Fundusz inwestycyjny z… ubezpieczeniem od straty? Wiele lat temu mogliśmy w telewizji zobaczyć reklamy funduszy inwestycyjnych sugerujące, że możliwy jest „zysk bez ryzyka”, oraz takie, w których pokazywano bardzo wysokie historyczne stopy zwrotu, sugerując, że może to być też obietnica na przyszłość. Jak wiecie, to manipulacja. Fundusze inwestycyjne nie gwarantują zysków, nawet w najbezpieczniejszym funduszu nie ma tego gwarancji kapitału. No właśnie… nie ma? Wpadło mi w ręce rozwiązanie (fundusz inwestycyjny), w którym ryzyko nominalnej straty może zostać wyeliminowane przez… ubezpieczenie
Oszczędzanie? Wiemy, że jest potrzebne. Ale w bezpieczny sposób, najlepiej w banku. Inwestycja? To już dla wielu brzmi groźnie. Bo jak inwestycja, to również ryzyko, a ryzyko to „szansa” nie tylko na zarobek, ale także na stratę. Spójrzmy na to od drugiej strony. Jeżeli depozyt bankowy gwarantuje nam np. 6% brutto (czyli 4,86% netto po odciągnięciu podatku Belki), a inflacja wynosi 6,6%, to pewne jest tylko tyle, że pomimo nominalnego zysku na depozycie… realnie stracimy.
- Gdzie schować pieniądze, żeby były naprawdę bezpieczne? Szukamy najbezpieczniejszych jurysdykcji w Europie. Nie tylko państwa neutralne [POWERED BY SAXO]
- Stopy procentowe w Polsce spadną, ale (nie) wiadomo, czy w tym roku. Jakie lokaty wybierać na krótko, a jakie na długo? Zmienny procent kontra stały procent
- PIT za ubiegły rok złożony? Ulga na oszczędzanie odliczona? Inwestycją buja niewąsko? O nowych wpłatach do IKZE pomyśl teraz. Oto cztery powody [POWERED BY UNIQA TFI]
Prawda jest taka, że na depozycie zła inflacja często „zje” nasz zysk i nawet część kapitału. To taki rodzaj gry, w której strata jest niestety niemal pewna. Nie ma się co łudzić, że na lokatach (depozytach bankowych) można cokolwiek zarobić, w sensie pomnożenia wartości realnej leżącego w banku pieniądza. Nawet pomimo nominalnie skapitalizowanych odsetek wartość nabywcza pieniądza się zmniejsza.
Alternatywą dla początkującego inwestora jest inwestycja w ETF (poprzez biuro maklerskie), w obligacje skarbowe albo w fundusz inwestycyjny. Sęk w tym, że fundusze inwestycyjne to nie jest rozwiązanie dla każdego. Część posiadaczy niewielkiego kapitału nie wyobraża sobie sytuacji, że ryzykuje nawet niewielką stratę. Jest również niemała grupa osób, które już wcześniej inwestowały – czy to w fundusze, czy w formie ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych – i boleśnie się nacięli. Stracili dużo pieniędzy i bardzo nieufnie podchodzą do tego rodzaju rozwiązań.
Fundusz inwestycyjny z ubezpieczeniem od straty?
Mając na uwadze te dwie grupy klientów, zarządzający TFI wymyślili patent, za pomocą którego starają się zachęcić ich do inwestowania. Jak trafić do tych, którzy do tej pory mieli mocno sceptyczne podejście do inwestycji? Najlepszą zachętą może być… gwarancja ochrony kapitału. Rozwiązanie, które wpadło w moje ręce, jest połączeniem funduszu inwestycyjnego z ubezpieczeniem straty finansowej.
To combo ma w swojej ofercie TFI PZU. Klient inwestuje, czyli nabywa jednostki uczestnictwa w funduszu PZU Sejf+. Minimalna wpłata wynosi 5000 zł (może się różnić w zależności od dystrybutora) i jest w całości alokowana do funduszu inwestycyjnego.
Program Sejf+ z ochroną kapitału trwa maksymalnie 39 miesięcy. Jednak można go zamknąć w każdej chwili. Jak to z funduszem bywa, wycena jednostek uczestnictwa będzie się zmieniać i nie zawsze będzie na plusie. Dlatego nawet w przypadku bezpiecznego funduszu inwestującego w obligacje, bony skarbowe oraz depozyty możliwy jest spadek wyceny jednostki uczestnictwa. No ale inwestycja połączona jest z ubezpieczeniem.
