wypasionych” i niezbyt drogich, choć niekoniecznie darmowych.

”SUBIEKTYWNIE O FINANSACH” JEST NA FACEBOOKU! Chcesz podyskutować o powyższym wpisie? Masz własną opinię lub chcesz zobaczyć co myślą na ten temat inni? Zajrzyj na stronę blogu „Subiektywnie o finansach” w Facebooku, zarejestruj się jako fan blogu i weź udział w dyskusji. Zapraszam!

PONAD 120.000 CZYTELNIKÓW BLOGU!. Jak wynika z październikowych statystyk programów liczących odwiedziny czytelników, w zeszłym miesiącu przynajmniej raz odwiedziło to miejsce w internecie 121.548 osób.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij
social-facebook social-feed social-google social-twitter social-instagram social-youtube social-linkedin social-rss