15 listopada 2018

Jak zarobić na aferze w KNF? Gdy jedni się boją, inni zakładają „kryzysowe” lokaty na 3,9% w skali roku. I mogą na tym wygrać

Zamieszanie wokół Getin Banku i Idea Banku – które powstało po opublikowaniu przez „Gazetę Wyborczą” nagrania rozmowy szefa KNF z właścicielem obu banków – może być okazją do… niezłego zarobku. Niektórzy klienci na wszelki wypadek postanowili wycofać z tych banków swoje pieniądze, na co Idea Bank zareagował już wprowadzeniem nowych depozytów. Można zarobić 3,9% w skali roku

W ostatnich godzinach niektórych klientów Getin Banku i Idea Banku – a zwłaszcza tych, którzy trzymają w tych instytucjach swoje oszczędności – mógł ogarnąć niepokój. Najpierw pojawiły się informacje o proprozycji korupcyjnej, którą mial złożyć Leszkowi Czarneckiemu szef nadzoru bankowego Marek Chrzanowski. Propozycja ponoć miała się sprowadzać do „ochrony” przed przejęciem banku za symboliczną złotówkę przez państwo w zamian za pieniądze (40 mln zł?).

Czytaj więcej: KNF nadzoruje banki prywatnie, czyli Leszek ma problem, Zbigniew ma plan, a Marek ma dobre chęci

Potem pojawiła się informacja o wpisaniu Idea Banku na tzw. listę ostrzeżeń publicznych KNF. Na tej liście są instytucje, które działają nieegalnie, bez zezwoleń i przed którymi KNF ostrzega. Jakkolwiek wpis dotyczący Idea Banku obejmuje tylko jego działalność na rynku inwestycyjnym (nie bankowym), wielu klientom mogła zapalić się żółta lub czerwona lampka.

Nie przegap nowych tekstów z „Subiektywnie o finansach”zapisz się na mój newsletter i bądźmy w kontakcie!

Niektórzy klienci mówią „pas”

„Bank, któremu grozi przejęcie przez państwo” – to nie brzmi dobrze. A jeśli dodać do tego wiadomość, że zarówno Getin Bank, jak i Idea Bank przynoszą obecnie straty (są w procesie restrukturyzacji), to nietrudno się było domyślać jaki będzie efekt. Część ludzi zgłosi się po swoje pieniądze nie chcą rolować lokat lub czekać na termin ich zakończenia.

„Nie wiem czy trzeba się martwić, ale w oddziale Idea Banku na ul. Domaniewskiej w Warszawie kilkanaście osób czeka w kolejce, żeby zerwać lokaty. Jest tylko jedna osoba, która ich obsługuje. Czyli co najmniej dwie godziny czekania. Czekają cierpliwie”

– donosił mi jeden z czytelników. Inny pisał o tłoku w oddziale tego samego banku w Radomiu. Takie wieści dodatkowo zwiększają napięcie, bo nawet dziecko wie, że większość depozytów w bankach jest przetwarzana na kredyty i jeśli zbyt wiele osób będzie chciało natychmiast otrzymać z powrotem swoje oszczędności, to nawet najlepszy bank może mieć kłopoty z płynnością finansową.

Czytaj teżMarek Chrzanowski zrezygnował, ale to nie kończy sprawy! Dwa ważne pytania

Czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny zadziała w każdej sytuacji?

Pytanie czy nerwy są uzasadnione. Każdy, kto ma w banku – którymkolwiek mającym siedzibę w Polsce – mniej, niż równowartość 100.000 euro (ponad 420.000 zł) jest w pełni chroniony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To znaczy, że w przypadku niewypłacalności banku roszczenia klientów mają być wypłacone z kasy BFG.

A jeśli jej nie wystarczy? Fundusz może poprosić inne banki o dodatkową składkę. W ostateczności wsparcie może przyjść z rządu lub Narodowego Banku Polskiego. Zrywanie lokat i przenoszenie pieniędzy do innych banków formalnie nie zmienia więc poziomu bezpieczeństwa pieniędzy, bo gwarancja BFG dla każdego depozytu w każdym banku jest taka sama.