Zasada działania jest prosta. W 13, 26 lub 39 miesiącu trwania inwestycji posiadacz ma możliwość jej zamknięcia i jeżeli w jednym z tych miesięcy wartość rejestru będzie niższa niż wpłacona kwota, wtedy PZU wypłaci odszkodowanie równe różnicy pomiędzy wpłatą a wypłatą.
Oczywiście możliwość wyjścia z inwestycji istnieje w każdym momencie. Jednak tylko w określonych w umowie okresach (miesiąc 13, 26 i 39) zadziała polisa ubezpieczeniowa. I wtedy jest to fundusz inwestycyjny z ubezpieczeniem od straty. W związku z tym, że z funduszem połączona jest polisa (na konkretną kwotę), nie ma możliwości (bez utraty ochrony ubezpieczeniowej) ani wypłat części kapitału, ani konwersji jednostek.
Inwestor ma taką możliwość (częściowe umorzenie, nabycie kolejnych jednostek do tego samego rejestru, a nawet konwersja na inny fundusz), jednak wtedy kończy się ochrona ubezpieczeniowa. A inwestycja traci swoją ochronną cechę. I nie jest to już fundusz inwestycyjny z ubezpieczeniem od straty.
———————–
ZAPLANUJ SWOJĄ ZAMOŻNOŚĆ. Myślisz, że nie masz szans na żywot rentiera? Że masz za mało oszczędności? Że za mało zarabiasz? Że nie umiał(a)byś dobrze ulokować pieniędzy, gdybyś je miał(a)? W tym e-booku pokazuję, że przy odrobinie konsekwencji, pomyślunku i, posiadając dobry plan, niemal każdy może zostać rentierem. Jak bezboleśnie oszczędzać, prosto inwestować i jak już teraz zaplanować swoje rentierstwo – o tym jest ten e-book. Praktyczne rady i wskazówki. Zapraszam do przeczytania – to prosty plan dla Twojej niezależności finansowej.
———————–
Wyniki funduszu PZU Sejf+. Ubezpieczenie mu się przyda?
W ostatnim miesiącu (stan na 13 grudnia 2023 r.) fundusz PZU Sejf+ zyskał 1,4%. W skali kwartału było to 3%, natomiast w ostatnich 12 miesiącach 13,3%. Oczywiście pamiętamy, że wyniki historyczne nie gwarantują podobnych w przyszłości. Jednak biorąc pod uwagę ostatni rok, fundusz dał zarobić ponad 13% (czyli około dwa razy więcej niż depozyt bankowy) jednocześnie gwarantował zwrot całego kapitału, gdyby jednak wynik był ujemny.
Czy możemy zatem mówić o zysku bez ryzyka? Poniekąd tak, ale należy pamiętać, że jeżeli z inwestycji (po np. 13 miesiącach) „wyjmiemy” tyle, ile włożyliśmy, to niby nominalnie jesteśmy na zero, ale kilka procent jednak inflacja nam zabrała. Pieniądz dzisiaj ma inną siłę nabywczą niż miał rok temu i niż ta, którą będzie miał za kolejny rok.
A zatem dla kogo może to być optymalne rozwiązanie? Przede wszystkim dla tych, którzy planują utrzymać kapitał w inwestycji przez co najmniej 13 miesięcy. W takim wypadku otrzymają (w najgorszym przypadku) tyle, ile wpłacili. Oczywiście mają szansę na znacznie więcej. Idealnie zatem może to się sprawdzić dla posiadaczy lokat oraz tych, którzy jednak obawiają się inwestować lub mają złe doświadczenia. Dużym plusem jest to, że z inwestycji można wyjść w dowolnym momencie (ale nie zadziała wtedy mechanizm ochronny).
Każdy, kto chciałby z tego rozwiązania skorzystać, musi wypełnić ankietę MIFID dotyczącą adekwatności produktu inwestycyjnego. Jest ona obowiązkowa dla każdego inwestora. Fundusz, do którego trafiają pieniądze, inwestuje w obligacje, więc teoretycznie jest bezpieczniejszy niż akcyjny. Ale ostatnie lata pokazały, że notowania obligacji mogą się wahać w gigantycznym zakresie, niewiele mniejszym niż akcje.
