Gdzie warto pójść po najlepszą lokatę? Oto banki, które w ostatnim roku rządziły w oszczędzaniu

Pytacie mnie często o najlepsze w danym momencie lokaty lub konta oszczędnościowe. Nie miałem nigdy problemu z tym, by – posługując się ogólną orientacją o ofercie poszczególnych banków – wytypować pięć instytucji licytujących najwyżej. Ale było to trochę wskazywanie liderów „na czuja”. Niedawno dostałem do ręki – i niniejszym Wam przekazuję – „naukowe” potwierdzenie moich przeczuć. To ranking najlepszych banków pod względem oferty oszczędnościowej, przygotowany przez firmę Professional Benchmark Consulting (PBC). Firma przeanalizowała oprocentowanie złotowych produktów depozytowych dla klientów detalicznych, oferowanych w regularnej ofercie (bez negocjowanych stawek dla VIP-ów, ofert specjalnych, „zgrzewek”, czyli lokat połączonych z inwestycjami, polisolokat, programów rentowych, emerytalnych, ani saverów (czyli produktów opartych na oszczędzaniu na resztówkach). Analiza obejmowała oprocentowanie efektywne, czyli już po uwzględnieniu kapitalizacji i podatku od odsetek. W porównaniu wzięły udział 24 banki, a więc wszystkie, o których chcielibyście wiedzieć ;-).

O ostatecznej ocenie decydowało nie tylko bieżące oprocentowanie, ale to, jak bank prezentował się w ciągu 12 ostatnich miesięcy. Analitycy „wymyślili” klienta, który w ciągu całego roku lojalnie korzystał z produktów danego banku, aktywnie poszukując najlepszych. Do tego dołożyli drugiego klienta, który wpada do banku raz na jakiś czas i zasysa przypadkową ofertę. Trzecim parametrem było bieżące oprocentowanie lokat, czyli to, co banki miały do pokazania na początku 2014 r. Wynik? Najlepszymi bankami dla naszych zaskórniaków są, jak wynika z porównania, Getin Noble Bank oraz Eurobank. W poniższej tabelce macie oceny poszczególnych banków (w relacji do konkurentów) w tych trzech przekrojach, o których napisałem powyżej: klient lojalny, klient przypadkowy i klient lokujący w styczniu 2014 r. 

Ranking lokat PBC

Z zestawienia wynika, że oferta największych banków jest żałośnie słaba: Bank Pekao, oraz BZ WBK dostały po jednej gwiazdce, a PKO BP oraz ING – po dwie. Zastanawia zwłaszcza słaby standing ING, bo przecież ten bank kreuje się – z pomocą Marka Kondrata i Jacka Braciaka, występujących w spotach reklamowych – na specjalistę od oszczędzania. A – jak wynika z opracowania – nie bardzo opłaca się być w ING lojalnym klientem, znacznie bardziej bank docenia „skoczków”. W poniższej tabeli macie z kolei zebrane informacje o tym, ile dało się wycisnąć z poszczególnych banków w ostatnich dwunastu miesiącach, będąc lojalnym klientem. Najważniejsza jest pierwsza rubryka, pokazująca ile mógł wyciągnąć ktoś, kto ciągle przeskakiwał pomiędzy najlepszymi lokatami w danym banku. W kolejnych kolumnach mamy wyniki klientów, którzy nie skakali, lecz przez cały czas obstawiali te same lokaty (depozyt bieżący, konto oszczędnościowe, lokatę na trzy miesiące, sześć albo na dwanaście miesięcy).

W drugiej kolumnie mamy wynik wyjątkowego pechowca (wybrał najmniej rajcującą odmianę depozytu i trzymał się go jak pijany płotu), a w ostatniej wynik człowieka, który miał fuksa i przez cały czas rolował depozyt jednego rodzaju, osiągając najlepszy możliwy wynik wśród oszczędzających systematycznie w różne rodzaje depozytów.

Ranking lokat PBC

Analitycy PBC policzyli też, że osoba aktywnie poszukująca najlepszych rozwiązań dla kwoty 10.000 zł – ale nie w jednym banku, lecz przeskakując między różnymi bankami, otrzymałaby w styczniu maksymalnie ok. 4,2% (netto, po potrąceniu podatku od dochodów kapitałowych). Aby tyle wyrzeźbić ze swoich oszczędności, trzeba byłoby najpierw zanieść pieniądze do mBanku (lokata 5-miesięczna), następnie przenieść się do banku BPH (i tam zostać przez jeden miesiąc na koncie oszczędnościowym) i na koniec skorzystać z 6-miesięcznej oferty w Alior Banku. Inną dobrą kombinacją było skorzystanie z oferty Eurobanku (lokata na 12 miesięcy z oprocentowaniem na poziomie ok. 3,89% po podatku). Analitycy doszli do wniosku, że różnica w oprocentowaniu oszczędności w przypadku, gdy aktywnie poszukujemy najlepszych rozwiązań we wszystkich bankach, a sytuacją, w której szukamy najlepszych rozwiązań tylko w jednym banku (ale za to dobrze dobranym), wynosi przeciętnie ok. 0,2%  „Zamiast aktywnie szukać najlepszych lokat dobrze przyjrzeć się temu jaki bank ciągle oferuje wysokie oprocentowanie, bo może się okazać, że wystarczy po prostu dobrze wybrać bank” – piszą autorzy raportu. No i na koniec zerknijcie w czym który bank był w ostatnim roku.

Ranking lokat PBC

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Subiektywny newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślę ci powiadomienie o najważniejszych tematach dla twojego portfela. Otrzymasz też zestaw pożytecznych e-booków. Dla subskrybentów newslettera przygotowuję też specjalne wydarzenia (np. webinaria) oraz rankingi. Nie pożałujesz!

Zamknij
social-facebook social-feed social-google social-twitter social-instagram social-youtube social-linkedin social-rss