Oczywiście: Getin Bank i Idea Bank to duże instytucje – sam Getin ma 45 mld zł naszych oszczędności – a w kasie BFG jest dziś pewnie nie więcej, niż 10-12 mld zł. Ale warto pamiętać, że tak dużych banków nie stawia się w stan upadłości „tak po prostu”.

W krytycznej sytuacji przejmuje je inny, silniejszy finansowo bank (i bierze w opiekę deponentów), bądź też jest stosowana procedura resolution – czyli przymusowa restrukturyzacja pod kuratelą państwa.  W tym ostatnim przypadku do wyrównywania strat banku służą pieniądze jego akcjonariuszy i posiadaczy obligacji. W ramach zastosowania procedury resolution depozyty są gwarantowane tak samo, jak w przypadku bankructwa banku.

„Z punktu widzenia klienta powiem, że mało mnie to obchodzi, że depozyty są „raczej” bezpieczne. Przeniosłem dla spokoju środki do innego banku, bo po prostu nie mam czasu śledzić codziennie wiadomości dotyczących sytuacji mojego banku”

– napisał mi jeden z czytelników. Cóż, ma do tego prawo. Ja sam nie trzymam pieniędzy na depozytach w jednym banku, lecz w kilku, tak na wszelki wypadek (choć przecież wiem, że w każdym banku moje pieniądze chroni taka sama gwarancja państwowa). Tym niemniej warto pamiętać, że cokolwiek się stanie z Getinem i Idea Bankiem – a dziś podstawowym scenariuszem jest ten, że po prostu się połączą – gwarancje państwowe dla depozytów są niepodważalne.

Przynajmniej tak powinno być w państwie prawa. Oczywiście: można snuć scenariusze, w których rządzący – jeśli rzeczywiście piszą prawo „pod” wywłaszczenie konkretnego człowieka z jego akcji – tak samo za nic mają depozyty klientów tych banków. Ale to byłoby postępowanie samobójcze, bo zawaliłoby system bankowy. Nawet najgłupsza władza powinna zdawać sobie z tego sprawę.

„Proszę o rekomendację. Mam na lokatach w Idea Banku 200.000 zł. Uciekać już dziś, czy poczekać aż się zakończą w grudniu i wtedy wycofać środki? Jak działa gwarancja BFG na wypadek, gdyby bank upadł?”

– pyta mnie pan Michał. Odpowiedziałem mu tak:

„Do równowartości 100.000 euro na osobę działa w Pana przypadku gwarancja BFG, więc nie widzę konieczności ucieczki. Nie widzę dziś żadnego legalnego i racjonalnego scenariusza, który zakładałby, że nie odzyska Pan swoich pieniędzy. Być może taki scenariusz się pojawi w przyszłości, ale teraz nie jestem w stanie wyobrazić sobie „oskubania” deponentów ani w przypadku Getin Banku, ani Idea Banku. Nie mieści mi się to w ani w regułach prawa, ani logiki”

Nerwowa sytuacja wokół banków? A może to okazja do zarobku. Nawet 3,9% bez ryzyka!

Ale oczywiście każdy może myśleć co chce. Nerwowa sytuacja wokół banków należących do Leszka Czarneckiego przynosi też bowiem pewne okazje do zarobku. W ofercie Idea Banku pojawiła się nowa trzymiesięczna „Lokata Beztroska” z oprocentowaniem wynoszącym aż 3,9% w skali roku (dwa dni wcześniej też był depozyt o tej nazwie, ale na 3,5%). Depozyt w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, można go założyć od 500 zł do miliona złotych (aczkolwiek nie radzę przekraczać kwoty gwarantowanej przez BFG, czyli 420.000 zł) i w każdej chwili zerwać.

Te 3,9% to mniej więcej trzy razy tyle, ile wynosi dziś średnie oprocentowanie depozytów w bankach. I więcej, niż można zarobić na jakimkolwiek koncie oszczędnościowym (nawet na tych promocyjnych, które mają ograniczenie kwotowe). Niektórzy z czytelników informowali mnie też, że jest też „Lokata Zawrotna”, proponowana klientom, którzy chcą wypłacić pieniądze z Idea Banku, gwarantująca 3,8% w skali roku.

Ciekaw jestem czy Getin Bank pójdzie w ślady swojego „modszego brata” i też zacznie zachęcać wysokimi procentami (na razie sztandardową opcją jest konto oszczędnościowe dające 3% w skali roku przez pierwsze trzy miesiące).

Wiadomo, że tak wysokie oprocentowanie oznacza, iż bank na gwałt potrzebuje pieniędzy. Z jednej strony może to powodować zapalenie się żółtej lampki w głowie, ale z drugiej… skoro gwarancje BFG są identyczne, jak w innych bankach, to dlaczego by nie zarobić więcej? Nie jest to pewnie oferta dla każdego, jednak poszukiwacze wysokiego zysku przy minimalnym ryzyku mogą się nią zainteresować.

Wśród moich czytelników są tacy, którzy pobiegli do banku (lub do internetu) i założyli tę lokatę na 3,9%. Jak i tacy, którzy pojawili się w placówce Idea Banku z informacją, że chcą wypłacić pieniądze, by wywalczyć podwyżkę oprocentowania (zwykle z sukcesem). Jedni i drudzy niezbyt dobrze (per „frajerzy”) mówią o tych, którzy w panice zrywają lokaty i pozbywają się nie tylko odsetek, ale i okazji do zarobienia pieniędzy na kłopotach KNF, PiS i Leszka Czarneckiego.

zdjęcie tytułowe: Pikio.pl

 

37
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
25 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
Samozl0JaroAdamlokatakonto.plMarcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam
Gość
Adam

3.9 % …! Brzmi świetnie na tle innych ofert. Ale zaraz, zaraz … Czy aby na pewno ?
Millennium Bank daje 2.7 % . Różnica między Idea a Millennium, to 1.2 punktu procentowego.
W przełożeniu na pieniądze, dla 100 000 zł, w Idea Banku zarobie miesiecznie dokładnie 100 zł wiecej.

Czy te 100 zł warte są późniejszego ewentualnego poświęconego czasu na próbę odzyskania pieniędzy ?
To pytanie może zadać sobie każdy z Was i stosownie do odpowiedzi zadziałać.

Artur
Gość
Artur

Tak, warto. Przez 3 miesiące to już jest 300zł pasywnego zysku ze 100k, i 1200zł z 400k przy praktycznie zerowym ryzyku (ryzyko nigdy nie jest zerowe, zawsze może wybuchnąć wojna 🙂
Jak prześledzi się historie poprzednich upadków i działania BFG to na odzyskanie pieniędzy poświęcisz nie więcej niż 30 minut – chyba że masz daleko do oddziału.

Zdaje sobie sprawę ze większość osób uważa inaczej i wycofuje depozyty. Dzięki takim osobom mamy ofertę na 3,9%. Gdyby nie było strachu, nie byłoby takiej oferty.

Mateusz
Gość
Mateusz

Ale przy włożeniu już 400.000 (czyli pod granicę gwarancji BGF) to daje nam już różnicę 400 zł 🙂 więc może jednak warto.

darek
Gość
darek

400 pln to dniówka malarza 🙂

Mateusz
Gość
Mateusz

I godzina pracy dobrego programisty 😉

Andrzej
Gość
Andrzej

I pół godziny dobrej prostytutki

Marcin
Gość
Marcin

I 4.6 sekundy prezesika.

irka
Gość
irka

Jak dla mnei działanie jest jedno. Zakładam tą lokatę, bo bank jest bezpieczny co potwierdzają eksperci.

rea
Gość
rea

1000 zł więcej

DAA
Gość
DAA

Ale dla bezpieczeństwa warto w tym banku wyczyścić konto firmowe i przenieść środki na konto prywatne lub depozyt prywatny.

Panie Macieju, a czy orientuje się Pan jak wygląda sytuacja ze środkami zdeponowanymi na koncie VAT, co w przypadku upadku banku. Nasi rządzący nie przewidzieli w ustawie o split-payment przenoszenia środków z konta VAT na inne konto VAT w innym Banku.

Ja tam nie wiem
Gość
Ja tam nie wiem

Utrata zaufania do KNF powoduje też utratę zaufania do innych instytucji ( w tym i do BFG ). To, że do tej pory BFG wypłacał pieniądze szybko – nie oznacza, że tak będzie nadal. Do tej pory KNF też ( ponoć ) była godna zaufania 🙂 . Przykro i źle jest, jak społeczeństwo nie traci a utraciło zaufanie do instytucji zaufania publicznego. Odnoszę wrażenie ( niestety ), że instytucje zaufania publicznego ,w tym kraju, nie istnieją.

Zenon
Gość
Zenon

„Zrywanie lokat i przenoszenie pieniędzy do innych banków formalnie nie zmienia więc poziomu bezpieczeństwa pieniędzy, bo gwarancja BFG dla każdego depozytu w każdym banku jest taka sama.” – Moim zdaniem w zbyt małym stopniu podkreślił Pan w artykule znaczenie słowa „formalnie”. Istnienie BFG i innych „ochronnych” instytucji sprawia, że wielu ludzi w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że w banku można stracić pieniądze, bo w razie problemów „państwo odda”. Jak słusznie Pan natomiast zauważył kapitał w BFG nie wystarczyłby na samych tylko klientów Getina, nie mówiąc co by się stało jakby padły 2-3 banki więc gwarancji FAKTYCZNEJ nie… Czytaj więcej »

Jacek
Gość
Jacek

Panie Macieju, ja konsekwentnie inwestuję w Life Settlements i polskie piekiełko mnie w ogóle nie interesuje. Zresztą nie tylko ja, są nowi inwestorzy i myślę , ze będzie ich coraz więcej. Pozdrawiam

Kefir
Gość
Kefir

A jak długo trwa wypłata środków przez BFG w przypadku upadłości banku ?
Czy czasami nie musi się zakończyć jakiś proces upadłościowy, wyrok sądu itp …. co spowoduje zablokowanie tych środków na dłuższy czas ?

Fabian
Gość
Fabian

Wypłata przez BFG w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia upadłości. Z pełnymi odsetkami do dnia upadłości. Należy w bankrutującym lub wyznaczonym przez KNF (to lepsza opcja) banku złożyć na piśmie wniosek do BFG o wypłatę / przelew na wskazane konto.
Przerabiałem już 2 razy upadłości innych banków (m .in. słynnego z afery zarządu – SK Banku) i nie panikuję,

Pawelek
Gość
Pawelek

A zapytam tak, bfg do tej pory wypłacał szybko, niby ustawowo ma 7 dni, ale nie borykał się jeszcze z wypłatą 4 x wartość bfg. W jakim czasie bfg jest w stanie zebrać potrzebny kapitał w takim przypadku (np. może chodzić o 40mld), i czy nie może być tak, że wypłata będzie odroczona najpierw na kilka miesięcy, może na raty, itp? Bo jeśli tak, to wyższe oprocentowanie raczej mnie nie przekona do skorzystania. A to, że na czele instytucji gwarantującej bezpieczeństwo mamy wręcz gangsterkę, również zaufania nie wzbudza. A gwarancje ustawowe? Ustawy można zmienić w trybie poselskim w ciągu jednej… Czytaj więcej »

Cze
Gość
Cze

Z tymi 40mld to nie jest do końca trafne, bo banki nie mają tylko zobowiązań wobec depozytariuszy, ale także portfel udzielonych kredytów, inwestycji itp. Założenie, że ten portfel jest warty zero jest zupełnie nieracjonalne, więc to nie tak że BFG musi „w razie w” pokryć 40mld. Raczej tylko tę „deltę” wynikającą z „toksycznych aktywów”.

Przemo
Gość
Przemo

Niestety jestem posiadaczem obligacji GNB i ostatni tydzień miałem bardzo nerwowy. Kolejne też pewnie nie będą lepsze i dalej będę patrzył jak szybko topnieją moje oszczędności. Tak się zastanawiam czy za jakiś czas jeżeli oczywiście GNB zostanie doprowadzony do upadku i jeżeli okaże się, że przyczyniły się do tego działania państwa polskiego to czy próbować odzyskać pieniądze od skarbu państwa w sądzie ? W końcu prawdopodobnie zawiniły struktury państwowe , tak samo jak wcześniejsze bardzo agresywne działania banku.

mon
Gość
mon

Ja jestem posiadaczem obligacji Idea Banku i też nie wiem co o tym myśleć… sprzedaż prawie nierealna, a tu jeszcze 2 lata do wykupu…

lech
Gość
lech

Ja stosuję strategię Lecha Kaczyńskiego i spieprzam (dziadu) do banku niemieckiego.