Warto również dokładnie zapoznać się z materiałami udostępnianymi przez TFI, czyli: regulaminem uczestnictwa w Programie PZU Sejf+ z ochroną kapitału, ogólnymi warunkami grupowego ubezpieczenia straty finansowej uczestnika funduszu inwestycyjnego oraz kartą produktu PZU Sejf+ z ochroną kapitału. Rozwiązanie to jest dostępne w placówkach PZU, a także u wybranych dystrybutorów takich jak np. Starfunds.
————
MACIEJ SAMCIK POLECA DO INWESTOWANIA:
>>> Prosto i tanio inwestuję oszczędności na emeryturę w funduszach TFI UNIQA. W ramach programu „Tanie oszczędzanie” można kupić fundusze inwestujące na całym świecie bez opłat dystrybucyjnych. Opłata za zarządzanie wynosi – dla niektórych funduszy w ramach „Taniego oszczędzania” – 0,5% w skali roku. Żeby założyć konto „Tanie oszczędzanie” i zacząć inwestować pieniądze przez internet, kliknij ten link i wpisz kod promocyjny „MSAMCIK2023”.
>>> Sztabki złota kupuję wygodnie „po kawałku” na GOLDSAVER.PL. W tym sklepie internetowym (należącym do renomowanego sprzedawcy złota, firmy Goldenmark) każdy może kupić sztabkę złota we własnym tempie i bez zobowiązań. Kliknij ten link, załóż konto, a otrzymasz bonus w wysokości 100 zł. Możesz także wpisać kod „SoF” w formularzu rejestracji. Subiektywna recenzja tego rozwiązania jest tutaj.
>>> Portfel globalnych inwestycji buduję razem z XTB, by mieć wszystko w jednym miejscu. Podobnie jak wielu innych inwestorów – używam i polecam aplikację do inwestowania XTB, gdzie nie płacisz prowizji za inwestowanie w ETF-y z całego świata (aż do wartości 100 000 euro obrotu miesięcznie), a masz możliwość budowania portfela z różnych aktywów. Gdybyś chciał korzystać z kontraktów CFD, czyli zawierających dźwignię finansową, to pamiętaj, że ryzykujesz całością kapitału i że większość inwestorów indywidualnych osiąga na takich inwestycjach straty. Przemyśl to dobrze.
>>> Pieniądze bezpiecznie przechowuję za granicą w SAXO BANK. Część swoich oszczędności mam w duńskim Saxo Banku. To bank inwestycyjny z siedzibą w Kopenhadze. Saxo Bank oferuje porządne oprocentowanie pieniędzy. Konto jest bezpłatne dla większości klientów (trzeba dokonać jedną transakcję w roku lub mieć wartość rachunku powyżej 10 000 euro).
>>> Fundusze z całego świata bez prowizji mam na platformie F-TRUST. Wygodnie – przez internet – oraz bez żadnych opłat (pomijając oczywiście opłaty za zarządzanie pobierane przez fundusze) mogę lokować pieniądze w funduszach inwestycyjnych z całego świata. Skorzystaj z platformy F-Trust rekomendowanej przez „Subiektywnie o Finansach”. Inwestowanie bez opłat dystrybucyjnych na F-Trust jest możliwe po wpisaniu kodu promocyjnego „ULTSMA”.
WAŻNY DISCLAIMER: Pamiętaj, to nie są porady inwestycyjne, ani tym bardziej rekomendacje. Jestem tylko blogerem i dziennikarzem, nie mam licencji doradcy inwestycyjnego i nie mogę wydawać rekomendacji. Dzielę się po prostu swoim doświadczeniem i tylko tak to traktujcie. Twoje pieniądze to Twoje decyzje, a ja – o czym się już wielokrotnie przekonałem – nie jestem nieomylny, mimo ponad 20-letniego doświadczenia w inwestowaniu własnych pieniędzy. Weź to proszę pod uwagę, czytając ten i inne teksty o inwestowaniu.
————
GDZIE DOSTANIESZ NAJLEPSZY PROCENT?
Obawiasz się inflacji? Zastanawiasz się, co zrobić z pieniędzmi? Sprawdź „Okazjomat Samcikowy” – to aktualizowane na bieżąco rankingi lokat, kont oszczędnościowych, a także kont osobistych, rachunków firmowych i kart kredytowych. Wszystkie tabele znajdziesz w zakładce „Rankingi” na stronie głównej www.subiektywnieofinansach.pl.
>>> NAJLEPSZE DEPOZYTY TERMINOWE
>>> NAJLEPSZE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE
————
zdjęcie tytułowe: Lea Bohm/Unsplash