Już co czwarte konto osobiste daje darmowe bankomaty w całym kraju!

Wpadł mi w ręce ciekawy raport serwisu finansowego Finansosfera.pl na temat kont osobistych. Zbadano w nim 88 pakietów kont osobistych, oferowanych przez polskie banki. Większość wniosków wypływających z tego opracowania to raczej tylko ciekawostki, nie mające większego praktycznego znaczenia. Jak np. to, że miesięczny abonament za konto bankowe wynosi w Polsce średnio 9,55 zł. Albo to, że co czwarte oferowane przez banki konto jest darmowe. Lub też to, że najwięcej kont na rynku – co trzecie oferowane – wiąże się z koniecznością płacenia od 6 do 10 zł miesięcznego abonamentu. A wreszcie to, że średnia opłata za kartę wynosi 2,06 zł, zaś tylko 29 spośród 88 analizowanych pakietów nie zawiera opłaty za używanie debetówki.

Te liczby mówią tyle, ile statystyki, z których wynika, że każdy z nas statystycznie ma połowę psa i trzy czwarte dziecka (to tylko przykład, tak naprawdę nie wiem ile statystycznie psów przypada na przeciętnego obywatela). Ale z opracowania Finansosfery wynikają też ciekawsze wnioski. Otóz serwis zwraca uwagę na to, że już co czwarte konto osobiste na rynku (22 pakiety spośród analizowanych 88) zawiera bezpłatną usługę wypłaty pieniędzy ze wszystkich dostępnych bankomatów w Polsce (jest ich 15 tysięcy). Jeszcze rok-dwa lata temu konta z opcją darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów były niedostępnym dla przeciętnego klienta luksusem.

I to jest obraz bardzo korzystnego trendu, który wkrótce może mocno zmienić rynek bankowy w Polsce. Wypłaty z bankomatu są wciąż jedną z najczęściej wykonywanych przez klientów operacji bankowych. A konto bez żadnego abonamentu, w połączeniu z możliwością bezpłatnego wypłacania pieniędzy z wszystkich bankomatów w kraju, to pakiet, który może przekonać wiele osób do zmiany banku na lepszy.

Nie mam wątpliwości, że coraz więcej banków będzie się decydowało na wprowadzenie do oferty darmowych wypłat bankomatowych w całym kraju. Zwłaszcza, że banki i organizacje płatnicze wymusiły właśnie na sieciach bankomatowych obniżki prowizji płaconych za korzystanie z ich usług. A kiedy darmowe bankomaty staną się już standardem, głównym polem walki o klienta stanie się usługa cash-back w karcie płatniczej, czyli zwrot klientowi kilku procent wartości transakcji dokonanych kartą. Dziś taką usługę oferują tylko nieliczne banki. Ale tak samo, jak luksusem przestają być już darmowe bankomaty, przestanie nim być również karciany cash-back.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij
social-facebook social-feed social-google social-twitter social-instagram social-youtube social-linkedin social-rss