Piotr
Gość
Piotr

A ja mówię nie. Bardzo tutaj się Panowie i Panie skupiacie na tym czy BFK wypłaci czy nie, jakie będę z tym problemy itd. A kompletnie zapominacie o etyce… Idea w ostatnim roku przewalił klientów na ponad 750 mln zł. na obligacjach GetBack’u wcześniejsze wyczyny grupy Czarneckiego też są znane. Ja po prostu nie będę karmił swoimi pieniędzmi tego wrzoda … NIECH PADA

rea
Gość
rea

Jeśli pis znacjonalizuje niemal wszystkie banki (bo to nie chodzi o repolonizację, bo przecież banki Leszka Czarneckiego są Polskie), to na rynku będzie mała konkurencja. Efekt będzie taki, że ludzie będą mieć jeszcze mniej atrakcyjne oferty, lokat, kredytów itp. Dodatkowo, istnieje ryzyko, że gdy rząd będzie potrzebował więcej pieniędzy (a ma duże wydatki, 500+, szybsze emerytury), to po prostu jeszcze bardziej opodatkuje albo w inny sposób będzie wyciągał kase z banków (wtedy już ze swoich banków!!). Pamiętaj więc, brak konkurencji, czyli znacjonalizowanie sektora bankowego, to zawsze większe koszty dla klienta. pozdrawiam

Marcin
Gość
Marcin

W takim razie radzę założyć sobie u nich lokatę. Depozyty są dla banku KOSZTEM a nie źródłem dochodu.

Adam
Gość
Adam

Co Ty bredzisz?
Odsetki od depozytu sa kosztem dla Banku, a nie Depozyt.
Depozyt klienta (kapital) jest pożądany przez Bank bo jest źródłem finansowania m.in. Kredytu dla innego klienta.

Samozl0
Gość
Samozl0

To raczej co Ty bredzisz?!
A kredyt to niby co to jest skoro wg Ciebie lokata jest zyskiem banku?
Lokaty księguje się po przeciwnej stronie niż kredyty, generują koszty którymi są odsetki i rezerwy.

Andrzej
Gość
Andrzej

Niepokoi mnie ucieczka z zarządu Burego i wkrotce potem pewnej pani zwerbowanej do zarządu zaledwie parę miesięcy temu

Jarek
Gość
Jarek

Chyba mamy do czynienia z paniką, która nie pomoże tym bankom. Przyczyn szukałbym w poprzednich działaniach banków , które to spowodowały drastyczny spadek zaufania do tych instytucji zwanych zreszta instytucjami zaufania publicznego. Działania te to wymigiwanie się od konsekwencji udzielania kredytów frankowych, które w większości przypadków udzielane były ponieważ banki prowadziły skuteczna kampanię namawiania na te kredyty. Drugim czynnikiem obniżającym zaufanie do np BFG może być skok poprzedniego rzadu na OFE, których nietykalność także była gwarantowana przez inne rządy. Patrząc wstecz i widząc walące się w posadach 2 banki z kapitałem ponad trzykrotnie przekraczającym możliwości BFG można mieć wątpliwości co… Czytaj więcej »

lokatakonto.pl
Gość

Lokata beztroska i szczegółowy opis na http://lokatakonto.pl/idea-bank-lokata-beztroska – jeśli ktoś zechce się zapoznać z naszą analizą, to zapraszamy.

Jaro
Gość
Jaro

A co z wariantem „cypryjskim” ? Czy przypadkiem nie zostały wprowadzone poprawki umożliwiające takie rozwiązanie ?
Słyszałem, że takie prace były prowadzone ale nie nadążam za nocnymi pracami polityków.

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij