Komponent niekompatybilny, czyli dlaczego bank BPH nie lubi Firefoksa?

Od dość dawna jestem użytkownikiem przeglądarki internetowej Firefox i szczerze pisząc uważam ją za bardziej przyjazny produkt, niż Internet Explorer. I w życiu bym nie przypuszczał, że używanie Firefoksa może być niemile widziane w… banku internetowym! Od czytelnika blogu, pana Tomasza, dostałem list, z którego wynika, że serwis internetowy (transakcyjny) BPH nie współpracuje z najnowszymi wersjami przeglądarki Firefox!

Pan Tomek pisze tak: „Jestem użytkownikiem najpopularniejszej w Polsce przeglądarki internetowej – Firefox. I to właśnie stało się przyczyną mojej bankowej porażki. Otóż żeby skorzystać z konta Direct w banku BPH, należy zainstalować „komponent generujący klucz”. Niestety, ten „komponent” nie jest kompatybilny z aktualną wersją Firefoksa. Po prostu nie da się go zainstalować!

Na początku marca 2010 r. zgłosiłem ten problem do banku, ale otrzymałem zwrotną informację, że nie wiadomo kiedy będzie rozwiązany. Na stronie BPH znajduje się lista przeglądarek preferowanych (sic!). Na tej liście, oprócz poprzedniej aktualizacji Firefoksa (3.5) znajduje się przedpotopowy IE 6.0. Przeglądarka tak archaiczna i tak dziurawa, że cały internetowy światek praktycznie się od niej odsunął i stała się właściwie nielegalna. Nie dla BPH.

Od tego czasu, grzecznie, codziennie praktycznie, sprawdzałem czy aby „komponent” już współpracuje z automatycznie aktualizowanym Firefoksem. Ale nie. Napisałem więc ponownie na początku kwietnia. Bez odzewu przez tydzień. Napisałem ponownie i znowu cisza. Mógłbym zrozumieć, gdybym był komputerowym freak’iem i korzystał z jakiejś niszowej wydumki… ale przecież Firefox jest oficjalnie najpopularniejszą przeglądarką w Polsce. Zabieram mój wkład z BPH i nie zamierzam mieć z nimi nic wspólnego” – kończy pan Tomasz.

Cóż, czy BPH rzeczywiście nie lubi Firefoksa? Zapytałem o to Aleksandrę Kwiatkowską, rzeczniczkę banku BPH. Potwierdziła ona, że „komponent jest niekompatybilny”, ale dała nadzieję, że kiedyś kompatybilny się stanie: „Komponent do najnowszej wersji przeglądarki Firefox znajduje się obecnie w fazie testów akceptacyjnych. Testy komponentu są niezwykle skomplikowanym procesem ze względu na liczbę systemów, które należy z nim przetestować. W przypadku naszego banku należy wykonać testy regresyjne (przejście przez wszystkie operacje w aplikacjach) nie tylko w systemie Sezam, ale również w systemach powiązanych wspólnym logowaniem” – napisała mi p. Aleksandra.

Cóż, pozostaje wierzyć, że po testach regresyjnych komponent stanie się kompatybilny. Ale to nie wszystko:  „Po wykonaniu testów regresyjnych dotyczących funkcjonowania komponentu w Firefox 3.6 należy również powtórzyć testy komponentu w starszych wersjach przeglądarki. Nie mam w tej chwili informacji o terminie zakończenia tych testów” – dodaje rzeczniczka BPH. Jeśli macie konto w tym banku, to zastanówcie się zanim zaktualizujecie swoją przeglądarkę do najnowszej wersji. BPH, jako bank z Krakowa, jest pod względem przeglądarek… hmmm… deczko konserwatywny 🙂

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij